olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Pihlajalinna Oyj PIHLIS.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Pihlajalinna Oyj este un furnizor finlandez de servicii medicale și de sănătate, al cărui raport anual pentru exercițiul 2025 descrie o reorganizare a modelului operațional intrat în vigoare la 1 ianuarie 2026. Compania este relevantă pentru cititorii români deoarece arată cum o companie de sănătate listată la Helsinki gestionează guvernanța, riscul și presiunile de finanțare într-un context de reformă a sistemului public.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pihlajalinna Oyj (PIHLIS.HE) costa 8,48 EUR (−2,19 % într-o zi), cu capitalizare 201,7 mil EUR, P/E 5,4 pe un EPS diluat de 1,58 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,48 %, beta 0,31, interval pe 52 de săptămâni 8,43–14,90 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 30,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 7,48 – 11,33
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 40,9 %
- SMA 50 / 200
- 10,24 / 11,37
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,57 / -0,52
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −19,8 % | +0,4 % | −20,2 pp | — |
| 3 luni | −18,1 % | −3,3 % | −14,9 pp | — |
| 6 luni | −23,7 % | +4,0 % | −27,7 pp | — |
| De la început de an | −41,9 % | +8,1 % | −50,0 pp | — |
| 1 an | −43,1 % | +10,7 % | −53,8 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +15,4 % | +50,1 % | −34,7 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −29,9 % | +43,6 % | −73,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,2, mediană 9,3, max 37,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 720,0 mil | 704,4 mil | 652,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,2 % | −7,4 % |
| Profit net | 5,7 mil | 27,4 mil | 37,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +377,6 % | +37,4 % |
| EPS diluat | 0,19 | 1,13 | 1,58 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +494,7 % | +39,8 % |
| netă % | 0,8 % | 3,9 % | 5,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 30,7 mil EUR
- Datorie financiară
- 106,4 mil EUR
- Datorie netă
- 75,7 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 192,6 mil EUR
- Active totale
- 598,1 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,55x
- Lichiditate curentă
- 0,73x
- ROE
- 20,8 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 720,0 mil | 704,4 mil | 652,3 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 20,6 mil | 48,5 mil | 52,7 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,7 mil | 10,9 mil | 8,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 8,2 mil | 38,6 mil | 45,8 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,6 mil | 8,5 mil | 7,2 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | 5,7 mil | 27,4 mil | 37,6 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,19 | 1,13 | 1,58 | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,07 | 0,38 | esef· 10 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 24,5 mil | 30,9 mil | 30,7 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 61,5 mil | 61,2 mil | 55,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,0 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Active curente | 92,5 mil | 97,4 mil | 91,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 65,8 mil | 62,8 mil | 52,3 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 251,8 mil | 254,9 mil | 253,8 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 21,1 mil | 15,7 mil | 14,8 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Active totale | 657,5 mil | 630,2 mil | 598,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 125,3 mil | 121,1 mil | 88,7 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mil | 1,8 mil | 3,3 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 144,5 mil | 114,6 mil | 103,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 159,3 mil | 154,8 mil | 125,6 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 512,9 mil | 461,2 mil | 405,5 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 144,6 mil | 169,0 mil | 192,6 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 30,2 mil | 24,2 mil | 23,8 mil | esef· 10 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 79,0 mil | 100,8 mil | 75,6 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -18,5 mil | -12,3 mil | -5,7 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -49,2 mil | -82,2 mil | -70,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 937,0 mii | 3,1 mil | esef· 10 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 201,7 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,01 – 29,23 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E13,01 – 29,23 (Mijloc 17,53)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului5,17 – 7,05 (Mijloc 5,96)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 17,0 % | 76 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 5,8 % | 59 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,6x | 78 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 5,4x | 86 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 22 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie47/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate70/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial86/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Pihlajalinna Oyj (PIHLIS.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 652,3 mil EUR în 2025; creștere an/an -7,4 %; marjă netă 5,8 %; ROE 20,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,01–29,23 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 17,53 EUR, prețul de 8,48 EUR lasă un potențial de 106,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 51,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 17,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,6x
- P/E (TTM): 5,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| PIHLIS.HEPihlajalinna Oyj | 201,7 mil | 5,4 | 20,8 % | 5,8 % | −7,4 % | −40 % / +18 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PIHLIS.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,53 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 8,06 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 12,19 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 3,60 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 7,27 Randament total -2 % · Pe an -1 % | 12,19 Randament total 59 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 2,86 Randament total -53 % · Pe an -14 % | 6,56 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 12,19 Randament total 70 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 1,82
- Marja netă± 1,27
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,15
- Diluare anuală± 0,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Pihlajalinna Oyj este un furnizor finlandez de servicii medicale și de sănătate, al cărui raport anual pentru exercițiul 2025 descrie o reorganizare a modelului operațional intrat în vigoare la 1 ianuarie 2026. Compania este relevantă pentru cititorii români deoarece arată cum o companie de sănătate listată la Helsinki gestionează guvernanța, riscul și presiunile de finanțare într-un context de reformă a sistemului public.
