olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ε. ΠΑΪΡΗΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ PAIR.AT

Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS275073005 · Verticală: Companii listate din Grecia

0,75EUR−2,34 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ε. ΠΑΪΡΗΣ este o companie industrială greacă din sectorul materialelor plastice, cu producție de înaltă specificație tehnică. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a grupului a scăzut cu 8,31%, iar conducerea urmărește un plan de eficientizare a costurilor și investiții în echipamente noi.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ε. ΠΑΪΡΗΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ (PAIR.AT) costa 0,75 EUR (−2,34 % într-o zi), cu capitalizare 3,7 mil EUR, P/E 8,7 pe un EPS diluat de 0,09 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 0,74–0,97 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,7 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,7
EPS diluat TTM 0,09 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
11,49 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,47
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
0,740,97

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,74 – 0,82
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,17 · lățimea benzii 10,5 %
SMA 50 / 200
0,81 / 0,85
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,9 %+0,4 %−10,2 pp—
3 luni−20,2 %−3,3 %−17,0 pp—
6 luni−5,1 %+4,0 %−9,0 pp—
De la început de an−17,4 %+8,1 %−25,5 pp—
1 an−12,6 %+10,7 %−23,3 pp+0,9 %
3 ani−24,2 %+50,1 %−74,3 pp+35,3 %
5 ani−18,5 %+43,6 %−62,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,0 %
14 aug. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,6 %
30 ian. 2024 → 14 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,5, mediană 14,3, max 24,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri14,0 mil12,2 mil11,2 mil
Venituri an/anindisponibil−12,5 %−8,3 %
Profit net232,0 mii346,6 mii428,8 mii
Profit net an/anindisponibil+49,4 %+23,7 %
EPS diluat0,050,070,09
EPS diluat an/anindisponibil+49,3 %+23,7 %
netă %1,7 %2,8 %3,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
166,0 mii EUR
Datorie financiară
7,3 mil EUR
Datorie netă
7,1 mil EUR
Capitaluri proprii
4,1 mil EUR
Active totale
17,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
1,77x
Lichiditate curentă
1,32x
ROE
11,0 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
14,0 mil
2024
12,2 mil
2025
11,2 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,8 mil
2024
9,7 mil
2025
8,9 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
3,1 mil
2024
2,5 mil
2025
2,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,1 mil
2024
1,1 mil
2025
989,3 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
758,5 mii
2024
729,9 mii
2025
528,1 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
361,2 mii
2024
461,6 mii
2025
588,2 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
129,2 mii
2024
115,0 mii
2025
159,4 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Profit net
2023
232,0 mii
2024
346,6 mii
2025
428,8 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,05
2024
0,07
2025
0,09

esef· 23 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
214,2 mii
2024
238,0 mii
2025
166,0 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
3,1 mil
2024
3,1 mil
2025
3,4 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Active curente
2023
9,4 mil
2024
8,9 mil
2025
8,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
7,1 mil
2024
6,7 mil
2025
7,1 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
6,8 mii
2024
6,1 mii
2025
7,2 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Active totale
2023
18,0 mil
2024
17,1 mil
2025
17,0 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,6 mil
2024
2,4 mil
2025
1,6 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,6 mil
2024
6,1 mil
2025
5,7 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
7,4 mil
2024
6,7 mil
2025
6,3 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
14,7 mil
2024
13,4 mil
2025
12,9 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,3 mil
2024
3,7 mil
2025
4,1 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
5,0 mil
2024
5,0 mil
2025
5,0 mil

esef· 23 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
536,0 mii
2024
1,1 mil
2025
1,8 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-252,7 mii
2024
-194,6 mii
2025
-252,3 mii

esef· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-416,3 mii
2024
-836,6 mii
2025
-1,6 mil

esef· 23 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-8,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-10,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
23,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
23,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
20,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
9,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
7,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
134 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
10,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
8,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
8,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
11,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
11,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,75 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,7 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-8,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 23 oct. 2026
verificat 80derivat 3

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,73
EUR pe acțiune
Mijloc
0,97
EUR pe acțiune
Sus
1,18
EUR pe acțiune
Preț: 0,75 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 30,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 23,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,73 – 1,18 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,73 – 1,18 (Mijloc 0,97)
    26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7x
    AEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,2 %44 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate3,8 %36 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,9x6 (pe interval fix)17 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x43 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare8,7x77 (față de colegi)28 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie21/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate41/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial77/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Ε. ΠΑΪΡΗΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ (PAIR.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,2 mil EUR în 2025; creștere an/an -8,3 %; marjă netă 3,8 %; ROE 11,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,73–1,18 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,97 EUR, prețul de 0,75 EUR lasă un potențial de 30,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 23,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 8,7x

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,7x
mediana verticalei 12,1x
sub mediană (−28,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 7,7x
P/S
0,3x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−79,9 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−36,1 %)
ROE
11,0 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+8,3 %)
Marja netă
3,8 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−51,8 %)
Marja EBIT
8,8 %
mediana verticalei 8,9 %
la mediană
Venituri an/an
-8,3 %
mediana verticalei 7,2 %
sub mediană (−215,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια17,3 mld12,714,0 %39,7 %+2,7 %+38 % / +178 %
ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε.15,2 mld13,113,3 %42,5 %−5,4 %+24 % / +167 %
ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων4,9 mld28,56,4 %1,5 %−9,0 %+97 % / +114 %
CENER.ATCenergy Holdings4,5 mld23,524,3 %9,4 %+14,7 %+45 % / +207 %
BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια3,7 mld11,621,5 %26,0 %+7,2 %+1 % / +15 %
AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων2,0 mld110,56,7 %1,3 %+11,2 %+7 % / +186 %
EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια1,5 mld—-2,6 %-5,9 %−2,4 %+86 % / +136 %
ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια1,3 mld12,49,8 %2,9 %+5,1 %+6 % / +83 %
AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια1,0 mld6,927,7 %7,9 %+4,6 %−21 % / −1 %
AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων505,7 mil10,725,9 %5,0 %+47,1 %+40 % / +123 %
BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε.464,8 mil15,3-9,3 %-12,6 %+34,8 %+12 % / +18 %
ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια421,5 mil2,726,1 %175,2 %−74,8 %−32 % / −44 %
AEM.ATAlter Ego Media Α.ε.356,1 mil18,118,3 %14,0 %+12,6 %−2 % / indisponibil
ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε324,0 mil10,523,5 %6,0 %+11,7 %+16 % / +121 %
DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων266,7 mil7,618,5 %58,5 %+110,6 %+42 % / +28 %
EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε.169,9 mil22,04,1 %8,8 %+2,4 %+24 % / +42 %
EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε.168,6 mil37,22,9 %30,7 %+435,3 %−32 % / +33 %
BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια150,0 mil5,915,5 %116,9 %+37,8 %+13 % / +70 %
FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια117,2 mil8,722,1 %6,3 %+12,9 %−6 % / indisponibil
DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε.107,2 mil10,914,0 %15,6 %+9,1 %0 % / +123 %
ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae93,3 mil12,410,4 %30,3 %+22,4 %−8 % / −8 %
ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε.59,8 mil10,514,1 %15,8 %+16,4 %+11 % / +106 %
AVE.ATAve Α.ε.50,9 mil—-25,2 %-7,4 %+8,2 %−7 % / −12 %
ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια47,3 mil13,94,9 %1,9 %+8,6 %−11 % / −18 %
ELSTR.ATΕλαστρον Α.ε.β.ε. Χαλυβουργικα Προϊοντα46,3 mil8,36,6 %3,3 %−5,2 %+5 % / −13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAIR.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,40
Randament total -47 % · Pe an -47 %
0,71
Randament total -5 % · Pe an -5 %
1,08
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
0,32
Randament total -58 % · Pe an -25 %
0,64
Randament total -14 % · Pe an -5 %
1,08
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
0,25
Randament total -66 % · Pe an -20 %
0,58
Randament total -23 % · Pe an -5 %
1,08
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,16
  • Marja netă± 0,11
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,10
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Ε. ΠΑΪΡΗΣ este o companie industrială greacă din sectorul materialelor plastice, cu producție de înaltă specificație tehnică. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a grupului a scăzut cu 8,31% 1, iar conducerea urmărește un plan de eficientizare a costurilor și investiții în echipamente noi.

SWOT

Puncte tari

  • Stabilitatea profitabilității în timp și o experiență îndelungată în producția industrială de înaltă specificație 1.
  • Filiala consolidată aduce o creștere a profitabilității și a capitalului propriu 1.
  • Structură de costuri de finanțare în scădere, care sprijină rezultatul financiar 1.

Puncte slabe

  • Cifra de afaceri a scăzut în 2025, cu o diminuare semnificativă față de anul anterior 1.
  • Dimensiunea redusă a forței de muncă și a structurii de conducere limitează capacitatea de a acoperi toate cerințele de guvernanță 1.
  • Lipsa unor indicatori ESG încă stabiliți pentru remunerarea conducerii limitează legătura dintre performanță și sustenabilitate 1.

Oportunități

  • Investițiile planificate în echipamente noi ar putea reduce costul unitar de producție 1.
  • Politicile climatice și de reciclare pot deschide oportunități de eficiență energetică și de reducere a emisiilor 1.
  • Menținerea costului redus al finanțării ar putea susține noi investiții fără presiune suplimentară asupra bilanțului 1.

Amenințări

  • Prețurile ridicate ale materiilor prime, energiei și transportului pot reduce marjele dacă nu sunt compensate 1.
  • Cerințele de reducere a emisiilor pot genera costuri suplimentare de conformare 1.
  • Riscurile fizice ale schimbărilor climatice, precum fenomenele meteorologice extreme, pot perturba lanțul de aprovizionare 1.

Riscuri

  • Scăderea cifrei de afaceriridicat

    Cifra de afaceri a grupului a scăzut în 2025, iar o tendință de declin ar putea afecta capacitatea de a susține nivelul actual de profitabilitate 1.

  • Costuri ridicate ale intrărilorridicat

    Prețurile materiilor prime, energiei și transportului au rămas ridicate, ceea ce ar putea presa marjele de producție 1.

  • Riscuri climatice fizicemediu

    Fenomenele meteorologice extreme pot perturba lanțul de aprovizionare și producția, cu efecte care ar putea fi durabile 1.

  • Costuri de conformare climaticămediu

    Obligațiile legale de reducere a emisiilor și de raportare anuală ar putea genera cheltuieli suplimentare 1.

  • Concentrarea pe piața internăscăzut

    Activitatea grupului este orientată în principal spre piața internă, ceea ce ar putea expune rezultatele la evoluția economică locală 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă investițiile în echipamente noi reduc costul unitar de producție, marjele grupului ar putea reveni la niveluri mai ridicate, iar scăderea costului finanțării ar sprijini rezultatul net 1.
  • Profitabilitatea filialei EPSH A.B.E.E. în creștere și capitalul propriu consolidat ar putea oferi o bază de stabilitate pentru grup 1.
  • Experiența îndelungată în producția de înaltă specificație și politica de eficiență ar putea sprijini competitivitatea pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea cifrei de afaceri în 2025 ar putea indica o slăbire a cererii, care ar limita creșterea și ar face mai greu de susținut profitabilitatea actuală 1.
  • Costurile ridicate ale materiilor prime și energiei ar putea comprima marjele dacă nu pot fi transferate pe prețuri sau compensate prin eficiență 1.
  • Dimensiunea mică a structurii și lipsa unor indicatori ESG formalizați ar putea limita capacitatea de a răspunde rapid presiunilor de reglementare și de piață 1.

De urmărit

  • Evoluția cifrei de afaceri a grupului și a companiei față de exercițiul precedent2026
  • Efectul investițiilor în echipamente noi asupra costului unitar de producție2026
  • Evoluția prețurilor materiilor prime și ale energiei în costul de producțienext annual report
  • Implementarea indicatorilor ESG în remunerarea membrilor executivi, planificată pentru 20262026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Ε. ΠΑΪΡΗΣ activează ca industrie cu producție activă de înaltă specificație tehnică în domeniul materialelor plastice și, potrivit raportului anual pentru 2025, angaja la 31 decembrie 2025 un număr de 98 de persoane 1. Compania operează printr-o filială consolidată integral, EPSH A.B.E.E., iar grupul nu are sucursale 1. Conducerea a declarat că urmărește menținerea unei profitabilități stabile prin gestionare financiară atentă și utilizarea eficientă a factorilor de producție 1.

Structura de capital și finanțare a fost ajustată în 2025: costul finanțării a scăzut ca urmare a diminuării dobânzilor și a datoriilor, iar grupul gestionează o combinație de instrumente de finanțare pe termen scurt și lung 1. Grupul nu tranzacționează instrumente financiare derivate 1.

Politica de mediu a companiei include reciclarea materialelor, limitarea emisiilor din infrastructura de producție și utilizarea rațională a energiei, iar compania raportează anual emisiile conform Legii climatice naționale 4936/2022 1.

Segmente

Producție de materiale plastice

Segmentul principal este producția industrială de articole din plastic de înaltă specificație tehnică, iar costurile materiilor prime, ale transportului și ale energiei influențează direct marjele segmentului 1.

Filiala EPSH A.B.E.E.

Filiala consolidată EPSH A.B.E.E. a continuat să își îmbunătățească profitabilitatea și și-a consolidat capitalul propriu în exercițiul 2025, contribuind la rezultatul grupului 1.

Piața în context

Raportul anual descrie un context în care prețurile materiilor prime, costurile de transport și cele energetice au rămas ridicate în 2025 și în perioada curentă, ceea ce presează costul de producție al întregului sector industrial 1.

Piața de referință a companiei este în principal cea internă, unde grupul și-a consolidat poziția în ultimii ani, iar cadrul legislativ european și grecesc privind climatul și reducerea emisiilor influențează planificarea industrială 1.

Tendințe

  • Costuri ridicate ale energiei și materiilor primevânt din față

    Prețurile materiilor prime, transportului și energiei au rămas la niveluri ridicate, ceea ce ar putea comprima marjele dacă nu sunt compensate prin eficiență operațională 1.

  • Reducerea costului finanțăriivânt din spate

    Scăderea dobânzilor de creditare și a datoriilor a diminuat costul finanțării în 2025, un factor care sprijină rezultatul net dacă tendința se menține 1.

  • Politici climatice și de reducere a emisiilormixt

    Legislația europeană și cea națională privind reducerea gazelor cu efect de seră impun adaptare și raportare anuală, ceea ce poate genera costuri de conformare, dar și oportunități de investiții în tehnologii mai eficiente 1.

  • Investiții în echipamente noivânt din spate

    Conducerea plănuiește investiții țintite în echipamente, în special modernizarea utilajelor, cu scopul de a reduce costul unitar de producție și de a crește competitivitatea, ceea ce ar putea sprijini marjele pe termen mediu 1.

Poziția concurențială

Sursele disponibile nu identifică explicit concurenții companiei. Concurența din sectorul materialelor plastice este însă determinată de costul materiilor prime, de eficiența producției și de capacitatea de a investi în tehnologie, factori menționați de conducere în raportul anual 1.

Avantajul competitiv declarat al grupului se bazează pe experiența de peste decenii în producție de înaltă specificație, pe forța de muncă și pe modernizarea echipamentelor, iar aceste elemente sunt menite să susțină competitivitatea față de alți producători 1.

  • Producători locali de materiale plastice din Grecia

    Sursele nu numesc concurenți specifici; sunt menționați doar producătorii de pe piața internă ca grup de referință.

  • Producători europeni de articole din plastic

    Concurența europeană este implicită în raportul anual, fără denumiri precizate în sursă.

  • Furnizori de materiale plastice industriale

    Sursa nu identifică concurenți cotați; nu se poate confirma un simbol bursier din SUA.

  • Producători de ambalaje din plastic

    Grup de referință menționat implicit; sursele nu oferă alte detalii despre acești concurenți.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Ε. ΠΑΪΡΗΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.