olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Teleste Oyj TLT1V.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Teleste Oyj este un furnizor finlandez de soluții de rețea pentru laturile de cablu și fibră, precum și de sisteme de informare și securitate pentru transportul public și infrastructura critică. În exercițiul 2025 și-a revenit ușor, cu o cifră de afaceri de 138,6 milioane euro, într-un moment în care cererea pentru standardul DOCSIS 4.0 din America de Nord crește.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Teleste Oyj (TLT1V.HE) costa 3,30 EUR (+1,54 % într-o zi), cu capitalizare 61,2 mil EUR, P/E 22,0 pe un EPS diluat de 0,15 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,91 %, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 3,25–3,92 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 3,25 – 3,49
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 7,2 %
- SMA 50 / 200
- 3,39 / 3,53
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,3 % | −0,6 % | −3,7 pp | — |
| 3 luni | −8,3 % | −4,2 % | −4,2 pp | — |
| 6 luni | −7,0 % | +4,3 % | −11,4 pp | — |
| De la început de an | −12,2 % | +7,5 % | −19,7 pp | — |
| 1 an | −18,3 % | +9,9 % | −28,2 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +17,9 % | +49,8 % | −32,0 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −37,0 % | +42,8 % | −79,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 25,1, mediană 25,1, max 25,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 151,3 mil | 132,5 mil | 138,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −12,4 % | +4,6 % |
| Profit net | -82,0 mii | -5,9 mil | 2,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,00 | -0,32 | 0,15 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,1 % | -4,4 % | 2,0 % |
| Flux de numerar liber | 8,9 mil | 12,1 mil | 12,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,1 mil EUR
- Datorie financiară
- 20,9 mil EUR
- Datorie netă
- 11,8 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 57,9 mil EUR
- Active totale
- 122,7 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,36x
- Lichiditate curentă
- 1,58x
- ROE
- 4,9 %
- ROA
- 2,3 %
- Marja FCF
- 9,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 151,3 mil | 132,5 mil | 138,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -481,0 mii | -5,4 mil | 6,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,1 mil | 5,2 mil | 5,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 5,6 mil ≈ | -218,0 mii ≈ | 11,8 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,9 mil | 2,7 mil | 4,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,4 mil | -7,1 mil | 3,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,9 mil | -1,0 mil | 438,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | -82,0 mii | -5,9 mil | 2,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,00 | -0,32 | 0,15 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | 0,03 | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,2 mil | 8,8 mil | 9,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 31,5 mil | 32,7 mil | 30,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 35,6 mil | 24,9 mil | 26,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 73,8 mil | 67,4 mil | 68,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,5 mil | 11,5 mil | 10,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 30,1 mil | 30,1 mil | 30,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,5 mil | 8,8 mil | 11,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 132,2 mil | 121,2 mil | 122,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 32,1 mil | 29,9 mil | 33,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 30,5 mil | 24,7 mil | 20,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 40,4 mil | 41,1 mil | 43,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 71,3 mil | 66,4 mil | 64,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 60,9 mil | 54,8 mil | 57,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 18,3 mil | 18,5 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,8 mil | 12,4 mil | 12,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,9 mil | 314,0 mii | 330,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 8,9 mil ≈ | 12,1 mil ≈ | 12,5 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,4 mil | -4,6 mil | -4,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -13,6 mil | -5,4 mil | -8,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 549,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 61,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare58
- Bilanț și datorie32
- Randamente48
- Calitate65
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,24 – 23,61 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)13,57 – 23,61 (Mijloc 17,21)WACC 7,4 % · FCFF de pornire 16,6 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA3,20 – 3,37 (Mijloc 3,25)6 firme folosite · multiplul median 6,1x · quartile 6,1x – 6,3xANORA.HE, ETTE.HE, HARVIA.HE, HONBS.HE, ICP1V.HE, KAMUX.HE
- Colegi: P/E1,24 – 2,77 (Mijloc 1,66)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,41 – 0,56 (Mijloc 0,47)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,3 % | 56 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 2,0 % | 44 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 451,3 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,0x | 38 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 65 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,0x | 32 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,2x | 50 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 20,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,9 % | 13 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 4,4 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie32/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare58/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Teleste Oyj (TLT1V.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 138,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 4,6 %; marjă netă 2,0 %; ROE 4,9 %; datorie netă/EBITDA 1,0x.