SWOT
Puncte tari
- Guvernanța corporativă este structurată, cu comitete specializate și proceduri clare pentru tranzacțiile cu părțile afiliate 1.
- Compania are un acționariat stabil, cu o parte semnificativă a acțiunilor reprezentată în comitetul de nominalizare 1.
- Raportarea de sustenabilitate este extinsă și acoperă lanțul valoric, ceea ce sprijină transparența 1.
Puncte slabe
- Dependența de finanțarea publică și de reglementările sistemului de sănătate limitează controlul asupra veniturilor 1.
- Gestionarea riscurilor este încă în curs de actualizare pentru noul model operațional 1.
- Participarea acționarilor la adunarea generală a fost limitată la aproximativ două treimi din acțiuni 1.
Oportunități
Riscuri
- Riscul operațional al noului modelridicat
Implementarea noului model operațional din 2026 ar putea genera întreruperi sau costuri neprevăzute dacă procesele nu sunt pregătite 1.
- Riscul de disponibilitate a personaluluiridicat
Lipsa de personal calificat ar putea afecta capacitatea de a presta servicii și siguranța pacienților 1.
- Riscul de reglementaremediu
Schimbările în supravegherea și finanțarea serviciilor de sănătate ar putea modifica substanțial condițiile de activitate 1.
- Riscul de securitate ciberneticămediu
Un incident de securitate a informațiilor ar putea expune date sensibile ale pacienților și afecta reputația companiei 1.
- Riscul de raportare și conformitatescăzut
Obligațiile de raportare a sustenabilității și regulile privind părțile afiliate necesită monitorizare continuă; neconformitatea ar putea atrage sancțiuni 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noul model operațional reduce costurile și îmbunătățește eficiența, marjele ar putea evolua favorabil în anii următori 1.
- Guvernanța solidă și comitetele specializate ar putea sprijini execuția strategiei și încrederea investitorilor 1.
- Un acționariat concentrat și stabil ar putea reduce volatilitatea deciziilor strategice pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă implementarea noului model operațional întârzie, costurile ar putea crește și eficiența ar putea scădea 1.
- Dependența de reglementările și finanțarea publică ar putea limita flexibilitatea companiei în fața schimbărilor 1.
- Problemele de personal și de securitate cibernetică ar putea afecta simultan calitatea serviciilor și reputația 1.
De urmărit
- Rezultatele primului an al noului model operațional2026
- Evoluția disponibilității personalului medical2026
- Actualizările privind riscurile de reglementare în sectorul sănătățiinext 10-K
- Raportul de sustenabilitate și progresul obligațiilor CSRD2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2025, Pihlajalinna își desfășoară activitatea printr-un grup care cuprinde unități de servicii medicale și sociale, iar conducerea grupului a aprobat în 2025 un nou model operațional, aplicabil de la 1 ianuarie 2026 1. Strategia și bugetul anual sunt aprobate de consiliul de administrație, care analizează și investițiile semnificative și finanțarea externă 1. Compania operează sub un cadru de guvernanță corporativă finlandez, cu o adunare generală anuală, un consiliu de administrație și comitete specializate 1.
