olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Biohit Oyj BIOBV.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

2,20EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Biohit Oyj este un grup finlandez specializat în produse pentru expertiza intestinală, cu sediul la Helsinki și acțiuni listate la Nasdaq Helsinki. În exercițiul financiar 2025 cifra de afaceri a crescut cu 10,1%, iar compania nu propune plata unui dividend pentru 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Biohit Oyj (BIOBV.HE) costa 2,20 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 334,6 mii EUR, P/E 0,1 pe un EPS diluat de 18,00 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 2,08–3,70 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
334,6 mii EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,1
EPS diluat TTM 18,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
818,18 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,33
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
2,083,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,1
neutru
Bollinger (20, 2)
2,04 – 2,32
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 12,5 %
SMA 50 / 200
2,33 / 2,57
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,8 %+0,4 %−7,2 pp—
3 luni−18,5 %−3,3 %−15,3 pp—
6 luni−10,2 %+4,0 %−14,2 pp—
De la început de an−40,4 %+8,1 %−48,5 pp—
1 an−26,4 %+10,7 %−37,1 pp−1,2 %
3 ani+13,1 %+50,1 %−37,0 pp+4,1 %
5 ani+10,0 %+43,6 %−33,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,8 %
16 dec. 2025 → 27 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−47,5 %
13 ian. 2025 → 27 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,1, mediană 0,2, max 15,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri13,1 mil14,3 mil15,7 mil
Venituri an/anindisponibil+9,2 %+10,1 %
Profit net1,9 mil2,6 mil2,7 mil
Profit net an/anindisponibil+38,7 %+6,6 %
EPS diluat0,1217,0018,00
EPS diluat an/anindisponibil+14.066,7 %+5,9 %
netă %14,2 %18,0 %17,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,5 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
14,9 mil EUR
Active totale
19,8 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,56x
ROE
20,2 %
ROA
15,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
13,1 mil
2024
14,3 mil
2025
15,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,8 mil
2024
2,6 mil
2025
2,9 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
159,0 mii
2024
322,0 mii
2025
140,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,2 mil
2024
2,9 mil
2025
2,9 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
344,0 mii
2024
299,0 mii
2025
163,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
1,9 mil
2024
2,6 mil
2025
2,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,12
2024
17,00
2025
18,00

esef· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
3,3 mil
2024
3,7 mil
2025
3,5 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
4,1 mil
2024
3,2 mil
2025
3,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
890,0 mii
2024
1,0 mil
2025
799,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
11,8 mil
2024
11,0 mil
2025
9,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
140,0 mii
2024
171,0 mii
2025
355,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
183,0 mii
2024
492,0 mii
2025
710,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
12,9 mil
2024
15,5 mil
2025
19,8 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,1 mil
2024
3,0 mil
2025
3,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
9,4 mil
2024
12,2 mil
2025
14,9 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
15,4 mil
2024
151,1 mii
2025
152,1 mii

esef· 18 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
902,0 mii
2024
586,0 mii
2025
-748,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-710,0 mii
2024
80,0 mii
2025
874,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-199,0 mii
2024
-230,0 mii
2025
-286,0 mii

esef· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
14,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
18,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
17,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
20,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
15,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
18,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
20,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-748,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
79 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
334,6 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
0,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
0,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
818,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,20 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 334,6 mii EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
334,6 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
20,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
17,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 18 mar. 2026
verificat 68derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
159,63
EUR pe acțiune
Mijloc
209,14
EUR pe acțiune
Sus
332,99
EUR pe acțiune
Preț: 2,20 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 9.406,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 98,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 159,63 – 332,99 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E159,63 – 332,99 (Mijloc 209,14)
    23 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 8,9x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate17,4 %90 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie20,9x100 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare0,1x96 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial90/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Biohit Oyj (BIOBV.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,7 mil EUR în 2025; creștere an/an 10,1 %; marjă netă 17,4 %; ROE 20,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 159,62–332,99 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 209,14 EUR, prețul de 2,20 EUR lasă un potențial de 9 406,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 17,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: 20,9x
  • Lichiditatea curentă: 2,6x
  • P/E (TTM): 0,1x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
0,1x
mediana verticalei 15,5x
sub mediană (−99,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,0x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−95,8 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−98,5 %)
ROE
20,2 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+168,7 %)
Marja netă
17,4 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+494,9 %)
Marja EBIT
18,6 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+276,0 %)
Venituri an/an
10,1 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+1.155,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 4,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KEMIRA.HEKemira Oyj2,5 mld13,610,5 %6,6 %−6,6 %−17 % / +4 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIOBV.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,37
Randament total -38 % · Pe an -38 %
2,42
Randament total 10 % · Pe an 10 %
3,64
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
1,49
Randament total -32 % · Pe an -12 %
2,94
Randament total 34 % · Pe an 10 %
4,83
Randament total 119 % · Pe an 30 %
5 ani
1,61
Randament total -27 % · Pe an -6 %
3,57
Randament total 62 % · Pe an 10 %
6,40
Randament total 191 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,73
  • Marja netă± 0,51
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,40
  • Diluare anuală± 0,04

