olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Saga Furs Oyj SAGCV.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

15,10EUR−1,31 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Saga Furs Oyj este un broker finlandez de blănuri, care organizează licitații și încasează comisioane de intermediere pe vânzările de piei de nurcă și vulpe, cu o pondere de piață declarată de peste 70 la sută. În exercițiul 2024/2025 vânzările brokerate au scăzut ușor, iar contextul de reglementare și declinul producției de nurcă în UE rămân factori de atenție.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Saga Furs Oyj (SAGCV.HE) costa 15,10 EUR (−1,31 % într-o zi), cu capitalizare 53,4 mil EUR, P/E 15,1 pe un EPS diluat de 1,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,70 %, beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 6,35–16,65 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
53,4 mil EUR
acțiuni la 31 oct. 2025
P/E (TTM)
15,1
EPS diluat TTM 1,00 · TTM până la 31 oct. 2025
E/P (TTM)
6,62 %
TTM până la 31 oct. 2025
Randament dividend
4,70 %
DPS 12 luni 0,71
Beta (2 ani)
0,22
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
6,3516,65

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
14,94 – 16,27
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 8,5 %
SMA 50 / 200
15,88 / 13,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,19 / -0,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,4 %+0,4 %−4,8 pp—
3 luni+3,8 %−3,3 %+7,0 pp—
6 luni+12,3 %+4,0 %+8,3 pp—
De la început de an+134,1 %+8,1 %+126,0 pp—
1 an+127,1 %+10,7 %+116,4 pp−1,2 %
3 ani+88,8 %+50,1 %+38,7 pp+6,8 %
5 ani+11,9 %+43,6 %−31,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,9 %
28 apr. 2026 → 05 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,4 %
09 feb. 2022 → 11 dec. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,7, mediană 9,7, max 12,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri41,1 mil42,3 mil
Venituri an/anindisponibil+3,0 %
Profit net2,6 mil3,5 mil
Profit net an/anindisponibil+37,8 %
EPS diluat0,731,00
EPS diluat an/anindisponibil+37,0 %
netă %6,2 %8,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025

Numerar
65,9 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
89,8 mil EUR
Active totale
119,2 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,49x
ROE
4,0 %
ROA
3,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
41,1 mil
2025
42,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2024
1,7 mil
2025
1,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
4,8 mil
2025
4,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2024
6,6 mil ≈
2025
5,8 mil ≈

esef· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
3,1 mil
2025
1,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
3,5 mil
2025
4,5 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
895,0 mii
2025
981,0 mii

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2024
2,6 mil
2025
3,5 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,73
2025
1,00

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,66
2025
0,71

esef· 17 feb. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
58,1 mil
2025
65,9 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2024
8,4 mil
2025
8,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2024
10,1 mil
2025
7,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2024
88,2 mil
2025
95,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
8,6 mil
2025
7,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2024
118,0 mil
2025
119,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
11,7 mil
2025
13,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2024
25,3 mil
2025
27,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2024
29,2 mil
2025
29,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2024
88,8 mil
2025
89,8 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
3,5 mil
2025
3,5 mil

esef· 17 feb. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
26,2 mil
2025
12,8 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-2,9 mil
2025
247,0 mii

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-5,1 mil
2025
-5,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2024
2,3 mil
2025
2,5 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-20,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
37,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
37,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
13,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
8,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
ROA
3,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
1,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Rata de distribuire (EPS)
71,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Lichiditatea rapidă
3,2x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Lichiditatea imediată
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
12,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
221,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
72 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
53,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
15,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
P/S
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

15,10 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 53,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
53,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
P/E (TTM)
15,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Marja netă
8,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 oct. 2025
Data ultimului bilanț: 31 oct. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2025
Sursă: esefpublicat 17 feb. 2026
verificat 49derivat 4

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
8,95
EUR pe acțiune
Mijloc
11,12
EUR pe acțiune
Sus
15,84
EUR pe acțiune
Preț: 15,10 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -26,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -35,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,23 – 18,50 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E8,23 – 18,50 (Mijloc 11,10)
    23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)9,66 – 13,17 (Mijloc 11,15)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate8,4 %64 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,2x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,5x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare15,1x50 (față de colegi)31 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,7 %67 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial64/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial67/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Saga Furs Oyj (SAGCV.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-10-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 42,3 mil EUR în 2025; creștere an/an 3,0 %; marjă netă 8,4 %; ROE 4,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 8,95–15,84 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,12 EUR, prețul de 15,10 EUR lasă un potențial de -26,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -35,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,5x

