olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Applied Optoelectronics, Inc. AAOI
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
Applied Optoelectronics (AAOI) proiectează și fabrică produse de rețea din fibră optică, de la lasere și module până la echipamente complete, pentru centre de date, CATV, telecom și FTTH. Compania a înregistrat în 2025 venituri de 455,7 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au atins 191,9 milioane USD, pe fondul cererii legate de inteligența artificială.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Applied Optoelectronics, Inc. (AAOI) costa 46,89 USD (−20,89 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mld USD, beta 4,04, interval pe 52 de săptămâni 19,49–223,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 269,9 mil USD (+127,5 % an/an), profit net de 6,3 mil USD, EPS diluat 0,07 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 48,10 – 105,24
- sub banda inferioară · %B -0,02 · lățimea benzii 74,5 %
- SMA 50 / 200
- 94,22 / 114,59
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -11,46 / -9,49
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −64,0 % | −5,9 % | −58,0 pp | — |
| 3 luni | −62,3 % | −4,6 % | −57,6 pp | — |
| 6 luni | −70,2 % | +0,2 % | −70,5 pp | — |
| De la început de an | +34,5 % | +7,4 % | +27,1 pp | — |
| 1 an | +48,8 % | +8,2 % | +40,6 pp | +13,9 % |
| 3 ani | +383,9 % | +68,4 % | +315,5 pp | +24,1 % |
| 5 ani | +700,2 % | +56,5 % | +643,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 100,3 mil | 99,9 mil | 103,0 mil | 118,6 mil | 134,3 mil | 151,1 mil | 191,9 mil | 269,9 mil |
| Costul vânzărilor | 71,5 mil | 69,3 mil | 71,8 mil | 85,4 mil | 92,3 mil | 107,2 mil | 138,7 mil | 193,7 mil |
| Profit brut | 28,7 mil | 30,5 mil | 31,2 mil | 33,3 mil | 41,9 mil | 43,9 mil | 53,2 mil | 76,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 16,7 mil | 17,8 mil | 20,6 mil | 21,3 mil | 25,8 mil | 25,7 mil | 34,9 mil | 38,1 mil |
| Profit operațional | -6,5 mil | -8,9 mil | -16,0 mil | -18,2 mil | -11,5 mil | -13,0 mil | -24,7 mil | -1,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 5,4 mil | 5,7 mil | 6,4 mil ≈ | 7,4 mil ≈ | 8,2 mil | 9,2 mil | 10,5 mil ≈ | 14,7 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,8 mil | 934,0 mii | 818,0 mii | 902,0 mii | 844,0 mii | 863,0 mii | 927,0 mii | 1,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -119,7 mil | -9,2 mil | -9,1 mil | -17,9 mil | -10,5 mil | -13,2 mil | -21,5 mil | 8,7 mil |
| Impozit pe profit | 2,0 mii | 0 | 0 | 0 | -8,5 mil | 1,0 mil | 1,3 mil | 2,4 mil |
| Profit net | -119,7 mil | -9,2 mil | -9,1 mil | -17,9 mil | -2,0 mil | -14,3 mil | -22,8 mil | 6,3 mil |
| EPS diluat | -2,60 ≈ | -0,18 | -0,16 | -0,28 | -0,03 ≈ | -0,19 | -0,28 | 0,07 |
| Flux de numerar operațional | -24,6 mil | -50,9 mil | -65,5 mil ≈ | -28,5 mil ≈ | -29,6 mil | -85,4 mil | 11,6 mil ≈ | -2,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 28,4 mil | 28,4 mil | 25,5 mil ≈ | 50,2 mil ≈ | 75,0 mil | 58,2 mil | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 267,5 mil | 190,9 mil | 234,6 mil | 211,6 mil | 222,8 mil | 217,6 mil | 249,4 mil | 455,7 mil |
| Venituri an/an | −30,0 % | −28,6 % | +22,9 % | −9,8 % | +5,3 % | −2,3 % | +14,6 % | +82,8 % |
| Profit net | -2,1 mil | -66,0 mil | -58,5 mil | -54,2 mil | -66,4 mil | -56,0 mil | -186,7 mil | -38,2 mil |
| Profit net an/an | −102,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,11 | -3,31 | -2,67 | -2,01 | -2,38 | -1,75 | -4,50 | -0,64 |
| EPS diluat an/an | −103,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,8 % | -34,6 % | -24,9 % | -25,6 % | -29,8 % | -25,8 % | -74,9 % | -8,4 % |
| Flux de numerar liber | -57,8 mil | -30,5 mil | -59,8 mil | -19,6 mil | -17,2 mil | -17,0 mil | -112,9 mil | -353,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 206,1 mil USD
- Datorie financiară
- 34,0 mil USD
- Datorie netă
- -172,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 733,9 mil USD
- Active totale
- 1,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 2,63x
- ROE
- -7,9 %
- ROA
- -4,5 %
- Marja FCF
- -77,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 234,6 mil | 211,6 mil | 222,8 mil | 217,6 mil | 249,4 mil | 455,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 184,1 mil | 173,9 mil | 189,2 mil | 158,7 mil | 187,6 mil | 318,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 50,5 mil | 37,7 mil | 33,6 mil | 58,9 mil | 61,8 mil | 136,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 43,4 mil | 41,2 mil | 36,2 mil | 36,0 mil | 55,0 mil | 85,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -48,8 mil | -56,8 mil | -59,0 mil | -41,3 mil | -70,9 mil | -54,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 24,7 mil | 25,4 mil | 23,2 mil | 20,4 mil | 20,6 mil | 27,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -24,1 mil ≈ | -31,4 mil ≈ | -35,8 mil ≈ | -20,9 mil ≈ | -50,3 mil ≈ | -26,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,6 mil | 5,6 mil | 6,3 mil | 9,4 mil | 6,8 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -51,2 mil | -54,2 mil | -66,4 mil | -56,0 mil | -186,7 mil | -46,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,2 mil | 2,0 mii | 1,0 mii | 9,0 mii | 2,0 mii | -8,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -58,5 mil | -54,2 mil | -66,4 mil | -56,0 mil | -186,7 mil | -38,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,67 | -2,01 | -2,38 | -1,75 | -4,50 | -0,64 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 21,9 mil | 26,9 mil | 27,8 mil | 31,9 mil | 41,5 mil | 60,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 31,9 mil
- 2024
- 41,5 mil
- 2025
- 60,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 43,4 mil | 34,7 mil | 24,7 mil | 45,4 mil | 67,4 mil | 206,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 43,0 mil | 47,9 mil | 61,2 mil | 48,1 mil | 116,8 mil | 244,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 110,4 mil | 92,5 mil | 79,7 mil | 63,9 mil | 88,1 mil | 183,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 209,2 mil | 194,1 mil | 183,2 mil | 172,6 mil | 301,3 mil | 675,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 253,0 mil | 243,0 mil | 210,2 mil | 200,3 mil | 219,2 mil | 376,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,0 mil | 3,8 mil | 3,7 mil | 3,6 mil | 3,7 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 480,8 mil | 454,5 mil | 408,3 mil | 389,2 mil | 547,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 29,5 mil | 34,4 mil | 47,8 mil | 32,9 mil | 105,0 mil | 143,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 38,3 mil | 49,7 mil | 57,1 mil | 23,2 mil | 22,4 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 13,9 mil | 5,0 mil | 0 | 0 | 4,3 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 103,1 mil | 109,0 mil | 138,6 mil | 93,4 mil | 170,1 mil | 257,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 202,9 mil | 199,9 mil | 223,6 mil | 174,3 mil | 317,9 mil | 434,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 277,9 mil † | 254,6 mil † | 184,7 mil † | 214,9 mil † | 229,1 mil † | 733,9 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 3,6 mil
- 2024
- 3,7 mil
- 2025
- 3,6 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -44,0 mil | -11,6 mil | -14,0 mil | -7,9 mil | -69,5 mil | -174,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 15,8 mil | 8,0 mil | 3,2 mil | 9,1 mil | 43,4 mil | 179,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -59,8 mil ≈ | -19,6 mil ≈ | -17,2 mil ≈ | -17,0 mil ≈ | -112,9 mil ≈ | -353,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -19,3 mil | -10,5 mil | -3,8 mil | -14,8 mil | -50,7 mil | -210,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 47,4 mil | 14,1 mil | 10,8 mil | 40,6 mil | 142,2 mil | 527,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -14,8 mil
- 2024
- -50,7 mil
- 2025
- -210,6 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 40,6 mil
- 2024
- 142,2 mil
- 2025
- 527,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 40 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare23
- Creștere90
- Bilanț și datorie90
- Calitate0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 37,73 – 45,06 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit37,73 – 45,06 (Mijloc 38,09)4 firme folosite · multiplul median 3,9x · quartile 3,9x – 4,8xFSLR, MCHP, ON, Q
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 40/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 28,8 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja EBIT · Calitate | -6,8 % | 0 (față de colegi) | 10 % |
| Marja FCF · Calitate | -42,2 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 26,9 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 82,8 % | 71 (față de colegi) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,3x | 90 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 5,0x | 40 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -7,4 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial90/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere90/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate0/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare23/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Applied Optoelectronics, Inc. (AAOI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 455,7 mil USD în 2025; creștere an/an 82,8 %; marjă netă -4,4 %; ROE -2,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 37,73–45,06 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 38,09 USD, prețul de 46,89 USD lasă un potențial de -18,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -23,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 40/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 26,9 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 82,8 %
- Lichiditatea curentă: 2,3x
Ce o infirmă
- Marja brută: 28,8 %
- Marja EBIT: -6,8 %
- Marja FCF: -42,2 %
- Randament FCF: -7,4 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 713,7 mil și 45,7 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 89 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MCHPMicrochip Technology Inc | 35,3 mld | 47,2 | 12,6 % | 15,0 % | +7,1 % | +21 % / −22 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 31,4 mld | 71,6 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +14 % / indisponibil |
| ONOn Semiconductor Corp | 24,5 mld | 36,6 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +25 % / −12 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 23,0 mld | 38,9 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +36 % / indisponibil |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 21,1 mld | 40,0 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −37 % / +527 % |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 21,0 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −28 % / +24 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 14,5 mld | 60,9 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +9 % / +127 % |
| AAOIApplied Optoelectronics, Inc. | 4,3 mld | — | -2,3 % | -4,4 % | +82,8 % | +49 % / +384 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AAOI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Applied Optoelectronics (AAOI) proiectează și fabrică produse de rețea din fibră optică, de la lasere și module până la echipamente complete, pentru centre de date, CATV, telecom și FTTH. Compania a înregistrat în 2025 venituri de 455,7 milioane USD 1, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au atins 191,9 milioane USD 3, pe fondul cererii legate de inteligența artificială.
SWOT
Puncte tari
- Integrarea verticală de la laser până la echipamentul final, cu procedee proprii de fabricare a laserelor 1.
- Producție automatizată și capacitate de fabricare în Statele Unite, apreciată de clienții care caută surse domestice 1.
- Poziție consolidată în CATV, cu relații vechi cu furnizorii de echipamente și o contribuție importantă la venituri 1.
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Randamentul investițiilor în producțieridicat
Investițiile mari în capacitate și automatizare în SUA ar putea să nu aducă randamentul așteptat dacă cererea AI se dezvoltă altfel decât s-a estimat 1.
- Dependența de clienți cheieridicat
Pierderea sau reducerea comenzilor de la un client major ar afecta direct veniturile, deoarece nu există contracte pe termen lung 1.
- Previzionarea cereriimediu
Clienții pot modifica sau anula comenzile fără penalități semnificative, ceea ce poate duce la capacitate excedentară sau stocuri 1.
- Politici comerciale și tarifemediu
Schimbările în tarifele și regulile de import-export pot crește costurile, mai ales pentru operațiunile din China și Taiwan 12.
- Volatilitatea rezultatelor trimestrialescăzut
Rezultatele pot varia mult de la un trimestru la altul, iar acest lucru poate genera volatilitate accentuată a cursului acțiunii 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru optica de mare viteză rămâne ridicată, veniturile ar putea continua să crească, așa cum sugerează ritmul trimestrial recent și ghidajul pentru al treilea trimestru 3.
- Capacitatea de producție în creștere și venitul din CATV, inclusiv din echipamentele proprii, ar putea sprijini mai multe surse de venit 13.
- Revenirea la profit non-GAAP în trimestrul al doilea ar putea indica o îmbunătățire a eficienței operaționale, dacă tendința se menține 3.
Ce ar strica teza
- Concentrarea extremă a clienților înseamnă că o singură reducere de comenzi ar putea afecta puternic rezultatele companiei 1.
- Pierderile nete din ultimii ani și deficitul acumulat ar putea limita flexibilitatea financiară dacă investițiile nu aduc rezultatele așteptate 1.
- Dacă investițiile AI se răresc, capacitatea extinsă ar putea rămâne neutilizată, iar marjele ar putea scădea 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri pentru al treilea trimestruQ3 2026
- Evoluția marjei brute non-GAAP față de nivelul de aproximativ 30%Q3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Applied Optoelectronics este un furnizor integrat vertical de produse de rețea din fibră optică, care acoperă patru piețe: centre de date de internet, televiziune prin cablu (CATV), telecomunicații și fibră până la locuință (FTTH) 1. Compania pornește de la lasere și componente laser și construiește apoi subansambluri, module și echipamente turn-key, în funcție de nevoile clienților 1.
Integrarea verticală permite dezvoltare rapidă de produse, timpi de răspuns scurți și control asupra calității și costurilor de producție 1. Laserele sunt realizate prin procedee proprii MBE și MOCVD, iar majoritatea cipurilor laser se fabrică în unitatea din Sugar Land, Texas 12.
Compania are trei site-uri de producție, în Sugar Land (Texas), Ningbo (China) și Taipei (Taiwan), plus un centru de cercetare-dezvoltare în Duluth (Georgia) 2. Conducerea a anunțat planuri de extindere a spațiului de producție în zona Sugar Land 2.
Piața în context
Piața este condusă de cererea de lățime de bandă, de la inteligența artificială și cloud până la trafic video și rețele conectate 2. În centrele de date, AI determină modernizarea și construcția de facilități noi, care cer conexiuni optice de 800G și mai mult 12.
Concentrarea clienților este mare: primii zece clienți au reprezentat 96,6% din venituri în 2025 1. Compania se așteaptă ca cererea să depășească capacitatea de producție până la jumătatea lui 2027 3.
Tendințe
- Cerere AI în centrele de datevânt din spate
Investițiile hyperscale în infrastructură AI cresc nevoia de interconectare optică la viteze de 800G și peste, ceea ce ar putea susține creșterea veniturilor dacă investițiile continuă 12.
- Trecerea la DOCSIS 4.0 în CATVvânt din spate
Operatorii de cablu planifică modernizări majore spre DOCSIS 4.0, iar compania a fost printre dezvoltatorii timpurii ai acestor echipamente 1.
- Ritm inegal al tranziției tehnologicemixt
Rezultatele trimestriale pot varia considerabil în perioadele de tranziție tehnologică, iar marjele depind de mixul de produse și de prețuri 1.
- Presiune asupra prețurilor și marjelorvânt din față
Produsele concurează intens și sunt adesea puțin diferențiate, ceea ce creează presiune constantă pe prețuri și pe marje 1.
Poziția concurențială
Compania activează într-un mediu competitiv, în care multe produse sunt diferențiate minim față de cele ale concurenților, iar vânzările sunt concentrate la câțiva clienți mari 1. Concurența vine atât de la producători de componente optice, cât și de la furnizori de echipamente CATV și de rețea 1.
Avantajele declarate față de concurenți includ producția internă de lasere, automatizarea ridicată și capacitatea de fabricare în SUA 1. Dacă ceilalți furnizori reușesc costuri mai mici sau livrări mai rapide, avantajul relativ al companiei ar putea scădea 1.
- Producători de componente optice pentru centre de date
Concurenți din piața transceiverelor pentru centre de date, unii cu producție în afara SUA, conform descrierii companiei 1.
- Furnizori de echipamente CATV
Companiile care proiectează echipamente CATV și care pot realiza intern subansamblurile livrate de AOI 1.
- Producători de echipamente de rețea pentru telecom
Clienți sau potențiali concurenți pe segmentul telecom și 5G, unde AOI furnizează lasere și transceivere 1.
- Alți furnizori de module optice
Companii care concurează pe prețul și viteza livrării produselor optice standard, un risc menționat de conducere 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Corning Climbs 6% as AI Optical Interconnect Demo Highlights Its Fiber; Lumentum, Coherent and Applied Optoelectronics Rise 4%Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Applied Optoelectronics (AAOI): Hyperscaler Capex Surge Fuels Unprecedented Demand for Optical InfrastructureYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Volatility Insurance for Applied Optoelectronics (AAOI) Stock Potentially Inspires a Contrarian OutlookYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Which Optics Stock Has Dominated in 2026: Applied Optoelectronics, Lumentum, or Coherent?Yahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- Lumentum Climbs 4% as the AI Optics Trade Extends a Second Session, Coherent and Applied Optoelectronics DriftYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Applied Optoelectronics Has a Rare Problem Thanks to a Possible U.S. Ban on ChinaYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- Applied Optoelectronics Sinks 12% on $600M Equity Offering, Lumentum and Coherent Drop 5%Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 nov. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Applied Optoelectronics, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Applied Optoelectronics, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Applied Optoelectronics, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.