olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Elecster Oyj ELEAV.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Elecster Oyj este un producător finlandez de echipamente industriale pentru procesarea laptelui și ambalaje, cu o divizie de produse de consum mai mică. În 2025 compania a investit în dezvoltare și și-a păstrat comenzile la un nivel bun, dar rămâne expusă riscurilor din Rusia. Cheltuielile de cercetare-dezvoltare au reprezentat 3,8% din cifra de afaceri.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Elecster Oyj (ELEAV.HE) costa 2,20 EUR (+1,85 % într-o zi), cu capitalizare 8,2 mil EUR, P/E 0,1 pe un EPS diluat de 21,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,64 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 2,06–2,90 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,99 – 2,43
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 20,1 %
- SMA 50 / 200
- 2,34 / 2,60
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,2 % | +0,4 % | −5,6 pp | — |
| 3 luni | −22,5 % | −3,3 % | −19,3 pp | — |
| 6 luni | −18,5 % | +4,0 % | −22,5 pp | — |
| De la început de an | −13,4 % | +8,1 % | −21,5 pp | — |
| 1 an | −19,1 % | +10,7 % | −29,8 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −52,6 % | +50,1 % | −102,7 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −72,8 % | +43,6 % | −116,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 0,1, mediană 9,9, max 19,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,7 mil | 34,1 mil | 33,9 mil | 32,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −20,0 % | −0,6 % | −3,6 % |
| Profit net | 1,2 mil | -1,1 mil | 258,0 mii | -279,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | −195,2 % | indisponibil | −208,1 % |
| EPS diluat | 0,31 | -0,30 | indisponibil | 21,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −196,8 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 2,8 % | -3,3 % | 0,8 % | -0,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,2 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 23,5 mil EUR
- Active totale
- 38,6 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,05x
- ROE
- -1,2 %
- ROA
- -0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,7 mil | 34,1 mil | 33,9 mil | 32,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 3,1 mil | 2,0 mil | 1,6 mil | 979,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,6 mil | 1,5 mil | 1,2 mil | 1,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 4,8 mil ≈ | 3,5 mil ≈ | 2,8 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,3 mil | 2,7 mil | 2,9 mil | 1,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,0 mil | -39,0 mii | 888,0 mii | -319,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 830,0 mii | 1,1 mil | 630,0 mii | -40,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 1,2 mil | -1,1 mil | 258,0 mii | -279,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,31 | -0,30 | — | 21,00 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,27 | 0,15 | — | — | esef· 02 apr. 2024derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,4 mil | 10,8 mil | 5,5 mil | 7,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 7,1 mil | 6,9 mil | 8,2 mil | 6,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 20,3 mil | 19,0 mil | 18,0 mil | 14,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 38,9 mil | 37,3 mil | 31,8 mil | 28,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,3 mil | 9,4 mil | 8,2 mil | 8,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 141,0 mii | 323,0 mii | 337,0 mii | 289,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 52,6 mil | 48,0 mil | 41,6 mil | 38,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 5,1 mil | 4,9 mil | 5,5 mil | 4,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 13,7 mil | 13,2 mil | 12,5 mil | 9,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 27,5 mil | 22,7 mil | 22,7 mil | 23,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 3,8 mil | 3,7 mil | — | — | esef· 02 apr. 2024derivat |
- 2023
- 323,0 mii
- 2024
- 337,0 mii
- 2025
- 289,0 mii
esef· 07 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,4 mil | 2,5 mil | 1,0 mil | 2,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -744,0 mii | -219,0 mii | -147,0 mii | -345,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 377,0 mii | -1,9 mil | -6,0 mil | -2,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,0 mil | 545,0 mii | 0 | 1,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,99 – 388,49 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E186,23 – 388,49 (Mijloc 244,00)23 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 8,9x – 18,5xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
- Dividende actualizate (DDM)1,99 – 2,71 (Mijloc 2,29)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,9 % | 18 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -8,5 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 307,6 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,1x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,1x | 100 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Elecster Oyj (ELEAV.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,7 mil EUR în 2025; creștere an/an -3,6 %; marjă netă -0,9 %; ROE -1,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 94,11–195,60 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,15 EUR, prețul de 2,20 EUR lasă un potențial de 5 497,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 307,6 %
- Lichiditatea curentă: 3,1x
- P/E (TTM): 0,1x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -0,9 %
- CAGR venituri 3 ani: -8,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KEMIRA.HEKemira Oyj | 2,5 mld | 13,6 | 10,5 % | 6,6 % | −6,6 % | −17 % / +4 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELEAV.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Elecster Oyj este un producător finlandez de echipamente industriale pentru procesarea laptelui și ambalaje, cu o divizie de produse de consum mai mică. În 2025 compania a investit în dezvoltare și și-a păstrat comenzile la un nivel bun, dar rămâne expusă riscurilor din Rusia. Cheltuielile de cercetare-dezvoltare au reprezentat 3,8% din cifra de afaceri 1.
SWOT
Puncte tari
- Dezvoltare proprie solidă și o gamă de soluții integrate pentru clienți din industria laptelui și ambalare.
- Clientelă geografic diversificată și dependență redusă de un singur client important.
- Comenzi încheiate la sfârșitul anului 2025 și începutul lui 2026 mențin portofoliul la un nivel bun.
