olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Terveystalo Plc TTALO.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

6,18EUR−1,12 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Terveystalo Plc este cel mai mare furnizor privat de servicii medicale din Finlanda și un actor important în sănătatea ocupațională din Finlanda și Suedia. În 2025 veniturile au scăzut ușor, dar profitabilitatea ajustată a crescut, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își echilibrează creșterea și eficiența. Cifra veniturilor a fost de 1278.9 milioane EUR, iar profitul operațional ajustat de 156.3 milioane EUR.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Terveystalo Plc (TTALO.HE) costa 6,18 EUR (−1,12 % într-o zi), cu capitalizare 783,9 mil EUR, P/E 8,5 pe un EPS diluat de 0,73 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,77 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 5,96–10,34 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
783,9 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,5
EPS diluat TTM 0,73 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
11,81 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
7,77 %
DPS 12 luni 0,48
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
5,9610,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,58 – 7,31
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 26,7 %
SMA 50 / 200
7,14 / 8,08
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,32 / -0,34
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−17,4 %−0,6 %−16,7 pp—
3 luni−18,3 %−4,2 %−14,1 pp—
6 luni−21,4 %+4,3 %−25,7 pp—
De la început de an−36,8 %+7,5 %−44,3 pp—
1 an−32,7 %+9,9 %−42,6 pp−1,2 %
3 ani−10,4 %+49,8 %−60,3 pp+6,8 %
5 ani−46,0 %+42,8 %−88,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−42,4 %
06 feb. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−52,5 %
20 mai 2025 → 23 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−11,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,4, mediană 15,9, max 18,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri1,3 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibil−4,6 %
Profit net71,7 mil92,6 mil
Profit net an/anindisponibil+29,1 %
EPS diluat0,570,73
EPS diluat an/anindisponibil+28,1 %
netă %5,4 %7,2 %
Flux de numerar liber196,4 mil176,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
75,2 mil EUR
Datorie financiară
381,1 mil EUR
Datorie netă
305,9 mil EUR
Capitaluri proprii
584,2 mil EUR
Active totale
1,4 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,65x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
16,4 %
ROA
6,5 %
Marja FCF
13,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
116,1 mil
2025
137,5 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
28,6 mil
2025
23,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
89,6 mil
2025
116,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
18,0 mil
2025
23,5 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2024
71,7 mil
2025
92,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,57
2025
0,73

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,30
2025
0,48

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
65,2 mil
2025
75,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
135,0 mil
2025
124,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
7,2 mil
2025
7,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
87,7 mil
2025
96,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
829,4 mil
2025
838,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
82,0 mil
2025
80,3 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
230,3 mil
2025
212,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
29,7 mil
2025
48,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
348,5 mil
2025
332,3 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
850,2 mil
2025
856,9 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
548,2 mil
2025
584,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
125,8 mil
2025
126,8 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
223,7 mil
2025
207,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
27,3 mil
2025
30,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
196,4 mil ≈
2025
176,2 mil ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-47,4 mil
2025
-69,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-148,8 mil
2025
-126,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2024
38,0 mil
2025
60,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
18,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
29,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
28,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
13,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
16,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
12,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
65,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
34,5 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
305,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
6,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
207,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
30,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
176,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
190,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
783,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
8,5x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
8,5x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
7,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
4,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
22,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
7,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
7,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,18 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 783,9 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
783,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,5x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
7,8 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 57derivat 3

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
6,53
EUR pe acțiune
Mijloc
8,10
EUR pe acțiune
Sus
13,50
EUR pe acțiune
Preț: 6,18 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 31,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 23,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,01 – 34,77 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)18,47 – 34,77 (Mijloc 24,20)
    WACC 7,0 % · FCFF de pornire 194,5 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 78 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E6,01 – 13,50 (Mijloc 8,10)
    23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)6,53 – 8,90 (Mijloc 7,53)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,5 %60 (față de colegi)18 %
Marja netă · Calitate7,2 %64 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate190,3 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,0x69 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare8,5x75 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare22,5 %100 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,8 %100 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente34,5 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial69/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate72/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare86/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Terveystalo Oyj (TTALO.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -4,6 %; marjă netă 7,2 %; ROE 16,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 6,53–13,50 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,10 EUR, prețul de 6,18 EUR lasă un potențial de 31,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 23,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 190,3 %
  • P/E (TTM): 8,5x
  • Randament FCF: 22,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 34,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,5x
mediana verticalei 15,5x
sub mediană (−45,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+27,3 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−6,1 %)
ROE
16,4 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+117,7 %)
Marja netă
7,2 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+147,5 %)
Marja EBIT
10,8 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+117,5 %)
Venituri an/an
-4,6 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−475,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
7,8 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+96,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
TTALO.HETerveystalo Oyj783,9 mil8,516,4 %7,2 %−4,6 %−34 % / −15 %
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TTALO.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
3,32
Randament total -41 % · Pe an -41 %
5,90
Randament total 3 % · Pe an 3 %
8,92
Randament total 53 % · Pe an 53 %
3 ani
2,66
Randament total -42 % · Pe an -17 %
5,37
Randament total 8 % · Pe an 3 %
9,00
Randament total 73 % · Pe an 20 %
5 ani
2,13
Randament total -43 % · Pe an -11 %
4,89
Randament total 13 % · Pe an 2 %
9,08
Randament total 92 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,34
  • Marja netă± 0,94
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,85
  • Diluare anuală± 0,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Terveystalo Plc este cel mai mare furnizor privat de servicii medicale din Finlanda și un actor important în sănătatea ocupațională din Finlanda și Suedia. În 2025 veniturile au scăzut ușor, dar profitabilitatea ajustată a crescut, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își echilibrează creșterea și eficiența. Cifra veniturilor a fost de 1278.9 milioane EUR, iar profitul operațional ajustat de 156.3 milioane EUR.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider privat în serviciile medicale din Finlanda, cu o gamă largă de servicii pentru clienți corporativi, privați și publici.
  • Îmbunătățirea profitabilității ajustate în toate segmentele în 2025, sprijinită de eficiența operațională.
  • Structură financiară în îmbunătățire, cu îndatorare în scădere și o politică de dividende definită.

Puncte slabe

  • Veniturile totale au scăzut în 2025, iar segmentul de sănătate ocupațională a înregistrat mai puține vizite.
  • Dependența de prevalența infecțiilor respiratorii face volumele greu previzibile pe termen scurt.
  • Activitatea din Suedia rămâne nerentabilă la nivel ajustat, cu venituri în scădere.

Oportunități

  • Revenirea cererii de sănătate ocupațională și a volumelor de vizite ar putea sprijini creșterea veniturilor.
  • Creșterea consumului de îngrijire dentară ar putea extinde segmentul Portfolio Businesses.
  • Achizițiile de clinici și de servicii de diagnostic ar putea completa oferta, dacă sunt bine integrate.

Amenințări

  • O cerere mai slabă din partea companiilor clientelor ar putea reduce în continuare contractele de sănătate ocupațională.
  • Presiunea concurenților și a sistemului public ar putea afecta prețurile și cota de piață.
  • Modificările de reglementare sau de finanțare publică ar putea influența contractele din sectorul public.

Riscuri

  • Scăderea volumelor de sănătate ocupaționalăridicat

    Reducerea vizitelor și a numărului de clienți conectați a apăsat veniturile în 2025. Dacă cererea nu revine, rezultatele ar putea rămâne sub așteptări.

  • Sezonalitatea infecțiilor respiratoriimediu

    Prevalența scăzută a infecțiilor respiratorii în prima jumătate a anului ar putea reduce profitabilitatea în acea perioadă.

  • Expirarea contractelor de outsourcingmediu

    Contractele care expiră în Portfolio Businesses ar putea reduce veniturile cu o sumă estimată de conducere în cursul anului 2026.

  • Îndatorare și achizițiimediu

    Achizițiile ar putea duce la depășirea temporară a nivelului țintă de îndatorare, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară.

  • Performanța din Suediascăzut

    Cererea scăzută și contractele încheiate ar putea prelungi pierderile ajustate din această piață.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de sănătate ocupațională revine în a doua parte a anului 2026, profitabilitatea ar putea continua să crească pe baza eficienței deja obținute.
  • Poziția de lider privat în Finlanda și ofertele combinate pentru clienții corporativi pot sprijini cota de piață pe termen mediu.
  • Politica de dividende și reducerea îndatorării pot oferi un profil financiar mai stabil dacă obiectivele sunt atinse.

Ce ar strica teza

  • Dacă veniturile continuă să scadă, obiectivele de creștere a profitului pe acțiune ar putea fi greu de atins.
  • Dependența de sezonalitatea infecțiilor și de contractele corporative ar putea face rezultatele volatile.
  • Achizițiile viitoare ar putea crește îndatorarea și ar putea diminua capacitatea de distribuire a dividendelor.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de EBIT ajustat între 135 și 165 milioane EUR2026
  • Evoluția veniturilor din sănătatea ocupațională și a volumelor de viziteQ2 2026
  • Impactul tranzacției Hohde și al altor achiziții asupra îndatorării2026
  • Rezultatele segmentului Sweden și efectul programului de îmbunătățire a profitabilitățiinext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Terveystalo Plc este o societate pe acțiuni de drept finlandez, cu sediul la Helsinki și cotată la Nasdaq Helsinki. Grupul include compania-mamă și 25 de filiale și oferă medicină generală, servicii de sănătate ocupațională și de specialitate, servicii de diagnostic, chirurgie ambulatorie, servicii de sănătate orală și alte servicii complementare. Clienții sunt companii, persoane fizice și sectorul public. Compania se prezintă drept cel mai mare furnizor privat de servicii de sănătate din Finlanda după venituri.

Activitatea este organizată în trei segmente raportate: Healthcare Services, Portfolio Businesses și Sweden, la care se adaugă elementele neatribuite grupului. Segmentul Healthcare Services domină veniturile, iar Portfolio Businesses include și operațiuni de outsourcing care sunt parțial în curs de reducere. Compania raportează indicatori ajustați, precum EBITDA ajustat și EBIT ajustat, pe care îi tratează drept măsuri alternative de performanță.

Pentru 2026 conducerea a estimat un EBIT ajustat între 135 și 165 milioane EUR, în condiția unei cereri în îmbunătățire treptată. Estimările nu includ tranzacția Hohde sau alte achiziții sau cedări semnificative. Obiectivele financiare pe termen mediu vizează creșterea profitabilă a câștigului pe acțiune, un nivel moderat al îndatorării și distribuirea a cel puțin 80% din rezultatul net sub formă de dividende.

Segmente

Healthcare Services

Segmentul a generat 1031.0 milioane EUR în 2025, în scădere cu 1,1% pe fond anual, din cauza scăderii numărului de vizite în sănătatea ocupațională și a unui număr mai mic de companii client conectate. Profitul operațional ajustat al segmentului a crescut datorită eficienței operaționale și unui mix de vânzări mai bun.

Piața în context

Piața finlandeză a serviciilor medicale private depinde de cererea companiilor pentru sănătate ocupațională, de consumatorii care plătesc direct și de contractele cu sectorul public. Volumele de vizite sunt influențate sezonier, în special de prevalența infecțiilor respiratorii superioare, care a fost scăzută în prima parte a anului 2025. Compania estimează că această prevalență va reveni spre media pe termen lung în a doua parte a anului 2026.

Piața din Suedia este mai mică și mai sensibilă la contracte, iar sănătatea ocupațională este principalul motor. Dacă cererea se îmbunătățește gradual, veniturile segmentelor ar putea reveni, însă sursele nu oferă cifre despre dimensiunea totală a pieței.

Tendințe

  • Revenirea cererii de sănătate ocupaționalăvânt din spate

    Conducerea anticipează o cerere în îmbunătățire treptată, ceea ce ar putea sprijini volumele de vizite în a doua parte a anului 2026.

  • Prevalența infecțiilor respiratoriimixt

    Volumele de consultații depind de sezonul infecțiilor respiratorii superioare. Un nivel scăzut în prima jumătate a anului ar putea presa profitabilitatea în aceeași perioadă.

  • Încetarea contractelor de outsourcingmixt

    Reducerea planificată a outsourcingului în Portfolio Businesses scade veniturile, dar a eliminat contracte cu marjă redusă și a sprijinit profitabilitatea.

  • Îndatorare și achizițiivânt din față

    Ținta de îndatorare poate fi depășită temporar la achiziții, iar achizițiile recente de la finalul anului 2025 ar putea modifica structura veniturilor.

Poziția concurențială

Terveystalo concurează cu alți furnizori privați de servicii medicale și de sănătate ocupațională din Finlanda și Suedia, precum și cu sistemul public de sănătate, care rămâne un furnizor important. Sursele primite nu identifică în detaliu cota de piață a fiecărui concurent.

Avantajul companiei rezultă din poziția de lider privat în Finlanda și din combinarea serviciilor de sănătate cu cele ocupaționale pentru clienți corporativi. Presiunea concurențială se resimte mai ales în sănătatea ocupațională, unde numărul clienților conectați a scăzut.

  • Furnizori privați de servicii medicale din Finlanda

    Concurenți locali în servicii medicale generale și de specialitate, fără identificare detaliată în sursă.

  • Furnizori de sănătate ocupațională din Suedia

    Concurenți în segmentul suedez, unde compania a raportat scăderi ale veniturilor.

  • Sistemul public de sănătate

    Furnizor public care concurează și colaborează cu compania în anumite servicii.

  • Clinici dentare și de diagnostic

    Concurenți în segmentele de îngrijire dentară și diagnostic, unde compania a raportat o creștere la dentar.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Terveystalo Plc · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Terveystalo Plc (TTALO.HE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw