olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sanoma Oyj SANOMA.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

8,80EUR−1,57 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Sanoma Oyj este un grup media și de educație din Finlanda, cu activitate majoră în învățământ (materiale tipărite și digitale pentru școli) și în presă. Pentru 2026 compania se așteaptă la vânzări nete de 1,29–1,34 miliarde EUR, comparativ cu 1,30 miliarde EUR în 2025, pe fondul reînnoirii curriculară în unele piețe.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Sanoma Oyj (SANOMA.HE) costa 8,80 EUR (−1,57 % într-o zi), cu capitalizare 2,9 mld EUR, P/E 146,7 pe un EPS diluat de 0,06 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,43 %, beta 0,28, interval pe 52 de săptămâni 8,46–10,78 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,9 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
146,7
EPS diluat TTM 0,06 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,68 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,43 %
DPS 12 luni 0,39
Beta (2 ani)
0,28
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
8,4610,78

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,19 – 11,59
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 34,3 %
SMA 50 / 200
9,81 / 9,26
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,33 / -0,16
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−12,2 %−0,6 %−11,5 pp—
3 luni−3,6 %−4,2 %+0,6 pp—
6 luni−1,3 %+4,3 %−5,7 pp—
De la început de an−7,4 %+7,5 %−14,9 pp—
1 an−13,4 %+9,9 %−23,3 pp−1,3 %
3 ani+22,7 %+49,8 %−27,1 pp+4,4 %
5 ani−36,9 %+42,8 %−79,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,9 %
12 nov. 2025 → 30 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−59,3 %
25 iul. 2022 → 27 sept. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 40,4, mediană 99,4, max 158,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,4 mld1,3 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibil−3,5 %−3,1 %
Profit net3,3 mil40,5 mil19,9 mil
Profit net an/anindisponibil+1.127,3 %−50,9 %
EPS diluat-0,030,190,06
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−68,4 %
netă %0,2 %3,0 %1,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
19,7 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
730,9 mil EUR
Active totale
1,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,42x
ROE
2,6 %
ROA
1,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
51,7 mil
2024
81,8 mil
2025
48,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
39,1 mil
2024
40,3 mil
2025
30,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
20,6 mil
2024
48,4 mil
2025
24,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
16,5 mil
2024
7,8 mil
2025
4,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
3,3 mil
2024
40,5 mil
2025
19,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,03
2024
0,19
2025
0,06

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,37
2025
0,39

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
65,9 mil
2024
21,1 mil
2025
19,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
139,4 mil
2024
141,7 mil
2025
127,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
53,5 mil
2024
45,0 mil
2025
38,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
273,2 mil
2024
216,9 mil
2025
198,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
40,3 mil
2024
37,4 mil
2025
37,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
812,2 mil
2024
809,8 mil
2025
810,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
720,5 mil
2024
646,1 mil
2025
557,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
2,0 mld
2024
1,9 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
242,1 mil
2024
239,4 mil
2025
219,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
738,3 mil
2024
524,4 mil
2025
471,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
998,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
799,4 mil
2024
771,7 mil
2025
730,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
213,2 mil
2025
331,7 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
148,2 mil
2024
183,0 mil
2025
198,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-28,5 mil
2024
-27,8 mil
2025
-32,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-95,8 mil
2024
-199,9 mil
2025
-167,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
61,1 mil
2024
60,5 mil
2025
63,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
1,9 mil
2025
4,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-40,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-50,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-68,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
3,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
3,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
650,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
198,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
38 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
146,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
146,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,80 EUR

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,9 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
146,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
3,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 83derivat 2

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
2,90
EUR pe acțiune
Mijloc
3,39
EUR pe acțiune
Sus
4,17
EUR pe acțiune
Preț: 8,80 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -61,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -159,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,49 – 7,23 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E0,49 – 1,10 (Mijloc 0,67)
    23 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 8,2x – 18,3x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)5,30 – 7,23 (Mijloc 6,12)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,5 %44 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,6x2 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare146,7x4 (față de colegi)31 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %33 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie1/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial4/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sanoma Oyj (SANOMA.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -3,1 %; marjă netă 1,5 %; ROE 3,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 2,90–4,17 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,39 EUR, prețul de 8,80 EUR lasă un potențial de -61,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -159,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,6x
  • Lichiditatea curentă: 0,4x
  • P/E (TTM): 146,7x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
146,7x
mediana verticalei 15,3x
peste mediană (+860,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,4x
P/S
2,2x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+357,6 %)
P/B
5,0x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+240,5 %)
ROE
3,3 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−55,9 %)
Marja netă
1,5 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−47,8 %)
Marja EBIT
3,7 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−24,5 %)
Venituri an/an
-3,1 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−358,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+12,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,7 mld27,18,7 %15,3 %−14,0 %+31 % / +80 %
ELISA.HEElisa Oyj5,5 mld16,027,0 %15,2 %+3,0 %−10 % / −17 %
SANOMA.HESanoma Oyj2,9 mld146,73,3 %1,5 %−3,1 %−6 % / +27 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,624,1 %9,4 %+1,2 %−0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−5 % / +132 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,7 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+157 % / +71 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld54,717,5 %17,9 %+40,1 %+69 % / +589 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,1 mld20,823,0 %16,9 %+4,6 %+7 % / +54 %
FIA1S.HEFinnair Oyj1,0 mld55,32,9 %0,6 %+1,9 %+69 % / +34 %
HARVIA.HEHarvia Oyj767,8 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
GRK.HEGRK Infra Oyj758,7 mil17,627,8 %4,9 %+19,7 %+46 % / indisponibil
ATRAV.HEAtria Oyj453,9 mil11,29,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +58 %
ANORA.HEAnora Group Oyj316,3 mil57,51,4 %0,8 %−4,9 %+25 % / +10 %
CAPMAN.HECapMan Oyj283,3 mil21,86,8 %20,9 %+9,4 %−13 % / −24 %
ICP1V.HEIncap Oyj266,0 mil19,010,4 %6,5 %−6,7 %−1 % / +40 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj239,5 mil10,743,4 %15,3 %−0,4 %−19 % / −24 %
ASPO.HEAspo Oyj216,1 mil9,215,4 %5,0 %+2,1 %0 % / +7 %
ETTE.HEEtteplan Oyj180,2 mil17,08,8 %2,9 %+0,1 %−25 % / −49 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,1 mil10,414,5 %5,9 %+5,5 %−17 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,0 mil8,06,2 %30,8 %+22,6 %−1 % / +20 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,5 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj71,5 mil71,33,1 %0,4 %−27,7 %+7 % / +4 %
CTH1V.HEComponenta Oyj65,7 mil322,00,8 %0,2 %−4,6 %+48 % / +180 %
KAMUX.HEKamux Oyj49,4 mil10,84,2 %0,5 %+0,8 %−37 % / −76 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SANOMA.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
4,80
Randament total -45 % · Pe an -45 %
8,52
Randament total -2 % · Pe an -2 %
12,88
Randament total 47 % · Pe an 47 %
3 ani
3,97
Randament total -54 % · Pe an -23 %
8,00
Randament total -7 % · Pe an -2 %
13,37
Randament total 54 % · Pe an 16 %
5 ani
3,28
Randament total -61 % · Pe an -17 %
7,50
Randament total -12 % · Pe an -2 %
13,87
Randament total 62 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,00
  • Marja netă± 1,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,24
  • Diluare anuală± 0,12

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sanoma Oyj este un grup media și de educație din Finlanda, cu activitate majoră în învățământ (materiale tipărite și digitale pentru școli) și în presă. Pentru 2026 compania se așteaptă la vânzări nete de 1,29–1,34 miliarde EUR, comparativ cu 1,30 miliarde EUR în 2025, pe fondul reînnoirii curriculară în unele piețe 1.

SWOT

Puncte tari

  • Sanoma dispune de conținut educațional curat, de calitate, deținut în proprietate, și de relații îndelungate cu școlile și cadrele didactice 1.
  • Oferta combinată de produse tipărite și digitale susține relația cu clienții și o bază solidă pentru dezvoltarea de produse noi 1.
  • Poziții solide pe piețele-cheie, recunoscute prin branduri media și educaționale bine stabilite 1.

Puncte slabe

  • Segmentul Learning este sezonier, cu vânzări și câștiguri concentrate în trimestrele doi și trei, ceea ce crește presiunea de reacție rapidă 1.
  • Activitatea din presa tipărită depinde de un model în declin, iar adaptarea la canalele digitale necesită timp și investiții 1.

Oportunități

  • Cererea pentru conținut de învățare ar putea crește odată cu reînnoirea curriculară în unele piețe 1.
  • Inteligența artificială poate sprijini personalizarea învățării și crește valoarea conținutului propriu 1.
  • Achizițiile în învățământul K12, precum platforma Mr. Chadd, pot extinde oferta de învățare personalizată 1.

Amenințări

  • Schimbările legislative în educație din Polonia și Spania pot avea un efect semnificativ asupra segmentului Learning 1.
  • Concurența din partea platformelor digitale și a tehnologiei educaționale ar putea reduce cota de piață 1.
  • Incertitudinile geopolitice și comerciale pot afecta cererea de publicitate și costurile materiilor prime 1.

Riscuri

  • Schimbarea preferințelor consumatorilor și a tehnologieiridicat

    Dacă nu își adaptează produsele la digital și la AI, compania ar putea pierde cota de piață în activitățile existente 1.

  • Concurența în învățământ și mediamediu

    Intrarea de noi jucători sau consolidarea piețelor poate intensifica presiunea concurențială 1.

  • Modificări legislative și de reglementareridicat

    Schimbările în legislația educațională, a datelor și a AI pot afecta modelul de afaceri și costurile 1.

  • Condiții economice și geopoliticemediu

    Incertitudinile comerciale, inflația și cererea publică pot influența performanța operațională și financiară 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă reînnoirea curriculară se materializează în mai multe piețe, cererea pentru conținutul de învățare ar putea accelera creșterea segmentului Learning 1.
  • Conținutul propriu de calitate ar putea deveni un avantaj în fața AI, mai ales dacă personalizarea învățării se extinde 1.
  • Politica de dividende orientată spre 40–60% din fluxul de numerar liber oferă un cadru previzibil pentru distribuirea de valoare 1.

Ce ar strica teza

  • Declinul publicității în presa tipărită ar putea continua și ar putea reduce veniturile segmentului Media Finland 1.
  • Concurența din partea platformelor digitale și a tehnologiei educaționale ar putea limita capacitatea de a menține marjele 1.
  • Riscul legislativ din Polonia și Spania ar putea afecta semnificativ performanța segmentului Learning dacă schimbările sunt abrupte 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidului de vânzări nete și profit operațional ajustat pentru 20262026
  • Integrarea platformei Mr. Chadd și impactul asupra ofertei de învățare personalizată2026
  • Adunarea generală anuală și plata dividendului propus pentru 2025Mai 2026
  • Evoluția publicității digitale și a veniturilor din media în FinlandaUrmătorul raport anual

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Politica de dividende urmărește o distribuție crescătoare, egală cu 40–60% din fluxul de numerar liber anual 1. Consiliul propune pentru 2025 un dividend de 0,42 EUR pe acțiune, plătit în trei tranșe 1.

Structura acționariatului este concentrată: Fundația Jane și Aatos Erkko deține 24,3% din acțiuni la 31 decembrie 2025, iar grupul avea 25.322 de acționari înregistrați la aceeași dată 1.

Segmente

Learning

Learning oferă materiale și platforme educaționale pentru școli, în special K12, cu sezonalitate accentuată în trimestrele doi și trei, când începe anul școlar. Ghidul companiei indică o cerere crescută pentru conținut de învățare, generată de reînnoirea curriculară în unele piețe operaționale 1.

Media Finland

Media Finland cuprinde publicațiile și brandurile media din Finlanda. Compania estimează că piața publicității din Finlanda va fi relativ stabilă în 2026, ceea ce sprijină segmentul media 1.

Piața în context

Piețele de învățământ și media în care activează Sanoma sunt foarte competitive, cu numeroși jucători regionali, naționali și internaționali 1. Sanoma are poziții solide în principalele sale piețe, însă își menține poziția doar prin investiții continue în vânzări, marketing și tehnologie 1.

Piața de publicitate pentru presa tipărită este în declin, pe măsură ce anunțătorii trec la canalele digitale, iar consumul de televiziune liniară scade în favoarea video-ului online 1.

Tendințe

  • Trecerea la învățarea digitală și hibridămixt

    Materialele digitale și hibride câștigă teren, iar ritmul acestei tranziții ar putea influența performanța segmentului Learning 1.

  • Inteligența artificialămixt

    AI poate aduce eficiență în crearea de metode didactice și oferă oportunități de personalizare, dar poate crește și presiunea concurențială și riscurile legate de date și încredere 1.

  • Reînnoirea curricularăvânt din spate

    Reînnoirea curriculei în unele țări operaționale ar putea crește cererea de conținut educațional în anii următori 1.

  • Declinul publicității în presa tipărităvânt din față

    Anunțătorii se mută către canalele digitale, ceea ce ar putea continua să reducă veniturile din publicitatea tipărită 1.

Poziția concurențială

În învățământ, Sanoma se confruntă cu companii internaționale de media, jucători digitali, companii de tehnologie educațională, resurse educaționale deschise și editori tradiționali din diverse țări 1.

În media, concurența este influențată de consolidarea piețelor și de apariția canalelor de distribuție alternative, în special pentru produsele digitale 1.

  • Companii internaționale de media și edtech

    Companii media internaționale și furnizori digitali de educație care pot intra pe piețele Sanoma sau își pot extinde distribuția 1.

  • Platforme digitale de învățare

    Companii de tehnologie educațională și resurse deschise care concurează pentru atenția școlilor și a elevilor 1.

  • Editori tradiționali de manuale

    Editori locali din diferite țări care oferă materiale tipărite și digitale pentru școli 1.

  • Canale media digitale

    Platforme digitale care atrag publicitatea și audiența din presa tradițională 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Sanoma Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.