Puncte slabe
- Activitatea din Rusia implică riscuri majore, iar retragerea din această țară este lentă și complicată.
- Dimensiunea modestă a companiei și lipsa unei structuri de audit intern proprii.
- Pierderea unor fonduri în China, legată de o suspiciune de deturnare, arată vulnerabilități de control.
Oportunități
- Revenirea cererii pentru echipamente de procesare a laptelui ar putea aduce proiecte noi.
- Cererea pentru ambalaje reciclabile și ecologice poate deschide noi contracte.
- Extinderea în noi piețe, precum Kazahstanul, poate diversifica sursele de venit.
Amenințări
- Un mediu geopolitic instabil poate perturba lanțurile de aprovizionare și investițiile clienților.
- Fluctuațiile prețurilor oțelului inoxidabil și ale materiilor plastice pot afecta rezultatele.
- Măsuri de represalii din Rusia ar putea obliga grupul să își reducă sau să își piardă activele.
Riscuri
- Expunere la Rusiaridicat
Autoritățile ruse pot adopta legi sau măsuri care îngreunează activitatea companiilor occidentale, iar retragerea din această piață este lentă și costisitoare 1.
- Prețul materiilor primemediu
Oțelul inoxidabil și materialele plastice sunt materii prime principale, iar variațiile lor de preț pot afecta rezultatele 1.
- Întreruperi ale aprovizionăriimediu
Întârzierile lungi la livrarea materiilor prime ar putea opri producția, deși grupul lucrează cu mai mulți furnizori internaționali 1.
- Risc de control internmediu
Sustragerea de fonduri la filiala din China a dus la o depreciere de aproximativ 1 milion de euro, iar recuperarea nu este așteptată integral 1.
- Ciclicitate și dependență de clienți industrialiscăzut
Parte din activitate este supusă ciclurilor economice, ceea ce poate afecta rezultatele pe termen scurt 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru echipamente pentru lapte își revine și comenzile existente se transformă în venituri, rezultatele ar putea beneficia de o bază de comenzi solidă.
- Ghidajul pentru 2026 anticipează o creștere a cifrei de afaceri și o îmbunătățire a profitului pe acțiune, ceea ce ar putea confirma redresarea.
- Cererea pentru ambalaje reciclabile poate sprijini segmentul de ambalare, care a arătat o creștere moderată.
Ce ar strica teza
- Expunerea la Rusia rămâne un risc major, iar măsurile de represalii ar putea afecta activele și veniturile din această zonă.
- Problemele de control intern din China arată că sistemele de supraveghere ar putea necesita îmbunătățiri.
- Dacă prețurile materiilor prime cresc brusc sau aprovizionarea se blochează, marjele ar putea fi comprimate.
De urmărit
- Evoluția cererii pentru echipamente de procesare a laptelui și pornirea proiectelor amânate2026
- Realizarea ghidajului privind creșterea cifrei de afaceri și a profitului pe acțiune2026
- Evoluția situației din Rusia și a eventualelor măsuri ale autorităților2026
- Rezultatul procedurii civile în China privind recuperarea fondurilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Elecster Oyj este societatea-mamă a unui grup industrial finlandez cu acțiuni listate la Bursa din Helsinki (seria A). Grupul activează în două segmente, echipamente industriale și produse de consum, și folosește ISO 9001:2015 ca principiu de management al calității 1. Cea mai mare parte a activității se desfășoară în afara Finlandei, iar o nouă filială a fost înființată în Kazahstan în al treilea trimestru al anului 2025 1. La finalul anului 2025 grupul avea 213 angajați 1.
Segmente
Produse industriale
Segmentul industrial are 187 dintre angajați în medie în 2025 și include linii de procesare a laptelui UHT și mașini de ambalat 1. Activitatea de dezvoltare s-a concentrat pe disponibilitatea și fiabilitatea acestor echipamente și pe materiale de ambalaj mai ecologice 1. Conducerea anticipează revenirea cererii pentru mașinile pentru lapte și începerea unor proiecte noi 1.
Piața în context
Piața în care operează Elecster este influențată de încrederea economică generală, de accesul la finanțare și de stabilitatea piețelor din regiunile principale ale grupului 1. Banca Centrală Europeană menționează că mediul internațional rămâne instabil și că tensiunile comerciale pot perturba lanțurile de aprovizionare 1. Totuși, FMI anticipează o creștere moderată a economiei mondiale în următorii ani 1.
Poziția concurențială
Grupul spune că se confruntă cu concurență pe toate piețele pe care își vinde produsele, fie ea globală, fie locală 1. Avantajele invocate sunt dezvoltarea proprie, soluțiile integrate și serviciul orientat spre client 1. Sursa din raport nu numește concurenții direcți.
- Concurenți globali de echipamente de procesare
Raportul anual menționează concurență globală fără a numi firme.
- Furnizori locali de echipamente de ambalare
Concurența locală este menționată în raport fără identificarea companiilor.
- Producători de echipamente pentru industria laptelui
Segmentul industrial se confruntă cu concurenți, nedenumiți în surse.
- Furnizori de materiale de ambalaj
Sursa nu numește concurenți în acest domeniu.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202302 apr. 2024
- Raportul anual 202302 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Elecster Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.