Intervalul de valoare estimat este 3,20–3,37 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,25 EUR, prețul de 3,30 EUR lasă un potențial de -1,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 451,3 %
- Randament FCF: 20,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 4,4 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,9 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| TLT1V.HETeleste Oyj | 61,2 mil | 22,0 | 4,9 % | 2,0 % | +4,6 % | −13 % / +26 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TLT1V.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,95 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 3,45 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 5,20 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 1,90 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 3,78 Randament total 17 % · Pe an 6 % | 6,25 Randament total 93 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 1,85 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 4,14 Randament total 31 % · Pe an 5 % | 7,51 Randament total 134 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 0,94
- Marja netă± 0,66
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,54
- Diluare anuală± 0,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Teleste Oyj este un furnizor finlandez de soluții de rețea pentru laturile de cablu și fibră, precum și de sisteme de informare și securitate pentru transportul public și infrastructura critică. În exercițiul 2025 și-a revenit ușor, cu o cifră de afaceri de 138,6 milioane euro, într-un moment în care cererea pentru standardul DOCSIS 4.0 din America de Nord crește 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o pondere mare de venituri din export și o prezență solidă în America de Nord, cu mai mulți clienți operatori importanți.
- Portofoliul include tehnologii DOCSIS 4.0 și software pentru transport public, ceea ce o poziționează în segmente tehnice cu cerere în creștere.
- Veniturile din mentenanță și servicii oferă un flux relativ stabil, complementar proiectelor noi.
Puncte slabe
- Profitabilitatea a fost slabă în anii precedenți, iar profitul operațional rămâne mic în raport cu cifra de afaceri.
- Dependența de câteva proiecte mari și de calendarul clienților poate produce variații importante de la un trimestru la altul.
- Cheltuielile cu dezvoltarea produselor sunt ridicate în raport cu veniturile, ceea ce limitează marja.
Oportunități
- Extinderea DOCSIS 4.0 în Europa și producția din Mexic ar putea deschide noi contracte.
- Cererea pentru transport public sustenabil și pentru sisteme integrate de securitate ar putea crește pe termen lung.
- Contractele-cadru recente cu căile ferate din Belgia și Franța ar putea extinde activitatea în Europa.
Amenințări
- Fuziunea dintre marii operatori de cablu din SUA ar putea reduce temporar investițiile clienților.
- Tarifele vamale și schimbările de politică comercială din SUA pot perturba lanțurile de aprovizionare și cererea.
- Fluctuațiile cursului dolarului față de euro pot afecta veniturile raportate și marjele.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de operatori mari poate reprezenta o parte importantă din comenzi, iar amânările lor pot afecta rezultatele.
- Fuziunea operatorilor din SUAridicat
Finalizarea fuziunii dintre operatorii de cablu ar putea modifica planurile de investiții și calendarul comenzilor.
- Tarife și politică comercialămediu
Măsurile comerciale din SUA pot crește costurile de producție și pot încetini deciziile clienților.
- Curs valutarmediu
Veniturile în dolari și costurile în euro pot genera diferențe de curs care afectează rezultatul.
- Execuția proiectelormediu
Proiectele complexe și producția nouă din Mexic pot întâmpina întârzieri sau depășiri de cost.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea DOCSIS 4.0 se extinde în Europa și America de Nord, veniturile ar putea crește mai rapid decât estimările actuale.
- Dacă marjele se îmbunătățesc odată cu creșterea volumelor, profitul operațional ar putea reveni la un nivel sustenabil.
- Contractele-cadru cu căile ferate europene ar putea aduce venituri recurente pe mai mulți ani.
Ce ar strica teza
- Dacă fuziunea operatorilor din SUA duce la reduceri de investiții, cererea pentru echipamente ar putea scădea.
- Dacă profitul rămâne mic în raport cu cheltuielile de dezvoltare, compania ar putea rămâne vulnerabilă la șocuri.
