olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
QPR Software Oyj QPR1V.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
QPR Software Oyj dezvoltă software pentru analiza, monitorizarea și modelarea operațiunilor organizațiilor, cu accent pe tehnologia Digital Twin of an Organization și pe soluții SaaS de process mining. Compania își reduce veniturile din consultanță, iar strategia pentru 2024-2027 mută greutatea spre software-ul în abonament,.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea QPR Software Oyj (QPR1V.HE) costa 0,50 EUR (−4,94 % într-o zi), cu capitalizare 8,4 mil EUR, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 0,49–1,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,48 – 0,56
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 15,9 %
- SMA 50 / 200
- 0,53 / 0,59
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,8 % | +0,4 % | −9,1 pp | — |
| 3 luni | 0,0 % | −3,3 % | +3,3 pp | — |
| 6 luni | −12,3 % | +4,0 % | −16,2 pp | — |
| De la început de an | −40,0 % | +8,1 % | −48,1 pp | — |
| 1 an | −23,1 % | +10,7 % | −33,8 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +25,0 % | +50,1 % | −25,1 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −71,1 % | +43,6 % | −114,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 7,6 mil | 6,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −12,4 % |
| Profit net | -924,0 mii | -82,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,06 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -12,2 % | -1,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 825,0 mii EUR
- Datorie financiară
- 1,0 mil EUR
- Datorie netă
- 175,0 mii EUR
- Capitaluri proprii
- 401,0 mii EUR
- Active totale
- 5,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 2,49x
- Lichiditate curentă
- 0,69x
- ROE
- -21,9 %
- ROA
- -1,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 7,6 mil | 6,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | -813,0 mii | -16,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 995,0 mii | 1,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 182,0 mii ≈ | 1,0 mil ≈ | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 112,0 mii | 103,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -924,0 mii | -103,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 0 | -21,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | -924,0 mii | -82,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | -0,06 | -0,01 | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 884,0 mii | 825,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Creanțe | 1,7 mil | 2,4 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active curente | 2,6 mil | 3,2 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 81,0 mii | 20,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 358,0 mii | 358,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 28,0 mii | 38,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 5,9 mil | 5,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 3,7 mil | 4,1 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 500,0 mii | 500,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,0 mil | 500,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 4,3 mil | 4,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 5,5 mil | 5,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 348,0 mii | 401,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 16,8 mil | — | esef· 15 apr. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,4 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,36 – 0,37 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA0,36 – 0,37 (Mijloc 0,36)6 firme folosite · multiplul median 6,1x · quartile 6,1x – 6,3xANORA.HE, ETTE.HE, HARVIA.HE, HONBS.HE, ICP1V.HE, KAMUX.HE
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -1,7 % | 8 (față de colegi) | 22 % |
| Marja netă · Calitate | -1,2 % | 18 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,2x | 38 (față de colegi) | 22 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,2x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 8,4x | 38 (față de colegi) | 22 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate12/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
QPR Software Oyj (QPR1V.HE). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,6 mil EUR în 2024; creștere an/an -12,4 %; marjă netă -1,2 %; ROE -21,9 %; datorie netă/EBITDA 0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 0,36–0,37 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,36 EUR, prețul de 0,50 EUR lasă un potențial de -27,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -38,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -1,7 %
- Marja netă: -1,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,2x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
| GLA1V.HEGlaston Oyj Abp | 42,1 mil | 35,4 | 1,8 % | 0,6 % | −4,2 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QPR1V.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
QPR Software Oyj dezvoltă software pentru analiza, monitorizarea și modelarea operațiunilor organizațiilor, cu accent pe tehnologia Digital Twin of an Organization și pe soluții SaaS de process mining. Compania își reduce veniturile din consultanță, iar strategia pentru 2024-2027 mută greutatea spre software-ul în abonament, 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o ofertă software proprie, centrată pe tehnologia Digital Twin of an Organization, și o prezență în peste 50 de țări 1.
- Strategia clară pe software și SaaS, cu obiective publicate pentru creșterea abonamentelor, oferă direcție managementului 1.
- Rețeaua de parteneri tehnologici și de implementare permite o intrare pe piață mai scalabilă decât o structură pur locală 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Creșterea adoptării process mining și a tehnologiei DTO ar putea aduce venituri recurente mai mari din SaaS 1.
- Extinderea în America de Nord prin parteneri ar putea deschide piețe noi, dacă rețeaua se dezvoltă 1.
- Dacă reducerea costurilor se menține, profitabilitatea operațională ar putea deveni sustenabilă 1.
Amenințări
- Restrângerea bugetelor din sectorul public ar putea afecta în continuare veniturile din consultanță 1.
- Riscurile geopolitice și concentrarea pe anumite țări pot afecta veniturile, dacă piețele-cheie se schimbă 1.
- Întârzierile la încasări ar putea crește riscul de credit, dacă ponderea creanțelor restante continuă să crească 1.
Riscuri
- Risc de țarămediu
Veniturile pot scădea dacă apar schimbări geopolitice sau economice într-o țară importantă; compania diversifică geografic pentru a reduce expunerea 1.
- Risc de client și de creanțemediu
Rata de churn a serviciilor de mentenanță și întârzierile la plată pot afecta fluxul de numerar, iar o parte din creanțe a fost restantă mai mult de 60 de zile la sfârșitul exercițiului 1.
- Risc de personalmediu
Fluctuația angajaților ar putea afecta dezvoltarea produselor și serviciilor dacă nu este gestionată prin recrutare și formare 1.
- Risc juridic și contractualscăzut
Litigiile în curs, raportate la venituri, pot crea costuri neprevăzute, dacă standardele contractuale nu acoperă toate situațiile 1.
- Risc de continuitate financiarăridicat
Pierderea din exercițiul 2024 și capitalurile proprii reduse ar putea limita flexibilitatea financiară dacă veniturile nu revin la creștere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă afacerea SaaS și DTO crește conform țintei declarate, veniturile recurente ar putea compensa declinul consultanței și ar putea susține un profit operațional sustenabil 1.
- Prezența în peste 50 de țări și rețeaua de parteneri oferă o bază pentru extinderea în piețe noi, inclusiv în America de Nord 1.
- Măsurile de reducere a costurilor au arătat deja o îmbunătățire a rezultatului operațional în 2024, ceea ce ar putea continua dacă disciplina financiară se menține 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile companiei-mamă au scăzut cu 12,3% în 2024, iar dacă declinul consultanței continuă, creșterea software-ului ar putea să nu fie suficientă 1.
- Rezultatul operațional rămâne negativ, iar capitalurile proprii s-au redus, ceea ce ar putea limita capacitatea de investiții 1.
- Ținta de creștere SaaS de 20% poate fi greu de atins dacă adoptarea process mining rămâne lentă sau concurența se intensifică 1.
De urmărit
- Actualizarea obiectivelor financiare pentru anii următori, anunțată pentru 20252025
- Evoluția veniturilor din SaaS față de ținta de creștere anualăQ1 2027
- Revenirea rezultatului operațional la un nivel sustenabil2027
- Ponderea creanțelor restante peste 60 de zile și rata de churn a mentenanțeinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Misiunea QPR Software este să inoveze, să dezvolte și să livreze soluții software pentru analiza, monitorizarea și modelarea operațiunilor organizaționale, completate de servicii de consultanță care ajută clienții să obțină întreaga valoare a produselor și metodologiilor sale 1. Din decembrie 2023, compania se prezintă mai clar ca furnizor de software și SaaS, consultant pentru domeniile sale de bază și lider în tehnologia Digital Twin of an Organization (DTO) 1. Activitatea este susținută de o rețea de parteneri tehnologici și de implementare, prin care compania urmărește un model de intrare pe piață scalabil 1.
În exercițiul 2024, veniturile companiei-mamă au scăzut cu 12,3% față de anul precedent, din cauza scăderii veniturilor din consultanță, parțial compensată de creșterea afacerii cu software 1. Rezultatul operațional a fost îmbunătățit datorită măsurilor de reducere a costurilor și creșterii software-ului, dar afectat de scăderea consultanței pentru sectorul public din Finlanda 1. Capitalurile proprii ale companiei-mamă au scăzut din cauza pierderii exercițiului financiar, iar rata de capitaluri proprii a ajuns la 10% 1.
Compania operează în peste 50 de țări, atât în sectorul public, cât și în cel privat, în mai multe industrii 1. Pe termen lung, obiectivul afișat este o creștere anuală medie a SaaS de 20% în perioada 2024-2027 și un profit operațional sustenabil, cu precizarea că ținta va fi actualizată în 2025 1.
Segmente
Software și SaaS (DTO, process mining)
Segmentul central urmărește dezvoltarea ofertei Digital Twin of an Organization la nivel internațional, cu soluțiile de process mining SaaS drept nucleu 1. Include și soluții pentru modelare, managementul performanței strategice și măsurare 1. Ținta declarată este o creștere anuală medie a SaaS de 20% în 2024-2027 1.
Piața în context
Compania concentrează investițiile de creștere în Europa și Orientul Mijlociu și își extinde prezența în piețe noi, precum America de Nord, prin rețeaua de parteneri 1. Piața de process mining și de Digital Twin pentru organizații este menționată ca domeniu în care QPR își propune să fie un jucător de referință, iar avantajul depinde de capacitatea de a scala prin parteneri 1. Sursa nu oferă date despre dimensiunea totală a pieței.
Riscurile de piață includ dependența de anumite țări și de cererea din sectorul public, care poate fi influențată de bugete și schimbări geopolitice 1. Compania administrează aceste riscuri prin monitorizarea pieței, diversificare geografică și pe industrii, precum și prin atenție la schimbările geopolitice 1.
Tendințe
- Trecerea spre SaaS și process miningvânt din spate
Strategia pune accent pe software-ul în abonament și pe soluțiile de process mining, ceea ce ar putea sprijini veniturile recurente dacă ținta de creștere se confirmă 1.
- Digital Twin of an Organizationvânt din spate
Tehnologia DTO, pe care compania se poziționează ca lider, ar putea atrage clienți care vor să modeleze și să monitorizeze operațiunile în timp real, dacă adoptarea se extinde 1.
- Scăderea consultanței în sectorul publicvânt din față
Declinul consultanței pentru sectorul public din Finlanda a contribuit la scăderea veniturilor din 2024, iar dacă aceste bugete rămân restrânse, presiunea asupra veniturilor ar putea continua 1.
- Economii de costuri și profitabilitatemixt
Măsurile de reducere a costurilor au ajutat la îmbunătățirea rezultatului operațional, însă profitabilitatea depinde în continuare de cât de mult crește veniturile din software 1.
Poziția concurențială
Sursa furnizată nu descrie concurenții direcți ai companiei. Piața de software pentru analiză și modelare organizațională include, în general, furnizori specializați în process mining și în planificarea performanței, dar fără informații din sursă nu pot fi numiți și evaluați.
Avantajul companiei, din informațiile disponibile, ține de specializarea pe DTO și de rețeaua de parteneri tehnologici și de implementare 1. Presiunea competitivă ar putea crește dacă marii furnizori de software își extind ofertele de process mining, însă aceasta nu este menționată în sursă.
- Furnizori de process mining
Nu sunt identificați în sursa furnizată; compania menționează doar parteneri tehnologici și de implementare.
- Furnizori de software de planificare și performanță
Concurența în zona managementului performanței strategice nu este detaliată în sursă.
- Firme de consultanță pentru sectorul public
Activitatea de consultanță pentru sectorul public din Finlanda este menționată, dar concurenții nu sunt numiți.
- Parteneri de implementare regionali
Sursa menționează rețelele de parteneri pentru intrarea pe piețe noi, fără a le identifica.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202315 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / QPR Software Oyj · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.