olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Optomed Oyj OPTOMED.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Optomed Oyj dezvoltă camere portabile pentru fundus și software de screening cu inteligență artificială pentru retina ochiului, cu accent pe piața SUA după aprobarea FDA a camerei Aurora AEYE. În 2025 veniturile grupului au crescut cu 13,7 la sută, până la 17,096 mii EUR, dar compania rămâne nerentabilă și depinde de noile vânzări din SUA.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Optomed Oyj (OPTOMED.HE) costa 1,51 EUR (+0,13 % într-o zi), cu capitalizare 29,5 mil EUR, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 1,35–4,13 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,31 – 1,52
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 14,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,50 / 1,98
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,1 % | −0,6 % | +9,7 pp | — |
| 3 luni | −5,4 % | −4,2 % | −1,2 pp | — |
| 6 luni | −3,3 % | +4,3 % | −7,7 pp | — |
| De la început de an | −59,9 % | +7,5 % | −67,4 pp | — |
| 1 an | −62,2 % | +9,9 % | −72,1 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −44,6 % | +49,8 % | −94,5 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −84,2 % | +42,8 % | −127,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 15,0 mil | 17,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,7 % |
| Profit net | -5,5 mil | -6,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,29 | -0,34 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -36,2 % | -38,8 % |
| Flux de numerar liber | -1,9 mil | -3,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 789,0 mii EUR
- Datorie netă
- -9,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 24,0 mil EUR
- Active totale
- 32,0 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,03x
- Lichiditate curentă
- 2,39x
- ROE
- -27,9 %
- ROA
- -20,8 %
- Marja FCF
- -17,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 15,0 mil | 17,1 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -6,0 mil | -6,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 776,0 mii | 1,3 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -5,5 mil | -6,7 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -66,0 mii | -77,0 mii | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | -5,5 mil | -6,6 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,29 | -0,34 | esef· 04 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 10,5 mil | 9,9 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 2,0 mil | 2,4 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active curente | 15,7 mil | 15,8 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 652,0 mii | 894,0 mii | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 4,3 mil | 4,3 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | 31,8 mil | 32,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 794,0 mii | 789,0 mii | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 790,0 mii | 0 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 5,6 mil | 6,6 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,1 mil | 8,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 23,6 mil | 24,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 18,8 mil | 19,5 mil | esef· 04 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,6 mil | -2,5 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 275,0 mii | 561,0 mii | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,9 mil ≈ | -3,0 mil ≈ | esef· 04 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,1 mil | -2,4 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,1 mil | 4,2 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 29,5 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -34,2 % | 4 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -38,8 % | 3 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -4,8x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,3 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Optomed Oyj (OPTOMED.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,1 mil EUR în 2025; creștere an/an 13,7 %; marjă netă -38,8 %; ROE -27,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- ROIC: -34,2 %
- Marja netă: -38,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -4,8x
- Randament FCF: -10,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
| GLA1V.HEGlaston Oyj Abp | 42,1 mil | 35,4 | 1,8 % | 0,6 % | −4,2 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPTOMED.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Optomed Oyj dezvoltă camere portabile pentru fundus și software de screening cu inteligență artificială pentru retina ochiului, cu accent pe piața SUA după aprobarea FDA a camerei Aurora AEYE. În 2025 veniturile grupului au crescut cu 13,7 la sută, până la 17,096 mii EUR 1, dar compania rămâne nerentabilă și depinde de noile vânzări din SUA.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de brevete internaționale și o dezvoltare continuă a camerelor și software-ului, care susțin avantajul tehnologic declarat de conducere.
- Aprobarea FDA pentru camera portabilă Aurora AEYE permite vânzări și marketing direct în SUA, cea mai mare piață pentru screening-ul AI.
- Două segmente sinergice, Devices și Software, care diversifică sursele de venit ale grupului.
Puncte slabe
- Pierderi operaționale continue și flux de numerar operațional negativ, ceea ce face compania dependentă de finanțare externă.
- Segmentul Software și-a diminuat rentabilitatea, mai ales în consultanța non-medicală, iar costurile grupului au crescut.
- Dependența de un producător extern de dispozitive pentru fabricație poate crea riscuri de aprovizionare și de costuri.
Oportunități
- Extinderea rambursării pentru screening-ul AI în SUA ar putea crește volumul de vânzări al camerelor și al serviciilor recurente.
- Piețele externe fragmentate, deservite prin distribuitori, ar putea oferi creștere suplimentară dacă reglementarea se armonizează.
- Creșterea veniturilor recurente din Aurora AEYE ar putea stabiliza fluxul de venituri al segmentului Devices.
Amenințări
- Tarifele vamale din SUA afectează deja marja brută și ar putea reduce competitivitatea prețurilor în această țară.
- Intrarea de noi concurenți în screening-ul AI ar putea intensifica presiunea asupra prețurilor și a cotelor de piață.
- Modificările reglementărilor sau ale rambursărilor din SUA și din alte țări ar putea afecta modelul de afaceri.
Riscuri
- Pierderi operaționale persistenteridicat
Compania nu a atins rentabilitatea operațională, iar fluxul de numerar operațional rămâne negativ, ceea ce ar putea necesita noi emisiuni de acțiuni.
