olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Martela Oyj MARAS.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Martela Oyj este unul dintre liderii nordici în industria spațiilor de lucru, care proiectează, implementează și întreține medii de lucru și de învățare, de la specificare până la mentenanță. În exercițiul 2025 compania a revenit pe creștere a veniturilor, dar rămâne cu un rezultat operațional ușor negativ și cu capitaluri proprii negative, într-o piață nordică încă slabă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Martela Oyj (MARAS.HE) costa 0,60 EUR (+0,33 % într-o zi), cu capitalizare 2,8 mil EUR, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 0,43–1,13 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,52 – 0,64
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 19,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,55 / 0,56
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +21,7 % | +0,4 % | +21,3 pp | — |
| 3 luni | +5,3 % | −3,3 % | +8,5 pp | — |
| 6 luni | +27,7 % | +4,0 % | +23,7 pp | — |
| De la început de an | −16,7 % | +8,1 % | −24,8 pp | — |
| 1 an | −41,7 % | +10,7 % | −52,4 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −54,2 % | +50,1 % | −104,3 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −73,9 % | +43,6 % | −117,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 94,4 mil | 86,7 mil | 93,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −8,2 % | +8,1 % |
| Profit net | -3,5 mil | -8,7 mil | -3,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,77 | -1,87 | -0,75 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -3,7 % | -10,0 % | -3,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 13,2 mil EUR
- Datorie netă
- 10,6 mil EUR
- Capitaluri proprii
- -2,0 mil EUR
- Active totale
- 45,8 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,75x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -6,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 94,4 mil | 86,7 mil | 93,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,4 mil | -6,5 mil | -1,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,6 mil | 1,8 mil | 2,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -3,3 mil | -8,2 mil | -3,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 222,0 mii | 482,0 mii | 304,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -3,5 mil | -8,7 mil | -3,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,77 | -1,87 | -0,75 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,10 | 0,00 | — | esef· 18 mar. 2025derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,1 mil | 3,9 mil | 2,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 19,1 mil | 18,6 mil | 15,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 9,2 mil | 10,9 mil | 7,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 33,4 mil | 33,4 mil | 25,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,4 mil | 14,7 mil | 14,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 55,7 mil | 54,7 mil | 45,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 4,3 mil | 7,2 mil | — | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 13,8 mil | 13,5 mil | 13,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 31,9 mil | 39,6 mil | 34,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 46,1 mil | 53,5 mil | 47,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,6 mil | 1,2 mil | -2,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,6 mil | 4,6 mil | 4,6 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 4,6 mil
- 2024
- 4,6 mil
- 2025
- 4,6 mil
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 320,0 mii | 111,0 mii | 4,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -2,3 mil | -363,0 mii | -450,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,3 mil | -738,0 mii | -4,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 452,0 mii | 0 | — | esef· 18 mar. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -3,7 % | 15 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,5x | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial15/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Martela Oyj (MARAS.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 93,7 mil EUR în 2025; creștere an/an 8,1 %; marjă netă -3,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -3,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,5x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
| GLA1V.HEGlaston Oyj Abp | 42,1 mil | 35,4 | 1,8 % | 0,6 % | −4,2 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MARAS.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Martela Oyj este unul dintre liderii nordici în industria spațiilor de lucru, care proiectează, implementează și întreține medii de lucru și de învățare, de la specificare până la mentenanță. În exercițiul 2025 compania a revenit pe creștere a veniturilor, dar rămâne cu un rezultat operațional ușor negativ și cu capitaluri proprii negative, într-o piață nordică încă slabă.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider nordic în spații de lucru, cu un model Lifecycle care acoperă proiectarea, implementarea și întreținerea.
- Satisfacție ridicată a clienților, susținută de sondaje independente citate de companie.
- Producție proprie în Finlanda și Polonia, cu o rețea de furnizori scurtă și locală.
Puncte slabe
- Capitalurile proprii sunt negative la finalul exercițiului 2025, ceea ce ridică întrebări privind solvabilitatea.
- Rezultatul operațional rămâne negativ, deși s-a îmbunătățit față de anul anterior.
- Activitatea depinde de proiecte, ceea ce face predictibilitatea pe termen scurt dificilă.
Oportunități
- Revenirea la birou și nevoia de spații adaptate muncii hibride ar putea crește cererea pentru servicii de transformare.
- Modelul Workplace as a Service și canalele digitale de vânzare ar putea aduce venituri mai stabile.
- Cerința de sustenabilitate și de mobilier reparabil ar putea favoriza soluțiile circulare ale companiei.
Amenințări
- Economia nordică slabă și incertitudinea geopolitică ar putea amâna investițiile clienților.
- Concurența de preț ar putea împiedica revenirea marjelor.
- Condițiile financiare de pe termen scurt ar putea deteriora lichiditatea dacă cererea rămâne slabă.
Riscuri
- Incertitudinea cereriiridicat
Un mediu economic nesigur și investițiile amânate ar putea reduce veniturile și rezultatele, mai ales în proiectele mari.
- Lichiditate și capitaluri negativeridicat
Capitalurile proprii negative și datoriile cu chirii ar putea face finanțarea mai costisitoare dacă lichiditatea se deteriorează.
- Presiune asupra marjelormediu
Concurența de preț ar putea limita îmbunătățirea profitabilității chiar dacă volumele cresc.
- Previzibilitatea proiectelormediu
Natura pe proiecte a industriei face dificilă prognoza pe termen scurt a veniturilor și a încasărilor.
- Livrarea componentelorscăzut
Întârzierile la componentele necesare producției ar putea afecta termenele de livrare ale produselor finale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea la birou și nevoia de spații hibride se concretizează, cererea pentru serviciile de transformare Martela ar putea crește sensibil.
- Compania a readus veniturile pe creștere și a redus pierderile operaționale, iar măsurile de eficiență ar putea continua să îmbunătățească profitabilitatea.
- Poziția de lider în satisfacția clienților și modelul circular ar putea sprijini cota de piață pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă economia nordică rămâne slabă, clienții ar putea continua să amâne achizițiile, iar veniturile ar putea scădea din nou.
- Capitalurile proprii negative și datoriile ridicate ar putea limita flexibilitatea financiară a companiei.
- Concurența de preț ar putea împiedica revenirea marjelor chiar dacă volumele se stabilizează.
De urmărit
- Evoluția veniturilor față de ghidajul de scădere ușoară pentru 20262026
- Rezultatul operațional comparabil și efectul măsurilor de eficiență2026
- Lichiditatea și eventualele modificări ale condițiilor financiare2026
- Decizia adunării generale privind lipsa dividendului pentru 20252026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Producția finală și refabricarea au loc la centrul logistic din Nummela, Finlanda, unde se află și cea mai mare parte a activității de cercetare-dezvoltare și achiziții. Ansamblarea componentelor tapițate are loc în fabrica proprie din Polonia, iar componentele din blat și depozitare sunt fabricate în mare parte la filiala Kidex Oy din Kitee. În celelalte țări, vânzările se fac în principal printr-o rețea de distribuitori.
Compania a introdus în 2025 noi produse, printre care familia Oona extinsă cu taburete, mesele PoGo și PreGo pentru învățare colaborativă și gama Sono Work. Compania își descrie strategia ca fiind centrată pe servicii pe toată durata de viață a spațiului, nu pe investiții mari punctuale.
Segmente
Mobilier și soluții pentru spații de lucru
Segmentul principal include mobilier de birou, cabine telefonice și soluții ergonomice pentru birouri hibride. Compania a extins în 2025 gama Oona și a lansat Sono Work, răspunzând cererii pentru spații adaptabile.
Servicii de transformare și de tip Workplace as a Service
Serviciile includ planificarea, implementarea, mutările și întreținerea spațiilor, precum și modelul flexibil Workplace as a Service. Acestea sunt o parte tot mai importantă a afacerii, iar conducerea anunță o creștere a ponderii serviciilor.
Piața în context
Economia nordică a fost slabă în 2023-2025, ceea ce a făcut clienții precauți la deciziile de achiziție. Prognozele citate de companie indică o creștere ușoară a piețelor de mobilier de birou din Nordic, cu o cerere care ar putea reveni în anii următori. Ratele de ocupare a birourilor nu au revenit încă la nivelurile dinaintea pandemiei.
Concurența de preț s-a intensificat din cauza declinului pieței din ultimii ani, ceea ce apasă asupra marjelor. Compania spune că nu se așteaptă la o întărire semnificativă a cererii în principalele piețe în 2026.
Tendințe
- Revenirea la birou și munca hibridăvânt din spate
Companiile reconsideră spațiile de birou pentru a sprijini un model hibrid și colaborarea, ceea ce poate crea cerere pentru transformări și mobilier adaptabil.
- Economia nordică slabăvânt din față
Slăbiciunea economică și incertitudinea geopolitică fac clienții să amâne investițiile, ceea ce ar putea prelungi perioada de cerere scăzută.
- Accent pe sustenabilitate și economie circularăvânt din spate
Reglementările UE și raportările de sustenabilitate împing companiile spre mobilier durabil, reparabil și închiriat, un avantaj pentru modelul Martela.
- Presiune asupra prețurilorvânt din față
Concurența de preț din industrie a crescut și apasă asupra profitabilității, ceea ce ar putea limita redresarea marjelor.
Poziția concurențială
Martela activează pe o piață nordică de mobilier și servicii de birou cu mulți concurenți regionali și internaționali. Concurența se duce pe preț, pe servicii și pe design durabil, iar compania se diferențiază prin modelul Lifecycle și prin serviciile de transformare.
Compania afirmă că a obținut cel mai înalt nivel de satisfacție al clienților din industrie de unsprezece ani consecutivi într-un sondaj comandat de Taloustutkimus, ceea ce sprijină poziția sa pe piață. Totuși, presiunea prețurilor rămâne ridicată.
- Concurenți regionali din mobilier de birou nordic
Producători locali și regionali din Nordic și Europa care concurează pe mobilier și servicii de amenajare.
- Producători europeni de mobilier de birou
Companii europene cu game comparabile de mobilier de birou, care concurează pe design și sustenabilitate.
- Furnizori internaționali de spații de lucru
Companii internaționale de mobilier și amenajare care oferă soluții pentru birouri hibride.
- Distribuitori și integratori de amenajări de birou
Firme de amenajare și integratori care concurează pe proiecte de transformare a spațiilor de lucru.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202418 mar. 2025
- Raportul anual 202318 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Martela Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.