olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Kesko Oyj KESKOB.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Kesko Oyj este un grup finlandez de comerț cu ridicata și cu amănuntul, care operează trei domenii de activitate și se află într-un proces de tranziție către raportarea de sustenabilitate conform standardelor ESRS. Raportul anual pentru 2025 arată o structură de guvernanță a sustenabilității bine definită, cu obiective legate de emisiile de gaze cu efect de seră și de biodiversitate.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kesko Oyj (KESKOB.HE) costa 26,58 EUR (−0,08 % într-o zi), cu capitalizare 10,5 mld EUR, P/E 26,1 pe un EPS diluat de 1,02 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,39 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 17,85–26,60 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 81,5
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 22,59 – 26,96
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 17,6 %
- SMA 50 / 200
- 23,44 / 21,24
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,88 / 0,75
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,9 % | +0,4 % | +16,5 pp | — |
| 3 luni | +23,7 % | −3,3 % | +27,0 pp | — |
| 6 luni | +28,0 % | +4,0 % | +24,1 pp | — |
| De la început de an | +38,1 % | +8,1 % | +30,0 pp | — |
| 1 an | +46,5 % | +10,7 % | +35,8 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +60,8 % | +50,1 % | +10,7 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −9,2 % | +43,6 % | −52,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 18,9, mediană 19,0, max 19,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 11,9 mld | 12,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,7 % |
| Profit net | 379,1 mil | 404,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +6,6 % |
| EPS diluat | 0,95 | 1,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +7,4 % |
| netă % | 3,2 % | 3,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 166,2 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 2,8 mld EUR
- Active totale
- 8,8 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 14,5 %
- ROA
- 4,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 11,9 mld | 12,5 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 579,5 mil | 631,3 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 471,5 mil | 510,3 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 92,0 mil | 105,5 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | 379,1 mil | 404,2 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,95 | 1,02 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,80 | 0,90 | esef· 04 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 473,1 mil | 166,2 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,4 mld | 2,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 643,0 mil | 721,6 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 234,2 mil | 212,5 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | 8,5 mld | 8,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,7 mld | 6,0 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,7 mld | 2,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 399,1 mil | 396,3 mil | esef· 04 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | 879,7 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -597,5 mil | -541,8 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -149,8 mil | -644,7 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 320,3 mil | 370,2 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,5 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,40 – 18,87 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E8,40 – 18,87 (Mijloc 11,32)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
- Dividende actualizate (DDM)12,24 – 16,69 (Mijloc 14,12)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,2 % | 51 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,1x | 29 (față de colegi) | 45 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,5 % | 50 (pe interval fix) | 27 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial51/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial50/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial29/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Kesko Oyj (KESKOB.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,5 mld EUR în 2025; creștere an/an 4,7 %; marjă netă 3,2 %; ROE 14,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,32–17,78 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,72 EUR, prețul de 26,58 EUR lasă un potențial de -52,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -108,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 26,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| KESKOB.HEKesko Oyj | 10,5 mld | 26,1 | 14,6 % | 3,2 % | +4,7 % | +45 % / +51 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KESKOB.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,74 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 27,82 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 41,90 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 15,32 Randament total -34 % · Pe an -13 % | 30,47 Randament total 26 % · Pe an 8 % | 50,38 Randament total 104 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 14,91 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 33,37 Randament total 45 % · Pe an 8 % | 60,57 Randament total 154 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 7,62
- Marja netă± 5,33
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,37
- Diluare anuală± 0,45
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kesko Oyj este un grup finlandez de comerț cu ridicata și cu amănuntul, care operează trei domenii de activitate și se află într-un proces de tranziție către raportarea de sustenabilitate conform standardelor ESRS. Raportul anual pentru 2025 arată o structură de guvernanță a sustenabilității bine definită, cu obiective legate de emisiile de gaze cu efect de seră și de biodiversitate.
SWOT
Puncte tari
- Rețea extinsă de comercianți independenți și un portofoliu larg de produse, care oferă flexibilitate în aprovizionare.
- Politici de achiziție responsabilă pentru materiile prime sensibile, aplicate în special mărcilor proprii.
- Guvernanță a sustenabilității bine structurată, cu supraveghere la nivel de consiliu și legături cu remunerația.
Puncte slabe
- Dependența de piața finlandeză concentrează riscul geografic al grupului.
- Raportarea de sustenabilitate se află într-o tranziție complexă, cu multe facilități temporare.
- Obiectivele de biodiversitate nu sunt încă legate de termene concrete, ceea ce limitează măsurarea progresului.
Oportunități
- Extinderea achizițiilor certificate ar putea consolida mărcile proprii și lanțurile de aprovizionare.
- Dezvoltarea logisticii, precum centrul din Hyvinkää, ar putea reduce costurile și impactul asupra mediului.
- Simplificarea standardelor ESRS ar putea reduce costurile de raportare dacă va fi adoptată devreme.
Amenințări
- Presiunea reglementară privind biodiversitatea ar putea crește costurile de aprovizionare.
- Schimbările frecvente ale standardelor de raportare pot complica pregătirea datelor.
- Riscul de erori în datele de sustenabilitate ar putea afecta credibilitatea raportării.
Riscuri
- Riscul de raportaremediu
Complexitatea datelor de sustenabilitate și tranziția ESRS pot genera erori în raportare, iar raportul menționează explicit riscuri legate de precizie și acuratețea datelor.
- Impactul asupra biodiversitățiiridicat
Materiile prime cu impact asupra naturii, din agricultură sau silvicultură, pot genera riscuri de reputație și de reglementare pentru lanțul de aprovizionare.
- Dependența de furnizori certificațimediu
Achiziția de produse certificate poate fi limitată de disponibilitatea furnizorilor care respectă standardele, ceea ce ar putea încetini atingerea obiectivelor.
- Modificări ale reglementăriimediu
Revizuirea ESRS și aplicarea variabilă a facilităților de tranziție creează incertitudine privind cerințele pentru exercițiile viitoare.
- Conformitate și eticăscăzut
Erorile în procesele de conformitate sau în raportarea incidentelor ar putea afecta reputația grupului, deși raportul descrie mecanisme de control.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă obiectivele de reducere a emisiilor se îndeplinesc, Kesko ar putea demonstra progres vizibil și ar putea consolida poziția pe piața finlandeză.
- Rețeaua de comercianți independenți și politicile de achiziție pot oferi un avantaj competitiv în segmentele cu cerere pentru produse responsabile.
- Guvernanța robustă a sustenabilității ar putea facilita tranziția la noile standarde de raportare.
Ce ar strica teza
- Dacă reglementările privind biodiversitatea se întăresc, costurile de aprovizionare ar putea crește semnificativ.
- Lipsa unor obiective de biodiversitate cu termene concrete ar putea face dificilă demonstrarea progresului.
- Complexitatea tranziției ESRS ar putea genera costuri suplimentare și riscuri de erori în raportare.
De urmărit
- Publicarea datelor comparative de sustenabilitate pentru 2024 în raportul 20252026
- Aplicarea voluntară a standardelor ESRS simplificate și impactul asupra raportăriiraportarea 2026
- Stabilirea de obiective de biodiversitate cu termene concreteurmătorul raport anual
- Progresul obiectivelor de reducere a emisiilor scope 1 și 2 legate de remunerație2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31.12.2025, Kesko are un portofoliu larg de produse și își gestionează lanțul de aprovizionare prin politici de sustenabilitate pentru materiile prime cu impact asupra biodiversității, precum cacao, cafea, ceai, soia, palmier, textile sau lemn și hârtie 1. Grupul operează prin trei domenii de activitate, fiecare cu propriile strategii de sustenabilitate, coordonate de un comitet de conducere pentru responsabilitate corporativă. Consiliul de administrație aprobă toate politicile la nivel de grup, iar rolul consiliului include supravegherea strategiei și a țintelor climatice.
