olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Mandatum Oyj MANTA.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Mandatum Oyj este un grup financiar finlandez activ în asigurări de viață, administrare de active și servicii pentru clienți corporativi și persoane fizice, listat la Nasdaq Helsinki din 2023. Profilul său este important acum deoarece grupul își gestionează capitalul și riscurile de piață într-un mediu de dobânzi și de tensiuni geopolitice, cu un grad de îndatorare de 23,8% la sfârșitul anului 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mandatum Oyj (MANTA.HE) costa 6,03 EUR (+0,50 % într-o zi), cu capitalizare 3,0 mii EUR, P/E 0,0 pe un EPS diluat de 310.000,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 10.948.417,38 %, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 5,39–7,41 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 5,76 – 6,08
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 5,5 %
- SMA 50 / 200
- 6,09 / 6,26
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,9 % | +0,4 % | −1,3 pp | — |
| 3 luni | +1,3 % | −3,3 % | +4,6 pp | — |
| 6 luni | −8,1 % | +4,0 % | −12,0 pp | — |
| De la început de an | −12,5 % | +8,1 % | −20,6 pp | — |
| 1 an | −0,3 % | +10,7 % | −11,0 pp | −1,9 % |
| 3 ani | +60,2 % | +50,1 % | +10,2 pp | +5,4 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,0, mediană 0,0, max 0,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 160,7 mil | 164,9 mil | 156,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +2,6 % | −5,4 % |
| EPS diluat | 320.000,00 | 330.000,00 | 310.000,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +3,1 % | −6,1 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 687,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld EUR
- Active totale
- 18,8 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,3 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 11,6 mil | 16,0 mil | 23,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 210,4 mil | 202,9 mil | 182,1 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 49,9 mil | 38,0 mil | 26,1 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | 160,7 mil | 164,9 mil | 156,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 320.000,00 | 330.000,00 | 310.000,00 | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 298.804,78 | 331.200,00 | 659.642,15 | esef· 24 mar. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 738,4 mil | 890,4 mil | 687,6 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 27,4 mil | 25,1 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 16,3 mld | 18,1 mld | 18,8 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 14,7 mld | 16,5 mld | 17,4 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 502 | 500 | 503 | esef· 24 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 280,2 mil | 72,2 mil | 126,9 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 14,2 mil | -2,3 mil | 15,3 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -280,6 mil | 82,0 mil | -345,1 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 150,0 mil | 165,6 mil | 331,8 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,0 mii EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2.578.700,18 – 12.233.363,46 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E2.578.700,18 – 5.706.644,46 (Mijloc 3.521.021,83)24 firme folosite · multiplul median 11,4x · quartile 8,3x – 18,4xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
- Dividende actualizate (DDM)8.971.133,20 – 12.233.363,46 (Mijloc 10.351.307,54)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,0x | 100 (față de colegi) | 63 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10.948.417,4 % | 100 (pe interval fix) | 38 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Mandatum Oyj (MANTA.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 5 774 916,69–8 970 003,96 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6 936 164,68 EUR, prețul de 6,03 EUR lasă un potențial de 115 122 965,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 100,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 0,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10 948 417,4 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KEMIRA.HEKemira Oyj | 2,5 mld | 13,6 | 10,5 % | 6,6 % | −6,6 % | −17 % / +4 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MANTA.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Mandatum Oyj este un grup financiar finlandez activ în asigurări de viață, administrare de active și servicii pentru clienți corporativi și persoane fizice, listat la Nasdaq Helsinki din 2023. Profilul său este important acum deoarece grupul își gestionează capitalul și riscurile de piață într-un mediu de dobânzi și de tensiuni geopolitice, cu un grad de îndatorare de 23,8% la sfârșitul anului 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă pe piața finlandeză de asigurări de viață, susținută de un rating de credit stabil și de perspective stabile din partea S&P 1.
- Rating-uri ESG ridicate din partea MSCI, Sustainalytics și ISS, care consolidează reputația grupului 1.
- Structură de acționariat cu investitori instituționali de pensii, care aduce stabilitate pe termen lung 1.
Puncte slabe
- Expunere ridicată la riscul de longevitate în segmentul cu rentabilitate fixă, unde obligațiile sunt greu de ajustat 1.
- Dependență de volumul activelor administrate, care scade când piețele se deteriorează 1.
- Capitalurile proprii au scăzut față de anul precedent, ceea ce limitează marja de manevră financiară 1.
Oportunități
- Obiectivele strategice pentru 2025–2028 includ creștere și țeluri financiare clare, care pot susține expansiunea produselor de investiții 1.
- Cererea pentru produse de pensie și investiții sustenabile poate crește, mai ales dacă portofoliul ESG se extinde 1.
- Ratele mai ridicate ale dobânzilor ar putea îmbunătăți randamentul investițiilor și reduce presiunea asupra marjelor 1.
Amenințări
Riscuri
- Risc de piață pe bilanțridicat
Volatilitatea acțiunilor, a obligațiunilor și a datoriei de asigurare, luate împreună, poate afecta profitabilitatea grupului 1.
- Risc de longevitateridicat
Pensiile plătite mai mult timp decât s-a estimat pot crește pasivele, mai ales în portofoliul cu rentabilitate fixă 1.
- Risc climatic în portofoliumediu
Evenimentele climatice extreme și schimbările de model de afaceri în industriile cu emisii ridicate pot genera pierderi de evaluare 1.
- Risc operațional și ciberneticmediu
Procesele inadecvate, sistemele sau amenințările cibernetice pot cauza pierderi și afectarea reputației 1.
- Risc de lichiditatescăzut
Deși considerat limitat la nivel de grup, riscul de lichiditate are relevanță pentru societatea-mamă în ceea ce privește plata dividendelor și scadența împrumuturilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă poziția pe piața finlandeză rămâne solidă și ratingul de credit stabil, grupul ar putea beneficia de o bază de clienți previzibilă și de un flux stabil de comisioane 1.
- Dacă obiectivele strategice 2025–2028 sunt îndeplinite, creșterea produselor de investiții ar putea susține valoarea pe termen lung 1.
- Rating-urile ESG ridicate pot atrage investitori sensibili la sustenabilitate și pot reduce riscul de reputație 1.
Ce ar strica teza
- Dacă piețele de capital se deteriorează, volumul activelor administrate ar putea scădea și ar putea reduce comisioanele 1.
- Dacă dobânzile scad în continuare, datoria de asigurare cu garanție fixă ar putea crește, apăsând asupra marjelor 1.
- Capitalurile proprii au scăzut în 2025, iar presiunea reglementară ar putea limita capacitatea de distribuire a dividendelor 1.
De urmărit
- Evoluția capitalurilor proprii și a CSM, comparativ cu anul 2025next 10-K
- Rezultatul adunării generale privind numirea auditorului și a verificatorului de sustenabilitate2026
- Progresul către obiectivul de reducere a intensității de carbon a portofoliului2030
- Mișcările de acționariat notificate de investitori cu participații mari2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Mandatum Oyj este societatea-mamă a unui grup care oferă asigurări de viață, pensii și soluții de investiții, precum și servicii de administrare a activelor clienților. Compania este listată pe Nasdaq Helsinki din 2023 și are un număr de acțiuni de 502.696.752 la 31 decembrie 2025 1. Grupul operează printr-o structură de filiale cu licențe proprii, fiecare cu propria politică de risc, sub supravegherea societății-mamă 1.
La 31 decembrie 2025, capitalurile proprii ale grupului erau de 1.430 milioane EUR, față de 1.601 milioane EUR un an mai devreme, iar datoriile financiare de 588,9 milioane EUR 1. Marja de serviciu contractual (CSM) plus ajustarea pentru risc, după impozit, se ridica la 450,7 milioane EUR 1. Aceste cifre arată structura bilanțului care susține activitatea de asigurări de viață.
Mandatum publică un raport de sustenabilitate și și-a stabilit obiective de reducere a emisiilor atât pentru portofoliul de investiții, cât și pentru propria activitate, până în 2030 1. Consiliul de administrație propune pentru adunarea generală din 2026 o nouă numire a auditorului, ceea ce indică un proces formal de guvernanță în curs 1.
Segmente
Asigurări legate de investiții și pensii de grup
Aceste produse transferă o parte din riscul de investiție către clienți și au durată mai scurtă, ceea ce reduce expunerea la longevitate 1. Venitul grupului din aceste produse depinde de volumul activelor administrate, care poate scădea dacă piețele de capital se deteriorează 1.
Administrarea activelor și investiții
Acest segment câștigă comisioane din valoarea activelor clienților și se află expus indirect riscurilor de piață prin volumul activelor administrate 1. Grupul deține și investiții strategice nefinanțate direct, a căror influență asupra riscului de piață este semnificativă 1.
Piața în context
Piața finlandeză de asigurări de viață este dominată de câțiva jucători mari, iar Mandatum se poziționează printr-o cotă solidă de piață, potrivit evaluării S&P care anticipează menținerea poziției pe următorii doi ani 1. Evoluția pieței depinde de nivelul dobânzilor, de cererea pentru produse de pensie și de climatul investițional din Europa 1.
Structura acționariatului arată că investitorii instituționali finlandezi, precum fondurile de pensii, dețin o parte importantă din acțiuni, ceea ce influențează lichiditatea titlului la Nasdaq Helsinki 1. Cotația acțiunii a crescut în 2025, dar piața rămâne sensibilă la rezultatele trimestriale și la deciziile de dividend 1.
Tendințe
- Ratele dobânzilormixt
Scăderea dobânzilor crește datoria de asigurare cu garanție fixă și apasă asupra marjelor grupului, dar o creștere a ratelor ar putea îmbunătăți randamentul investițiilor 1.
- Tensiuni geopolitice și riscuri pe piețele de capitalvânt din față
Conflictul din Ucraina și alte tensiuni politice pot afecta indirect piețele de capital și nivelul inflației, cu efecte asupra activelor administrate 1.
- Sustenabilitate și reglementare climaticămixt
Cerințele de raportare CSRD și obiectivele de reducere a emisiilor creează presiune de conformare, dar și oportunități pentru produse de investiții sustenabile 1.
- Digitalizare și inteligență artificialămixt
Digitalizarea și inteligența artificială schimbă procesele de vânzare și administrare, dar cresc și expunerea la amenințările cibernetice menționate de grup 1.
Poziția concurențială
Mandatum concurează în Finlanda cu alte grupuri de asigurări de viață și cu bănci care oferă fonduri de investiții, în special pe segmentul pensiilor de grup și al produselor legate de investiții 1. Presiunea competitivă variază în funcție de capacitatea fiecărui jucător de a oferi randamente și de a păstra clienții corporativi.
Avantajul competitiv al grupului se bazează pe gestionarea activă a riscurilor de portofoliu și pe rating-urile ESG ridicate, care pot atrage investitorii sensibili la sustenabilitate 1. Dacă aceste avantaje se diminuează, cota de piață ar putea fi afectată.
- Varma
Asigurător finlandez de pensii, cel mai mare acționar al Mandatum conform registrului de acționari 1.
- Ilmarinen
Companie finlandeză de pensii, care apare printre principalii acționari ai Mandatum 1.
- OP Grupul financiar
Grup financiar cooperatist finlandez, activ în asigurări și administrarea activelor, prezent și în registrul de acționari 1.
- Nordea
Grup bancar nordic cu operațiuni în Finlanda, concurent pe fonduri de investiții și produse de pensie 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Mandatum Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.