Structura de guvernanță prevede un consiliu cu între patru și zece membri, ales anual de adunarea generală, și un comitet de audit și un comitet pentru oameni și sustenabilitate 1. Comitetul de audit monitorizează raportarea financiară, controlul intern și independența auditorului, Ernst & Young Oy fiind auditorul pentru exercițiul 2025 1.
Raportul de sustenabilitate al companiei acoperă întregul grup și parțial lanțul valoric în amonte și în aval, inclusiv pacienții, furnizorii de servicii și partenerii de servicii 1. Declarația de sustenabilitate a fost întocmită conform standardelor europene ESRS 1.
Segmente
Servicii medicale prin unități proprii
Pihlajalinna oferă servicii medicale prin unitățile proprii ale grupului, iar managementul riscurilor se aplică la nivel de grup, de unitate de afaceri, de serviciu și de proces, conform politicii aprobate de consiliu 1.
Servicii prin parteneri
Compania lucrează și cu parteneri de servicii și furnizori, iar impactul asupra pacienților și lucrătorilor din lanțul de aprovizionare este tratat în raportul de sustenabilitate 1.
Piața în context
Raportul anual nu oferă o descriere detaliată a pieței; el menționează însă contextul operațional în schimbare și supravegherea de reglementare ca factori de risc în gestionarea riscurilor 1. Dinamica acestei piețe depinde de finanțarea serviciilor de sănătate și de reglementările din Finlanda 1.
Riscurile operaționale identificate de conducere includ mediul de operare în schimbare, resursele și munca de supraveghere, disponibilitatea personalului și securitatea informațiilor 1. Pentru un investitor sau cititor român, aceasta înseamnă că sistemul de sănătate finlandez și reformele sale sunt factori centrali 1.
Tendințe
- Noul model operațional din 2026mixt
Conducerea a evaluat procesele de gestionare a riscurilor având în vedere noul model operațional aplicabil de la 1 ianuarie 2026 1. Tranziția ar putea aduce eficiență, dar și presiuni de implementare dacă procesele nu sunt adaptate rapid 1.
- Presiunea asupra personalului medicalvânt din față
Disponibilitatea personalului și capacitatea de lucru sunt printre țintele principale ale gestionării riscurilor identificate în 2025 1. Dacă recrutarea rămâne dificilă, costurile și continuitatea serviciilor ar putea fi afectate 1.
- Accent pe sustenabilitate și raportarevânt din spate
Comitetul de audit urmărește din ce în ce mai mult raportarea de sustenabilitate, obligațiile CSRD și taxonomia UE, iar acest lucru ar putea spori transparența pentru investitori 1.
- Protecția datelor și securitatea ciberneticăvânt din față
Protecția datelor, securitatea informațiilor și siguranța pacienților sunt prioritare în planul de risc pe 2025 1. Creșterea digitalizării ar putea crește expunerea la incidente cibernetice dacă măsurile nu țin pasul 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții companiei. Piața serviciilor medicale din Finlanda include atât furnizori publici, cât și private, iar comparațiile directe ar necesita date din surse independente 1.
Pihlajalinna își definește poziția prin calitatea serviciilor, siguranța pacienților și eficiența operațională, aspecte monitorizate prin evaluări ESG externe precum EcoVadis și CDP 1.
- Furnizori publici de sănătate din Finlanda
Concurență indirectă pentru pacienți și finanțare; raportul anual nu le numește.
- Spitale private din Finlanda
Concurență directă în anumite segmente de servicii; nu sunt identificate în sursă.
- Furnizori de servicii medicale digitale
Concurență posibilă în zona de telemedicină; nu este menționată în raport.
- Grupuri internaționale de servicii de sănătate
Pot concura pe aceleași piețe prin achiziții sau parteneriate; nu sunt identificate în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202510 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Pihlajalinna Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.