Structura de guvernanță a sustenabilității include un consiliu de administrație cu majoritate de membri independenți, un comitet de audit care supraveghează raportarea de sustenabilitate și un comitet de remunerare care leagă o parte din remunerația conducerii de obiective de sustenabilitate. Președintele executiv are responsabilitatea generală pentru implementarea strategiei de responsabilitate corporativă.
Raportarea de sustenabilitate pentru 2025 folosește mai multe facilități de tranziție din ESRS 1, iar compania nu a publicat încă o evaluare a impactului standardelor simplificate propuse de EFRAG. Aceste aspecte fac ca profilul de raportare să fie în continuă schimbare.
Segmente
Comerț alimentar
Segmentul alimentar, care include rețeaua de comercianți independenți K-Ruoka, este cel mai expus la obiectivele de achiziție responsabilă pentru produse din cacao, cafea, pește și ulei de palmier, conform politicilor descrise în raport.
Comerț cu amănuntul non-alimentar și auto
Celelalte domenii, inclusiv cel de bunuri non-alimentare și logistica pentru auto, au un profil de risc diferit, iar raportul menționează un centru logistic nou în Hyvinkää, finalizat în toamna anului 2025, pentru care s-a convenit o compensare voluntară a impactului asupra naturii.
Piața în context
Kesko activează în principal pe piața finlandeză, unde își desfășoară majoritatea activităților de comerț cu amănuntul și ridicata. Cadrul de raportare de sustenabilitate se aplică în această țară prin directiva europeană CSRD, care a intrat în faza de tranziție pentru exercițiile 2025 și 2026.
Standardele ESRS suferă revizuiri, iar aplicarea lor se adaptează unui mediu de reglementare în schimbare. Acest context poate influența costurile de conformitate și calendarul raportărilor viitoare.
Tendințe
- Simplificarea raportării europenemixt
Simplificarea ESRS ar putea reduce sarcina de raportare, dacă standardele simplificate vor fi aplicate de la 2027, dar costurile de tranziție rămân în prezent ridicate.
- Presiunea privind biodiversitateavânt din față
Creșterea atenției asupra impactului asupra biodiversității din lanțurile de aprovizionare ar putea impune controale mai stricte asupra materiilor prime.
- Reducerea emisiilorvânt din spate
Obiectivele de reducere a emisiilor de scope 1 și 2, legate de remunerație, pot sprijini eficiența operațională dacă sunt atinse.
- Digitalizarea și politica privind inteligența artificialămixt
Adoptarea unei politici noi privind inteligența artificială, aplicabilă din 2026, ar putea crea oportunități de eficientizare, dar și riscuri de conformitate.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenți. Piața de retail finlandez include mai mulți operatori mari de comerț alimentar și non-alimentar, iar comparațiile directe necesită date din surse externe.
Diferențierea Kesko se bazează pe rețeaua de comercianți independenți și pe politicile de achiziție responsabilă pentru mărcile proprii, care pot constitui un avantaj în anumite segmente.
- Operatori de comerț alimentar din Finlanda
Concurenți locali din segmentul alimentar, neidentificați de sursa oficială.
- Lanțuri de bricolaj și bunuri pentru casă
Concurenți pe segmentul de bunuri non-alimentare, fără date specifice în sursă.
- Retaileri europeni cu lanțuri de aprovizionare certificate
Concurenți care folosesc aceleași sisteme de certificare pentru produsele proprii.
- Distribuitori regionali nordici
Operatori regionali care concurează la achiziție și logistică în Scandinavia și Finlanda.
Știri și depuneri
Din presă
- Kesko to Buy Dahl Scandinavia Operations in Its Largest DealBloomberg Markets · 15 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202404 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Kesko Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.