olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Metlen Energy & Metals Μονοπροσωπη Α.ε. MTLN.AT

Grecia · Athens Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Grecia

47,50EUR−2,66 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Metlen Energy & Metals Μονοπροσωπη Α.ε. (MTLN.AT) costa 47,50 EUR (−2,66 % într-o zi), cu capitalizare 6,6 mld EUR, P/E 10,8 pe un EPS diluat de 4,39 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,20 %, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 32,70–50,50 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,6 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
10,8
EPS diluat TTM 4,39 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
9,24 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
3,20 %
DPS 12 luni 1,52
Beta (2 ani)
0,69
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
32,7050,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,6
neutru
Bollinger (20, 2)
47,22 – 49,27
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 4,2 %
SMA 50 / 200
48,21 / 42,24
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,07 / -0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,8 %+0,4 %−5,2 pp—
3 luni−2,1 %−3,3 %+1,1 pp—
6 luni+25,1 %+4,0 %+21,1 pp—
De la început de an+8,4 %+8,1 %+0,3 pp—
1 an+4,0 %+10,7 %−6,7 pp+0,9 %
3 aniindisponibil+50,1 %indisponibil+35,3 %
5 aniindisponibil+43,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−30,8 %
29 ian. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,0 %
12 aug. 2025 → 30 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri5,5 mld5,7 mld7,1 mld
Venituri an/anindisponibil+3,5 %+25,1 %
Profit net623,1 mil614,6 mil322,8 mil
Profit net an/anindisponibil−1,4 %−47,5 %
EPS diluat4,444,39indisponibil
EPS diluat an/anindisponibil−1,1 %indisponibil
netă %11,3 %10,8 %4,5 %
Flux de numerar liber-719,7 mil-234,6 mil-313,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,7 mld EUR
Datorie financiară
4,1 mld EUR
Datorie netă
2,3 mld EUR
Capitaluri proprii
3,2 mld EUR
Active totale
11,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
1,27x
Lichiditate curentă
1,89x
ROE
10,2 %
ROA
2,9 %
Marja FCF
-4,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
5,5 mld
2024
5,7 mld
2025
7,1 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,5 mld
2024
4,7 mld
2025
6,6 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
981,1 mil
2024
1,0 mld
2025
465,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
63,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
900,2 mil
2024
917,3 mil
2025
570,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
111,6 mil
2024
185,3 mil
2025
209,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
786,1 mil
2024
748,4 mil
2025
390,6 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
160,4 mil
2024
117,6 mil
2025
57,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit net
2023
623,1 mil
2024
614,6 mil
2025
322,8 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,44
2024
4,39
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,21
2024
1,52
2025
—

esef· 08 mai 2025derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
912,6 mil
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
2,3 mld
2025
2,6 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
1,3 mld
2024
1,6 mld
2025
1,1 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Active curente
2023
5,0 mld
2024
6,2 mld
2025
7,2 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,0 mld
2024
2,5 mld
2025
2,7 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
249,5 mil
2024
279,5 mil
2025
278,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
513,2 mil
2024
500,4 mil
2025
349,5 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Active totale
2023
8,2 mld
2024
10,7 mld
2025
11,5 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,6 mld
2024
2,5 mld
2025
2,5 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
362,5 mil
2024
375,9 mil
2025
205,5 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
3,4 mld
2025
3,9 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,0 mld
2024
3,5 mld
2025
3,8 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,5 mld
2024
7,6 mld
2025
8,3 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,7 mld
2024
3,1 mld
2025
3,2 mld

esef· 23 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
138,3 mil
2024
137,9 mil
2025
—

esef· 23 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
156,0 mil
2024
409,0 mil
2025
314,0 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
875,7 mil
2024
643,7 mil
2025
627,7 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-719,7 mil ≈
2024
-234,6 mil ≈
2025
-313,7 mil ≈

esef· 23 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,0 mld
2024
-794,9 mil
2025
-683,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
707,0 mil
2024
791,9 mil
2025
758,8 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
167,4 mil
2024
209,9 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
31,6 mil
2025
6,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-37,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-47,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
34,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
314,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
627,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-313,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-97,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
127 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
73 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
139 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
61 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
8,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
20,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
20,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
15,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-4,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

47,50 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,6 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
20,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 23 oct. 2026
verificat 94derivat 4

