olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
REVOIL Α.Ε.Ε.Π. REVOIL.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS473003002 · Verticală: Companii listate din Grecia
REVOIL este un grup energetic grec care comercializează carburanți și combustibili pentru încălzire, extinzându-și activitatea în energie regenerabilă și, din 2025, în producția de sisteme solare prin achiziția MALTEZOS. Pentru investitori, contează că grupul a trecut de la un capital de lucru negativ la unul pozitiv în 2025, dar și sensibilitatea la vreme și la prețurile petrolului rămâne ridicată.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea REVOIL Α.Ε.Ε.Π. (REVOIL.AT) costa 1,79 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 38,8 mil EUR, P/E 15,8 pe un EPS diluat de 0,11 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,71 %, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 1,57–2,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,74 – 1,84
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 5,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,82 / 1,73
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,0 % | +0,4 % | −8,4 pp | — |
| 3 luni | −1,4 % | −3,3 % | +1,9 pp | — |
| 6 luni | +9,5 % | +4,0 % | +5,6 pp | — |
| De la început de an | −1,4 % | +8,1 % | −9,5 pp | — |
| 1 an | +6,9 % | +10,7 % | −3,8 pp | +0,9 % |
| 3 ani | −6,1 % | +50,1 % | −56,1 pp | +35,3 % |
| 5 ani | +36,3 % | +43,6 % | −7,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,0, mediană 19,0, max 50,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 844,4 mil | 869,2 mil | 837,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,9 % | −3,7 % |
| Profit net | 2,1 mil | 736,4 mii | 2,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −65,2 % | +233,7 % |
| EPS diluat | 0,10 | 0,03 | 0,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −65,1 % | +235,3 % |
| netă % | 0,3 % | 0,1 % | 0,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 58,1 mil EUR
- Datorie netă
- 48,5 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 36,4 mil EUR
- Active totale
- 173,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,60x
- Lichiditate curentă
- 1,01x
- ROE
- 7,0 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 844,4 mil | 869,2 mil | 837,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 813,4 mil | 836,2 mil | 801,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 31,0 mil | 33,0 mil | 35,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,3 mil | 2,0 mil | 3,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,2 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 2,1 mil | 736,4 mii | 2,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,10 | 0,03 | 0,11 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,05 | 0,05 | esef· 23 oct. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,0 mil | 4,9 mil | 9,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 4,4 mil | 4,9 mil | 4,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 69,6 mil | 62,9 mil | 71,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 47,1 mil | 58,7 mil | 62,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,4 mil | 3,5 mil | 10,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 146,2 mil | 152,0 mil | 173,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 38,2 mil | 35,2 mil | 41,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 26,1 mil | 31,7 mil | 18,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 20,0 mil | 23,3 mil | 40,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 71,6 mil | 75,0 mil | 71,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 112,5 mil | 118,4 mil | 137,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 33,7 mil | 33,6 mil | 36,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 21,9 mil | 21,9 mil | 21,8 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -3,1 mil | 9,7 mil | 15,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -10,6 mil | -7,3 mil | -8,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 10,3 mil | -1,5 mil | -2,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 1,1 mil | 1,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 38,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,66 – 1,55 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E0,95 – 1,55 (Mijloc 1,28)26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT
- Dividende actualizate (DDM)0,66 – 0,90 (Mijloc 0,76)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 0,3 % | 18 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 17 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,8x | 30 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,7 % | 39 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial39/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial30/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΡΕΒΟΙΛ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΕΙΔΩΝ (REVOIL.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 837,1 mil EUR în 2025; creștere an/an -3,7 %; marjă netă 0,3 %; ROE 7,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,81–1,22 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,02 EUR, prețul de 1,78 EUR lasă un potențial de -42,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -75,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: 0,3 %
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- P/E (TTM): 15,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
| ELSTR.ATΕλαστρον Α.ε.β.ε. Χαλυβουργικα Προϊοντα | 46,3 mil | 8,3 | 6,6 % | 3,3 % | −5,2 % | +5 % / −13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REVOIL.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,97 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 1,72 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 2,60 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 0,79 Randament total -50 % · Pe an -21 % | 1,59 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 2,67 Randament total 59 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 0,65 Randament total -56 % · Pe an -15 % | 1,48 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 2,74 Randament total 70 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 0,40
- Marja netă± 0,28
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,25
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
REVOIL este un grup energetic grec care comercializează carburanți și combustibili pentru încălzire, extinzându-și activitatea în energie regenerabilă și, din 2025, în producția de sisteme solare prin achiziția MALTEZOS. Pentru investitori, contează că grupul a trecut de la un capital de lucru negativ la unul pozitiv în 2025 1, dar și sensibilitatea la vreme și la prețurile petrolului rămâne ridicată.
SWOT
Puncte tari
- Rețea de distribuție la nivel național și marcă recunoscută, consolidate prin programul de fidelizare WINCLUB 1.
- Îmbunătățirea capitalului de lucru în 2025 față de un an înainte, după refinanțarea unei părți din împrumuturi 1.
- Aprovizionare din două rafinării locale, ceea ce scutește grupul de unele obligații de stoc aplicabile importatorilor 1.
Puncte slabe
Oportunități
Amenințări
- Scăderea consumului de carburanți dacă prețurile internaționale ale petrolului cresc și puterea de cumpărare se diminuează 1.
- Perturbări ale lanțului de aprovizionare sau întârzieri în achiziția echipamentelor pentru proiecte 1.
- Riscuri de conformitate și de securitate cibernetică, care ar putea duce la sancțiuni sau întreruperi 1.
Riscuri
- Sensibilitatea la vrememediu
Venitul din petrolul de încălzire depinde de temperaturi, iar o iarnă blândă poate reduce vânzările și profitul 1.
- Riscul de preț al stocurilormediu
Valoarea stocurilor se modifică cu prețul petrolului, iar grupul își limitează expunerea prin politica de preț zilnic și stocuri minime 1.
- Costul dobânzilormediu
Împrumuturile cu dobândă variabilă legată de Euribor pot crește costul finanțării dacă dobânzile urcă 1.
- Dependența de doi furnizorimediu
Aprovizionarea din două rafinării locale creează dependență de aceste surse, iar o întrerupere ar putea afecta stocurile 1.
- Riscul de conformitate și ciberneticscăzut
Eșecul respectării cadrului legal sau un incident de securitate informatică ar putea duce la sancțiuni și pierderi de date 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea MALTEZOS și proiectele fotovoltaice se dezvoltă, grupul ar putea depinde mai puțin de vânzările sezoniere de petrol de încălzire 1.
- Capitalul de lucru pozitiv după refinanțare ar putea oferi mai multă flexibilitate operațională dacă se menține 1.
- Rețeaua națională și programul de fidelizare ar putea susține cota de piață și retenția clienților 1.
Ce ar strica teza
- Dacă iernile rămân blânde sau prețurile petrolului cresc, vânzările și profitul ar putea scădea 1.
- Creșterea dobânzilor ar putea majora costul datoriei, având în vedere finanțarea cu dobândă variabilă 1.
- Dacă achiziția MALTEZOS nu aduce sinergiile așteptate, investiția ar putea avea un randament mai slab decât cel estimat 1.
De urmărit
- Stadiul integrării MALTEZOS și contribuția sa la rezultate2026
- Evoluția volumelor de petrol de încălzire în funcție de sezonQ1 2026
- Utilizarea liniilor de credit rotative și a factoringuluinext 10-K
- Progresul programului de răscumpărare de acțiuni proprii până în octombrie 20272027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul REVOIL se ocupă de comercializarea de carburanți auto, petrol de încălzire și alte produse petroliere pe teritoriul Greciei, cu o rețea de stații și o prezență pe întreaga țară, susținută de marca proprie și de programul de fidelizare WINCLUB 1. Petrolul de încălzire a reprezentat 17,51% din volumele totale vândute în 2025, față de 16,09% în 2024 1. Grupul se aprovizionează din cele două rafinării grecești și nu face importuri, ceea ce înseamnă că păstrează stocurile conform celor două furnizori interni 1.
Segmente
Carburanți și produse petroliere
Segmentul de bază acoperă vânzarea de benzină, motorină și alte produse petroliere prin rețeaua proprie de stații, cu prețurile zilnice aliniate la cele de achiziție 1.
Petrol de încălzire
Vânzările de petrol de încălzire, cu o pondere de 17,51% din volumele grupului în 2025, depind direct de intensitatea iernii, ceea ce face ca profitabilitatea să fie sezonieră 1.
Energie regenerabilă și solar
Grupul deține parcuri fotovoltaice în funcțiune, în așteptare de racordare și în construcție, pentru care a încheiat contracte de furnizare pe douăzeci de ani la preț fix 1. Achiziția MALTEZOS, cu o participație de 96,88%, adaugă producția de sisteme solare de încălzire a apei 1.
Piața în context
Piața greacă a carburanților este organizată de reglementări privind stocurile și rafinăriile, iar grupul operează pe un teritoriu de dimensiune națională, cu un portofoliu de clienți larg 1. Cererea pentru petrol de încălzire este influențată de temperaturi, iar cererea de carburanți de prețul internațional al petrolului și de inflație 1.
Prin intrarea în producția de sisteme solare termice, grupul pătrunde într-un sector cu perspective de creștere, dar și cu concurență proprie, descrisă în raportul anual drept o zonă cu marje diferite de cele ale carburanților 1.
Tendințe
- Relansarea programului de răscumpărare de acțiunimixt
Consiliul a reluat în ianuarie 2025 programul de achiziție de acțiuni proprii, iar Adunarea Generală Extraordinară din octombrie 2025 a aprobat un nou cadru pentru 24 de luni 1.
- Reducerea datoriei prin refinanțarevânt din spate
Refinanțarea unei părți din împrumuturile bancare, realizată în 2025, a redus presiunea asupra capitalului de lucru, transformându-l din negativ în pozitiv 1.
- Expunerea la dobânzi variabilevânt din față
Împrumuturile grupului au dobânzi variabile legate de Euribor pe trei luni, iar grupul nu folosește instrumente derivate, ceea ce poate face costul finanțării mai sensibil la piețe 1.
- Extinderea în energie și sisteme solarevânt din spate
Achiziția MALTEZOS și proiectele fotovoltaice diversifică activitatea dincolo de carburanți, ceea ce ar putea reduce dependența de vânzările sezoniere 1.
Poziția concurențială
Concurența în distribuția de carburanți din Grecia vine de la alți operatori cu rețele de stații și programe de fidelizare, iar în energie de la furnizori regionali. Sursele furnizate nu identifică numele concurenților, astfel încât acestea nu pot fi precizate aici 1.
Pe segmentul de sisteme solare termice, MALTEZOS a avut o poziție de lider cu o prezență istorică, iar grupul vrea să folosească rețeaua și brandul său pentru a-și consolida această poziție 1.
- Rafinăriile grecești de petrol
Principalii furnizori de carburanți ai grupului; relația de aprovizionare este esențială pentru stocuri și prețuri.
- Alți distribuitori de carburanți din Grecia
Concurenți pe rețeaua de stații și pe programele de fidelizare, fără identificare în sursă.
- Furnizori de energie regenerabilă
Concurenți în proiectele fotovoltaice și în furnizarea de energie din surse regenerabile.
- Producători de sisteme solare termice
Concurenți în zona de încălzire solară a apei, unde MALTEZOS este activă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202423 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / REVOIL Α.Ε.Ε.Π. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.