olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ Α.Ε. GEKTERNA.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS145003000 · Verticală: Companii listate din Grecia
ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ este unul dintre cele mai mari grupuri de afaceri din Grecia, activ în construcții, energie, concesiuni, imobiliare și exploatare minieră în Europa Centrală și de Sud-Est și în Orientul Mijlociu. Grupul gestionează un portofoliu de concesiuni cu durată medie contractuală de 25 de ani, element care contează pentru stabilitatea veniturilor pe termen lung.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ Α.Ε. (GEKTERNA.AT) costa 39,94 EUR (−2,35 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld EUR, P/E 28,8 pe un EPS diluat de 1,39 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,00 %, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 23,00–47,18 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 38,23 – 41,34
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,55 · lățimea benzii 7,8 %
- SMA 50 / 200
- 42,32 / 40,65
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,73 / -0,94
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,3 % | +0,4 % | −6,7 pp | — |
| 3 luni | −11,9 % | −3,3 % | −8,6 pp | — |
| 6 luni | −7,5 % | +4,0 % | −11,5 pp | — |
| De la început de an | +57,1 % | +8,1 % | +49,0 pp | — |
| 1 an | +73,2 % | +10,7 % | +62,5 pp | +0,9 % |
| 3 ani | +192,4 % | +50,1 % | +142,3 pp | +35,3 % |
| 5 ani | +313,9 % | +43,6 % | +270,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,2, mediană 8,4, max 18,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 3,2 mld | 3,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −0,1 % | +18,6 % |
| Profit net | 147,8 mil | 818,4 mil | 139,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +453,7 % | −83,0 % |
| EPS diluat | 1,57 | 8,27 | 1,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +426,8 % | −83,2 % |
| netă % | 4,5 % | 25,2 % | 3,6 % |
| Flux de numerar liber | 223,7 mil | -2,9 mld | -778,7 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,7 mld EUR
- Datorie financiară
- 5,7 mld EUR
- Datorie netă
- 4,0 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 2,0 mld EUR
- Active totale
- 9,9 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 2,78x
- Lichiditate curentă
- 1,94x
- ROE
- 7,3 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- -20,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 3,2 mld | 3,9 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,9 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 335,8 mil | 337,2 mil | 434,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 6,5 mil | 6,9 mil | 3,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 251,9 mil | 149,6 mil | 297,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 190,8 mil | 53,1 mil | 182,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 63,5 mil | 35,4 mil | 46,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 147,8 mil | 818,4 mil | 139,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,57 | 8,27 | 1,39 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,40 | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 66,9 mil | 44,6 mil | 37,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,5 mld | 177,9 mil | 168,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,4 mil | 25,6 mil | 25,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 682,2 mil | 3,9 mld | 5,0 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 6,1 mld | 8,4 mld | 9,9 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 414,9 mil | 494,0 mil | 367,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 107,7 mil | 139,9 mil | 96,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,7 mld | 4,4 mld | 5,6 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,8 mld | 6,6 mld | 7,9 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 94,1 mil | 98,9 mil | 100,1 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 235,1 mil | 427,0 mil | 556,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 11,5 mil | 3,3 mld | 1,3 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 223,7 mil ≈ | -2,9 mld ≈ | -778,7 mil ≈ | esef· 23 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -184,2 mil | -3,0 mld | -1,4 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -232,4 mil | 2,7 mld | 982,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 30,4 mil | 7,2 mil | 6,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,0 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,44 – 19,03 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E11,71 – 19,03 (Mijloc 15,70)26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT
- Dividende actualizate (DDM)5,44 – 7,42 (Mijloc 6,28)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,1 % | 30 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 3,6 % | 36 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -560,2 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 95 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 28,8x | 10 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -19,5 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 2 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate23/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ Α.Ε. (GEKTERNA.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,9 mld EUR în 2025; creștere an/an 18,6 %; marjă netă 3,6 %; ROE 7,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,57–13,23 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,99 EUR, prețul de 39,94 EUR lasă un potențial de -72,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -263,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,9x
Ce o infirmă
- ROIC: 4,1 %
- Conversia profitului în FCF: -560,2 %
- P/E (TTM): 28,8x
- Randament FCF: -19,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| GEKTERNA.ATΓεκ Τερνα Α.ε. | 4,0 mld | 28,8 | 7,4 % | 3,6 % | +18,6 % | +61 % / +202 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEKTERNA.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 26,10 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 45,93 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 68,90 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 30,96 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 60,74 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 99,21 Randament total 153 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 36,72 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 80,33 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 142,86 Randament total 268 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 15,19
- Marja netă± 10,63
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,93
- Diluare anuală± 0,89
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ este unul dintre cele mai mari grupuri de afaceri din Grecia, activ în construcții, energie, concesiuni, imobiliare și exploatare minieră în Europa Centrală și de Sud-Est și în Orientul Mijlociu 1. Grupul gestionează un portofoliu de concesiuni cu durată medie contractuală de 25 de ani, element care contează pentru stabilitatea veniturilor pe termen lung 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o poziție de lider în mai multe segmente, cu o subsidiară de construcții descrisă drept cea mai puternică din Grecia 1.
- Portofoliul de concesiuni are durată medie lungă și este diversificat, ceea ce oferă vizibilitate asupra veniturilor pe termen lung 1.
- Integrarea verticală în energie reduce expunerea la riscul de piață și oferă flexibilitate în fața oportunităților 1.
Puncte slabe
- Dependența de contracte cu statul și cu agenții publice face veniturile sensibile la deciziile bugetare și la întârzierile de plată 1.
- Activitatea energetică bazată pe surse termice expune grupul la presiuni de decarbonizare 1.
- Structura multisegment complexă poate îngreuna evaluarea separată a performanței fiecărei activități 1.
Oportunități
- Programele de infrastructură și digitalizare ar putea genera noi proiecte de concesiune și de construcție 1.
- Extinderea în Europa Centrală și de Sud-Est ar putea crește baza de proiecte, dacă condițiile locale sunt favorabile 1.
- Criteriile de dezvoltare durabilă pot deschide accesul la proiecte finanțate cu condiții ESG 1.
Amenințări
- Schimbările de reglementare în energie și concesiuni ar putea modifica condițiile de exploatare 1.
- Încetinirea investițiilor publice ar putea reduce comenzile din construcții și din proiectele noi 1.
- Volatilitatea prețurilor energiei ar putea afecta marjele în segmentul de furnizare dacă integrarea nu compensează suficient 1.
Riscuri
- Dependența de contracte publicemediu
Multe proiecte depind de clienți guvernamentali și de contracte pe termen lung, ceea ce poate expune grupul la întârzieri de plată sau la schimbări de politică 1.
- Expunerea la tranziția energeticăridicat
Producția termică de energie poate fi afectată de politici de decarbonizare care ar putea reduce valoarea activelor existente 1.
- Riscul de piață în energiemediu
Fluctuațiile prețurilor energiei pot afecta marjele, deși integrarea verticală reduce parțial această expunere 1.
- Riscul de execuție în construcțiimediu
Proiectele complexe de infrastructură pot suferi depășiri de cost sau de termen, cu impact asupra rentabilității 1.
- Riscul de raportare ESGscăzut
Raportul anual menționează riscuri legate de completitudinea și disponibilitatea datelor de sustenabilitate, ceea ce poate afecta calitatea informațiilor furnizate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Portofoliul de concesiuni cu durată lungă și diversificare geografică poate oferi venituri previzibile dacă operarea rămâne stabilă 1.
- Poziția de lider în construcții și integrarea în energie pot susține o cotă bună de proiecte, dacă piața rămâne activă 1.
- Orientarea strategică spre dezvoltare durabilă ar putea facilita accesul la proiecte noi cu criterii ESG 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de contracte publice ar putea face veniturile vulnerabile la întârzieri de plată sau la reduceri ale investițiilor 1.
- Activele termice din energie ar putea deveni mai puțin valoroase dacă politicile de decarbonizare se accelerează 1.
- Complexitatea grupului ar putea face dificilă evaluarea separată a fiecărui segment și a riscurilor asociate 1.
De urmărit
- Evoluția portofoliului de concesiuni și a noilor contracte2027
- Strategia de decarbonizare a activităților energetice2027
- Evoluția portofoliului imobiliar și valorile raportate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ își definește obiectivul principal ca dezvoltare durabilă și responsabilă, cu accent pe competitivitate, investiții care creează valoare suplimentară și randamente stabile pentru acționari 1. Activitățile sunt organizate pe mai multe segmente, fiecare cu clienți diferiți, de la instituții publice la clienți privați 1. Raportul anual pentru 2025 subliniază și legătura strategiei cu principiile responsabilității corporative și ale dezvoltării durabile 1.
Segmente
Construcții (ΤΕΡΝΑ Α.Ε.)
Subsidiara de 100% ΤΕΡΝΑ Α.Ε., înființată în 1972, este descrisă drept cea mai puternică companie de construcții din Grecia, specializată în proiecte complexe de infrastructură, inclusiv drumuri, clădiri, porturi și proiecte energetice 1. Clienții sunt agenții guvernamentale și companii private 1.
Energie
Activitatea de producție, aprovizionare și comercializare a energiei electrice și a gazelor naturale este desfășurată în principal prin ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε., deținută integral de grup 1. Integrarea verticală reduce riscul de piață și creează oportunități la mai multe niveluri 1.
Concesiuni
Grupul administrează un portofoliu de concesiuni care include autostrăzi, aeroporturi, porturi, infrastructură de gestionare a deșeurilor și proiecte de digitalizare 1. Printre proiecte se numără Attiki Odos, Egnatia Odos și Aeroportul Internațional Heraklion, iar grupul se prezintă drept cel mai mare investitor din acest domeniu 1.
Piața în context
Grupul operează pe piețe din Grecia, Europa Centrală și de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu clienți din sectorul public și privat 1. Portofoliul imobiliar, evaluat la 124 de milioane de euro, este distribuit în Grecia, România și Bulgaria 1. Datele din raportul anual nu includ, în această sursă, cote de piață sau mărimi ale pieței totale.
Tendințe
- Investiții în infrastructură și proiecte publicemixt
Concesiunile și construcțiile de infrastructură depind de programe publice și contracte pe termen lung, ceea ce poate sprijini cererea dacă aceste programe continuă 1.
- Tranziția energeticăvânt din față
Activitatea energetică a grupului, bazată pe energie termică, se confruntă cu cerințe de decarbonizare care ar putea modifica structura de venituri pe termen lung 1.
- Accent pe dezvoltare durabilăvânt din spate
Raportul anual arată că strategia ESG este integrată în guvernanță și în planificarea investițiilor, ceea ce poate deschide accesul la proiecte care cer criterii de sustenabilitate 1.
- Diversificarea activitățilorvânt din spate
Prezența în mai multe segmente, de la construcții la imobiliare și minerit, poate reduce dependența de un singur ciclu economic, dacă cererea în segmente diferite evoluează diferit 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică concurenții direcți ai grupului. Grupul se descrie drept cel mai mare constructor și cel mai mare investitor în concesiuni din Grecia, dar comparațiile cu alți actori nu sunt cuantificate în raport 1.
- Concurenți din construcții și concesiuni din Grecia și regiune
Sursa nu numește concurenți, prin urmare aceasta este o categorie generală, fără ticker.
- Producători și comercianți de energie din Grecia
Concurența în energie nu este detaliată în raport; categoria nu are listare în SUA.
- Operatori de concesiuni de infrastructură în Europa
Concurenții din concesiuni nu sunt numiți în sursă; nu se indică niciun ticker american.
- Dezvoltatori imobiliari regionali
Portofoliul imobiliar este descris în raport, dar concurenții nu sunt identificați.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ Α.Ε. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.