- Dacă tarifele și cursul valutar se înrăutățesc, marjele ar putea fi presate suplimentar.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de cifră de afaceri și profit operațional pentru 20262026
- Finalizarea fuziunii Charter și Cox și efectele asupra investițiilor clienților2026
- Începerea producției la fabrica din Mexic și livrarea primelor produseQ1 2026
- Plata dividendului propus și evoluția comenzilor din Europa2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Teleste dezvoltă și livrează echipamente și software pentru rețelele de bandă largă și pentru sistemele de informare din transportul public. Activitatea este organizată în proiecte complete, care includ dezvoltare, livrare și mentenanță, iar o parte din venituri vine din servicii recurente de întreținere 1. Compania are o pondere mare de export, de peste 92% din cifra de afaceri în 2025 1.
Cifra de afaceri din 2025 a crescut cu 4,6% față de anul precedent, iar profitul operațional ajustat a ajuns la 7,1 milioane euro, după pierderi în 2024 1. Compania a raportat o comenzi primite de 138,2 milioane euro și o carte de comenzi de 115 milioane euro la finalul anului 1.
Pentru 2026, conducerea estimează o cifră de afaceri de 140–160 milioane euro și un profit operațional ajustat de 7–10 milioane euro, cu rezultate așteptate mai ales în a doua jumătate a anului 1. Estimările depind de evoluția tarifelor din SUA și de cursul dolarului, care pot crea incertitudine 1.
Segmente
Broadband Networks
Segmentul de rețele de bandă largă livrează tehnologii DOCSIS 4.0 care combină fibra și cablul în aceeași arhitectură. Volumele de livrare au crescut în 2025, iar compania are peste 20 de clienți operatori în America de Nord 1.
Public Safety and Mobility
Segmentul pentru siguranță publică și mobilitate oferă informare pentru transportul public, supraveghere video și sisteme de situație pentru infrastructura critică. Compania și-a extins clienții la producătorii de trenuri și la operatorii de transport public 1.
Piața în context
Piața de bandă largă și-a revenit în 2025, pe fondul concurenței dintre operatori pentru conexiuni rapide. Piața nord-americană de cablu este mult mai mare decât cea europeană, iar investițiile DOCSIS 4.0 au început acolo în 2024 1.
Piața de transport public și de infrastructură critică crește pe termen lung, datorită orașelor care își extind transportul sustenabil și securității digitale. Cererea pentru soluții integrate și software în timp real este în creștere 1.
Tendințe
- Standardul DOCSIS 4.0vânt din spate
Investițiile în DOCSIS 4.0 au început în America de Nord în 2024 și în Europa parțial în 2025, ceea ce poate crește volumele pentru furnizorii de echipamente 1.
- Fuziunea Charter și Coxmixt
Fuziunea dintre Charter Communications și Cox Communications, prevăzută a fi finalizată la jumătatea lui 2026, a determinat o amânare temporară a investițiilor unui client. Dacă fuziunea se finalizează, rezultatul ar putea fi un operator mai mare, cu investiții reorganizate 1.
- Tarifele și politica comercială din SUAvânt din față
Tarifele vamale și politica comercială schimbătoare din SUA creează perturbări, dar compania nu se așteaptă la un impact major pe termen lung asupra investițiilor clienților 1.
- Software și securitate ciberneticăvânt din spate
Software-ul, inteligența artificială și securitatea cibernetică devin tot mai importante pentru sistemele de transport și infrastructură. Investițiile în aceste domenii au crescut în 2025 și ar putea continua în 2026 1.
Poziția concurențială
Concurența depinde de segment: în rețelele de cablu, Teleste se confruntă cu furnizori mari de echipamente, iar în informarea pentru transport public cu companii specializate. Sursele consultate nu numesc concurenți explicit, astfel că analiza rămâne generală 1.
Avantajul companiei pare să fie specializarea pe nișe tehnice și legăturile cu operatorii de transport public și de bandă largă. Pe piețele de export, poziția depinde de capacitatea de a livra proiecte pe termen lung și de a menține clienții existenți 1.
- Furnizori de echipamente DOCSIS
Concurenți din segmentul rețelelor de cablu, menționați în categorie în raport, fără nume precise în sursa consultată.
- Companii de informare pentru transport public
Furnizori de sisteme de informare și afișaje pentru transport, activi pe aceleași piețe europene.
- Furnizori de supraveghere video
Producători de soluții de supraveghere și situație pentru infrastructură critică, în concurență cu segmentul de siguranță.
- Integratori de software pentru transport
Firme care livrează software de exploatare și mentenanță, concurente pentru proiectele integrate.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Teleste Oyj · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.