olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ΟΝΥΞ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ONYX.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS530003003 · Verticală: Companii listate din Grecia
ONYX este o societate turistică listată pe Piața Reglementată a Bursei de Valori Atena din octombrie 2025, care dezvoltă un proiect de agroturism și turism de cazare la Sani, în Chalkidiki. Compania a trecut printr-o restructurare a rețelei de retail și printr-o concentrare pe investiția din Sani, care depinde de finanțare din Fondul de Redresare și Reziliență.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ΟΝΥΞ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ONYX.AT) costa 1,51 EUR (+0,26 % într-o zi), cu capitalizare 112,1 mil EUR, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 1,35–2,38 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,52 – 1,58
- sub banda inferioară · %B -0,08 · lățimea benzii 4,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,52 / 1,52
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / 0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,4 % | +0,4 % | −4,8 pp | — |
| 3 luni | +0,3 % | −3,3 % | +3,5 pp | — |
| 6 luni | +2,0 % | +4,0 % | −1,9 pp | — |
| De la început de an | −31,2 % | +8,1 % | −39,3 pp | — |
| 1 an | −33,3 % | +10,7 % | −44,0 pp | +0,9 % |
| 3 ani | +58,0 % | +50,1 % | +7,9 pp | +35,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mil | 2,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −28,3 % |
| Profit net | -1,4 mil | -4,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,02 | -0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -42,4 % | -194,3 % |
| Flux de numerar liber | 378,2 mii | 579,2 mii |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 345,5 mii EUR
- Datorie financiară
- 1,6 mil EUR
- Datorie netă
- 1,2 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 72,1 mil EUR
- Active totale
- 97,2 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 0,55x
- ROE
- -7,5 %
- ROA
- -5,6 %
- Marja FCF
- 25,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mil | 2,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,2 mil | 2,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 2,0 mil | -396,4 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,4 mil | -5,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,6 mil | -5,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -344,5 mii | -499,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | -1,4 mil | -4,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,02 | -0,06 | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 462,3 mii | 345,5 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,5 mil | 532,5 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 4,3 mil | 2,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 6,3 mil | 3,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 29,5 mil | 70,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 8,0 mil | 8,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 14,4 mil | 14,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 60,4 mil | 97,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,5 mil | 4,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 720,4 mii | 750,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 666,7 mii | 812,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,9 mil | 6,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 45,6 mil | 72,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 67,5 mil | 74,0 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 492,4 mii | 836,9 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 114,1 mii | 257,7 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 378,2 mii ≈ | 579,2 mii ≈ | esef· 23 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -114,1 mii | -292,3 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mil | -661,5 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 112,1 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -7,5 % | 7 (față de colegi) | 36 % |
| Marja netă · Calitate | -194,3 % | 0 (față de colegi) | 21 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,5 % | 6 (pe interval fix) | 29 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate5/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΟΝΥΞ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ONYX.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mil EUR în 2025; creștere an/an -28,3 %; marjă netă -194,3 %; ROE -7,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -7,5 %
- Marja netă: -194,3 %
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- Randament FCF: 0,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| ONYX.ATΟνυξ Τουριστικη Ανωνυμη Εταιρεια | 112,1 mil | — | -7,8 % | -194,3 % | −28,3 % | −32 % / +58 % |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ONYX.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ONYX este o societate turistică listată pe Piața Reglementată a Bursei de Valori Atena din octombrie 2025, care dezvoltă un proiect de agroturism și turism de cazare la Sani, în Chalkidiki. Compania a trecut printr-o restructurare a rețelei de retail și printr-o concentrare pe investiția din Sani, care depinde de finanțare din Fondul de Redresare și Reziliență 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania și-a consolidat structura prin fuziunea cu afiliații și a obținut listarea pe Piața Reglementată, ceea ce îi poate crește credibilitatea față de investitori.
- Societatea deține terenuri în zona Sani și a extins suprafața prin achiziții succesive, ceea ce oferă baza pentru un proiect turistic de scară.
- Comitetele de audit și de remunerare au fost reorganizate cu membri independenți, ceea ce poate sprijini guvernanța.
Puncte slabe
- Activitatea de retail și producție a scăzut sensibil, cu închideri de magazine și reducerea personalului, iar cifra de afaceri a filialei bulgare a scăzut rapid.