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,2x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,1x
mediana verticalei 15,5x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
1,3x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+162,1 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−58,4 %)
ROE
4,0 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−47,3 %)
Marja netă
8,4 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+185,8 %)
Marja EBIT
3,3 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−33,8 %)
Venituri an/an
3,0 %
mediana verticalei 1,2 %
peste mediană (+142,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
4,7 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+19,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
SAGCV.HESaga Furs Oyj53,4 mil15,14,0 %8,4 %+3,0 %+125 % / +76 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SAGCV.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
8,79
Randament total -38 % · Pe an -38 %
15,55
Randament total 8 % · Pe an 8 %
23,43
Randament total 61 % · Pe an 61 %
3 ani
8,26
Randament total -35 % · Pe an -13 %
16,48
Randament total 24 % · Pe an 7 %
27,31
Randament total 100 % · Pe an 26 %
5 ani
7,77
Randament total -31 % · Pe an -7 %
17,46
Randament total 41 % · Pe an 7 %
31,82
Randament total 145 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,12
  • Marja netă± 2,88
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,40
  • Diluare anuală± 0,24

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Saga Furs Oyj este un broker finlandez de blănuri, care organizează licitații și încasează comisioane de intermediere pe vânzările de piei de nurcă și vulpe, cu o pondere de piață declarată de peste 70 la sută. În exercițiul 2024/2025 vânzările brokerate au scăzut ușor, iar contextul de reglementare și declinul producției de nurcă în UE rămân factori de atenție 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție dominantă pe piața de intermediere a blănurilor și rețea internațională de cumpărători.
  • Bilanț solid, cu soliditate ridicată și finanțare pe termen lung asigurată.
  • Experiență lungă în sortarea și evaluarea pieilor, ceea ce susține calitatea serviciului.

Puncte slabe

  • Dependență mare de comisioanele de intermediere, care depind de volumele vândute.
  • Rentabilitate operațională redusă, sub obiectivele strategice declarate.
  • Expunere mare la piața din China și la un singur segment de produs, nurca.

Oportunități

  • Diversificarea clientelei și a pieței geografice ar putea reduce dependența de un singur mare cumpărător.
  • Certificarea pieilor și trasabilitatea ar putea susține cererea din partea cumpărătorilor sensibili la sustenabilitate.
  • Reducerea costurilor după închiderea filialelor ar putea consolida marja operațională.

Amenințări

  • Interzicerea creșterii animalelor pentru blană în UE ar putea reduce drastic volumele.
  • Apariția unui concurent european în colectare și intermediere ar putea presa comisioanele.
  • Schimbări de atitudine ale consumatorilor sau crize sanitare ar putea afecta cererea și licitațiile.

Riscuri

  • Scăderea producției de nurcăridicat

    Dacă producția de nurcă încetează și în alte țări mari decât Polonia, activitatea de intermediere ar putea fi afectată semnificativ.

  • Reglementarea blănurilorridicat

    Inițiativele cetățenești și o eventuală interdicție a vânzării de produse din blană ar putea schimba profund cadrul de activitate.

  • Concentrarea pe piața chinezămediu

    O schimbare economică sau politică în China ar putea avea un efect direct asupra vânzărilor și prețurilor.

  • Dependența de câțiva producătorimediu

    Pierderea unor producători mari ar putea reduce volumele de piei și veniturile din comisioane.

  • Riscuri sanitare și operaționalescăzut

    Epidemiile sau întreruperile din spațiile de producție ar putea perturba licitațiile și sortarea pieilor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile pieilor de nurcă rămân stabile și cererea din Asia și Turcia se menține, veniturile din comisioane ar putea fi susținute.
  • Poziția dominantă pe piață și bilanțul solid ar putea oferi companiei flexibilitate în perioade dificile.
  • Reducerea costurilor după închiderea filialelor ar putea îmbunătăți rentabilitatea operațională.

Ce ar strica teza

  • Dacă producția de nurcă scade rapid în Europa, volumul de piei brokerate ar putea scădea sub nivelul actual.
  • Interzicerea creșterii animalelor pentru blană ar putea reduce drastic baza de activitate a companiei.
  • Rentabilitatea operațională redusă și dependența de comisioane ar putea limita capacitatea de adaptare.

De urmărit

  • Decizia Comisiei Europene privind inițiativa cetățenească de interzicere a creșterii animalelor pentru blană2026
  • Evoluția volumelor de piei oferite la licitații și a prețurilor pentru nurcăQ1 2027
  • Rezultatul operațional (EBIT) față de obiectivul strategic de 15 la sută din cifra de afaceri2026
  • Raportul de guvernanță corporativă și eventualele abateri de la codul finlandez16.2.2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Saga Furs Oyj, cu sediul în Finlanda, are ca activitate principală intermedierea vânzării de piei de blană produse de fermieri, prin licitații periodice și vânzări online și de stoc. Veniturile grupului provin aproape integral din comisioanele de intermediere, care reprezentau 83 la sută din cifra de afaceri din 2024/2025, cu 42 milioane euro la nivel de grup 1. Compania finanțează și avansuri către producători, iar acțiunile seriei C sunt listate la Nasdaq Helsinki 1.

Structura de personal a grupului număra 174 de angajați la sfârșitul perioadei, dintre care o parte importantă cu contracte sezoniere legate de sortarea blănurilor 1. Compania a închis filialele din Danemarca și Țările de Jos, ceea ce ar putea reduce costurile cu circa un milion euro 1.

Segmente

Licitații de blănuri de nurcă

Pieile de nurcă reprezintă baza activității, cu prețuri considerate stabile și o cerere puternică din partea cumpărătorilor, în special din China, Turcia și Grecia 1. Vânzările de nurcă au susținut volumul întregului an, în pofida numărului în scădere de piei oferite la licitații 1.

Pieile de vulpe și alte blănuri

Segmentul de vulpe a rămas slab, cu prețuri considerate nerentabile pentru producători și o parte mare a ofertei din clase de calitate inferioară 1. Vânzările de piei de vulpe au fost în scădere pe parcursul anului 1.

Servicii și vânzări complementare

Veniturile suplimentare provin din vânzarea pieilor preluate în proprietate și din activitatea filialelor, cum ar fi serviciile de blănărie pentru producători 1. Acest segment este mai mic, dar ar putea deveni relevant dacă volumele de intermediere continuă să scadă 1.

Piața în context

Piața blănurilor este ciclică, cu cerere sezonieră și prețuri care variază în funcție de cererea din timpul licitației și de producția globală 1. Compania își concentrează vânzările pe piața din China, dar și pe Turcia, Grecia și Coreea de Sud, iar producția europeană de nurcă s-a redus considerabil 1.

Un număr mare de cumpărători a participat la licitațiile din 2024/2025, cu o cerere solidă pentru nurcă și una slabă pentru vulpe 1. Oferta de piei a rămas la nivelul anului precedent, dar ar putea scădea în anii următori pe fondul reducerii producției 1.

Tendințe

  • Declinul producției de nurcă în UEvânt din față

    Nurca a fost clasificată drept specie invazivă în UE, iar fermele care continuă creșterea trebuie să obțină derogări, ceea ce ar putea reduce volumele de intermediere dacă producția încetează și în alte țări mari 1.

  • Cerere solidă pentru mink în Asia și Europavânt din spate

    Prețurile pieilor de nurcă au rămas stabile, iar cumpărătorii din Turcia și Grecia au crescut achizițiile, ceea ce a susținut veniturile din comisioane 1.

  • Inițiative civice împotriva creșterii blănurilorvânt din față

    În UE și Finlanda sunt în curs de analiză inițiative cetățenești pentru interzicerea creșterii animalelor pentru blană și a vânzării produselor din blană, iar Comisia Europeană urmează să decidă în 2026 1.

  • Reglementare și finanțare mai strictămixt

    Un cadru de reglementare mai strict ar putea reduce rentabilitatea fermelor și accesul producătorilor la finanțare, ceea ce ar afecta indirect avansurile și volumele companiei 1.

Poziția concurențială

Saga Furs se descrie ca fiind singurul actor occidental semnificativ din industrie, cu o cotă de piață peste 70 la sută 1. Riscul major este apariția unei noi organizații europene de colectare, sortare și intermediere a pieilor, care ar putea presa prețurile și comisioanele 1.

Industria s-a diversificat, cu canale de distribuție alternative care ar putea modifica structura clientelei 1. Compania rămâne dependentă de câțiva producători mari de nurcă, iar pierderea lor ar avea un impact semnificativ 1.

  • Organizații europene noi de colectare și intermediere

    Menționate ca potențial risc concurențial, fără identificare a unui actor concret în raport.

  • Canale alternative de distribuție

    Canale nou apărute care ar putea modifica relațiile cu cumpărătorii și producătorii.

  • Case de licitație din alte țări

    Actori din Europa și Nordul Americii care ar putea concura pentru piei, fără identificare în raport.

  • Producători și organizații de creștere din afara UE

    Ferme care ar putea muta producția în țări unde creșterea nurcii rămâne permisă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-10-31 (ESEF) · SEC / Saga Furs Oyj · 31 oct. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Saga Furs Oyj (SAGCV.HE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw