olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Οργανισμος Τηλεπικοινωνιων Της Ελλαδος Ανωνυμη Εταιρεια HTO.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS260333000 · Verticală: Companii listate din Grecia
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Οργανισμος Τηλεπικοινωνιων Της Ελλαδος Ανωνυμη Εταιρεια (HTO.AT) costa 18,78 EUR (−0,58 % într-o zi), cu capitalizare 7,5 mld EUR, P/E 15,0 pe un EPS diluat de 1,25 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,95 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 15,77–20,40 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 18,63 – 19,71
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 5,6 %
- SMA 50 / 200
- 19,47 / 18,50
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,17 / -0,15
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,7 % | −0,6 % | −3,0 pp | — |
| 3 luni | −5,1 % | −4,2 % | −0,9 pp | — |
| 6 luni | +3,6 % | +4,3 % | −0,7 pp | — |
| De la început de an | +11,4 % | +7,5 % | +3,9 pp | — |
| 1 an | +15,6 % | +9,9 % | +5,7 pp | +0,4 % |
| 3 ani | +38,5 % | +49,8 % | −11,4 pp | +38,4 % |
| 5 ani | +24,1 % | +42,8 % | −18,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 12,8, mediană 13,2, max 13,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,9 % | +3,9 % |
| Profit net | 531,7 mil | 478,8 mil | 501,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −9,9 % | +4,7 % |
| EPS diluat | indisponibil | 1,16 | 1,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +7,3 % |
| netă % | 15,3 % | 14,4 % | 14,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 520,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 350,0 mil EUR
- Datorie netă
- -170,9 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld EUR
- Active totale
- 5,0 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,17x
- Lichiditate curentă
- 0,65x
- ROE
- 24,6 %
- ROA
- 10,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 715,7 mil | 784,8 mil | 821,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 699,5 mil | 798,6 mil | 803,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 167,8 mil | 182,1 mil | 77,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 531,7 mil | 478,8 mil | 501,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 1,16 | 1,25 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,72 | 0,74 | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 463,9 mil | 467,0 mil | 520,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 537,6 mil | 536,4 mil | 592,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 58,9 mil | 51,1 mil | 39,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 376,6 mil | 376,6 mil | 376,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 4,9 mld | 5,0 mld | 5,0 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 866,4 mil | 866,4 mil | 824,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 0 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 847,7 mil | 848,5 mil | 350,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,6 mld | 1,6 mld | 2,1 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 411,7 mil | 401,5 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
- 2023
- —
- 2024
- 411,7 mil
- 2025
- 401,5 mil
esef· 23 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -604,8 mil | -584,1 mil | -572,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -716,3 mil | -515,3 mil | -550,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 177,0 mil | 150,6 mil | 150,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,5 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,08 – 16,84 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E10,41 – 16,84 (Mijloc 13,98)26 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 8,3x – 13,5xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT
- Dividende actualizate (DDM)10,08 – 13,75 (Mijloc 11,64)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 34,6 % | 96 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 14,5 % | 64 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,0x | 33 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,0 % | 28 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial28/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial33/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (HTO.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld EUR în 2025; creștere an/an 3,9 %; marjă netă 14,5 %; ROE 24,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,25–15,29 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,81 EUR, prețul de 18,78 EUR lasă un potențial de -31,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -46,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 34,6 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 2,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 16,5 mld | 12,1 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +32 % / +165 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 14,8 mld | 12,7 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +21 % / +159 % |
| HTO.ATΟργανισμος Τηλεπικοινωνιων Της Ελλαδος Ανωνυμη Εταιρεια | 7,5 mld | 15,0 | 24,6 % | 14,5 % | +3,9 % | +10 % / +39 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,2 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +95 % / +111 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,4 mld | 22,9 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +41 % / +199 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,5 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +0 % / +14 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,6 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,4 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +83 % / +132 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,2 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +4 % / +80 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 995,2 mil | 6,7 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −23 % / −3 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 495,3 mil | 10,4 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +37 % / +119 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 460,2 mil | 15,1 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +10 % / +17 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 419,4 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 350,0 mil | 17,8 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −3 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 319,4 mil | 10,4 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +15 % / +118 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 166,6 mil | 21,6 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +22 % / +39 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 148,6 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +12 % / +69 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 116,3 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −7 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 102,0 mil | 10,3 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | −5 % / +113 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 94,7 mil | 12,6 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −7 % / −7 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,6 mil | 10,4 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +10 % / +105 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,4 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −8 % / −13 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 46,8 mil | 13,7 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −12 % / −19 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HTO.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 11,03 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 19,51 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 29,40 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 10,58 Randament total -35 % · Pe an -13 % | 21,07 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 34,87 Randament total 102 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 10,15 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 22,75 Randament total 43 % · Pe an 7 % | 41,36 Randament total 150 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 5,27
- Marja netă± 3,69
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,04
- Diluare anuală± 0,31
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.