olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Reka Industrial Oyj REKA.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Reka Industrial Oyj este un grup finlandez cu activitate industrială, cu accent pe producția de produse tehnice din cauciuc prin filiala Reka Kumi. În exercițiul 2025 grupul a raportat o cifră de afaceri de 31,57 milioane EUR și un profit net de 1,22 milioane EUR, iar conducerea anticipează o marjă operațională mai bună în 2026.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Reka Industrial Oyj (REKA.HE) costa 3,89 EUR (+2,10 % într-o zi), cu capitalizare 23,7 mil EUR, P/E 19,5 pe un EPS diluat de 0,20 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,80 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 3,81–4,80 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,81 – 4,04
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 4,00 / 4,18
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,04
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,2 % | +0,4 % | −3,6 pp | — |
| 3 luni | −4,9 % | −3,3 % | −1,6 pp | — |
| 6 luni | −5,4 % | +4,0 % | −9,3 pp | — |
| De la început de an | −10,4 % | +8,1 % | −18,5 pp | — |
| 1 an | −11,6 % | +10,7 % | −22,3 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −36,2 % | +50,1 % | −86,3 pp | +6,8 % |
| 5 ani | +0,8 % | +43,6 % | −42,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 1,1, mediană 21,7, max 61,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 91,6 mil | 27,2 mil | 31,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −70,3 % | +16,2 % |
| Profit net | 34,5 mil | 418,0 mii | 1,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −98,8 % | +191,4 % |
| EPS diluat | 5,76 | 0,07 | 0,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −98,8 % | +185,7 % |
| netă % | 37,6 % | 1,5 % | 3,9 % |
| Flux de numerar liber | -650,0 mii | -1,3 mil | -522,0 mii |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 30,0 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 44,7 mil EUR
- Active totale
- 65,2 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 2,8 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- -1,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 91,6 mil | 27,2 mil | 31,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 36,3 mil | -882,0 mii | 1,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mil | 846,0 mii | 811,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 35,1 mil | 519,0 mii | 1,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 612,0 mii | 101,0 mii | 330,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 34,5 mil | 418,0 mii | 1,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,76 | 0,07 | 0,20 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,40 | 2,00 | 0,07 | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 38,4 mil | 26,4 mil | 30,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 3,0 mil | 3,5 mil | 4,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 3,8 mil | 3,8 mil | 4,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 45,5 mil | 33,9 mil | 38,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,6 mil | 3,9 mil | 5,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,6 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 71,6 mil | 59,3 mil | 65,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,7 mil | 3,5 mil | 4,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 16,3 mil | 16,3 mil | 20,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 55,2 mil | 43,0 mil | 44,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 6,0 mil | 6,0 mil | 6,1 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 791,0 mii | -467,0 mii | 1,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,4 mil | 866,0 mii | 2,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -650,0 mii ≈ | -1,3 mil ≈ | -522,0 mii ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 51,6 mil | -842,0 mii | -1,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -17,5 mil | -12,1 mil | 2,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,4 mil | 12,0 mil | 419,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 23,7 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,95 – 3,70 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1,65 – 3,70 (Mijloc 2,22)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
- Dividende actualizate (DDM)0,95 – 1,30 (Mijloc 1,10)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,9 % | 51 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -42,9 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,5x | 36 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -2,2 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,8 % | 25 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare20/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Reka Industrial Oyj (REKA.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 31,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 16,2 %; marjă netă 3,9 %; ROE 2,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,30–2,50 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,66 EUR, prețul de 3,89 EUR lasă un potențial de -57,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -134,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -42,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
- Randament FCF: -2,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
| GLA1V.HEGlaston Oyj Abp | 42,1 mil | 35,4 | 1,8 % | 0,6 % | −4,2 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REKA.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,54 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 4,47 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 6,71 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 3,02 Randament total -17 % · Pe an -6 % | 5,92 Randament total 59 % · Pe an 17 % | 9,66 Randament total 157 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 3,58 Randament total 1 % · Pe an 0 % | 7,82 Randament total 115 % · Pe an 17 % | 13,91 Randament total 276 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 1,48
- Marja netă± 1,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,77
- Diluare anuală± 0,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Reka Industrial Oyj este un grup finlandez cu activitate industrială, cu accent pe producția de produse tehnice din cauciuc prin filiala Reka Kumi. În exercițiul 2025 grupul a raportat o cifră de afaceri de 31,57 milioane EUR și un profit net de 1,22 milioane EUR, iar conducerea anticipează o marjă operațională mai bună în 2026.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură de capital solidă, cu capitaluri proprii ridicate față de active și o poziție de numerar stabilă.
- Subgrupul cauciuc arată îmbunătățiri de productivitate, iar conducerea anticipează o marjă operațională mai bună în 2026.
- Acționarul de control oferă continuitate în direcția strategică a grupului.
Puncte slabe
- Lichiditatea acțiunilor este redusă, iar tranzacționarea este concentrată în timp.
- Profitul net este modest în raport cu activele, ceea ce lasă puțină marjă pentru șocuri.
- Grupul depinde de un fond de pensii cu o bază de membri insuficientă pentru pragul legal.
Oportunități
- Extinderea capacității de producție în Ucraina ar putea deschide noi piețe pentru produsele tehnice din cauciuc.
- Investițiile în tehnologii cu emisii mai mici ar putea atrage clienți care cer procese mai sustenabile.
- Analiza reorganizărilor de afaceri ar putea duce la o structură mai eficientă a grupului.
Amenințări
- Dizolvarea fondului de pensii ar putea genera pierderi din garanțiile de capital.
- Costurile de personal și materiale ar putea rămâne ridicate și ar putea limita marjele.
- Instabilitatea din regiunea în care se află proiectul din Ucraina ar putea afecta investiția.
Riscuri
- Fondul de pensii Reka Eläkekassaridicat
Dacă numărul de membri activi nu crește peste pragul legal, fondul ar putea fi dizolvat, ceea ce ar duce la pierderi din garanțiile de capital și la eliminarea activelor IAS 19.
- Garanțiile de capitalmediu
În cazul dizolvării fondului, nerecuperarea integrală a garanției de capital ar produce o pierdere pentru subgrupul cauciuc.
- Lichiditatea acțiunilormediu
Tranzacționarea redusă poate face dificilă vânzarea sau cumpărarea unui volum mare de acțiuni fără impact asupra prețului.
- Investiția din Ucrainamediu
Achiziția unui imobil și înființarea unei filiale într-o zonă afectată de conflict pot implica riscuri operaționale și de execuție.
- Dependența de acționarul majoritarscăzut
Reka Oy controlează majoritatea voturilor, ceea ce ar putea limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă productivitatea subgrupului cauciuc continuă să crească, marjele ar putea reveni, iar profitul ar putea depăși nivelul din 2025.
- Dacă extinderea în Ucraina reușește, grupul ar putea câștiga capacitate și venituri noi pe termen mediu.
- Structura de capital solidă ar putea oferi flexibilitate pentru investiții fără presiuni majore de finanțare.
Ce ar strica teza
- Dacă fondul de pensii se dizolvă, pierderile din garanții și din activele IAS 19 ar putea afecta serios rezultatul.
- Dacă costurile rămân ridicate, marjele ar putea rămâne slabe chiar cu o creștere a volumelor.
- Lichiditatea redusă a acțiunilor ar putea face investiția mai greu de gestionat pentru acționarii minoritari.
De urmărit
- Numărul de membri activi ai Reka Eläkekassa și eventuala decizie de dizolvare2026
- Evoluția marjei din subgrupul cauciuc față de așteptările privind un EBITDA mai bun2026
- Finalizarea alegerii imobilului din Ucraina și costurile proiectului2026
- Rezultatul Adunării generale anuale privind dividendul propus24.4.2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Reka Industrial Oyj este holding-ul unui grup industrial cotat la Nasdaq Helsinki, cu acțiunile de clasa B tranzacționate sub simbolul REKA. Grupul are două direcții principale: producția de produse tehnice din cauciuc, desfășurată de subgrupul Reka Kumi, și activități de investiții. Cifra de afaceri a crescut față de 27,17 milioane EUR în 2024, iar în 2025 grupul avea 275 de angajați în medie 1.
Structura de acționariat este concentrată: Reka Oy deține 50,16% din acțiuni și 65,36% din voturi la 31 decembrie 2025 1. Grupul are și un angajament financiar legat de Reka Eläkekassa, unde subgrupul Reka Kumi a investit 8,0 milioane EUR ca garanție de capital 1.
În februarie 2026 Reka Kumi a anunțat înființarea unei filiale în Ucraina, destinată achiziționării unui imobil industrial pentru producția de produse tehnice din cauciuc, ca parte a strategiei de creștere a capacității de producție 1.
Segmente
Cauciuc industrial (Reka Kumi)
Segmentul principal produce articole tehnice din cauciuc. Conducerea spune că urmărește în continuare productivitatea și rentabilitatea, cu investiții orientate spre tehnologii de producție cu emisii mai mici și consum mai redus de resurse naturale 1.
Investiții și alte activități
Grupul deține și active financiare, inclusiv investiții pe termen scurt și o garanție de capital la Reka Eläkekassa. Conducerea mai analizează reorganizări de afaceri și structura grupului, fără a fi anunțată o decizie finală 1.
Piața în context
Piața relevantă este cea a produselor tehnice din cauciuc pentru industrie. Sursa nu descrie dimensiunea pieței, astfel că analiza se bazează în principal pe datele din raport: cifra de afaceri de 31,57 milioane EUR în 2025, față de 27,17 milioane EUR în 2024 1. Pentru compararea cu piața trebuie consultate surse externe.
Acțiunile au avut o lichiditate redusă: s-au tranzacționat 19,6% din numărul de acțiuni în 2025, comparativ cu 45,3% în 2024 1. Prețul de închidere la 31 decembrie 2025 a fost de 4,34 EUR 1.
Tendințe
- Îmbunătățirea productivitățiivânt din spate
Conducerea declară că subgrupul cauciuc continuă să crească productivitatea și rentabilitatea, ceea ce ar putea sprijini marjele dacă volumele se mențin.
- Investiții în capacitate și tehnologiemixt
Investițiile în tehnologii cu emisii mai mici și în extinderea capacității, inclusiv filiala din Ucraina, pot susține creșterea pe termen lung, dar cresc și nevoia de finanțare.
- Riscul legat de fondul de pensiivânt din față
Reka Eläkekassa are sub pragul legal de membri activi, ceea ce ar putea duce la dizolvarea sa în 2028 și la pierderi din garanțiile de capital sau din activele IAS 19.
- Costurile de personalvânt din față
Costurile salariale au crescut față de anul anterior, ceea ce, dacă nu este compensat de venituri, ar putea presa marjele grupului.
Poziția concurențială
Sursa nu descrie concurenții și nici poziția grupului pe piață. Analiza concurențială rămâne deschisă, fiind necesare date sectoriale externe.
Grupul este de dimensiune mică, iar concurența din industria cauciucului include producători mai mari, cu scară și acces la finanțare mai mare. Acest lucru ar putea limita capacitatea de a câștiga cotă de piață fără investiții susținute.
- Producători europeni de cauciuc tehnic
Sursa nu identifică concurenți cu nume; categoria este menționată doar în analiza generală.
- Producători globali de articole din cauciuc
Companii mai mari, cu scară globală, ar putea concura pe segmente similare; sursa nu le numește.
- Furnizori regionali de produse industriale
Concurență locală pe piețele unde grupul vinde produse tehnice din cauciuc.
- Producători din Ucraina
Relevanți pentru proiectul nou al filialei din Ucraina; sursa nu oferă detalii despre aceștia.
Știri și depuneri
Din presă
- Frumoasele unguroaice ale filmului românesc. Julieta și Anca Szony, Ana Szeles, Eniko Szilagyi și Reka Nagy - Cotidianul ROSurge — Google News · 24 oct. 2026 · RO
- Reka Releases Rho-1: A 19B Omni-Reasoning Model That Understands, Generates Video and Outputs Robot Actions in OneMarkTechPost (Asia AI) · 06 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202324 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Reka Industrial Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.