olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Endomines Finland Oyj PAMPALO.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Endomines Finland Oyj este o companie finlandeză de exploatare și explorare aurifera, care operează mina Pampalo și dezvoltă proiecte de explorare în Karjalan kultalinja. Compania a mutat sediul din Suedia în Finlanda și s-a listat la Nasdaq Helsinki în decembrie 2022, iar producția de aur din Pampalo ar putea crește în 2023 cu 35–55 % față de 2022.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Endomines Finland Oyj (PAMPALO.HE) costa 7,90 EUR (−0,88 % într-o zi), cu capitalizare 51,2 mil EUR, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 7,26–11,78 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 7,08 – 9,80
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 32,2 %
- SMA 50 / 200
- 9,21 / 9,25
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,45 / -0,42
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,5 % | +0,4 % | −17,9 pp | — |
| 3 luni | −4,2 % | −3,3 % | −1,0 pp | — |
| 6 luni | −23,3 % | +4,0 % | −27,3 pp | — |
| De la început de an | −15,5 % | +8,1 % | −23,6 pp | — |
| 1 an | −9,5 % | +10,7 % | −20,2 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +601,0 % | +50,1 % | +550,9 pp | +6,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Venituri | 0 | 13,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -25,7 mil | -17,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,12 | -2,70 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | -129,6 % |
| Flux de numerar liber | -15,5 mil | -7,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 3,7 mil EUR
- Datorie financiară
- 10,6 mil EUR
- Datorie netă
- 6,9 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 36,3 mil EUR
- Active totale
- 55,0 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,29x
- Lichiditate curentă
- 0,88x
- ROE
- -52,6 %
- ROA
- -31,7 %
- Marja FCF
- -54,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 13,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 1,6 mil | 11,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit brut | -1,6 mil ≈ | 2,2 mil ≈ | esef· 02 mai 2023derivat |
| Profit operațional | -25,1 mil | -14,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,5 mil | 3,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -25,7 mil | -17,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit net | -25,7 mil | -17,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| EPS diluat | -0,12 | -2,70 | esef· 02 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mil | 3,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Stocuri | 800,0 mii | 400,0 mii | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active curente | 3,8 mil | 6,1 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active totale | 55,3 mil | 55,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen scurt | 5,8 mil | 100,0 mii | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 11,6 mil | 10,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 11,8 mil | 6,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 25,0 mil | 18,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 30,3 mil | 36,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 214,2 mil | 6,5 mil | esef· 02 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -10,7 mil | -4,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Investiții (capex) | 4,8 mil | 2,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | -15,5 mil ≈ | -7,3 mil ≈ | esef· 02 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,9 mil | -3,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 51,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -27,5 % | 4 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -129,6 % | 3 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -4,9x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -14,3 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie3/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Endomines Finland Oyj (PAMPALO.HE). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,5 mil EUR în 2022; marjă netă -129,6 %; ROE -52,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -27,5 %
- Marja netă: -129,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -4,9x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Randament FCF: -14,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| PAMPALO.HEEndomines Finland Oyj | 51,2 mil | — | -52,6 % | -129,6 % | indisponibil | −7 % / +456 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAMPALO.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Endomines Finland Oyj este o companie finlandeză de exploatare și explorare aurifera, care operează mina Pampalo și dezvoltă proiecte de explorare în Karjalan kultalinja. Compania a mutat sediul din Suedia în Finlanda și s-a listat la Nasdaq Helsinki în decembrie 2022, iar producția de aur din Pampalo ar putea crește în 2023 cu 1 35–55 % față de 2022.
SWOT
Puncte tari
- Compania are producție activă în mina Pampalo, ceea ce îi oferă o bază operațională față de proiectele doar în explorare.
- Capitalul propriu s-a îmbunătățit semnificativ în 2022, iar datoriile purtătoare de dobândă au scăzut comparativ cu anul precedent.
- Listarea la Nasdaq Helsinki și accesul la mai multe surse de finanțare pot sprijini dezvoltarea proiectelor de explorare.
Puncte slabe
- Compania înregistrează pierderi nete și operaționale, iar rezultatul depinde încă de performanța unei singure mine în producție.
- Încasările sunt în USD, în timp ce o mare parte a costurilor este în euro, ceea ce expune rezultatul la schimbările valutare.
- Finanțarea prin obligațiuni convertibile și acorduri de tip LDA poate duce la diluarea acționarilor existenți.
Oportunități
- Dacă producția din Pampalo crește conform estimărilor, rezultatul financiar ar putea să se îmbunătățească în mod vizibil.
- Reprocesarea datelor vechi și forajele din Karjalan kultalinja ar putea identifica noi resurse.
- Un parteneriat pentru proprietățile din Statele Unite ar putea aduce finanțare fără a crește datoria grupului.
Amenințări
- O scădere a prețului aurului ar reduce rapid veniturile și ar putea afecta capacitatea de finanțare.
- Prețurile ridicate ale energiei și ale altor intrări ar putea continua să crească costurile de producție.
- Un impozit minier propus, menționat în raport, ar putea reduce profitabilitatea companiei.
Riscuri
- Riscul de explorareridicat
Explorarea minieră este incertă, iar estimările de resurse și rezerve pot fi greșite, ceea ce ar putea afecta planurile de dezvoltare.
- Riscul valutarmediu
Veniturile sunt în USD, iar costurile sunt în mare parte în euro. O modificare nefavorabilă a cursului ar putea reduce rezultatul.
- Riscul de finanțareridicat
Compania depinde de finanțare externă. Dacă nu poate obține capital la condiții acceptabile, dezvoltarea proiectelor ar putea încetini.
- Riscul de diluaremediu
Conversiile obligațiunilor convertibile și acordurile LDA pot crea acțiuni noi, ceea ce ar putea reduce participarea acționarilor existenți.
- Riscul operațional și de mediumediu
Activitatea minieră implică întreruperi, accidente și cerințe de mediu. Eventualele incidente ar putea întârzia producția și ar putea crește costurile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția din Pampalo crește conform estimărilor, iar costurile unitare scad, rezultatul ar putea reflecta mai bine potențialul minei.
- Capitalul propriu mai mare și datoriile mai mici pot oferi companiei mai multă stabilitate pentru dezvoltarea proiectelor.
- Explorarea din Karjalan kultalinja și eventualele parteneriate din Statele Unite ar putea extinde baza de resurse.
Ce ar strica teza
- Compania nu are încă profitabilitate și depinde de o singură mină în producție, ceea ce crește riscul pentru rezultatul financiar.
- Finanțarea prin obligațiuni convertibile și acorduri de tip LDA ar putea dilua acționarii existenți și ar putea limita câștigurile pe acțiune.
- Dacă prețul aurului scade sau costurile energiei rămân ridicate, marjele ar putea fi afectate rapid.
De urmărit
- Realizarea creșterii producției de aur din Pampalo față de estimările pentru 20232023
- Evoluția costurilor unitare și a costurilor energiei în a doua parte a anului2023
- Rezultatele campaniilor de explorare din Karjalan kultalinja2023
- Finalizarea negocierilor pentru parteneriatul din Statele Unite și condițiile acestuianext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Endomines Finland Oyj este compania-mamă a grupului Endomines, care își desfășoară activitatea în domeniul exploatării miniere și al explorării de aur. Activitatea principală este mina Pampalo, unde producția a început în perioada analizată și a generat cifra de afaceri de 1 13,5 MEUR în anul fiscal 2022. Grupul a fost înființat ca Endomines AB și și-a mutat sediul juridic în Finlanda prin fuziune transfrontalieră, finalizată în decembrie 2022.
Pe lângă Pampalo, grupul deține proiectul Friday, de la care nu se așteaptă producție în 2023, și desfășoară explorare în Karjalan kultalinja, unde se urmărește reprocesarea vechilor date, prelevarea de probe din morene și forajul. Compania menționează și un nou model de parteneriat pentru proprietățile din Statele Unite, pentru care negocierile ar putea fi finalizate în 2023.
Situația financiară s-a îmbunătățit prin emisiuni de acțiuni, listarea din decembrie 2022 și conversia obligațiunilor convertibile în acțiuni. Datoriile purtătoare de dobândă au scăzut la 1 10,6 MEUR, iar capitalurile proprii au ajuns la 1 36,3 MEUR la finalul anului 2022.
Segmente
Proiectul Friday și explorarea Karjalan kultalinja
Proiectul Friday nu are producție așteptată în 2023, iar activitatea de explorare se concentrează pe Karjalan kultalinja. Pe această zonă, compania intenționează să reprocesseze date vechi, să prelucreze probe din morene și să foreze, activități care depind de rezultate și de finanțare.
Piața în context
Veniturile grupului sunt legate direct de prețul aurului și de cursul dolarului american, deoarece încasările din aur sunt exprimate în USD, în timp ce costurile sunt în mare parte în euro. Raportul anual arată că ambele evoluții au fost favorabile în 2022, dar sensibilitatea față de prețul aurului și față de cursul valutar rămâne ridicată.
Piața de finanțare a companiei este un element important, deoarece explorarea și dezvoltarea minelor necesită capital constant. Grupul a obținut finanțare prin obligațiuni convertibile, acorduri LDA Capital și listare, iar cifra de afaceri de 1 13,5 MEUR arată o creștere față de anul precedent, în timp ce pierderea netă rămâne semnificativă.
Tendințe
- Prețul aurului și cursul dolaruluimixt
Veniturile grupului sunt exprimate în USD, iar prețul aurului a evoluat favorabil în 2022. Dacă aceste condiții se mențin, ar putea sprijini marjele, dar o scădere a prețului aurului ar reduce rapid încasările.
- Costurile energiei și ale producțieivânt din față
Conflictul din Ucraina a crescut costurile de producție, mai ales prețul electricității, care a afectat semnificativ costurile în 2022. Dacă prețurile energiei rămân ridicate, costurile unitare ar putea limita efectul creșterii producției.
- Creșterea producției din Pampalovânt din spate
Conducerea estimează o creștere a producției de aur din Pampalo cu 1 35–55 % în 2023. Dacă aceasta se realizează, ar putea îmbunătăți costurile unitare și rezultatul financiar.
- Finanțarea prin acțiuni și obligațiuni convertibilemixt
Compania s-a finanțat în mare parte prin emisiuni de acțiuni, obligațiuni convertibile și acorduri LDA Capital. Această dependență poate aduce capital rapid, dar conversiile pot diluează acționarii existenți.
Poziția concurențială
Raportul anual al companiei nu identifică concurenți cu nume. Compania operează în sectorul exploatării și explorării aurului, unde concurența este în principal pentru proprietăți de explorare, finanțare și personal calificat, iar poziția sa depinde de rezultatele proiectelor din Pampalo și Karjalan kultalinja.
Compania își construiește avantajul prin producția din Pampalo și prin proiectele de explorare din Finlanda. Raportul nu oferă o comparație cu alți producători, astfel că poziția concurențială trebuie judecată pe baza datelor operaționale și financiare din următoarele rapoarte.
- Alți producători de aur din Finlanda și regiunea nordică
Raportul anual nu numește concurenți. Companiile din aceeași zonă geografică și din același sector ar putea concura pentru terenuri, finanțare și personal.
- Companii de explorare aurifera din Europa
Concurența pentru proprietăți de explorare și pentru fonduri investiționale este probabilă, dar sursa nu identifică firme specifice.
- Producători de aur din America de Nord
Proprietățile din Statele Unite ale grupului plasează compania într-o concurență indirectă cu producătorii și dezvoltatorii locali.
- Finanțatori și investitori în explorare minieră
Finanțarea prin acțiuni și obligațiuni convertibile depinde de disponibilitatea capitalului, iar acest lucru creează o concurență indirectă pentru fonduri.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202202 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Endomines Finland Oyj · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.