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
20,21
EUR pe acțiune
Mijloc
25,17
EUR pe acțiune
Sus
30,15
EUR pe acțiune
Preț: 47,50 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -47,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -88,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 19,73 – 32,08 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E19,73 – 32,08 (Mijloc 26,46)
    26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7x
    AEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT
  • Dividende actualizate (DDM)20,69 – 28,22 (Mijloc 23,88)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,8 %59 (față de colegi)18 %
Marja netă · Calitate4,5 %36 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-97,2 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,7x19 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x91 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare20,3x20 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-4,8 %0 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %47 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie48/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate37/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare11/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

METLEN ENERGY & METALS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Α.Ε. (MTLN.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,1 mld EUR în 2025; creștere an/an 25,1 %; marjă netă 4,5 %; ROE 10,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 20,21–30,15 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,17 EUR, prețul de 47,50 EUR lasă un potențial de -47,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -88,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,9x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -97,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,7x
  • P/E (TTM): 20,3x
  • Randament FCF: -4,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,3x
mediana verticalei 12,1x
peste mediană (+67,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,7x
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−44,3 %)
P/B
2,1x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+47,1 %)
ROE
10,5 %
mediana verticalei 10,2 %
la mediană
Marja netă
4,5 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−42,9 %)
Marja EBIT
8,0 %
mediana verticalei 8,9 %
sub mediană (−9,5 %)
Venituri an/an
25,1 %
mediana verticalei 7,2 %
peste mediană (+247,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+21,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια17,3 mld12,714,0 %39,7 %+2,7 %+38 % / +178 %
ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε.15,2 mld13,113,3 %42,5 %−5,4 %+24 % / +167 %
MTLN.ATMetlen Energy & Metals Μονοπροσωπη Α.ε.6,6 mld20,310,5 %4,5 %+25,1 %+8 % / indisponibil
ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων4,9 mld28,56,4 %1,5 %−9,0 %+97 % / +114 %
CENER.ATCenergy Holdings4,5 mld23,524,3 %9,4 %+14,7 %+45 % / +207 %
BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια3,7 mld11,621,5 %26,0 %+7,2 %+1 % / +15 %
AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων2,0 mld110,56,7 %1,3 %+11,2 %+7 % / +186 %
EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια1,5 mld—-2,6 %-5,9 %−2,4 %+86 % / +136 %
ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια1,3 mld12,49,8 %2,9 %+5,1 %+6 % / +83 %
AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια1,0 mld6,927,7 %7,9 %+4,6 %−21 % / −1 %
AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων505,7 mil10,725,9 %5,0 %+47,1 %+40 % / +123 %
BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε.464,8 mil15,3-9,3 %-12,6 %+34,8 %+12 % / +18 %
ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια421,5 mil2,726,1 %175,2 %−74,8 %−32 % / −44 %
AEM.ATAlter Ego Media Α.ε.356,1 mil18,118,3 %14,0 %+12,6 %−2 % / indisponibil
ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε324,0 mil10,523,5 %6,0 %+11,7 %+16 % / +121 %
DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων266,7 mil7,618,5 %58,5 %+110,6 %+42 % / +28 %
EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε.169,9 mil22,04,1 %8,8 %+2,4 %+24 % / +42 %
EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε.168,6 mil37,22,9 %30,7 %+435,3 %−32 % / +33 %
BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια150,0 mil5,915,5 %116,9 %+37,8 %+13 % / +70 %
FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια117,2 mil8,722,1 %6,3 %+12,9 %−6 % / indisponibil
DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε.107,2 mil10,914,0 %15,6 %+9,1 %0 % / +123 %
ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae93,3 mil12,410,4 %30,3 %+22,4 %−8 % / −8 %
ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε.59,8 mil10,514,1 %15,8 %+16,4 %+11 % / +106 %
AVE.ATAve Α.ε.50,9 mil—-25,2 %-7,4 %+8,2 %−7 % / −12 %
ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια47,3 mil13,94,9 %1,9 %+8,6 %−11 % / −18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTLN.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
31,04
Randament total -33 % · Pe an -33 %
54,63
Randament total 17 % · Pe an 17 %
81,94
Randament total 75 % · Pe an 75 %
3 ani
36,82
Randament total -18 % · Pe an -6 %
72,24
Randament total 59 % · Pe an 17 %
117,99
Randament total 157 % · Pe an 37 %
5 ani
43,67
Randament total 1 % · Pe an 0 %
95,54
Randament total 114 % · Pe an 16 %
169,91
Randament total 275 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 18,06
  • Marja netă± 12,64
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,43
  • Diluare anuală± 1,06

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Metlen Energy & Metals Μονοπροσωπη Α.ε. (MTLN.AT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw