olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ameriprise Financial, Inc. AMP
Investment Advice · SIC 6282 · Verticală: Investment Advice (SIC 6282)
Ameriprise Financial este o companie de servicii financiare diversificate, cu o istorie de peste 130 de ani, care oferă planificare financiară, gestiune de active și soluții de pensionare și protecție prin rețeaua sa de consilieri. Interesul pentru companie crește pe măsură ce activele administrate ating niveluri record, cu active de 1.8 trilioane USD la 30 iunie 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ameriprise Financial, Inc. (AMP) costa 527,41 USD (+4,46 % într-o zi), cu capitalizare 45,8 mld USD, P/E 11,9 pe un EPS diluat de 44,47 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,00 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 430,40–570,68 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,2 mld USD (+6,1 % an/an), profit net de 1,1 mld USD (+23,5 % an/an), EPS diluat 12,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 478,77 – 515,36
- peste banda superioară · %B 1,33 · lățimea benzii 7,4 %
- SMA 50 / 200
- 516,82 / 492,86
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,10 / -5,57
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,6 % | −1,1 % | +7,7 pp | — |
| 3 luni | −6,0 % | −0,5 % | −5,5 pp | — |
| 6 luni | +11,0 % | +4,4 % | +6,6 pp | — |
| De la început de an | +7,6 % | +12,3 % | −4,8 pp | — |
| 1 an | +16,7 % | +13,5 % | +3,1 pp | −6,9 % |
| 3 ani | +57,1 % | +76,4 % | −19,3 pp | +33,4 % |
| 5 ani | +72,8 % | +63,7 % | +9,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 4,5 mld | 4,5 mld | 4,9 mld | 5,0 mld | 4,9 mld | 5,0 mld | 5,2 mld |
| Amortizare și depreciere | 267,0 mil | -27,0 mil | -27,0 mil ≈ | -19,0 mil ≈ | 224,0 mil | -9,0 mil | -5,0 mil ≈ | -4,0 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 1,4 mld | 687,0 mil | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Impozit pe profit | 281,0 mil | 104,0 mil | 291,0 mil | 262,0 mil | 284,0 mil | 229,0 mil | 329,0 mil | 301,0 mil |
| Profit net | 1,1 mld | 583,0 mil | 1,1 mld | 912,0 mil | 1,0 mld | 915,0 mil | 1,1 mld | 1,1 mld |
| EPS diluat | 10,56 ≈ | 5,83 | 10,73 | 9,33 | 10,49 ≈ | 9,68 | 11,98 | 12,32 |
| Flux de numerar operațional | 383,0 mil | 1,7 mld | 1,8 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,7 mld | 459,0 mil | 2,9 mld ≈ | 1,5 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 58,0 mil | 36,0 mil | 38,0 mil ≈ | 44,0 mil ≈ | 44,0 mil | 29,0 mil | 37,0 mil ≈ | 42,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 144,0 mil | 144,0 mil | 152,0 mil ≈ | 151,0 mil ≈ | 149,0 mil | 148,0 mil | 152,0 mil ≈ | 151,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 665,0 mil | 730,0 mil | 581,0 mil ≈ | 701,0 mil ≈ | 895,0 mil | 874,0 mil | 779,0 mil ≈ | 915,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 39 din propriul istoric de 44 trimestre (min 3,8, mediană 12,6, max 30,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,9 mld | 13,1 mld | 12,0 mld | 13,4 mld | 14,3 mld | 16,1 mld | 17,9 mld | 18,9 mld |
| Venituri an/an | +6,1 % | +1,4 % | −8,7 % | +12,0 % | +7,1 % | +12,3 % | +11,4 % | +5,5 % |
| Profit net | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 3,4 mld | 3,1 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 3,6 mld |
| Profit net an/an | +41,8 % | −9,8 % | −19,0 % | +122,8 % | −7,8 % | −18,8 % | +33,1 % | +4,8 % |
| EPS diluat | 14,20 | 13,92 | 12,20 | 28,48 | 27,70 | 23,71 | 33,05 | 36,28 |
| EPS diluat an/an | +50,4 % | −2,0 % | −12,4 % | +133,4 % | −2,7 % | −14,4 % | +39,4 % | +9,8 % |
| netă % | 16,2 % | 14,4 % | 12,8 % | 25,5 % | 22,0 % | 15,9 % | 19,0 % | 18,8 % |
| Flux de numerar liber | 2,4 mld | 2,2 mld | 4,5 mld | 3,2 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | 6,4 mld | 8,2 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 11,2 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 6,5 mld USD
- Active totale
- 190,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 60,5 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- 43,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,0 mld | 13,4 mld | 14,3 mld | 16,1 mld | 17,9 mld | 18,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 153,0 mil | 144,0 mil | 142,0 mil | 151,0 mil | 142,0 mil | 151,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,8 mld | 4,2 mld | 3,9 mld | 3,2 mld | 4,3 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 297,0 mil | 768,0 mil | 782,0 mil | 678,0 mil | 866,0 mil | 941,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,5 mld | 3,4 mld | 3,1 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 12,20 | 28,48 | 27,70 | 23,71 | 33,05 | 36,28 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 125,7 mil | 120,0 mil | 113,7 mil | 107,8 mil | 102,9 mil | 98,2 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 107,8 mil
- 2024
- 102,9 mil
- 2025
- 98,2 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 8,9 mld | 9,6 mld | 8,8 mld | 8,6 mld | 9,5 mld | 11,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 602,0 mil | 590,0 mil | 630,0 mil | 681,0 mil | 733,0 mil | 744,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 108,0 mil | 193,0 mil | 192,0 mil | 298,0 mil | 262,0 mil | 356,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active totale | 165,9 mld | 177,7 mld | 158,9 mld | 175,2 mld | 181,4 mld | 190,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 160,0 mld | 172,9 mld | 155,0 mld | 170,5 mld | 176,2 mld | 184,4 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,9 mld | 4,8 mld † | 3,8 mld † | 4,7 mld † | 5,2 mld † | 6,5 mld † | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 298,0 mil
- 2024
- 262,0 mil
- 2025
- 356,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,6 mld | 3,3 mld | 4,4 mld | 4,7 mld | 6,6 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 147,0 mil | 120,0 mil | 182,0 mil | 184,0 mil | 176,0 mil | 162,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,5 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 4,2 mld ≈ | 4,5 mld ≈ | 6,4 mld ≈ | 8,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,9 mld | -4,4 mld | -13,6 mld | -9,3 mld | -551,0 mil | -1,5 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 952,0 mil | 1,7 mld | 8,4 mld | 4,4 mld | -5,2 mld | -5,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 497,0 mil | 511,0 mil | 534,0 mil | 550,0 mil | 574,0 mil | 596,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -9,3 mld
- 2024
- -551,0 mil
- 2025
- -1,5 mld
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 45,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 42,58 – 1.266,75 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1.131,06 – 1.266,75 (Mijloc 1.250,20)3 firme folosite · multiplul median 28,1x · quartile 25,4x – 28,5xBEN, BX, KKR
- Dividende actualizate (DDM)42,58 – 57,26 (Mijloc 48,84)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 20,7 % | 60 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 176,2 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 9,7 % | 81 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 9,4 % | 63 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,9x | 80 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 16,0 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 8,2 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere72/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare89/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AMERIPRISE FINANCIAL, INC. (AMP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 18,9 mld USD în 2025; creștere an/an 5,5 %; marjă netă 20,7 %; ROE 72,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 586,82–662,01 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 649,52 USD, prețul de 527,41 USD lasă un potențial de 23,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 18,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 176,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 9,7 %
- P/E (TTM): 11,9x
- Randament FCF: 16,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 8,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Investment Advice (SIC 6282) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 5,5 mld și 351,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 36 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BXBlackstone Inc. | 94,3 mld | 28,1 | 40,5 % | 21,8 % | +9,2 % | −14 % / +12 % |
| KKRKkr & Co. Inc. | 91,0 mld | 28,9 | 10,6 % | 14,8 % | −11,0 % | −17 % / +34 % |
| APOApollo Global Management, Inc. | 72,5 mld | 43,8 | 9,3 % | 5,2 % | +22,7 % | −7 % / +33 % |
| AMPAmeriprise Financial, Inc. | 45,8 mld | 11,9 | 72,0 % | 20,7 % | +5,5 % | +17 % / +57 % |
| TROWPrice T Rowe Group Inc | 24,0 mld | 11,3 | 19,7 % | 28,4 % | +3,1 % | +10 % / +12 % |
| BENFranklin Resources Inc | 17,2 mld | 22,8 | 6,8 % | 8,7 % | +3,5 % | +50 % / +37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 353,60 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 623,66 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 937,39 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 379,82 Randament total -28 % · Pe an -10 % | 750,21 Randament total 42 % · Pe an 12 % | 1.232,74 Randament total 134 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 407,98 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 902,43 Randament total 71 % · Pe an 11 % | 1.621,16 Randament total 207 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 187,55
- Marja netă± 131,29
- Creșterea anuală a veniturilor± 102,67
- Diluare anuală± 11,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Ameriprise Financial este o companie de servicii financiare diversificate, cu o istorie de peste 130 de ani, care oferă planificare financiară, gestiune de active și soluții de pensionare și protecție prin rețeaua sa de consilieri. Interesul pentru companie crește pe măsură ce activele administrate ating niveluri record, cu active de 1.8 trilioane USD la 30 iunie 2026 2.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare parte de nivelul activelor administrate, deci de evoluția piețelor 1.
- Segmentul de gestiune a activelor a înregistrat fluxuri nete de retragere în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Produsele anuale cu garanții variabile creează expunere la volatilitatea pieței și la costuri de acoperire 1.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru consiliere odată cu îmbătrânirea populației și transferul generațional de avere 1.
- Extinderea serviciilor bancare și de credit prin filiala bancară, dacă strategia de creștere se dovedește eficientă 3.
- Productivitate mai mare a consilierilor prin instrumente digitale și IA, ceea ce ar putea susține marjele 3.
Riscuri
- Expunerea la piețeridicat
Veniturile scad dacă piețele se depreciază, deoarece taxele depind de valoarea activelor administrate 1.
- Dobânzile și garanțiile din renteridicat
Schimbările de dobândă pot modifica valoarea garanțiilor minime și costurile de acoperire, cu impact asupra profitabilității 1.
- Retrageri și plecări de clienți sau consilierimediu
Plecările de consilieri și retragerile de active pot reduce veniturile recurente din taxe 3.
- Accesul la capital și ratingurile de creditmediu
O scădere a ratingurilor de creditare ar putea afecta costul capitalului și accesul la finanțare 1.
- Execuția tehnologică și IAscăzut
Investițiile în tehnologie și IA pot genera costuri mai mari decât beneficiile așteptate dacă implementarea întârzie 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă activele administrate continuă să crească prin fluxuri wrap și prin avansul pieței, creșterea veniturilor și a profitului ar putea rămâne solidă 2.
- Rentabilitatea ridicată a capitalului și disciplina în returnarea capitalului ar putea susține încrederea investitorilor pe termen lung 3.
- Îmbătrânirea populației ar putea crea o cerere durabilă pentru consiliere, ceea ce ar sprijini baza de clienți a companiei 1.
Ce ar strica teza
- O corecție a piețelor ar putea reduce rapid activele și veniturile bazate pe taxe, mai ales dacă fluxurile nete rămân negative 1.
- Dobânzile și garanțiile din produsele cu componentă variabilă ar putea genera costuri de acoperire mai mari decât s-a estimat 1.
- Concurența din partea produselor pasive și a platformelor alternative ar putea erodă marjele și cota de active în timp 1.
De urmărit
- Evoluția fluxurilor nete de clienți și a activelor administrateQ3 2026
- Marja ajustată a segmentului Advice & Wealth ManagementQ3 2026
- Fluxurile nete ale segmentului Asset ManagementQ3 2026
- Rata efectivă de impozitare operațională pentru întregul an 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Ameriprise Financial, Inc. este o companie holding din Delaware care activează prin filiale și se concentrează pe consiliere financiară și gestiunea activelor clienților individuali și instituționali 1. Strategia se bazează pe două abordări de piață, Wealth Management și Asset Management, susținute de o rețea de peste 10.000 de consilieri financiari 1. Compania urmărește ca, pe termen mediu, să crească profitul pe acțiune ajustat cu 12-15% pe an și rentabilitatea capitalului ajustată peste 30% 1.
Segmente
Advice & Wealth Management
Segmentul principal de creștere, care aduce servicii de planificare și brokerage pentru peste 3.5 milioane de clienți retail prin consilieri 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile ajustate au crescut cu 16% până la 3.2 miliarde USD, iar câștigul ajustat înainte de impozitare a fost de 939 milioane USD 3.
Piața în context
Cererea pentru consiliere financiară este susținută de tranziția generației baby boomers spre pensie și de tinerele generații care își construiesc averea, iar segmentul principal vizează gospodării cu active investibile între 500.000 și 5.000.000 USD 1. Valoarea activelor administrate depinde însă de evoluția piețelor financiare, ceea ce face ca veniturile să fie sensibile la fluctuațiile bursei și ale dobânzilor 1.
În trimestrul al doilea din 2026, fluxurile nete de clienți au fost pozitive în Advice & Wealth Management, iar în gestiunea activelor fluxurile au rămas negative, ceea ce sugerează o cerere diferențiată pe segmente 3. Comparația cu un an înainte arată o creștere de active susținută mai ales de avansul pieței și de fluxurile wrap 3.
Tendințe
- Îmbătrânirea populației și transferul de averevânt din spate
Tranziția generației baby boomers spre pensie crește cererea pentru consiliere și soluții de venit, ceea ce ar putea susține creșterea activelor administrate pe termen lung 1.
- Adoptarea inteligenței artificialemixt
Compania accelerează adoptarea IA în fluxurile de lucru ale consilierilor, păstrând în centru relația umană, ceea ce ar putea crește productivitatea, dar presupune investiții și riscuri de implementare 3.
- Volatilitatea piețelor și a dobânzilorvânt din față
Schimbările de dobânzi și declinurile de piață pot reduce veniturile din taxe bazate pe active și pot crește costurile de acoperire a garanțiilor din rentele variabile, dacă aceste condiții persistă 1.
- Cererea pentru produse de tip wrap și bancarevânt din spate
Fluxurile wrap și creșterea activelor bancare susțin veniturile recurente ale segmentului de consiliere, dar sunt dependente de comportamentul clienților și de condițiile de piață 3.
Poziția concurențială
Ameriprise concurează cu alte platforme de consilieri din industria americană și cu gestionari de active globali, în condițiile în care clienții pot muta fondurile către conturi cu alte structuri de comisioane sau către produse pasive 1. Avantajul declarat al companiei este brandul său și platforma de consilieri, dar presiunea concurențială rămâne ridicată 1.
- Platforme de consilieri independenți și regionale
Concurenții din canalul consilierilor, care pot atrage consilieri și active ale clienților în aceleași segmente de piață 1.
- Gestionari globali de active
Companii care concurează prin fonduri și conturi gestionate în aceleași categorii de produse, inclusiv pe piețele internaționale 1.
- Furnizori de produse de tip ETF și fonduri pasive
Vehicule investiționale mai ieftine care pot determina clienții să își reducă cota de active gestionate activ 1.
- Asigurători și furnizori de rente
Companii care oferă produse similare segmentului de pensionare și protecție, în concurență directă pentru aceiași clienți 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Ameriprise Stock: Is AMP Outperforming the Financial Sector?Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Ameriprise Financial Stock: Analyst Estimates & RatingsYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 mai 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)20 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ameriprise Financial, Inc. · 19 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ameriprise Financial, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ameriprise Financial, Inc. · 23 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.