- Fabrica din Bulgaria nu mai funcționează organic, ceea ce indică probleme de capacitate și de eficiență operațională.
- Proiectul principal depinde de aprobarea și eliberarea unei finanțări publice care nu a fost încă acordată, ceea ce creează dependență de calendarul administrativ.
Oportunități
- Dacă proiectul din Sani primește finanțarea solicitată, compania ar putea transforma terenurile deținute într-o activitate turistică nouă.
- Prezența la forumuri internaționale și recunoașterea pe piața reglementată pot deschide accesul la noi parteneri și investitori.
- Investițiile în energie geotermală din zona Sani, aflate în lucru, ar putea completa oferta turistică prin autonomie energetică.
Amenințări
- Întârzierile în procesul de finanțare pot amâna sau modifica structura proiectului din Sani.
- Scăderea continuă a activității tradiționale poate reduce veniturile până când investiția nouă aduce rezultate.
- Dependența de un singur proiect mare crește riscul pentru companie dacă acesta nu se realizează conform planului.
Riscuri
- Incertitudinea finanțării publiceridicat
Cererea de finanțare din mecanismul de redresare nu a fost încă aprobată, iar a doua cerere se află în faza de evaluare independentă. Dacă finanțarea întârzie, proiectul din Sani ar putea fi amânat.
- Scăderea afacerii de retailridicat
Închiderea magazinelor și a fabricii din Bulgaria arată o contracție a activității tradiționale. Dacă aceasta continuă, veniturile companiei ar putea scădea înainte de a apărea venituri din turism.
- Concentrarea pe un proiectmediu
Strategia companiei se bazează în mare măsură pe investiția din Sani. Orice blocaj administrativ sau tehnic ar putea afecta întreaga direcție de dezvoltare.
- Riscuri de guvernanță după fuziunemediu
Fuziunea cu societățile afiliate și reorganizarea consiliului pot crea complexitate în controlul intern, în special în perioada de tranziție.
- Riscuri operaționale în Bulgariascăzut
Reducerea personalului la filiala Fashion Icon LTD și încetarea activității fabricii din Elin Pelin pot genera costuri de restructurare și riscuri de reputație.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectul din Sani primește finanțarea și avansează conform planului, compania ar putea dobândi o bază turistică extinsă, valorificând terenurile deținute.
- Listarea pe Piața Reglementată și reorganizarea comitetelor pot aduce mai multă transparență, ceea ce poate atrage investitori interesați de proiecte de turism.
- Închiderea activităților nerentabile poate permite concentrarea resurselor pe investiția principală, ceea ce ar putea îmbunătăți eficiența generală.
Ce ar strica teza
- Dacă finanțarea publică nu se materializează, proiectul din Sani ar putea rămâne doar un plan, fără venituri pentru companie pe termen apropiat.
- Scăderea continuă a retailului și a producției ar putea erodă veniturile existente înainte ca turismul să devină o sursă reală de profit.
- Structura complexă după fuziune și concentrarea pe un singur proiect pot crește riscul de execuție și de control intern.
De urmărit
- Rezultatul evaluării independente a cererii de finanțare RRF pentru Sani2026
- Stadiul lucrărilor de la sondele geotermale Σάνη-Αφύτου și extinderea contractului de cercetare2026
- Evoluția cifrei de afaceri din retail și a personalului din filiala Fashion Icon LTDnext annual report
- Modul în care comitetul de audit și controlul intern răspund după fuziunea cu afiliațiinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, ONYX a fuzionat în 2024 cu societățile afiliate ONYX Αγροτουριστική, Green Hope Αγροτουριστική și ΑΓΑΝΩΡ Μονοπρόσωπη ΙΚΕ, ajungând la un capital social de 16,54 milioane euro, împărțit în 68,9 milioane de acțiuni 1. Compania și-a mutat acțiunile de pe Piața Alternativă pe Piața Reglementată, proces finalizat pe 13 octombrie 2025 1. Activitatea de bază rămâne în zona retailului de îmbrăcăminte și a producției, dar raportul arată o reducere a rețelei de magazine și a personalului în filiala bulgară Fashion Icon LTD 1.
În 2025 compania a închis mai multe magazine, inclusiv puncte din Glyfada și Volos, și a închis filiala MED S.R.L. din Roma, singura activitate a acesteia, în martie 2025 1. Fabrica din Elin Pelin, Bulgaria, a încetat să mai funcționeze organic în 2025 1. Restructurarea a fost asociată cu scăderea accentuată a cifrei de afaceri a filialei Fashion Icon LTD 1.
Principalul proiect de viitor este un sat agroturistic cu cazare turistică complexă la Sani, Kassandra, Chalkidiki, pentru care compania achiziționează terenuri vecine și a depus cerere de includere în investițiile strategice 1. Pentru partea eligibilă a investiției, compania a depus cerere de finanțare prin mecanismul de împrumuturi cu sprijin de stat al Fondului de Redresare și Reziliență 1.
Segmente
Retail și producție de îmbrăcăminte
Segmentul tradițional al companiei din îmbrăcăminte a fost redimensionat în 2025, prin închiderea unor magazine și reducerea personalului, în special la filiala bulgară Fashion Icon LTD 1.
Dezvoltare turistică la Sani
Dezvoltarea din Sani include achiziția de terenuri, contracte cu consultanți și proiectant și o cerere de finanțare de 40 de stremme suplimentare în zona Ν. Φώκαια, achiziționate pentru a crea o suprafață cât mai mare 1.
Piața în context
Sursele analizate descriu piața doar în legătură cu proiectul din Chalkidiki și cu procedurile de finanțare din programul Fondului de Redresare și Reziliență. Nu sunt disponibile în sursă date despre dimensiunea pieței de turism sau de îmbrăcăminte din Grecia.
Compania menționează participarea la un forum de afaceri New York – Estul Mediteranei în mai 2025, unde a prezentat investiția agroturistică din Sani 1. Calendarul investiției depinde de evaluarea independentă a cererii de finanțare, aflată în faza de evaluator independent 1.
Tendințe
- Reducerea activității de retailmixt
Închiderea magazinelor și a fabricilor secundare arată o reorientare de la producția tradițională către alte activități, ceea ce ar putea reduce riscul de expunere la retail dacă proiectul din Sani avansează.
- Finanțare publică pentru investițiimixt
Accesul la fonduri din Mecanismul de Redresare și Reziliență ar putea sprijini investiția din Sani, dar cererea reînnoită în 2026 încă nu are rezultat, ceea ce introduce incertitudine de calendar.
- Trecerea pe Piața Reglementatăvânt din spate
Listarea pe Piața Reglementată a Bursei de Atena poate crește vizibilitatea și standardele de guvernanță ale companiei, mai ales după reformarea comitetelor de audit și de remunerare.
- Consolidarea afiliațilormixt
Fuziunea cu societățile afiliate ar putea simplifica structura societară și costurile administrative, în timp ce aceeași structură poate ridica întrebări despre concentrarea controlului.
Poziția concurențială
Sursele nu identifică explicit concurenți. Compania operează atât în retail de îmbrăcăminte, cât și în turism, iar competiția din aceste zone rămâne nedocumentată în raportul analizat.
Pentru proiectul din Sani, concurența ar putea veni din alte proprietăți de agroturism și cazare din Chalkidiki, dar sursele nu oferă date despre acestea.
- Alți operatori de retail de îmbrăcăminte din Grecia
Sursele nu numesc concurenții direcți; nu există ticker confirmat.
- Operatori de cazare și agroturism din Chalkidiki
Sursele nu numesc concurenți; nu există ticker confirmat.
- Dezvoltatori de proprietăți turistice din Grecia
Concurență posibilă pentru terenuri și investitori, nedocumentată în sursă.
- Producători de îmbrăcăminte din Bulgaria
Relevant pentru filiala Fashion Icon LTD; concurenții nu sunt numiți în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
- That night, 3 Onyx supersonic missiles hit Kiev city. 15 Banderol missiles, 1 Kh…Telegram — Intel Slava Z (pro-RU OSINT EN) · 19 sept. 2026 · EN
- ONYX Hospitality partners with SP on energy solutions in ThailandYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Onyx Security Raises $113 Million to Control AI Agents in the EnterpriseSecurityWeek · 30 iul. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ΟΝΥΞ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.