olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ΑΦΟΙ Ι. & Β. ΛΑΔΕΝΗΣ Α.Ε. MINERVA MIN.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS237003009 · Verticală: Companii listate din Grecia
MINERVA este un lanț românesc de comerț cu amănuntul și producător de articole din piele și încălțăminte, cu o rețea extinsă de magazine din Grecia. Compania se află într-o fază de extindere a vânzărilor cu amănuntul, iar gradul de îndatorare de 78,94% face din structura financiară un aspect central de urmărit.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ΑΦΟΙ Ι. & Β. ΛΑΔΕΝΗΣ Α.Ε. MINERVA (MIN.AT) costa 0,75 EUR (+2,04 % într-o zi), cu beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 0,48–0,77 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,70 – 0,76
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 7,5 %
- SMA 50 / 200
- 0,72 / 0,65
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / 0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,7 % | +0,4 % | +2,4 pp | — |
| 3 luni | +4,9 % | −3,3 % | +8,2 pp | — |
| 6 luni | +29,3 % | +4,0 % | +25,4 pp | — |
| De la început de an | +4,2 % | +8,1 % | −3,9 pp | — |
| 1 an | +16,8 % | +10,7 % | +6,1 pp | +0,9 % |
| 3 ani | +30,4 % | +50,1 % | −19,7 pp | +35,3 % |
| 5 ani | +27,1 % | +43,6 % | −16,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 18,5 mil | 18,7 mil | 19,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +1,2 % | +2,5 % |
| Profit net | 20,0 mii | -8,0 mii | 139,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | −140,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 0,1 % | -0,0 % | 0,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 633,0 mii EUR
- Datorie financiară
- 9,7 mil EUR
- Datorie netă
- 9,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 4,5 mil EUR
- Active totale
- 28,0 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 2,16x
- Lichiditate curentă
- 1,54x
- ROE
- 3,1 %
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,5 mil | 18,7 mil | 19,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,3 mil | 10,0 mil | 9,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 8,2 mil | 8,7 mil | 9,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 114,0 mii | 61,0 mii | 252,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 94,0 mii | 78,0 mii | 119,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 20,0 mii | -8,0 mii | 139,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 346,0 mii | 478,0 mii | 633,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 7,0 mil | 7,3 mil | 7,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 13,6 mil | 13,7 mil | 13,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,1 mil | 10,1 mil | 10,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 16,0 mii | 22,0 mii | 15,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 27,8 mil | 27,6 mil | 28,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,2 mil | 2,7 mil | 2,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,0 mil | 10,4 mil | 9,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 17,9 mil | 8,3 mil | 8,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,3 mil | 4,4 mil | 4,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
- 2023
- 16,0 mii
- 2024
- 22,0 mii
- 2025
- 15,0 mii
esef· 23 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,9 % | 37 (față de colegi) | 50 % |
| Marja netă · Calitate | 0,7 % | 18 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 62 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate30/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΑΦΟΙ Ι. ΚΑΙ Β. ΛΑΔΕΝΗΣ Α.Ε. MINERVA ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΠΛΕΚΤΙΚΗΣ (MIN.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,2 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,5 %; marjă netă 0,7 %; ROE 3,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: 0,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
| ELSTR.ATΕλαστρον Α.ε.β.ε. Χαλυβουργικα Προϊοντα | 46,3 mil | 8,3 | 6,6 % | 3,3 % | −5,2 % | +5 % / −13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MIN.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
MINERVA este un lanț românesc de comerț cu amănuntul și producător de articole din piele și încălțăminte, cu o rețea extinsă de magazine din Grecia. Compania se află într-o fază de extindere a vânzărilor cu amănuntul, iar gradul de îndatorare de 78,94% face din structura financiară un aspect central de urmărit 1.
SWOT
Puncte tari
- Rețea proprie de magazine în mai multe orașe grecești și o prezență consolidată în retail.
- Reducerea datoriei nete și creșterea capitalurilor proprii în 2025 au îmbunătățit structura financiară.
- Structură de grup cu filiale în mai multe țări, ce permite operațiuni integrate de producție și distribuție.
Puncte slabe
- Gradul de îndatorare rămâne ridicat, iar majoritatea împrumuturilor au dobândă variabilă.
- Concentrarea activității pe piața greacă expune compania la condițiile economice locale.
- Datorii cu clauze financiare care pot deveni exigibile în caz de nerespectare a indicatorilor.
Oportunități
- Continuarea expansiunii retailului, cu noi magazine, ar putea susține creșterea vânzărilor.
- Lansarea de produse noi poate deschide segmente de piață suplimentare.
- Continuarea reducerii datoriei ar putea diminua costul finanțării și riscul de refinanțare.
Amenințări
- Creșterea EURIBOR ar putea majora costurile de finanțare, potrivit conducerii.
- O eventuală criză energetică sau o agravare a situației geopolitice ar putea afecta puterea de cumpărare.
- Încălcarea reglementărilor privind protecția datelor poate atrage sancțiuni semnificative.
Riscuri
- Îndatorare ridicatăridicat
Gradul de îndatorare al grupului rămâne ridicat, ceea ce poate limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele operaționale scad 1.
- Risc de dobândămediu
Majoritatea împrumuturilor au dobândă variabilă, iar o creștere a EURIBOR ar putea afecta rezultatul net 1.
- Clauze financiareridicat
Dacă indicatorii financiari convenți nu sunt respectați, creditorii pot denunța contractele, ceea ce ar face datoriile exigibile imediat 1.
- Dependența de piața greacămediu
Activitatea este concentrată în Grecia, astfel încât condițiile economice locale au impact direct asupra vânzărilor 1.
- Protecția datelorscăzut
Încălcarea regulamentului european privind protecția datelor ar putea conduce la amenzi și la efecte negative semnificative 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă expansiunea rețelei de magazine continuă și vânzările cu amănuntul cresc conform previziunilor conducerii, performanța grupului s-ar putea îmbunătăți 1.
- Reducerea datoriei nete și creșterea capitalurilor proprii în 2025 ar putea întări în timp poziția financiară a companiei 1.
- Structura cu filiale în mai multe țări ar putea oferi flexibilitate operațională în producție și distribuție 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Evoluția vânzărilor cu amănuntul față de estimarea conducerii privind creșterea din 20262026
- Nivelul gradului de îndatorare și respectarea indicatorilor financiari convenți2026
- Evoluția EURIBOR și impactul asupra costului creditelor variabile2026
- Efectele deschiderii noilor magazine din Kozani și Zografou asupra vânzărilorurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul MINERVA, condus de Ιωάννης Φιλίππου ca director general, operează în principal în Grecia prin rețeaua de magazine de vânzare cu amănuntul, cu 34 de puncte de vânzare la 31 decembrie 2025 1. Structura include filiale în România (MINCO ROMANIA SRL), în Cipru (J&B LADENIS MINERVA CYPRUS L.T.D) și filiala ΕΛΕΤΕΝ Α.Ε. 1. Grupul își finanțează capitalul de lucru prin credite bancare și obligațiuni, iar datoriile cu clauze financiare se ridicau la 10.080 mii EUR la sfârșitul anului 2025 1. Conducerea estimează că vânzările din 2026 vor crește, în principal datorită dezvoltării vânzărilor cu amănuntul 1.
Activitatea de bază este fabricarea și comercializarea de articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, cu accent pe piața internă greacă. Compania menține sedii în Salonic și Amarousio și a deschis în 2025 un magazin în Zografou, iar în februarie 2026 a început activitatea unui nou magazin în Kozani 1.
Conducerea își declară obiectivul anual de a consolida lichiditatea și de a obține rezultate profitabile, iar gradul de îndatorare a scăzut față de anul precedent datorită reducerii datoriei nete și îmbunătățirii capitalurilor proprii 1.
Segmente
Vânzări cu amănuntul
Vânzările prin magazinele proprii reprezintă principalul motor de creștere indicat de conducere pentru 2026, cu rețeaua de 34 de puncte de vânzare din Grecia la 31 decembrie 2025 1.
Vânzări către filiale și terți
Grupul vinde materii prime și produse către filialele din Cipru și Grecia și realizează servicii de tip fason prin MINCO ROMANIA SRL, operațiuni care sunt detaliate ca tranzacții cu părți legate 1.
Piața în context
Piața de referință a companiei este cea din Grecia, unde consumul privat depinde de puterea de cumpărare a consumatorilor, afectată de condițiile economice și geopolitice 1. Conducerea menționează că o eventuală criză energetică ar putea influența evoluția pieței 1.
Compania reacționează la schimbările din piață prin lansarea de produse noi și deschiderea de puncte de vânzare, astfel încât expansiunea în retail rămâne principalul instrument de adaptare 1.
Tendințe
- Costul finanțăriivânt din față
Majoritatea împrumuturilor au dobândă variabilă, legată de EURIBOR; creșterea ratelor ar crește costul datoriei, potrivit conducerii 1.
- Extinderea rețelei de magazinevânt din spate
Deschiderile recente din Zografou și Kozani sugerează că expansiunea retailului susține creșterea vânzărilor preconizate pentru 2026 1.
- Climatul geopolitic și energeticmixt
Conducerea presupune că tensiunile geopolitice nu se vor agrava, iar o eventuală criză energetică ar putea afecta puterea de cumpărare 1.
- Reducerea datoriei netevânt din spate
Gradul de îndatorare a scăzut în 2025 datorită reducerii datoriei nete și creșterii capitalurilor proprii, ceea ce poate sprijini flexibilitatea financiară dacă tendința continuă 1.
Poziția concurențială
Sursele oficiale analizate nu identifică concurenți nominalizați. Poziția companiei depinde de rețeaua proprie de magazine și de capacitatea de a lansa produse noi în fața concurenței din piața greacă 1.
Conducerea spune că adaptarea prin produse noi și puncte de vânzare noi este răspunsul la presiunea competitivă, fără a numi concurenți specifici 1.
- Concurenți neidentificați în sursă
Documentul oficial nu nominalizează concurenți; nu se fac afirmații despre companii terțe.
- Rețele de retail din Grecia
Sursa menționează doar presiunea concurențială generală, fără nume de companii.
- Producători de încălțăminte și îmbrăcăminte
Nu există date din sursă despre acești concurenți.
- Furnizori și distribuitori regionali
Sursa nu oferă informații suplimentare despre această categorie.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202423 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ΑΦΟΙ Ι. & Β. ΛΑΔΕΝΗΣ Α.Ε. MINERVA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.