- Dependența de piața SUAridicat
Creșterea recentă se bazează în mare parte pe vânzările din SUA, deci o schimbare de reglementare sau de rambursare acolo ar avea un impact major.
- Tarife de importmediu
Tarifele vamale americane au redus deja marja brută a segmentului Devices și ar putea continua să o afecteze.
- Declinul consultanței în Softwaremediu
Veniturile din consultanța non-medicală au scăzut semnificativ, iar rentabilitatea segmentului Software s-a diminuat.
- Furnizor extern de fabricațiescăzut
Producția dispozitivelor depinde de un partener extern, ceea ce ar putea limita controlul asupra livrărilor și costurilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă rambursarea pentru screening-ul AI se extinde în SUA, creșterea veniturilor din segmentul Devices ar putea continua și ar putea reduce pierderile grupului.
- Portofoliul de brevete și aprobarea FDA oferă o bază tehnologică ce ar putea susține o poziție competitivă pe o piață în creștere.
- Veniturile recurente din Aurora AEYE și din distribuitori ar putea aduce venituri mai previzibile în timp.
Ce ar strica teza
- Compania continuă să înregistreze pierderi operaționale și flux de numerar negativ, ceea ce ar putea duce la diluare suplimentară pentru acționari.
- Tarifele americane au deja redus marja brută, iar presiunea asupra prețurilor ar putea crește pe măsură ce concurența se intensifică.
- Declinul consultanței din segmentul Software arată că o parte a bazei de venituri este vulnerabilă, iar rentabilitatea acestui segment s-a redus.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor Aurora AEYE și a veniturilor recurente în SUAQ1 2027
- Impactul tarifelor americane asupra marjei brute a segmentului Devices2026
- Rentabilitatea segmentului Software și evoluția consultanței non-medicale2026
- Necesarul de finanțare și eventualele noi emisiuni de acțiuninext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Optomed este o companie de tehnologie medicală condusă de cercetare și dezvoltare, activă în două segmente sinergice: Devices, care proiectează și comercializează camere portabile pentru fundus, și Software, care oferă soluții de screening pentru retinopatia diabetică și screening oncologic. Compania a fost fondată în 2004 și își sprijină avantajul competitiv pe un portofoliu de brevete internaționale 1. Sediul operațional și producția se află în Finlanda, iar filialele din China și SUA se ocupă de vânzări locale, distribuție și servicii post-vânzare 1.
Segmente
Devices
Segmentul Devices dezvoltă camere portabile pentru fundus, destinate screening-ului în clinici pentru retinopatie diabetică, glaucom și degenerescență maculară legată de vârstă. În 2025 veniturile au crescut cu 43,1 la sută, până la 7,62 mil. EUR, susținute de comenzile din SUA și de creșterea veniturilor recurente din Aurora AEYE, dar marja brută a fost afectată de tarifele vamale americane 1.
Software
Segmentul Software dezvoltă și comercializează software de screening pentru retinopatie diabetică și cancer, plus consultanță pentru proiectele din segmentul Devices. În 2025 veniturile au scăzut ușor, până la 9,475 mil. EUR, pe fondul declinului consultanței non-medicale, în timp ce veniturile legate de sănătate au crescut 1.
Tendințe
- Codificare de rambursare pentru AIvânt din spate
Codul CPT 92229 face mai simplă facturarea screening-ului automat al retinei în SUA, ceea ce ar putea accelera adoptarea soluțiilor AI în clinici.
- Lipsa de screening în populațievânt din spate
Un număr mare de adulți cu risc de pierdere a vederii nu ajunge la control oftalmologic, iar AI ar putea extinde screening-ul către persoanele aflate în afara programelor actuale.
- Tarife vamale americanevânt din față
Tarifele de import în SUA au început să afecteze marja brută în a doua parte a anului 2025, ceea ce poate limita rentabilitatea vânzărilor din acest segment.
- Reglementare fragmentatămixt
Reglementarea și rambursarea soluțiilor AI diferă între țări, ceea ce încetinește extinderea internațională dincolo de piața americană.
Poziția concurențială
Compania concurează cu producători de camere fundus de birou și cu alte soluții portabile, iar avantajul ei declarat constă în calitatea imaginilor, brevetele și software-ul propriu. Competiția pe piața AI pentru retină este în creștere, iar presiunea asupra prețurilor și a rambursărilor poate crește pe măsură ce mai mulți jucători intră pe piață. Compania nu oferă în raportul său o listă detaliată de concurenți cotați.
- Producători de camere fundus de birou
Camerele tradiționale de birou sunt menționate ca punct de comparație pentru calitatea imaginilor, pe care Optomed o consideră egală sau superioară.
- Alte camere portabile pentru fundus
Piața globală a camerelor portabile este concurențială, iar compania se diferențiază prin brevete și design.
- Furnizori de soluții AI pentru retină
Dezvoltarea de software AI pentru screening-ul retinei atrage noi participanți pe măsură ce rambursarea se extinde.
- Furnizori de software medical și consultanță IT
Segmentul Software concurează pe piața IT din Finlanda și țările baltice, unde cererea de consultanță a scăzut în 2025.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202504 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Optomed Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.