olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Tokmanni Group Oyj TOKMAN.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

6,14EUR−12,29 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tokmanni Group Oyj este un lanț finlandez de magazine de tip discount cu gamă largă de produse, care operează în mai multe țări nordice și baltice. În ultimul exercițiu financiar, veniturile au fost aproape stabile, iar marja de profit s-a comprimat, astfel încât ghidajul pentru 2026 ocupă un loc central în discuțiile despre companie.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tokmanni Group Oyj (TOKMAN.HE) costa 6,14 EUR (−12,29 % într-o zi), cu beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 6,14–8,83 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,59
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
6,148,83

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
6,38 – 7,30
sub banda inferioară · %B -0,26 · lățimea benzii 13,5 %
SMA 50 / 200
6,98 / 7,24
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,11 / -0,06
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,4 %−0,6 %−7,7 pp—
3 luni−15,0 %−4,2 %−10,8 pp—
6 luni−20,8 %+4,3 %−25,1 pp—
De la început de an−20,6 %+7,5 %−28,1 pp—
1 an−26,9 %+9,9 %−36,8 pp−1,2 %
3 ani−53,0 %+49,8 %−102,8 pp+6,8 %
5 ani−68,8 %+42,8 %−111,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,5 %
11 nov. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,1 %
08 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−20,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,4 mld1,7 mld1,7 mld
Venituri an/anindisponibil+20,3 %+3,2 %
Profit net54,0 mil48,4 mil36,3 mil
Profit net an/anindisponibil−10,4 %−25,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %3,9 %2,9 %2,1 %
Flux de numerar liber166,2 mil49,7 milindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
69,4 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
286,0 mil EUR
Active totale
1,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,39x
ROE
13,2 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,4 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
93,0 mil
2024
99,6 mil
2025
83,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
96,8 mil
2024
127,6 mil
2025
133,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
189,9 mil ≈
2024
227,2 mil ≈
2025
217,1 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
27,3 mil
2024
45,4 mil
2025
43,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
68,4 mil
2024
60,7 mil
2025
45,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-14,4 mil
2024
12,3 mil
2025
9,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
54,0 mil
2024
48,4 mil
2025
36,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
133,7 mil
2024
15,9 mil
2025
69,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
29,1 mil
2025
38,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
342,9 mil
2024
428,4 mil
2025
424,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
510,2 mil
2024
475,9 mil
2025
534,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
633,4 mil
2024
638,6 mil
2025
696,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
218,1 mil
2024
217,3 mil
2025
220,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
45,8 mil
2024
42,4 mil
2025
42,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
259,9 mil
2024
266,6 mil
2025
240,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
401,6 mil
2024
396,6 mil
2025
384,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
265,4 mil
2024
263,1 mil
2025
286,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
220,2 mil
2024
89,1 mil
2025
139,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
54,0 mil
2024
39,4 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
166,2 mil ≈
2024
49,7 mil ≈
2025
—

esef· 15 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-167,0 mil
2024
-38,3 mil
2025
-8,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
70,7 mil
2024
-168,2 mil
2025
-78,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
44,7 mil
2024
44,7 mil
2025
20,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
3,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-16,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-25,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
12,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
2,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
5,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
20,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
139,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
39,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
100,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
275,9 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
64,3 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
7 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,14 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
2,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 73

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,1 %46 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitate275,9 %100 (pe interval fix)23 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,9x6 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x49 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente20,0 %100 (pe interval fix)15 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Tokmanni Group Oyj (TOKMAN.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld EUR în 2025; creștere an/an 3,2 %; marjă netă 2,1 %; ROE 13,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 275,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 20,0 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,4x
ROE
13,2 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+76,0 %)
Marja netă
2,1 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−28,2 %)
Marja EBIT
4,8 %
mediana verticalei 4,9 %
la mediană
Venituri an/an
3,2 %
mediana verticalei 1,2 %
peste mediană (+162,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 4,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %
GLA1V.HEGlaston Oyj Abp42,1 mil35,41,8 %0,6 %−4,2 %−12 % / −32 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TOKMAN.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tokmanni Group Oyj este un lanț finlandez de magazine de tip discount cu gamă largă de produse, care operează în mai multe țări nordice și baltice. În ultimul exercițiu financiar, veniturile au fost aproape stabile, iar marja de profit s-a comprimat, astfel încât ghidajul pentru 2026 ocupă un loc central în discuțiile despre companie 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o rețea extinsă de magazine, o imagine de prețuri mici și un număr de clienți care a crescut în exercițiul 2025 1.
  • Structura de aprovizionare prin societatea comună cu Europris oferă acces la volume mari de produse din Asia 1.
  • Conducerea a stabilit indicatori clari pentru performanța comparabilă, ceea ce face mai transparentă evaluarea rezultatelor 1.

Puncte slabe

  • Datoria netă este ridicată în raport cu EBITDA-ul comparabil, iar acest lucru limitează flexibilitatea financiară 1.
  • Marja de profit operațional comparabil s-a redus în exercițiul 2025, ceea ce arată sensibilitatea rentabilității la cheltuieli 1.
  • Dependența de un singur canal major de aprovizionare creează vulnerabilitate în cazul unor întreruperi 1.

Oportunități

  • Ghidajul pentru 2026 ar putea sprijini revenirea profitabilității dacă cererea se îmbunătățește 1.
  • Integrarea achizițiilor recente ar putea aduce sinergii în aprovizionare și în gestionarea magazinelor 1.
  • Gama mai responsabilă de produse ar putea atrage clienții preocupați de sustenabilitate 1.

Amenințări

  • Încetinirea economică și instabilitatea geopolitică ar putea reduce cheltuielile consumatorilor 1.
  • Schimbările de reglementare și deciziile autorităților locale, ca în cazul formatului Big Dollar, ar putea restrânge modelul de afaceri 1.
  • Evenimentele climatice extreme ar putea perturba lanțul de aprovizionare și disponibilitatea produselor 1.

Riscuri

  • Dependența de aprovizionarea din Asiaridicat

    Întreruperea cooperării cu partenerul de aprovizionare ar putea genera costuri suplimentare și prețuri de achiziție mai mari 1.

  • Îndatorare ridicatăridicat

    Nivelul datoriei nete în raport cu EBITDA-ul comparabil ar putea limita capacitatea de investiții și de rambursare dacă profitabilitatea scade 1.

  • Litigiul din Danemarcamediu

    Decizia autorității din Brønderslev ar putea influența modul în care sunt tratate magazinele de tip variety store în întreaga țară 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Dificultățile de integrare a sistemelor și a personalului ar putea întârzia obiectivele strategice și ar putea reduce creșterea 1.

  • Securitatea informaticămediu

    O întrerupere a sistemelor informatice sau un atac cibernetic ar putea bloca vânzările și plățile în întreaga rețea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Ghidajul pentru 2026 prevede o revenire a profitului operațional comparabil, ceea ce ar putea susține un nou ciclu de creștere dacă cererea se stabilizează 1.
  • Numărul de clienți a crescut în 2025, semn că formatul rămâne atractiv chiar și într-un mediu economic dificil 1.
  • Achizițiile recente și optimizarea aprovizionării ar putea genera sinergii care să îmbunătățească marjele în timp 1.

Ce ar strica teza

  • Vânzările comparabile au scăzut ușor, iar marjele s-au redus, ceea ce ar putea indica o presiune structurală asupra rentabilității 1.
  • Nivelul ridicat al datoriei nete ar putea limita flexibilitatea și ar putea face compania vulnerabilă la o încetinire a profitului 1.
  • Dependența de un singur partener major de aprovizionare și riscurile geopolitice ar putea crește costurile și perturba livrările 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de cifră de afaceri și profit operațional comparabil pentru 20262026
  • Evoluția vânzărilor comparabile și a numărului de clienți în rapoartele trimestrialeQ1 2026
  • Rezultatul acțiunii în justiție privind magazinul Big Dollar din Danemarca2026
  • Decizia consiliului privind a doua tranșă de dividend și nivelul datoriei netetoamna 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, grupul a realizat o cifră de afaceri de 1.728,325 milioane euro, în timp ce marja brută a fost de 35,1%, iar EBITDA a ajuns la 217,058 milioane euro 1. Grupul definește indicatori comparabili care exclud elemente unice, cum ar fi efectele evaluării instrumentelor derivate pe curs valutar, pentru a arăta mai clar performanța operațională 1. Numărul de clienți a crescut ușor, cu 1,8%, ceea ce sugerează că traficul în magazine s-a menținut, chiar dacă vânzările comparabile au scăzut ușor 1.

Grupul depinde în mare măsură de o rețea de aprovizionare din Asia de Est, iar o parte esențială a mărfurilor provine printr-o societate comună cu Europris, care acționează ca principal canal de achiziție pentru bunurile din Extremul Orient 1. Compania administrează și achiziții recente, ceea ce presupune integrarea sistemelor, proceselor și personalului 1. Datoria netă rămâne ridicată în raport cu EBITDA-ul comparabil, ceea ce face ca performanța operațională să conteze mult pentru capacitatea de finanțare 1.

Pentru exercițiul 2026, conducerea estimează o cifră de afaceri între 1.780 și 1.860 milioane euro și un profit operațional comparabil între 85 și 105 milioane euro 1. Consiliul propune un dividend de cel mult 0,34 euro pe acțiune pentru 2025, plătibil în două tranșe, iar acționarii vor vota și asupra componenței consiliului, care ar putea crește la șapte membri 1.

Segmente

Comerț cu amănuntul de tip discount

Activitatea principală constă în magazine de tip discount cu gamă variată de produse de uz casnic, articole pentru cadouri, produse alimentare și de întreținere, care generează cea mai mare parte a veniturilor grupului 1. Creșterea volumului de clienți arată că formatul atrage cumpărători, însă presiunea asupra vânzărilor comparabile indică faptul că cererea rămâne sensibilă la condițiile economice 1.

Formatul Big Dollar în Danemarca

Un format distinct, Big Dollar, funcționează în Danemarca, iar o decizie a autorității locale din finalul anului 2025 contestă modul în care este clasificat un magazin din Brønderslev 1. Compania a dat în judecată această decizie, arătând că ar putea avea efecte asupra întregului sector de retail din țară, nu doar asupra unui singur magazin 1.

Piața în context

Piața în care activează grupul este cea a comerțului cu amănuntul de tip discount din țările nordice și baltice, unde cererea depinde de puterea de cumpărare a gospodăriilor și de prețurile la produsele de bază 1. Raportul menționează că incertitudinile macroeconomice și evoluțiile geopolitice pot încetini creșterea economică și pot afecta cererea pentru produsele vândute 1.

Furnizorii sunt concentrați în Asia, iar costurile de transport, prețurile de achiziție și stabilitatea politică din țările producătoare influențează marjele și disponibilitatea produselor 1. Pe termen lung, interesul consumatorilor pentru produse mai responsabile și transparența lanțului de aprovizionare devin factori tot mai importanți în decizia de cumpărare 1.

Tendințe

  • Presiunea asupra cererii de consumvânt din față

    Încetinirea economică și incertitudinile geopolitice ar putea reduce cererea pentru bunurile vândute de grup, ceea ce ar pune presiune pe vânzările comparabile 1.

  • Costurile de aprovizionare din Asiavânt din față

    Instabilitatea politică și schimbările de reglementare din țări furnizoare precum China, Turcia sau Bangladesh ar putea crește prețurile de achiziție sau ar putea genera întârzieri 1.

  • Sensibilitatea consumatorilor la prețurimixt

    Stabilitatea imaginii de prețuri joase este un element central al modelului de afaceri, iar un ghidaj de creștere a consumului ar putea sprijini volumele dacă clienții rămân atrași de discount 1.

  • Preocupările privind sustenabilitateamixt

    Conștientizarea crescută a impactului ambiental poate schimba obiceiurile de cumpărare, ceea ce ar putea favoriza companiile care oferă gamă mai responsabilă, dar ar putea presa și lanțurile de aprovizionare 1.

Poziția concurențială

Grupul concurează cu alți retaileri de tip discount și cu lanțurile alimentare și de bunuri de uz casnic din regiunile în care activează, iar diferențierea se bazează pe prețuri, gamă și acces la rețeaua de magazine 1. Raportul nu prezintă o listă completă a concurenților, astfel că poziția exactă pe piață rămâne greu de evaluat doar pe baza acestei surse 1.

Presiunea competitivă poate crește dacă marii retaileri extind formatele de discount sau își îmbunătățesc lanțurile de aprovizionare, iar aceasta ar putea limita capacitatea grupului de a menține marje stabile 1.

  • Europris

    Partener în societatea comună care asigură aprovizionarea din Extremul Orient, dar și concurent pe piața de discount din regiune 1.

  • Retaileri de bunuri de uz casnic din Nordul Europei

    Lanțuri care vând produse similare la prețuri competitive și care pot disputa aceiași clienți în magazine și online 1.

  • Retaileri alimentari de proximitate

    Magazine care concurează pe segmentul produselor de consum curent, unde Tokmanni a crescut ușor numărul de clienți 1.

  • Lanțuri de discount internaționale

    Operatori care folosesc același model de prețuri reduse și care ar putea intra sau se pot extinde pe piețele nordice 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Tokmanni Group Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Tokmanni Group Oyj (TOKMAN.HE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw