olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Viking Line Abp VIK1V.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

19,30EUR−0,77 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Viking Line Abp este un operator de transport de pasageri și marfă și de croazieră pe nordul Mării Baltice, cu Finlanda, Suedia, Åland și țările baltice drept piețe principale. Pentru 2024 compania a raportat o cifră de afaceri de 480,2 MEUR, iar pe fondul unei nesiguranțe economice în zona de trafic, contează cât de bine își poate susține veniturile și profitabilitatea în anii următori.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Viking Line Abp (VIK1V.HE) costa 19,30 EUR (−0,77 % într-o zi), cu capitalizare 333,6 mil EUR, P/E 21,0 pe un EPS diluat de 0,92 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,19 %, beta 0,11, interval pe 52 de săptămâni 18,40–21,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
333,6 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
21,0
EPS diluat TTM 0,92 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
4,77 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
5,19 %
DPS 12 luni 1,00
Beta (2 ani)
0,11
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
18,4021,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,5
neutru
Bollinger (20, 2)
18,50 – 19,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 6,9 %
SMA 50 / 200
19,63 / 20,37
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,09 / -0,17
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,0 %−0,6 %−1,4 pp—
3 luni−7,2 %−4,2 %−3,0 pp—
6 luni−6,3 %+4,3 %−10,6 pp—
De la început de an−9,8 %+7,5 %−17,3 pp—
1 an−5,9 %+9,9 %−15,8 pp−1,2 %
3 ani+2,1 %+49,8 %−47,7 pp+6,8 %
5 ani+47,8 %+42,8 %+5,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,0 %
09 dec. 2025 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−23,0 %
19 feb. 2025 → 22 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,9, mediană 9,6, max 22,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri494,7 mil491,4 mil480,2 mil
Venituri an/anindisponibil−0,7 %−2,3 %
Profit net22,7 mil36,3 mil15,9 mil
Profit net an/anindisponibil+59,9 %−56,2 %
EPS diluat1,312,100,92
EPS diluat an/anindisponibil+60,3 %−56,2 %
netă %4,6 %7,4 %3,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
55,8 mil EUR
Datorie financiară
151,7 mil EUR
Datorie netă
95,9 mil EUR
Capitaluri proprii
321,5 mil EUR
Active totale
607,4 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,47x
Lichiditate curentă
1,01x
ROE
4,9 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
494,7 mil
2023
491,4 mil
2024
480,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
38,3 mil
2023
55,0 mil
2024
26,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
12,3 mil
2023
11,8 mil
2024
11,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
28,0 mil
2023
45,4 mil
2024
19,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
5,3 mil
2023
9,2 mil
2024
3,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
22,7 mil
2023
36,3 mil
2024
15,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
1,31
2023
2,10
2024
0,92

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
0,00
2023
0,40
2024
1,00

esef· 15 apr. 2025derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
89,0 mil
2023
85,3 mil
2024
55,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Creanțe
2022
36,7 mil
2023
40,1 mil
2024
40,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
14,0 mil
2023
12,7 mil
2024
13,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
139,8 mil
2023
138,3 mil
2024
109,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
2,8 mil
2023
5,4 mil
2024
8,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
631,4 mil
2023
639,8 mil
2024
607,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
73,0 mil
2023
75,1 mil
2024
77,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
36,7 mil
2023
36,7 mil
2024
29,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
186,3 mil
2023
150,6 mil
2024
122,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
112,2 mil
2023
114,5 mil
2024
109,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
339,0 mil
2023
316,6 mil
2024
285,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
292,4 mil
2023
323,2 mil
2024
321,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
17,3 mil
2023
17,3 mil
2024
17,3 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
28,4 mil
2023
67,1 mil
2024
49,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
200,0 mii
2023
-24,5 mil
2024
-21,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-54,1 mil
2023
-46,3 mil
2024
-56,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2022
0
2023
6,9 mil
2024
17,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-51,5 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-56,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-56,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
5,6 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
2,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
5,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
5,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
108,8 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
95,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
49,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
333,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
429,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
21,0x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
21,0x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
4,8 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
16,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
5,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,30 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 333,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
333,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
21,0x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,3 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
5,2 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 92derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
10,59
EUR pe acțiune
Mijloc
12,96
EUR pe acțiune
Sus
17,79
EUR pe acțiune
Preț: 19,30 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -32,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -48,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,58 – 18,56 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E7,58 – 17,02 (Mijloc 10,21)
    23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)13,61 – 18,56 (Mijloc 15,71)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,1 %36 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate3,3 %51 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x14 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x17 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare21,0x36 (față de colegi)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,2 %74 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie15/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate42/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial74/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Viking Line Abp (VIK1V.HE). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 480,2 mil EUR în 2024; creștere an/an -2,3 %; marjă netă 3,3 %; ROE 4,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 10,59–17,79 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,96 EUR, prețul de 19,30 EUR lasă un potențial de -32,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -48,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,0x
mediana verticalei 15,5x
peste mediană (+35,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+44,2 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−27,4 %)
ROE
4,9 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−34,3 %)
Marja netă
3,3 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+13,2 %)
Marja EBIT
5,6 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+12,5 %)
Venituri an/an
-2,3 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−287,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
5,2 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+31,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
VIK1V.HEViking Line Abp333,6 mil21,04,9 %3,3 %−2,3 %−6 % / +2 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VIK1V.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
10,63
Randament total -41 % · Pe an -41 %
18,86
Randament total 2 % · Pe an 2 %
28,50
Randament total 53 % · Pe an 53 %
3 ani
8,96
Randament total -44 % · Pe an -18 %
18,01
Randament total 7 % · Pe an 2 %
30,07
Randament total 73 % · Pe an 20 %
5 ani
7,55
Randament total -46 % · Pe an -12 %
17,20
Randament total 11 % · Pe an 2 %
31,73
Randament total 94 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,50
  • Marja netă± 3,15
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,77
  • Diluare anuală± 0,26

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Viking Line Abp este un operator de transport de pasageri și marfă și de croazieră pe nordul Mării Baltice, cu Finlanda, Suedia, Åland și țările baltice drept piețe principale. Pentru 2024 compania a raportat o cifră de afaceri de 480,2 MEUR 1, iar pe fondul unei nesiguranțe economice în zona de trafic, contează cât de bine își poate susține veniturile și profitabilitatea în anii următori.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție solidă pe rute TEN-T, cu cerere atât pentru pasageri, cât și pentru marfă, și o structură de costuri orientată spre eficiență 1.
  • Scutirea fiscală permanentă pentru Åland oferă un avantaj stabil pentru vânzările la bord 1.
  • Flota combinată pentru croazieră și transport de vehicule permite venituri din surse diferite 1.

Puncte slabe

  • Cererea pentru pasageri depinde de economia din Finlanda și Suedia și de consumul din regiune 1.
  • Compania are o dependență de combustibili fosili, iar alternativele sunt scumpe sau indisponibile 1.
  • Rezultatele sunt sezoniere, iar trimestrul al treilea aduce de obicei cea mai mare parte a profitului anual 1.

Oportunități

  • Dacă prețurile biocombustibililor scad sau apar opțiuni fără emisii, tranziția ar putea reduce costurile de conformitate 1.
  • Noile servicii de croazieră, precum cele operate împreună cu un partener local, pot extinde oferta 1.
  • Parteneriatele și modelele de business noi pot aduce venituri suplimentare în zona de deșeuri și de cerere 1.

Amenințări

  • Costurile legate de ETS și FuelEU ar putea apăsa asupra marjelor dacă nu se găsesc soluții ieftine 1.
  • Un context geopolitic tensionat poate crește prețurile energiei și poate reduce cererea de călătorii 1.
  • Riscurile cibernetice și întreruperile de trafic pot afecta reputația și rezultatele 1.

Riscuri

  • Costuri de carbonridicat

    Includerea în ETS și regulamentul FuelEU pot crește costurile operaționale, iar amenzile pot deveni semnificative dacă navele nu respectă cerințele 1.

  • Cerere și economie regionalăridicat

    Nesiguranța economică din zona de trafic a afectat consumul clienților, iar această presiune ar putea continua 1.

  • Prețul combustibiluluimediu

    Fluctuațiile prețului bunkerului au efect direct asupra rezultatului, iar compania s-a acoperit doar parțial 1.

  • Dobânzi și datoriimediu

    Cea mai mare parte a datoriei are dobândă variabilă, iar o creștere a ratelor ar putea mări costurile de finanțare 1.

  • Riscuri operaționalemediu

    Întreruperile de trafic, atacurile cibernetice și problemele din lanțul de aprovizionare pot afecta continuitatea operațiunilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din zona de trafic revine și compania își păstrează disciplina de costuri, rezultatele ar putea reveni spre nivelurile anterioare, cu o poziție solidă pe rute esențiale 1.
  • Scutirea fiscală permanentă pentru Åland și utilizarea flotei pentru pasageri și marfă pot sprijini venituri stabile 1.
  • Dacă tehnologiile fără emisii devin accesibile, compania ar putea transforma exigențele de mediu într-un avantaj competitiv 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă economia din Finlanda și Suedia rămâne slabă, cererea pentru pasageri ar putea continua să scadă 1.
  • Costurile de carbon și de combustibil ar putea erodă marjele, mai ales dacă alternativele rămân scumpe 1.
  • Dependența de sezonalitate și de trimestrul al treilea face rezultatele vulnerabile la scăderi neprevăzute ale traficului 1.

De urmărit

  • Evoluția cifrei de afaceri și a rezultatului operațional față de 20242025
  • Ritmul de plată a dividendului și capacitatea de a-l susține din profit2025
  • Costurile de conformitate ETS și FuelEU și disponibilitatea combustibililor alternativi2025
  • Rezultatul auditului privind sprijinul de trafic primit în anii pandemieinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania operează linii de feriboturi pentru pasageri și mărfuri și servicii de croazieră, iar flota sa combină cabine și capacitate pentru autovehicule. Veniturile provin în principal din restaurante și magazine de la bord, din vânzarea biletelor și a cazărilor, precum și din transportul de vehicule și marfă 1. Compania are 2 583 de angajați la sfârșitul anului 2024 1 și este listată la Nasdaq Helsinki.

Modelul de business pune accent pe eficiența costurilor și pe o utilizare ridicată a capacității atât pentru pasageri, cât și pentru marfă. Compania a descentralizat răspunderea comercială către nave, ceea ce ar putea accelera reacția la oportunități noi 1.

Pe partea de sustenabilitate, Viking Line își propune servicii de transport fără emisii fosile până în 2050, dar biocombustibilii sunt mai scumpi decât cei fosili, iar cei fără emisii nu sunt disponibili, ceea ce face incertă tranziția 1.

Segmente

Pasageri în trafic regulat

Linia de pasageri include rute între Turku și Stockholm și între Helsinki și Tallinn, care sunt coridoare TEN-T ale UE 1. Segmentul este expus la scăderea consumului din Finlanda și Suedia și la concurența altor opțiuni de călătorie 1.

Marfă

Transportul de marfă, inclusiv de vehicule, folosește aceeași flotă ca pasagerii și contribuie la încărcarea navelor 1. Compania descrie încărcarea ridicată a capacității drept o condiție pentru un flux optim al veniturilor 1.

Croazieră

Segmentul de croazieră vinde experiențe de călătorie și servicii la bord, iar M/S Birka Gotland, operată într-un joint venture cu Destination Gotland, a început trafic în perioada raportată 1.

Piața în context

Piața de bază este nordul Mării Baltice, cu Finlanda, Suedia, Åland și țările baltice. Compania arată că incertitudinea economică din regiune și scumpirea energiei influențează consumul pasagerilor și cererea 1.

Compania nu poate prevedea ușor evoluția pieței de pasageri, deoarece nesiguranța legată de prețul energiei și de contextul geopolitic rămâne ridicată 1.

Tendințe

  • Includerea în ETSvânt din față

    Din 2024 transportul maritim intră în sistemul de comercializare a emisiilor al UE, iar cerința de predare a certificatelor crește treptat, dar o excepție pentru insule scutește o parte din trafic 1. Presiunea de cost ar putea crește dacă regimul nu se schimbă.

  • FuelEU Maritimevânt din față

    Din 2025 regulamentul FuelEU Maritime impune reducerea intensității gazelor cu efect de seră, iar amenzile pot deveni semnificative dacă navele nu respectă cerințele 1. Efectul depinde de disponibilitatea și prețul combustibililor alternativi.

  • Insulele Åland ca avantaj fiscalvânt din spate

    Regimul de scutire fiscală pentru Åland este permanent, ceea ce oferă un avantaj stabil pentru vânzările la bord pe rutele către și dinspre insule 1.

  • Digitalizare și riscuri ciberneticemixt

    Dezvoltarea tehnologică rapidă și creșterea amenințărilor cibernetice pot afecta operațiunile și pot crea oportunități pentru servicii digitale 1.

Poziția concurențială

Compania nu identifică în sursele primite un set clar de concurenți listați la bursa americană. Concurența vine din alte opțiuni de transport și de călătorie pe rutele din nordul Mării Baltice, iar pasagerii pot alege alternative ușor substituibile 1.

Pentru evaluarea poziției sale, compania trebuie comparată cu operatori regionali de feriboturi și de croazieră, deoarece sursa primită nu numește concurenți specifici 1.

  • Operatori regionali de feriboturi

    Sursa nu numește concurenți specifici; concurența vine din alte rute și alte moduri de călătorie pe Marea Baltică 1.

  • Alte opțiuni de călătorie

    Pasagerii pot alege alternative, iar compania descrie produsul ca fiind în mare parte de plăcere, deci ușor de înlocuit 1.

  • Operatori de croazieră din Marea Baltică

    Segmentul de croazieră concurează cu alți operatori din regiune, sursa nefiind detaliată 1.

  • Transportatori de marfă rutieră

    Transportul de vehicule și marfă concurează cu alte rute de transport în regiune, fără nume specifice în sursă 1.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Viking Line Abp · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Viking Line Abp (VIK1V.HE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw