olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Robit Oyj ROBIT.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Robit Oyj produce și vinde consumabile pentru foraj de rocă și sol destinate industriei miniere și construcțiilor, cu producție în Finlanda, Coreea de Sud și Anglia. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a scăzut la 78,762 milioane EUR, iar compania a emis un avertisment privind profitul din octombrie 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Robit Oyj (ROBIT.HE) costa 1,14 EUR (−3,40 % într-o zi), cu capitalizare 24,9 mil EUR, randament al dividendului 0,11 %, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 0,94–1,43 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,12 – 1,40
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 22,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,30 / 1,21
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,7 % | +0,4 % | −15,0 pp | — |
| 3 luni | −15,0 % | −3,3 % | −11,7 pp | — |
| 6 luni | +0,9 % | +4,0 % | −3,1 pp | — |
| De la început de an | +6,1 % | +8,1 % | −2,0 pp | — |
| 1 an | +4,1 % | +10,7 % | −6,6 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −9,6 % | +50,1 % | −59,7 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −71,0 % | +43,6 % | −114,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 92,9 mil | 90,3 mil | 78,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,8 % | −12,8 % |
| Profit net | -3,0 mil | 1,1 mil | -304,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −127,7 % |
| EPS diluat | -0,14 | 0,05 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −120,0 % |
| netă % | -3,3 % | 1,2 % | -0,4 % |
| Flux de numerar liber | 8,0 mil | 1,1 mil | 5,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,5 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 43,0 mil EUR
- Active totale
- 82,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,85x
- ROE
- -0,7 %
- ROA
- -0,3 %
- Marja FCF
- 6,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 92,9 mil | 90,3 mil | 78,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 116,0 mii | 2,5 mil | 1,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,1 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 5,2 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,8 mil | 1,9 mil | 1,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,4 mil | 1,0 mil | 89,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 592,0 mii | -98,0 mii | 326,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -3,0 mil | 1,1 mil | -304,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,14 | 0,05 | -0,01 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,02 | 0,00 | — | esef· 18 mar. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,2 mil | 9,0 mil | 9,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 16,8 mil | 17,8 mil | 14,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 36,1 mil | 40,2 mil | 37,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 66,1 mil | 67,4 mil | 62,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 19,6 mil | 15,8 mil | 13,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,3 mil | 5,6 mil | 5,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 817,0 mii | 717,0 mii | 520,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 94,0 mil | 91,3 mil | 82,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 14,7 mil | 16,8 mil | 14,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 21,5 mil | 23,6 mil | 21,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 48,4 mil | 45,1 mil | 39,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 45,6 mil | 46,2 mil | 43,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 21,8 mil | 22,0 mil | — | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 8,4 mil | 1,5 mil | 5,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 379,0 mii | 431,0 mii | 961,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 8,0 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 5,0 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 1,1 mil | 1,5 mil | -998,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,1 mil | -5,2 mil | -4,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 441,0 mii | 27,0 mii | 26,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 150,0 mii | 218,0 mii | 0 | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 24,9 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,02 – 0,02 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,02 – 0,02 (Mijloc 0,02)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,4 % | 23 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,9x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 19,9 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 18 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,5 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial23/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente41/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Robit Oyj (ROBIT.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 78,8 mil EUR în 2025; creștere an/an -12,8 %; marjă netă -0,4 %; ROE -0,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,02–0,02 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,02 EUR, prețul de 1,14 EUR lasă un potențial de -98,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -5 927,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,9x
- Randament FCF: 19,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -0,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
| GLA1V.HEGlaston Oyj Abp | 42,1 mil | 35,4 | 1,8 % | 0,6 % | −4,2 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ROBIT.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Robit Oyj produce și vinde consumabile pentru foraj de rocă și sol destinate industriei miniere și construcțiilor, cu producție în Finlanda, Coreea de Sud și Anglia. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a scăzut la 78,762 milioane EUR, iar compania a emis un avertisment privind profitul din octombrie 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Calitate recunoscută, siguranța livrărilor și relații de lungă durată cu clienții, susținute de produse Top Hammer, Down the Hole și Geotechnical.
- Rețea de distribuție care acoperă peste o sută de țări și puncte proprii de vânzare și service în șapte țări.
- Bilanț relativ solid, cu o rată de capitaluri proprii care a crescut în 2025 și un nivel de îndatorare netă în scădere.
Puncte slabe
- Cifra de afaceri a scăzut în 2025 și rentabilitatea operațională a rămas redusă, ceea ce limitează capacitatea de reinvestire.
- Dependența de câțiva clienți importanți și de cererea din construcții face veniturile vulnerabile la ciclicitate.
- Acționariatul este concentrat, iar lichiditatea acțiunii la bursă este redusă, cu un număr mic de tranzacții.
Oportunități
- Revenirea cererii din construcții și din minerit ar putea sprijini creșterea volumelor pentru produsele de foraj.
- Optimizarea operațiunilor de foraj ale clienților poate crește vânzările de servicii și de produse cu valoare adăugată.
- Creșterea sustenabilității și reducerea emisiilor pot consolida poziția față de clienții care cer furnizori responsabili.
Amenințări
- Creșterea costurilor materiilor prime, dacă nu poate fi transferată integral clienților, ar putea reduce marjele.
- Schimbările de taxe și tarife vamale din țările de export ar putea îngreuna comerțul internațional.
- Concurența din partea furnizorilor globali și regionali poate presa prețurile și cota de piață.
Riscuri
- Pierderea clienților importanțiridicat
Raportul anual indică pierderea unor clienți semnificativi ca risc direct pentru veniturile și rentabilitatea companiei.
- Evoluția cererii din construcțiiridicat
Scăderea cererii generale din industria construcțiilor poate afecta în continuare volumele și prețurile.
- Costurile materiilor primemediu
Dacă creșterea costurilor nu poate fi transferată integral clienților, marjele ar putea fi afectate.
- Riscuri valutare și de finanțaremediu
Fluctuațiile cursurilor valutare și prețul și disponibilitatea finanțării pot influența rezultatele financiare.
- Riscuri de securitate cibernetică și logisticăscăzut
Atacurile cibernetice, defecțiunile sistemelor informatice și problemele logistice ar putea întrerupe livrările.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din construcții și din minerit își revine, Robit ar putea beneficia de volume mai mari, având deja o rețea globală de distribuție.
- Creșterea vânzărilor de produse cu valoare adăugată și servicii de optimizare a forajului ar putea îmbunătăți marjele.
- Bilanțul mai solid și reducerea emisiilor ar putea sprijini accesul la finanțare și relațiile cu clienții care cer sustenabilitate.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea cifrei de afaceri continuă, rentabilitatea operațională redusă ar putea limita investițiile și dividendele.
- Dependența de câțiva clienți mari și de o piață ciclică ar putea accentua volatilitatea veniturilor.
- Presiunea costurilor și a concurenței ar putea reduce marjele dacă prețurile nu pot fi ajustate.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri și a rentabilității față de avertismentul din octombrie 20252026
- Stadiul comenzilor și al cererii din construcții și mineritQ1 2027
- Evoluția costurilor materiilor prime și capacitatea de transfer către clienți2027
- Rezultatele următorului raport anual și politica de dividendenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Robit fabrică și comercializează la nivel internațional consumabile pentru foraj în roci și sol, pentru piețele miniere și de construcții. Produsele principale includ tehnologiile Top Hammer, Down the Hole și Geotechnical, care urmăresc reducerea costurilor de foraj pentru clienți 1. Compania are propriile puncte de vânzare și service în șapte țări și o rețea de distribuitori care acoperă peste 100 de țări, iar acțiunile sale sunt listate la Nasdaq Helsinki 1.
Segmente
Consumabile pentru foraj de rocă
Segmentul principal cuprinde consumabilele Top Hammer și Down the Hole, folosite în forajul de rocă pentru mină și construcții. Compania subliniază optimizarea operațiunilor de foraj ale clienților ca element-cheie al ofertei 1.
Foraj geotehnic și sol
Gama Geotechnical deservește aplicațiile de foraj în sol și lucrări geotehnice. Robit leagă aceste produse de servicii cu valoare adăugată și de formarea distribuitorilor pentru a găsi cel mai potrivit produs pentru fiecare utilizator final 1.
Piața în context
Cererea depinde de activitatea globală din construcții, în special din construcțiile rezidențiale și comerciale, și de investițiile miniere. Raportul anual indică faptul că scăderea cererii de pe piața construcțiilor a contribuit direct la scăderea cifrei de afaceri din 2025 1.
Robit își vinde produsele prin distribuitori în peste 100 de țări, ceea ce diversifică expunerea geografică. Veniturile rămân totuși sensibile la proiectele de mare amploare și la deciziile unor clienți importanți 1.
Tendințe
- Scăderea cererii din construcțiimixt
Raportul anual arată că principalul factor care afectează veniturile și rentabilitatea este evoluția generală a cererii din industria construcțiilor. Un revirament al acestei cereri ar putea sprijini cifra de afaceri a companiei.
- Presiunea costurilor materiilor primevânt din față
Compania menționează că transferul integral al creșterii costurilor materiilor prime către prețurile clienților poate genera un risc financiar. Dacă prețurile nu pot fi ajustate în totalitate, marja ar putea fi afectată.
- Decarbonizarea și sustenabilitateavânt din spate
Robit a redus intensitatea emisiilor Scope 1 și 2 cu 44,1% față de 2020, prin concentrarea producției și utilizarea energiei fără emisii de carbon. Această tendință poate sprijini cerințele clienților privind furnizorii sustenabili.
- Tarifele și comerțul internaționalvânt din față
Modificările legislației fiscale și vamale din țările de export pot îngreuna comerțul și reduce rentabilitatea. Robit depinde de exporturile către multe piețe, deci este expusă acestor schimbări.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți cu nume, dar compania operează într-o piață de consumabile pentru foraj unde furnizorii specializați concurează pe performanță, durabilitate și servicii. Avantajul Robit se bazează pe calitate, siguranța livrărilor și relația cu clienții 1.
Diferențierea se bazează pe testarea în comun cu clienții, pe tehnologiile de foraj și pe pregătirea echipelor de vânzări și a distribuitorilor. Pierderea clienților importanți este menționată în raport ca risc distinct 1.
- Furnizori globali de consumabile pentru foraj
Raportul anual nu numește concurenți; sunt menționați doar în mod general furnizorii din industrie.
- Producători regionali de scule de foraj
Concurență locală în țările unde Robit are producție sau puncte de vânzare, fără denumiri din sursă.
- Distribuitori și producători asiatici
Concurenți din Asia, inclusiv din zona unde Robit are o unitate de producție, fără denumiri din sursă.
- Producători europeni de echipamente de foraj
Concurență din Europa pentru clienții din minerit și construcții, fără denumiri din sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202418 mar. 2025
- Raportul anual 202418 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Robit Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.