olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
LAVIPHARM Α.Ε. LAVI.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS246003008 · Verticală: Companii listate din Grecia
LAVIPHARM este un grup farmaceutic grecesc cu o istorie care începe în 1911, activ în cercetarea, producția, importul, comercializarea și distribuția de medicamente, cosmetice și produse de sănătate. Grupul dezvoltă în special sisteme transdermice de administrare a medicamentelor, o nișă tehnologică ce îi poate susține prezența pe piețele internaționale. Raportul anual pentru 2025 arată și un accent pe reducerea amprentei de carbon și pe energia consumată de 10,63 TJ.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea LAVIPHARM Α.Ε. (LAVI.AT) costa 1,50 EUR (−1,70 % într-o zi), cu beta 0,79, interval pe 52 de săptămâni 0,81–1,70 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,47 – 1,55
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 5,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,56 / 1,46
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,8 % | +0,4 % | −4,2 pp | — |
| 3 luni | −4,6 % | −3,3 % | −1,3 pp | — |
| 6 luni | −10,7 % | +4,0 % | −14,7 pp | — |
| De la început de an | +54,6 % | +8,1 % | +46,5 pp | — |
| 1 an | +87,5 % | +10,7 % | +76,8 pp | +0,9 % |
| 3 ani | +120,6 % | +50,1 % | +70,5 pp | +35,3 % |
| 5 ani | +49,3 % | +43,6 % | +5,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 47,8 mil | 52,9 mil | 62,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +10,7 % | +18,2 % |
| Profit net | 1,9 mil | 9,0 mil | 6,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +380,1 % | −33,4 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 3,9 % | 17,0 % | 9,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil EUR
- Datorie financiară
- 10,2 mil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 56,4 mil EUR
- Active totale
- 130,2 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,18x
- Lichiditate curentă
- 1,21x
- ROE
- 10,9 %
- ROA
- 4,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 47,8 mil | 52,9 mil | 62,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 25,7 mil | 27,9 mil | 32,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 22,2 mil | 25,1 mil | 30,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 430,0 mii | 631,0 mii | 344,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 5,2 mil | 5,5 mil | 9,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,2 mil | 2,1 mil | 1,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,2 mil | -5,1 mil | 2,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 1,9 mil | 9,0 mil | 6,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Creanțe | 21,7 mil | 18,3 mil | 24,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 14,8 mil | 19,5 mil | 22,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 45,7 mil | 45,0 mil | 53,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,5 mil | 10,8 mil | 11,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 44,5 mil | 49,7 mil | 48,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 114,8 mil | 125,5 mil | 130,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 26,9 mil | 26,5 mil | 31,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 12,7 mil | 12,2 mil | 10,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 35,8 mil | 39,1 mil | 44,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 72,0 mil | 72,5 mil | 73,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 42,8 mil | 53,0 mil | 56,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
- 2023
- 44,5 mil
- 2024
- 49,7 mil
- 2025
- 48,9 mil
esef· 23 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 284,0 mii | 4,6 mil | 6,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -3,5 mil | -9,5 mil | -938,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -6,6 mil | 2,2 mil | -5,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 3,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 200,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 9,6 % | 56 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,9x | 53 (pe interval fix) | 38 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 34 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie45/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial56/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ, ΧΗΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ LAVIPHARM Α.Ε. (LAVI.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 62,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 18,2 %; marjă netă 9,6 %; ROE 10,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
| ELSTR.ATΕλαστρον Α.ε.β.ε. Χαλυβουργικα Προϊοντα | 46,3 mil | 8,3 | 6,6 % | 3,3 % | −5,2 % | +5 % / −13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LAVI.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
LAVIPHARM este un grup farmaceutic grecesc cu o istorie care începe în 1911, activ în cercetarea, producția, importul, comercializarea și distribuția de medicamente, cosmetice și produse de sănătate. Grupul dezvoltă în special sisteme transdermice de administrare a medicamentelor, o nișă tehnologică ce îi poate susține prezența pe piețele internaționale. Raportul anual pentru 2025 arată și un accent pe reducerea amprentei de carbon și pe energia consumată de 10,63 TJ.
SWOT
Puncte tari
- Istoria lungă a grupului, din anul 1911, și recunoașterea sa pe plan local și internațional 1.
- Expertiză specializată în sisteme transdermice și tehnologii de administrare locală, cu un portofoliu de cercetare cuprinzător 1.
- Certificări de calitate și de ambalaj, inclusiv ISO 13485, GMP, GLP și certificarea FDA pentru ambalajul secundar 1.
Puncte slabe
- Dependența de piața internă și de politica de prețuri a statului, cu presiuni asupra marjelor 1.
- Finanțarea capitalului de lucru prin împrumuturi bancare, cu cheltuieli cu dobânzi care cresc sensibilitatea la costul creditului 1.
- Expunerea la întârzierile de plată ale farmaciilor care așteaptă sume de la EOPYY 1.
Oportunități
- Creșterea interesului pentru administrarea transdermică, o cale considerată de companie printre cele mai populare 1.
- Extinderea parteneriatelor strategice cu companii și organisme farmaceutice internaționale, prin rețeaua existentă 1.
- Valorificarea tehnologiei liquid patch și a altor sisteme cu acțiune locală, pentru produse farmaceutice și dispozitive medicale 1.
Amenințări
- Reduceri ale prețurilor medicamentelor sau modificări ale listei pozitive, care ar putea reduce vânzările pe piața locală 1.
- Taxe sau contribuții excepționale impuse industriei farmaceutice, cu impact negativ asupra rezultatelor 1.
- Riscurile climatice și întreruperile lanțului de aprovizionare cu materii prime și energie, menționate în raport 1.
Riscuri
- Politica statului în sănătateridicat
Modificările de prețuri, rabaturi, clawback-uri sau lista pozitivă ar putea afecta direct vânzările grupului pe piața internă 1.
- Costul datorieimediu
Finanțarea prin credite bancare și lipsa instrumentelor de acoperire a riscului de dobândă expun rezultatele la creșteri ale dobânzilor 1.
- Întârzieri de plată în sistemul de rambursaremediu
Farmaciile care așteaptă sume restante de la EOPYY pot amâna încasările grupului, ceea ce crește riscul de creditare 1.
- Climă și lanț de aprovizionaremediu
Evenimentele meteo extreme, întreruperile de energie și fluctuațiile prețurilor materiilor prime pot perturba operațiunile 1.
- Tensiuni geopoliticescăzut
Grupul spune că nu are tranzacții cu Ucraina sau Iranul și că impactul asupra costurilor a fost neglijabil până acum, dar contextul poate evolua 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tehnologiile transdermice și cele cu acțiune locală se vor dovedi comercial, grupul ar putea valorifica o nișă cu avans tehnologic și certificări recunoscute 1.
- Rețeaua de parteneriate internaționale și vechimea de peste un secol pot sprijini extinderea pe piețe externe 1.
- Dacă presiunea asupra prețurilor din Grecia se stabilizează, marjele ar putea reveni, mai ales pentru produsele cu valoare tehnologică mai mare 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de piața greacă și de deciziile statului ar putea limita creșterea și ar putea comprima marjele 1.
- Finanțarea bancară a capitalului de lucru ar putea deveni mai costisitoare dacă dobânzile cresc, fără instrumente de acoperire 1.
- Întârzierile de plată din sistemul de rambursare ar putea prelungi ciclul de încasare și ar putea afecta lichiditatea 1.
De urmărit
- Evoluția prețurilor și a listei pozitive de medicamente rambursate în Grecia2027
- Ritmul încasărilor de la farmacii și de la EOPYYQ1 2027
- Progresul proiectelor transdermice și al parteneriatelor internaționale2027
- Cheltuielile cu dobânzile și evoluția datoriei față de OPTIMA și Eurobanknext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul LAVIPHARM se prezintă ca unul dintre cele mai recunoscute grupuri farmaceutice din Grecia, cu prezență atât locală, cât și internațională, și cu o rețea de parteneriate strategice cu companii și organisme farmaceutice de top 1. Modelul de afaceri acoperă întregul lanț al industriei, de la cercetare și dezvoltare a terapiilor avansate până la producție, import, marketing și distribuție de medicamente, cosmetice și produse de sănătate 1. Compania își declară strategia de sustenabilitate construită pe trei piloni, mediu, societate și guvernanță, sprijinită de certificări precum ISO 13485, ISO 9001, GMP, GLP și o certificare FDA pentru ambalajul secundar al unui produs transdermic 1.
Segmente
Cercetare și dezvoltare a sistemelor de administrare
Activitatea de cercetare se concentrează pe tehnologii noi de administrare a medicamentelor, în special sistemele transdermice, adică plasturi aplicați pe piele care lasă substanța activă să pătrundă în sânge, precum și sisteme cu acțiune locală, cum este tehnologia liquid patch care formează o peliculă pe piele 1. Sunt în diverse faze de dezvoltare sisteme care vizează peste 70 de molecule, iar echipa de cercetare gestionează tot lanțul, de la formule de laborator și producție pilot până la validarea metodelor analitice și colaborarea cu organizații de cercetare clinică 1.
Producție, import, marketing și distribuție
Pe lângă dezvoltarea proprie, grupul produce, importă, comercializează și distribuie medicamente, cosmetice și produse de sănătate, activitate care se concentrează în Grecia și pe piețe externe selectate 1. Raportul precizează că cea mai mare parte a vânzărilor de pe piața internă se face către mari depozite farmaceutice, iar expunerea la întârzieri de plată vine mai ales din farmaciile care așteaptă sume restante de la EOPYY 1.
Piața în context
Piața în care activează LAVIPHARM este industria farmaceutică din Grecia și din alte țări unde grupul are distribuție, cu un cadru reglementat strâns, în care politicile de prețuri, listele de medicamente rambursate și rabaturile sau clawback-urile impuse de stat influențează direct vânzările 1. Compania notează că schimbările în politica de cheltuieli din sănătate pot duce la scăderi de prețuri, modificări ale listei pozitive de medicamente rambursate sau taxe excepționale asupra firmelor farmaceutice, cu efect negativ asupra vânzărilor din piața locală 1. Pe piețele internaționale, sistemele transdermice și ambalajele certificate FDA sunt elemente de diferențiere, iar extinderea în aceste piețe depinde de parteneriatele cu companii farmaceutice mari 1.
Poziția concurențială
Sursa furnizată nu identifică explicit concurenții LAVIPHARM, astfel că lista de mai jos reflectă doar ceea ce poate fi dedus din descrierea activității, fără a atribui cote de piață. Compania se diferențiază prin sisteme transdermice și tehnologii cu acțiune locală, precum și prin certificări de calitate și de ambalaj 1. Concurența directă vine din marile grupuri farmaceutice și din firmele specializate în administrarea transdermică, iar avantajele LAVIPHARM țin de istoria sa lungă și de parteneriatele internaționale 1.
- Alte grupuri farmaceutice care comercializează produse similare pe piața greacă
Concurență pe prețuri și pe accesul la lista de medicamente rambursate, fără o identificare nominală în sursă.
- Firme specializate în sisteme transdermice și administrare avansată
Concurență prin tehnologie și prin contractele cu parteneri farmaceutici mari, descrise generic în raport.
- Organizații de cercetare clinică (CRO) și dezvoltatori de formule
Nu sunt concurenți direcți, dar pot influența ritmul și costul dezvoltării produselor.
- Distribuitori și depozite farmaceutice mari
Actori cu putere de negociere asupra prețurilor și termenelor de plată, indicați ca principali clienți ai grupului.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / LAVIPHARM Α.Ε. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.