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Biohit Oyj este un grup finlandez specializat în produse pentru expertiza intestinală, cu sediul la Helsinki și acțiuni listate la Nasdaq Helsinki. În exercițiul financiar 2025 cifra de afaceri a crescut cu 10,1% 1, iar compania nu propune plata unui dividend pentru 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Creștere a cifrei de afaceri în 2025 1 și o structură cu filiale de vânzări proprii în mai multe țări 1.
  • Expertiză specializată în tractul intestinal, formulată ca obiectiv strategic pe 2024-2028 1.
  • Consiliu cu membri independenți și experiență în industrie, finanțe și strategie 1.

Puncte slabe

  • Dependență de acționari majori și de o structură cu acțiuni cu drept de vot multiplu 1.
  • Lipsa unui comitet de audit separat, justificată de dimensiunea afacerii 1.
  • Echilibrul de gen în consiliu nu este încă atins, fiind un obiectiv programat până în iunie 2026 1.

Oportunități

  • Extinderea vânzărilor prin filialele existente și prin parteneriatul din China, dacă cererea se menține 1.
  • Dezvoltarea produselor în cadrul strategiei globale de expertiză intestinală 1.
  • Digitalizarea proceselor și optimizarea lanțului de aprovizionare, ar putea reduce costurile operaționale.

Amenințări

  • Dependența de piețele de export și de fluctuațiile valutare, gestionate centralizat de societatea-mamă 1.
  • Concurența din industria diagnosticării, unde jucătorii mari pot avea resurse mai mari.
  • Riscuri legate de reglementări și de cerințele de conformitate pentru produsele medicale.

Riscuri

  • Risc valutarmediu

    Compania gestionează riscurile de dobândă și de curs de schimb prin finanțele societății-mamă 1. Dacă variațiile valutare devin mai mari, ar putea afecta rezultatele raportate.

  • Concentrarea acționariatuluimediu

    Fondatorul și un acționar major din China dețin o pondere semnificativă a voturilor 1, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari.

  • Dependența de filialemediu

    Vânzările sunt realizate în principal prin filialele străine 1. Un eșec operațional într-una dintre ele ar putea afecta veniturile.

  • Lipsa dividenduluiscăzut

    Consiliul nu propune dividend pentru 2025 1, ceea ce poate reduce interesul investitorilor orientați spre venit.

  • Conformitate și reglementareridicat

    Produsele medicale sunt supuse unor cerințe stricte de calitate și înregistrare, gestionate de o direcție dedicată 1. Orice neconformitate ar putea genera costuri sau restricții.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea cifrei de afaceri în 2025 1 poate indica o cerere solidă, iar dacă ritmul se menține, ar putea susține expansiunea.
  • Rețeaua de filiale de vânzări și parteneriatul din China oferă acces la mai multe piețe, ceea ce ar putea sprijini creșterea.
  • Structura consiliului și experiența managerială a membrilor pot sprijini execuția strategiei pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Lipsa dividendului pentru 2025 1 poate descuraja investitorii care caută venit regulat.
  • Concentrarea voturilor la acționarii majori poate limita influența celorlalți acționari asupra deciziilor.
  • Dependența de filiale și de reglementările din domeniul medical ar putea încetini expansiunea dacă apar probleme.

De urmărit

  • Raportul semestrial pentru ianuarie-iunie 20265 august 2026
  • Adunarea generală anuală și decizia privind dividendul3 iunie 2026
  • Atingerea echilibrului de gen în consiliu30 iunie 2026
  • Evoluția creșterii cifrei de afaceri în raportul anual următornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Biohit Oyj este o societate publică finlandeză cu seria B de acțiuni listată la Nasdaq Helsinki, în segmentul Small cap/Healthcare 1. Grupul include societatea-mamă și filialele străine, care se ocupă în principal de vânzări și marketing pentru produsele Biohit Oyj 1. Strategia 2024-2028 descrie compania ca un expert global al tractului intestinal, activ în producție, vânzări și marketing 1.

Structura de conducere include un consiliu de administrație cu cinci membri, dintre care trei sunt independenți, și o echipă de management formată din șase persoane 1. Compania este auditată de PricewaterhouseCoopers Oy 1. Acțiunile de serie A au 20 de voturi fiecare, iar cele de serie B câte un vot 1.

Biohit are un profil de companie mică listată, cu o parte importantă a acționariatului concentrată la fondator și la un acționar major din China prin societatea Biohit Healthcare (Hefei) Co., Ltd. 1. Raportul anual indică faptul că filialele au rol esențial în distribuție pe piețele lor 1.

Segmente

Produse pentru expertiza intestinală

Biohit dezvoltă, produce și comercializează produse de diagnostic și testare legate de tractul intestinal, potrivit strategiei sale globale 1. Raportul anual nu detaliază în acest set de surse veniturile pe linii de produse 1.

Filiale de vânzări și marketing

Filialele din Regatul Unit și Italia, conduse de directori generali de filială, răspund de vânzările și marketingul produselor pe piețele lor, sub supravegherea președintelui executiv 1.

Piața în context

Compania activează pe piața diagnosticării și a produselor pentru sănătatea tractului intestinal, cu vânzări organizate prin filiale în mai multe țări europene și în China prin asociere 1. Raportul anual nu oferă în această sursă dimensiunea totală a pieței.

Creșterea cifrei de afaceri cu 10,1% în 2025 1 arată o cerere în expansiune pentru produsele companiei, însă rămâne de văzut dacă ritmul se menține în anii următori.

Tendințe

  • Creșterea vânzărilor în 2025vânt din spate

    Cifra de afaceri a crescut cu 10,1% față de anul anterior 1, ceea ce sugerează o cerere solidă pentru produsele companiei. Dacă tendința continuă, ar putea susține investițiile în cercetare și dezvoltare.

  • Accent pe expansiunea internaționalămixt

    Strategia 2024-2028 pune accent pe dezvoltarea globală a expertizei intestinale, sprijinită de rețeaua de filiale și de parteneriatul din China 1. Efectul depinde de capacitatea de a converti aceste piețe în vânzări.

  • Digitalizare și lanțuri de aprovizionarevânt din spate

    Membrii consiliului au experiență în digitalizarea și optimizarea lanțurilor globale de aprovizionare 1, ceea ce ar putea sprijini eficiența operațională dacă aceste practici sunt aplicate.

  • Absența dividenduluivânt din față

    Consiliul propune adunării generale să nu fie plătit dividend pentru exercițiul 2025 1. Pentru investitorii care urmăresc randamentul din dividende, aceasta reprezintă un factor negativ pe termen scurt.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică concurenții direcți ai Biohit Oyj. Compania lucrează în domeniul diagnosticării și al produselor pentru tractul intestinal, unde există mai mulți jucători internaționali, însă numele lor nu apar în raportul anual 1.

Poziția competitivă a companiei depinde de rețeaua de filiale de vânzări și de parteneriatele internaționale, factori menționați în raportul anual 1. Evaluarea precisă a cotei de piață necesită surse suplimentare.

  • Concurenți nenumiți în sursă

    Raportul anual nu numește concurenții; nu există în sursă un nume verificabil.

  • Producători de diagnostic intestinal

    Categorie generală de concurență, fără nume specificate în sursele furnizate.

  • Furnizori regionali de produse medicale

    Concurență locală în piețele unde filialele Biohit vând produsele, fără date din sursă.

  • Companii de biotehnologie generală

    Concurență indirectă, nedetaliată în raportul anual analizat.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Biohit Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.