olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Metso Oyj METSO.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Metso Oyj este un furnizor finlandez de echipamente, servicii și consumabile pentru industria minieră și de agregate, cu un cadru de guvernanță strict pentru informarea investitorilor. Documentele sale oficiale arată cum sunt gestionate auditul, informațiile privilegiate și relațiile cu piața, iar aceste reguli contează pentru transparența companiei în prezent.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Metso Oyj (METSO.HE) costa 17,00 EUR (−0,82 % într-o zi), cu capitalizare 14,1 mld EUR, P/E 33,3 pe un EPS diluat de 0,51 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,23 %, beta 1,37, interval pe 52 de săptămâni 13,45–18,85 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 16,07 – 17,48
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 8,5 %
- SMA 50 / 200
- 17,20 / 16,21
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / -0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,7 % | +0,4 % | +0,3 pp | — |
| 3 luni | +1,4 % | −3,3 % | +4,6 pp | — |
| 6 luni | +11,2 % | +4,0 % | +7,2 pp | — |
| De la început de an | +13,5 % | +8,1 % | +5,4 pp | — |
| 1 an | +22,7 % | +10,7 % | +12,0 pp | −1,4 % |
| 3 ani | +96,9 % | +50,1 % | +46,8 pp | +7,0 % |
| 5 ani | +78,0 % | +43,6 % | +34,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 22,5, mediană 25,9, max 29,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mld | 5,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,3 % |
| Profit net | 329,0 mil | 423,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +28,6 % |
| EPS diluat | 0,40 | 0,51 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +27,5 % |
| netă % | 6,5 % | 8,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 501,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,5 mld EUR
- Datorie netă
- 966,0 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 2,7 mld EUR
- Active totale
- 7,2 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,55x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 16,0 %
- ROA
- 5,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mld | 5,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,4 mld | 3,6 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,7 mld | 1,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 106,0 mil | 109,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 749,0 mil | 735,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 105,0 mil | 107,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 670,0 mil | 636,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 163,0 mil | 150,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | 329,0 mil | 423,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,40 | 0,51 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,36 | 0,38 | esef· 04 mar. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 431,0 mil | 501,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,9 mld | 1,9 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 549,0 mil | 609,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,1 mld | 1,3 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 803,0 mil | 811,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | 7,0 mld | 7,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 165,0 mil | 98,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,6 mld | 2,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 822,5 mil | 829,4 mil | esef· 04 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 332,0 mil | 779,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -224,0 mil | -277,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -315,0 mil | -403,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 298,0 mil | 315,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 14,1 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,11 – 9,73 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E4,11 – 9,73 (Mijloc 5,72)23 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 8,1x – 19,1xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
- Dividende actualizate (DDM)5,17 – 7,04 (Mijloc 5,96)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,4 % | 72 (față de colegi) | 26 % |
| Marja netă · Calitate | 8,1 % | 64 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,9x | 83 (pe interval fix) | 16 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 33,3x | 21 (față de colegi) | 26 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 32 (pe interval fix) | 16 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
METSO OYJ (METSO.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,2 mld EUR în 2025; creștere an/an 4,3 %; marjă netă 8,1 %; ROE 16,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,64–8,39 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,84 EUR, prețul de 17,00 EUR lasă un potențial de -65,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -191,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 15,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,9x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 33,3x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,6 mld | 27,0 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +30 % / +79 % |
| METSO.HEMetso Oyj | 14,1 mld | 33,3 | 16,1 % | 8,1 % | +4,3 % | +20 % / +88 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,5 mld | 16,0 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −9 % / −17 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,8 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +1 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +171 % / +80 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 58,1 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +80 % / +632 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,1 mld | 21,1 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +8 % / +55 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 942,9 mil | 51,2 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +57 % / +24 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 810,6 mil | 18,8 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +56 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 762,2 mil | 29,0 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −2 % / +63 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 452,2 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 316,3 mil | 57,5 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +25 % / +10 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 311,1 mil | 23,9 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −5 % / −17 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 270,2 mil | 19,3 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | +1 % / +42 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 250,9 mil | 11,2 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −15 % / −20 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 217,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +1 % / +8 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 177,7 mil | 16,8 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −26 % / −49 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 133,7 mil | 10,6 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −15 % / −10 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 92,3 mil | 7,9 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | −1 % / +19 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 84,9 mil | 84,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +27 % / +24 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,2 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 73,8 mil | 8,2 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −17 % / −6 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 67,5 mil | 331,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +52 % / +188 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 48,8 mil | 10,6 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −38 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru METSO.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 10,02 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 17,72 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 26,70 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 9,68 Randament total -38 % · Pe an -15 % | 19,27 Randament total 21 % · Pe an 6 % | 31,87 Randament total 97 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 9,35 Randament total -37 % · Pe an -9 % | 20,94 Randament total 36 % · Pe an 6 % | 38,05 Randament total 141 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 4,82
- Marja netă± 3,37
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,77
- Diluare anuală± 0,28
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Metso Oyj este un furnizor finlandez de echipamente, servicii și consumabile pentru industria minieră și de agregate, cu un cadru de guvernanță strict pentru informarea investitorilor. Documentele sale oficiale arată cum sunt gestionate auditul, informațiile privilegiate și relațiile cu piața, iar aceste reguli contează pentru transparența companiei în prezent.
SWOT
Puncte tari
- Guvernanța este structurată, cu comitete dedicate auditului și remunerării, ceea ce susține încrederea investitorilor.
- Compania are o structură clară pe segmente, cu directori responsabili pentru fiecare linie de activitate.
- Politicile de informare sunt riguroase, inclusiv perioade închise și reguli stricte pentru informații privilegiate.
Puncte slabe
- Textul analizat nu oferă date financiare detaliate despre performanța segmentelor, ceea ce limitează evaluarea.
- Costurile de audit și verificare sunt în creștere, iar aceasta poate adăuga presiune asupra marjelor administrative.
- Schimbarea auditorului responsabil necesită timp de adaptare, iar această tranziție poate ridica întrebări operaționale.
Oportunități
- Raportarea de sustenabilitate verificată poate consolida reputația companiei în fața investitorilor instituționali.
- Transparența crescută în guvernanță ar putea facilita accesul la capital în condiții favorabile.
- Experiența echipei de conducere în mai multe divizii poate susține extinderea serviciilor către clienți.
Amenințări
- Presiunea reglementară europeană crescută poate impune costuri suplimentare de conformitate.
- Dependența de sectoarele miniere și de agregate expune compania la ciclurile de investiții din aceste industrii.
- Erorile în raportarea de sustenabilitate sau în gestionarea informațiilor privilegiate ar putea afecta reputația.
Riscuri
- Conformitatea cu regulile privind informațiile privilegiatemediu
Încălcarea regulilor MAR ar putea atrage sancțiuni și afecta încrederea piețelor.
- Raportarea de sustenabilitatemediu
Cerințele de raportare pot crește complexitatea și riscul de erori în datele publicate.
- Tranziția auditoruluiscăzut
Schimbarea echipei de audit poate introduce variații în procedurile de verificare pe termen scurt.
- Ciclicitatea sectoarelor clienteleiridicat
Reducerea investițiilor în minerit ar putea afecta comenzile pentru echipamente și servicii.
- Tranzacțiile cu părțile afiliatescăzut
Eventualele tranzacții care nu respectă condițiile de piață ar putea genera conflicte de interese.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă guvernanța și transparența rămân la nivelul descris, compania poate beneficia de încredere sporită din partea investitorilor.
- Structura pe segmente și experiența managerială pot sprijini creșterea serviciilor și a consumabilelor.
- Raportarea de sustenabilitate verificată ar putea deschide accesul la investitori orientați spre criterii ESG.
Ce ar strica teza
- Dacă investițiile în minerit scad, comenzile pentru echipamente ar putea reveni mai slab decât se așteaptă.
- Costurile de conformitate și de audit ar putea continua să crească și să reducă marjele administrative.
- Schimbările de personal în audit și în conducere pot introduce incertitudini în perioada de tranziție.
De urmărit
- Evoluția comenzilor din segmentul de servicii și consumabileQ1 2027
- Ghidajul companiei pentru veniturile din minerit2027
- Costurile de audit și verificare din următorul raportnext 10-K
- Eventualele modificări ale politicii de informare privilegiată2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sursa de bază pentru acest profil este raportul anual 2025 al Metso Oyj, depus la Nasdaq Helsinki, care descrie structura de guvernanță, auditul și regulile privind informațiile privilegiate. Compania este condusă de un consiliu de administrație cu președinte și vicepreședinte și de o echipă de conducere care include directori pentru segmentele de servicii, minerale, consumabile și agregate. Raportul precizează că Ernst & Young a fost reales ca auditor pentru 2025 1.
Segmente
Consumabile pentru minerit
Conducerea acestui segment este asigurată de un director separat din echipa de conducere, ceea ce indică o structură operațională distinctă. Sursa nu oferă cifre de vânzări pentru acest segment în textul disponibil 1.
Servicii
Segmentul de servicii are propriul director în echipa de conducere și reprezintă o componentă separată a portofoliului companiei. Textul analizat nu detaliază evoluția acestui segment în 2025 1.
Minerale
Segmentul de minerale este condus de un director dedicat și completează celelalte divizii ale grupului. Sursa nu conține date financiare despre el în fragmentul disponibil 1.
Piața în context
Piața în care activează Metso este legată de minerit, procesarea mineralelor și agregate, sectoare sensibile la investițiile în capacitate și la ciclul de exploatare. Fragmentele oficiale analizate nu conțin cifre despre dimensiunea pieței sau cota companiei, astfel că aceste aspecte nu pot fi evaluate din această sursă 1.
Cadrul de reglementare european, inclusiv regulile privind informațiile privilegiate și raportarea de sustenabilitate, influențează modul în care compania își prezintă rezultatele. Raportul menționează verificarea raportului de sustenabilitate conform standardelor internaționale 1.
Tendințe
- Raportarea de sustenabilitatemixt
Din 2025, Metso a publicat un raport de sustenabilitate verificat cu asigurare limitată, conform directivei europene de raportare. Acest lucru poate crește transparența, dar cere resurse suplimentare de conformitate 1.
- Reglementarea informațiilor privilegiatemixt
Politicile de tranzacționare, perioadele închise și evidența persoanelor cu acces la informații sunt aplicate strict conform regulamentului MAR. Acest cadru protejează investitorii, dar poate limita flexibilitatea în comunicare 1.
- Rotația auditoruluivânt din spate
Ernst & Young este auditor din 2020, iar regulile europene impun ca un auditor să nu funcționeze mai mult de zece mandate consecutive. Schimbările în personalul responsabil pot aduce noi perspective asupra auditului 1.
- Costuri de conformitatevânt din față
Onorariile pentru audit și verificare sunt într-o creștere ușoară, ceea ce reflectă complexitatea crescută a raportării. Dacă această tendință continuă, costurile administrative ar putea deveni o presiune pentru companie 1.
Poziția concurențială
Fragmentele analizate nu descriu concurenții Metso Oyj. Sursa oficială se concentrează pe guvernanță și reguli financiare, nu pe poziționarea față de alți producători de echipamente pentru minerit și agregate 1.
Evaluarea poziției competitive necesită date suplimentare despre cote de piață și produse, care nu apar în textul disponibil. Din acest motiv, nu sunt identificate în acest profil companii concurente cu ticker american 1.
- Concurent nespecificat în sursă
Sursa analizată nu identifică concurenți direcți, prin urmare nu se poate furniza un nume verificat.
- Concurent nespecificat în sursă
Fără date din sursă, nu se poate stabili o comparație verificată cu alți furnizori din aceeași categorie.
- Concurent nespecificat în sursă
Raportul oficial nu oferă detalii despre competitori, astfel că această poziție rămâne neconfirmată.
- Concurent nespecificat în sursă
Lipsa datelor despre piață face imposibilă identificarea unui al patrulea concurent din sursa disponibilă.
Știri și depuneri
Din presă
- Metso to acquire hose and cavity pumps business from ValmetYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202504 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Metso Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.