olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Wetteri Oyj WETTERI.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

0,16EUR−1,88 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Wetteri Oyj este un grup finlandez care vinde autoturisme noi și second-hand, vehicule grele, piese, service și reparații auto. În anul 2025 veniturile au scăzut, iar compania a schimbat conducerea, a renegociat condițiile de finanțare și și-a reorganizat activitatea, ceea ce face relevantă evaluarea revenirii sale. Cifra de afaceri a fost de 434057 mii euro, iar datoria netă de 83600 mii euro.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Wetteri Oyj (WETTERI.HE) costa 0,16 EUR (−1,88 % într-o zi), cu capitalizare 33,5 mil EUR, P/E 7,9 pe un EPS diluat de 0,02 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,18, interval pe 52 de săptămâni 0,15–0,20 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
33,5 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,9
EPS diluat TTM 0,02 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
12,74 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,18
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
0,150,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,16 – 0,18
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,07 · lățimea benzii 15,2 %
SMA 50 / 200
0,17 / 0,18
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−10,3 %+0,4 %−10,7 pp—
3 luni−17,4 %−3,3 %−14,1 pp—
6 luni−11,3 %+4,0 %−15,3 pp—
De la început de an−9,8 %+8,1 %−17,9 pp—
1 an−15,1 %+10,7 %−25,8 pp−1,4 %
3 ani−67,5 %+50,1 %−117,6 pp+7,0 %
5 ani−61,4 %+43,6 %−105,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,6 %
20 ian. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−81,1 %
21 nov. 2022 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 8,7, mediană 8,7, max 8,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri364,7 mil447,3 mil434,1 mil
Venituri an/anindisponibil+22,7 %−3,0 %
Profit net-4,0 mil-7,1 mil4,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,03-0,050,02
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-1,1 %-1,6 %1,0 %
Flux de numerar liber8,7 mil18,2 mil13,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,2 mil EUR
Datorie financiară
17,8 mil EUR
Datorie netă
16,6 mil EUR
Capitaluri proprii
36,8 mil EUR
Active totale
173,4 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,48x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
12,3 %
ROA
2,2 %
Marja FCF
3,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
364,7 mil
2024
447,3 mil
2025
434,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
535,0 mii
2024
-5,9 mil
2025
-4,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,8 mil
2024
11,5 mil
2025
9,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-8,2 mil
2024
-17,2 mil
2025
-13,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
219,0 mii
2024
-2,2 mil
2025
-3,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-4,0 mil
2024
-7,1 mil
2025
4,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,03
2024
-0,05
2025
0,02

esef· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
856,0 mii
2024
1,2 mil
2025
1,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
28,2 mil
2024
20,3 mil
2025
19,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
77,8 mil
2024
77,9 mil
2025
55,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
64,3 mil
2024
60,3 mil
2025
58,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
32,9 mil
2024
25,8 mil
2025
22,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
7,8 mil
2024
4,9 mil
2025
2,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
214,3 mil
2024
223,1 mil
2025
173,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
36,3 mil
2024
34,3 mil
2025
16,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,8 mil
2024
293,0 mii
2025
1,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
180,4 mil
2024
176,3 mil
2025
136,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
33,9 mil
2024
32,5 mil
2025
36,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
135,0 mil
2024
142,8 mil
2025
213,4 mil

esef· 29 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
11,0 mil
2024
20,7 mil
2025
14,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,4 mil
2024
2,6 mil
2025
1,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
8,7 mil ≈
2024
18,2 mil ≈
2025
13,0 mil ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-16,9 mil
2024
8,1 mil
2025
23,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,6 mil
2024
-28,2 mil
2025
-39,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-28,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
3,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
12,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
16,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-0,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
14,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
13,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
304,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
17 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
33,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
50,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
7,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
7,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
2,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
38,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,16 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 33,5 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
33,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 73derivat 3

