olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

UPM-Kymmene Oyj UPM.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

22,68EUR+0,11 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

UPM-Kymmene Oyj este un grup finlandez din industria forestieră, care produce hârtie, celuloză, etichete și energie, cu accent pe produse regenerabile, reciclabile și fără CO2. Raportul anual 2025 arată că cererea pentru produse bio-bazate și energie fără emisii de carbon este un factor important pentru strategia companiei, în timp ce declinul hârtiei grafice rămâne o presiune. Dependența de un număr mic de materii prime, precum lemnul, este un risc semnificativ.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea UPM-Kymmene Oyj (UPM.HE) costa 22,68 EUR (+0,11 % într-o zi), cu capitalizare 12,0 mld EUR, P/E 24,9 pe un EPS diluat de 0,91 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,61 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 21,90–27,75 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
12,0 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
24,9
EPS diluat TTM 0,91 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,01 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
6,61 %
DPS 12 luni 1,50
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
21,9027,75

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
21,64 – 26,27
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 19,3 %
SMA 50 / 200
24,58 / 24,85
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,65 / -0,46
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,2 %−0,6 %−5,6 pp—
3 luni−3,4 %−4,2 %+0,8 pp—
6 luni−10,8 %+4,3 %−15,1 pp—
De la început de an−8,5 %+7,5 %−16,0 pp—
1 an−2,0 %+9,9 %−12,0 pp−1,2 %
3 ani−31,6 %+49,8 %−81,4 pp+6,8 %
5 ani−26,6 %+42,8 %−69,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,1 %
12 feb. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,9 %
09 dec. 2022 → 10 oct. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 27,2, mediană 32,4, max 46,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri10,5 mld10,3 mld9,7 mld
Venituri an/anindisponibil−1,2 %−6,6 %
Profit net388,0 mil436,0 mil480,0 mil
Profit net an/anindisponibil+12,4 %+10,1 %
EPS diluat0,730,820,91
EPS diluat an/anindisponibil+12,3 %+11,0 %
netă %3,7 %4,2 %5,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
715,0 mil EUR
Datorie financiară
3,6 mld EUR
Datorie netă
2,9 mld EUR
Capitaluri proprii
10,3 mld EUR
Active totale
17,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,35x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
4,4 %
ROA
2,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
10,5 mld
2024
10,3 mld
2025
9,7 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
608,0 mil
2024
604,0 mil
2025
749,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
464,0 mil
2024
500,0 mil
2025
690,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
71,0 mil
2024
37,0 mil
2025
200,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2023
388,0 mil
2024
436,0 mil
2025
480,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,73
2024
0,82
2025
0,91

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
1,50
2025
1,50

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
632,0 mil
2024
892,0 mil
2025
715,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
1,5 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,9 mld
2024
2,1 mld
2025
1,9 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
7,1 mld
2024
7,1 mld
2025
6,5 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
283,0 mil
2024
174,0 mil
2025
264,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
715,0 mil
2024
580,0 mil
2025
554,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2023
18,5 mld
2024
19,1 mld
2025
17,5 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,9 mld
2024
1,9 mld
2025
1,8 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,1 mld
2024
3,7 mld
2025
3,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,9 mld
2024
7,6 mld
2025
7,2 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
11,5 mld
2024
11,5 mld
2025
10,3 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
531,5 mil
2024
531,7 mil
2025
527,5 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
2,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,1 mld
2024
-586,0 mil
2025
-428,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,6 mld
2024
-544,0 mil
2025
-1,1 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
24,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
10,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
11,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
164,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
12,0 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
14,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
24,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
24,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
19,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

22,68 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 12,0 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
12,0 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
24,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 73derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,95
EUR pe acțiune
Mijloc
16,82
EUR pe acțiune
Sus
22,33
EUR pe acțiune
Preț: 22,68 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -25,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -34,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,49 – 27,82 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E7,49 – 16,83 (Mijloc 10,10)
    23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)20,40 – 27,82 (Mijloc 23,54)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate3,8 %24 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate5,0 %54 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare24,9x29 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate35/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial29/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

UPM-KYMMENE OYJ (UPM.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,7 mld EUR în 2025; creștere an/an -6,6 %; marjă netă 5,0 %; ROE 4,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,95–22,33 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,82 EUR, prețul de 22,68 EUR lasă un potențial de -25,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -34,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: 3,8 %
  • P/E (TTM): 24,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
24,9x
mediana verticalei 15,5x
peste mediană (+60,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
1,2x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+157,2 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−16,3 %)
ROE
4,5 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−39,6 %)
Marja netă
5,0 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+69,9 %)
Marja EBIT
7,8 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+56,9 %)
Venituri an/an
-6,6 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−643,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
6,6 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+67,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
UPM.HEUpm-Kymmene Oyj12,0 mld24,94,5 %5,0 %−6,6 %−4 % / −29 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UPM.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,13
Randament total -44 % · Pe an -44 %
21,55
Randament total -1 % · Pe an -1 %
32,60
Randament total 48 % · Pe an 48 %
3 ani
9,63
Randament total -50 % · Pe an -21 %
19,45
Randament total -3 % · Pe an -1 %
32,60
Randament total 58 % · Pe an 16 %
5 ani
7,65
Randament total -55 % · Pe an -15 %
17,55
Randament total -5 % · Pe an -1 %
32,60
Randament total 67 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,86
  • Marja netă± 3,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,07
  • Diluare anuală± 0,29

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

UPM-Kymmene Oyj este un grup finlandez din industria forestieră, care produce hârtie, celuloză, etichete și energie, cu accent pe produse regenerabile, reciclabile și fără CO2. Raportul anual 2025 arată că cererea pentru produse bio-bazate și energie fără emisii de carbon este un factor important pentru strategia companiei, în timp ce declinul hârtiei grafice rămâne o presiune. Dependența de un număr mic de materii prime, precum lemnul, este un risc semnificativ.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază diversificată de clienți, fără dependență de un singur client major, și o participație în energie fără CO2.
  • Portofoliul de afaceri oferă flexibilitate în fața riscurilor legate de climă și de reglementare, potrivit raportului.
  • Accentul pe produse bio-bazate și reciclabile se potrivește cu tendințele de piață căutate de clienți.

Puncte slabe

  • Veniturile depind în mare măsură de hârtia grafică, a cărei cerere scade în piețele mature.
  • Compania depinde de câteva resurse principale, precum lemnul, energia și apa.
  • Prețurile produselor sunt volatile din cauza naturii ciclice și a competiției intense.

Oportunități

  • Cererea pentru energie fără CO2 și pentru produse bio-bazate ar putea crește în anii următori.
  • Eficiența sporită în utilizarea resurselor principale ar putea oferi un avantaj competitiv.
  • Colaborarea cu furnizorii ar putea crea valoare de business prin dezvoltarea lanțului de aprovizionare.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice pot afecta cererea, prețurile și costurile materiilor prime.
  • Schimbările climatice și bolile pădurilor pot reduce disponibilitatea și acceptabilitatea lemnului.
  • Reglementările de mediu mai stricte pot crește costurile de conformare sau amenzile.

Riscuri

  • Incertitudine economică și geopoliticăridicat

    Tarifele comerciale, războiul din Ucraina și tensiunile din Orientul Mijlociu pot afecta cererea, costurile energiei și logistica.

  • Piețe ciclice și competitiveridicat

    Dezechilibrele dintre cerere și ofertă pot face prețurile produselor să fluctueze semnificativ.

  • Schimbări de comportament al consumatorilormediu

    Produsele de substituție și digitalizarea pot reduce cererea pentru hârtia grafică.

  • Reglementări și riscul OL3mediu

    Modificările legislative și eventualele probleme la centrala nucleară OL3 ar putea afecta costurile și performanța financiară.

  • Dependența de clienți majoriscăzut

    Pierderea unor clienți importanți ar putea avea un efect material, mai ales dacă aceștia își cresc puterea de negociere prin consolidare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru produse regenerabile și energie fără CO2 continuă să crească, portofoliul bio-bazat al companiei ar putea compensa declinul hârtiei grafice.
  • Participația în OL3 și în energia fără emisii ar putea consolida poziția companiei în costurile energetice.
  • Diversificarea clienților și flexibilitatea portofoliului ar putea limita impactul șocurilor de piață.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea pentru hârtia grafică scade mai rapid decât se așteaptă, presiunea asupra volumelor și prețurilor ar putea crește.
  • Dependența de lemn și de alte resurse principale ar putea duce la costuri mai mari sau la întreruperi ale producției.
  • Riscurile geopolitice și comerciale pot împiedica activitatea într-o țară sau regiune, ceea ce ar putea afecta rezultatele.

De urmărit

  • Evoluția cererii pentru hârtia grafică în piețele mature2026
  • Performanța unității OL3 și costurile de producție ale TVO2026
  • Impactul tarifelor comerciale asupra vânzărilor și costurilor2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

UPM-Kymmene Oyj își desfășoară activitatea în special pe baza resurselor forestiere, iar cea mai mare parte a veniturilor provine din vânzarea hârtiei grafice și de specialitate, a celulozei și a materialelor pentru etichete 1. Compania produce în principal materii prime și produse intermediare, nu vinde direct consumatorilor finali, deoarece produsele sale sunt folosite de alți producători 1. Grupul deține și active energetice, inclusiv o participație indirectă în unitatea nucleară OL3 din Finlanda, prin Pohjolan Voima Oyj 1.

Segmente

Hârtie grafică și de specialitate, celuloză și materiale pentru etichete

Această zonă reprezintă majoritatea veniturilor grupului, conform raportului anual, și este expusă presiunii din partea cererii în scădere pentru hârtia grafică în piețele mature 1.

Energie și produse bio-bazate

Compania are interese în energie fără CO2 și în produse regenerabile sau reciclabile, care pot deveni o sursă de creștere dacă cererea pentru alternativele la produsele fosile continuă să crească 1.

Piața în context

Prețurile produselor UPM sunt determinate de echilibrul dintre cerere și ofertă, iar piețele în care activează sunt ciclice și foarte competitive, ceea ce poate duce la fluctuații importante ale prețurilor și marjelor 1. Cererea pentru hârtia grafică din piețele mature este prognozată să scadă, în timp ce cererea pentru produse regenerabile și reciclabile crește 1.

Tendințe

  • Declinul cererii pentru hârtia graficăvânt din față

    Digitalizarea și comerțul electronic au redus cererea pentru hârtia grafică, ceea ce ar putea crește presiunea asupra volumelor și prețurilor de vânzare 1.

  • Cerere pentru produse regenerabile și reciclabilevânt din spate

    Compania se așteaptă la o nevoie tot mai mare de soluții regenerabile și reciclabile, care poate stimula cererea pentru majoritatea produselor sale 1.

  • Politici de reglementare în schimbaremixt

    Modificările de reglementare și subvențiile în UE pot distorsiona piețele materiilor prime și ale energiei, dar pot și consolida poziția UPM în produsele bio-bazate 1.

  • Efectele schimbărilor climatice asupra lemnuluimixt

    Fenomenele meteo extreme pot afecta recoltarea lemnului și disponibilitatea hidroenergiei, dar pădurile gestionate durabil pot susține creșterea pe termen lung 1.

Poziția concurențială

Conform raportului anual, UPM concurează în principal cu mai mulți producători multinaționali mari din industria hârtiei și a produselor forestiere, precum și cu numeroși competitori regionali sau specializați 1. Presiunea prețurilor din partea concurenței poate afecta marjele operaționale 1.

  • Mari producători multinaționali de hârtie și produse forestiere

    Sursa menționează concurenți multinaționali mari, fără a-i numi, deci nu se poate indica un ticker american.

  • Producători regionali sau specializați

    Concurenții regionali și cei specializați sunt menționați generic în raport, fără identitate precisă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / UPM-Kymmene Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.