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,74
EUR pe acțiune
Mijloc
0,96
EUR pe acțiune
Sus
1,40
EUR pe acțiune
Preț: 0,16 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 512,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 83,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,16 – 2,41 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)1,32 – 2,41 (Mijloc 1,70)
    WACC 7,0 % · FCFF de pornire 21,0 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 78 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,16 – 0,38 (Mijloc 0,22)
    23 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 8,1x – 19,1x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-6,4 %8 (față de colegi)22 %
Marja netă · Calitate1,0 %44 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitate304,4 %100 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,5x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare7,9x82 (față de colegi)22 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare38,8 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate43/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare90/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Wetteri Oyj (WETTERI.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 434,1 mil EUR în 2025; creștere an/an -3,0 %; marjă netă 1,0 %; ROE 12,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,74–1,40 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,96 EUR, prețul de 0,16 EUR lasă un potențial de 512,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 83,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 304,4 %
  • P/E (TTM): 7,8x
  • Randament FCF: 38,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -6,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: -0,5x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,9x
mediana verticalei 15,4x
sub mediană (−49,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,5x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−84,2 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−35,8 %)
ROE
12,9 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+71,5 %)
Marja netă
1,0 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−66,4 %)
Marja EBIT
-1,0 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−121,1 %)
Venituri an/an
-3,0 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−343,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,6 mld27,08,7 %15,3 %−14,0 %+30 % / +79 %
ELISA.HEElisa Oyj5,5 mld16,027,0 %15,2 %+3,0 %−9 % / −17 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,824,1 %9,4 %+1,2 %+1 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+171 % / +80 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld58,117,5 %17,9 %+40,1 %+80 % / +632 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,1 mld21,123,0 %16,9 %+4,6 %+8 % / +55 %
FIA1S.HEFinnair Oyj942,9 mil51,22,9 %0,6 %+1,9 %+57 % / +24 %
GRK.HEGRK Infra Oyj810,6 mil18,827,8 %4,9 %+19,7 %+56 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj762,2 mil29,021,0 %13,3 %+13,5 %−2 % / +63 %
ATRAV.HEAtria Oyj452,2 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj316,3 mil57,51,4 %0,8 %−4,9 %+25 % / +10 %
CAPMAN.HECapMan Oyj311,1 mil23,96,8 %20,9 %+9,4 %−5 % / −17 %
ICP1V.HEIncap Oyj270,2 mil19,310,4 %6,5 %−6,7 %+1 % / +42 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj250,9 mil11,243,4 %15,3 %−0,4 %−15 % / −20 %
ASPO.HEAspo Oyj217,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+1 % / +8 %
ETTE.HEEtteplan Oyj177,7 mil16,88,8 %2,9 %+0,1 %−26 % / −49 %
DIGIA.HEDigia Oyj133,7 mil10,614,5 %5,9 %+5,5 %−15 % / −10 %
ILKKA.HEIlkka Oyj92,3 mil7,96,2 %30,8 %+22,6 %−1 % / +19 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj84,9 mil84,73,1 %0,4 %−27,7 %+27 % / +24 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,2 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj73,8 mil8,28,2 %5,4 %+3,1 %−17 % / −6 %
CTH1V.HEComponenta Oyj67,5 mil331,00,8 %0,2 %−4,6 %+52 % / +188 %
KAMUX.HEKamux Oyj48,8 mil10,64,2 %0,5 %+0,8 %−38 % / −77 %
ACG1V.HEAspocomp Group Oyj43,6 mil—-20,4 %-12,6 %−14,6 %+25 % / +75 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WETTERI.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,09
Randament total -45 % · Pe an -45 %
0,15
Randament total -3 % · Pe an -3 %
0,23
Randament total 47 % · Pe an 47 %
3 ani
0,07
Randament total -55 % · Pe an -23 %
0,14
Randament total -9 % · Pe an -3 %
0,24
Randament total 53 % · Pe an 15 %
5 ani
0,06
Randament total -62 % · Pe an -18 %
0,14
Randament total -14 % · Pe an -3 %
0,25
Randament total 59 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,04
  • Marja netă± 0,03
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,02
  • Diluare anuală± 0,00

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Wetteri Oyj este un grup finlandez care vinde autoturisme noi și second-hand, vehicule grele, piese, service și reparații auto. În anul 2025 veniturile au scăzut, iar compania a schimbat conducerea, a renegociat condițiile de finanțare și și-a reorganizat activitatea, ceea ce face relevantă evaluarea revenirii sale. Cifra de afaceri a fost de 434057 mii euro, iar datoria netă de 83600 mii euro.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o rețea de vânzare și service în mai multe localități din Finlanda și un portofoliu diversificat de activități auto.
  • Compania a reușit să vândă un volum mare de autoturisme second-hand, ceea ce arată o capacitate comercială de bază.
  • Conducerea a fost reorganizată și noua echipă a primit mandatul de a implementa o strategie actualizată.

Puncte slabe

  • Rezultatul operațional a fost negativ în 2025, iar profitabilitatea de bază s-a diminuat.
  • Gradul de îndatorare rămâne ridicat, iar datoria netă este mare în raport cu capitalul propriu.
  • Compania a încălcat anterior covenantele de finanțare, ceea ce arată vulnerabilitatea structurii financiare.

Oportunități

  • Dacă cererea de autoturisme noi revine, comenzile existente ar putea sprijini creșterea veniturilor.
  • Noile servicii de vehicule second-hand și de service pot extinde baza de clienți.
  • Reducerea costurilor ar putea îmbunătăți marja operațională dacă măsurile au efect.

Amenințări

  • Incertitudinea de piață poate reduce cererea de vehicule noi și întârzia redresarea.
  • Dacă finanțarea devine mai scumpă, costurile financiare ar putea crește.
  • Concurența pe piața auto poate presa marjele și volumele vânzărilor.

Riscuri

  • Îndatorare ridicatăridicat

    Datoria netă ridicată și gradul de îndatorare mare pot limita flexibilitatea financiară a companiei.

  • Încălcarea covenantelorridicat

    Covenantele din acordul de finanțare nu erau îndeplinite la sfârșitul anului 2024, iar renegocierea lor este o condiție pentru stabilitate.

  • Incertitudine de piațămediu

    Retragerea ghidajului pentru 2025 arată că cererea este greu de estimat, ceea ce face dificilă planificarea.

  • Schimbări în conduceremediu

    Mai multe schimbări în conducere și în funcția de director financiar într-un interval scurt pot afecta continuitatea strategiei.

  • Reorganizare și riscuri de execuțiemediu

    Reducerea costurilor și reorganizarea activității pot întâmpina dificultăți de implementare și pot afecta activitatea curentă.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de autoturisme noi se redresează, comenzile existente și rețeaua de vânzare ar putea sprijini o creștere a veniturilor.
  • Măsurile de reducere a costurilor și de reorganizare ar putea îmbunătăți rezultatul operațional în perioada următoare.
  • Renegocierea covenantelor oferă companiei o perioadă mai lungă pentru a reface bilanțul.

Ce ar strica teza

  • Dacă incertitudinea de piață persistă, veniturile ar putea rămâne sub nivelurile anterioare.
  • Îndatorarea ridicată ar putea limita investițiile și ar putea crește costurile financiare.
  • Rezultatul operațional negativ arată că profitabilitatea de bază nu s-a stabilizat încă.

De urmărit

  • Realizarea măsurilor de reducere a costurilor și rezultatul operațional2026
  • Evoluția datoriei nete și respectarea covenantelor de finanțare2026
  • Ghidajul financiar actualizat și comparația cu rezultatele reale2026
  • Integrarea activității de service achiziționată și a vânzărilor de vehicule second-hand2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Wetteri Oyj, împreună cu filialele sale, formează grupul Wetteri, a cărui activitate include vânzarea de autoturisme și vehicule comerciale noi, vânzarea de vehicule utilitare grele, activitatea de piese de schimb, service și reparații de daune, precum și comerțul cu autoturisme second-hand 1. Grupul a vândut în 2025 un număr important de autoturisme second-hand și noi, iar comenzile de autoturisme se apropiau de 44318 de unități la finalul anului 1. În 2025 compania a cedat filiala Wetteri Power Oy și a vândut activitățile de service pentru vehicule grele din Kajaani și Joensuu către Raskone Oy 1.

Sursa indică faptul că Wetteri a întrerupt importul și revânzarea utilajelor de construcții SANY și s-a concentrat pe vânzarea de camioane second-hand și echipări ale acestora 1. Acest lucru arată o reducere a portofoliului de produse, în paralel cu regruparea activității în jurul segmentelor de bază.

Segmente

Autoturisme și vehicule comerciale

Segmentul de autoturisme include vânzarea de autoturisme noi și second-hand, cu 3837 de autoturisme noi și 8950 de autoturisme second-hand facturate în 2025 1. Comenzile de autoturisme noi au crescut față de anul anterior, ceea ce arată o cerere reînnoită pentru vehiculele noi 1.

Vehicule grele și service

Segmentul de vehicule grele include vânzarea de camioane second-hand și echiparea acestora, iar activitatea de service și reparații auto acoperă vânzarea de ore de manoperă la service 1. Compania a cedat în 2025 activitatea de service pentru vehicule grele din Kajaani și Joensuu 1.

Piese, service și reparații

Activitatea de piese de schimb, service și reparații de daune este o componentă a modelului de afaceri al grupului și reprezintă o sursă de venituri recurente, legată de parcul de vehicule vândute 1.

Piața în context

Piața în care activează Wetteri este cea a vânzării de autoturisme și vehicule comerciale noi și second-hand, precum și a serviciilor auto din Finlanda 1. Sursa notează că piața a fost dificilă în 2025, iar compania a retras ghidajul pentru 2025 din cauza incertitudinii crescute de piață 1.

Ghidajul pentru 2026 a fost publicat în noiembrie 2025, iar un eventual redresare a cererii ar putea sprijini cifra de afaceri dacă condițiile de piață se îmbunătățesc 1.

Tendințe

  • Incertitudine de piațăvânt din față

    Compania a invocat incertitudinea crescută a pieței, care a dus la retragerea ghidajului pentru 2025 1. Dacă incertitudinea persistă, cererea de autoturisme noi ar putea rămâne sub presiune.

  • Reorganizare și reducerea costurilormixt

    Compania a inițiat negocieri de modificare a condițiilor de muncă pentru a reduce costurile și a adapta organizația la situația financiară 1. Dacă măsurile au efect, marja operațională ar putea reveni treptat.

  • Refinanțaremixt

    Compania a renegociat covenantele din acordul de finanțare, după ce acestea nu erau îndeplinite la 31.12.2024 1. Acordul cu finanțatorii a exclus invocarea eliberării creanțelor, ceea ce oferă o perioadă de respirație.

  • Vânzări de active și schimbări de portofoliumixt

    Vânzarea Wetteri Power Oy și a activităților de service pentru vehicule grele a adus venituri ocazionale, dar a redus baza de venituri recurente 1. Efectul asupra veniturilor viitoare depinde de noul portofoliu.

Poziția concurențială

Wetteri operează într-o piață competitivă a comerțului auto, în care concurenții sunt case de comerț cu autoturisme și distribuitori de vehicule comerciale. Sursa nu menționează concurenți pe nume, astfel că aceste informații nu pot fi verificate din documentul oferit.

  • Distribuitori auto locali în Finlanda

    Concurenți din comerțul cu autoturisme și vehicule comerciale, nenumiți în sursa analizată.

  • Case de comerț cu autoturisme second-hand

    Concurenți pe segmentul vânzărilor de vehicule second-hand, nenumiți în sursă.

  • Ateliere și service-uri auto independente

    Concurenți pe segmentul de service și reparații, nenumiți în sursă.

  • Distribuitori de vehicule grele

    Concurenți pe segmentul vehiculelor grele, nenumiți în sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Wetteri Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.