olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
T. Rowe Price Group, Inc. TROW
Investment Advice · SIC 6282 · Verticală: Investment Advice (SIC 6282)
T. Rowe Price Group este un holding de servicii financiare cu active administrate de 1893.4 miliarde USD la 30 iunie 2026, după 1775.6 miliarde USD la finalul lui 2025. În trimestrul al doilea din 2026, rezultatele raportate arată venituri nete de 1907.4 milioane USD, dar și ieșiri nete de clienți de 6.5 miliarde USD, ceea ce indică o presiune persistentă asupra fondurilor active.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea T. Rowe Price Group, Inc. (TROW) costa 112,57 USD (+5,97 % într-o zi), cu capitalizare 24,0 mld USD, P/E 11,3 pe un EPS diluat de 9,94 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,59 %, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 86,19–121,68 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,0 mld USD (+5,9 % an/an), profit net de 612,3 mil USD (−5,2 % an/an), EPS diluat 2,79 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 98,31 – 109,31
- peste banda superioară · %B 1,30 · lățimea benzii 10,6 %
- SMA 50 / 200
- 105,41 / 103,72
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,74 / -0,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,3 % | −1,1 % | +9,4 pp | — |
| 3 luni | −2,1 % | −0,5 % | −1,6 pp | — |
| 6 luni | +6,1 % | +4,4 % | +1,7 pp | — |
| De la început de an | +10,0 % | +12,3 % | −2,4 pp | — |
| 1 an | +11,2 % | +13,5 % | −2,4 pp | −6,9 % |
| 3 ani | +17,7 % | +76,4 % | −58,7 pp | +33,6 % |
| 5 ani | −49,1 % | +63,7 % | −112,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,0 mld |
| Profit operațional | 568,4 mil | 596,3 mil | 478,3 mil | 643,2 mil | 471,0 mil | 680,5 mil | 540,5 mil | 769,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 573,0 mil | 667,0 mil | 713,8 mil | 881,6 mil | 613,1 mil | 632,2 mil | 909,6 mil | 787,4 mil |
| Impozit pe profit | 156,3 mil | 161,9 mil | 157,7 mil | 195,1 mil | 152,5 mil | 148,1 mil | 214,2 mil | 190,3 mil |
| Profit net | 439,9 mil | 490,5 mil | 505,2 mil | 646,1 mil | 445,3 mil | 498,2 mil | 632,0 mil | 612,3 mil |
| EPS diluat | 1,98 ≈ | 2,15 | 2,24 | 2,87 | 2,04 ≈ | 2,23 | 2,88 | 2,79 |
| Flux de numerar operațional | -281,9 mil | 632,9 mil | 529,9 mil ≈ | 609,3 mil ≈ | -18,7 mil | 824,3 mil | 517,3 mil ≈ | 543,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 113,0 mil | 82,0 mil | 62,2 mil ≈ | 63,3 mil ≈ | 66,7 mil | 62,0 mil | 66,4 mil ≈ | 72,7 mil ≈ |
| Dividende plătite | 284,6 mil | 289,5 mil | 285,6 mil ≈ | 283,4 mil ≈ | 284,5 mil | 289,1 mil | 282,1 mil ≈ | 285,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 68,1 mil | 215,2 mil | 113,1 mil ≈ | 153,5 mil ≈ | 139,1 mil | 333,5 mil | 167,3 mil ≈ | 100,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 16 din propriul istoric de 44 trimestre (min 9,6, mediană 14,4, max 18,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 5,6 mld | 6,2 mld | 7,7 mld | 6,5 mld | 6,5 mld | 7,1 mld | 7,3 mld |
| Venituri an/an | +10,7 % | +4,6 % | +10,5 % | +23,6 % | −15,4 % | −0,4 % | +9,8 % | +3,1 % |
| Profit net | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 3,1 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,1 mld |
| Profit net an/an | +22,7 % | +16,0 % | +11,3 % | +29,9 % | −49,5 % | +14,8 % | +17,4 % | −0,6 % |
| EPS diluat | 7,27 | 8,70 | 9,98 | 13,12 | 6,70 | 7,76 | 9,15 | 9,24 |
| EPS diluat an/an | +21,8 % | +19,7 % | +14,7 % | +31,5 % | −48,9 % | +15,8 % | +17,9 % | +1,0 % |
| netă % | 34,2 % | 37,9 % | 38,2 % | 40,2 % | 24,0 % | 27,7 % | 29,6 % | 28,5 % |
| Flux de numerar liber | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 3,2 mld | 2,1 mld | 911,2 mil | 1,3 mld | 1,5 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,4 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 11,0 mld USD
- Active totale
- 14,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 19,4 %
- ROA
- 15,0 %
- Marja FCF
- 20,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,2 mld | 7,7 mld | 6,5 mld | 6,5 mld | 7,1 mld | 7,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,7 mld | 3,7 mld | 2,4 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,2 mld | 4,0 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 718,9 mil | 896,1 mil | 498,6 mil | 654,6 mil | 683,8 mil | 667,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 2,4 mld | 3,1 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,98 | 13,12 | 6,70 | 7,76 | 9,15 | 9,24 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 231,2 mil | 228,8 mil | 227,1 mil | 224,8 mil | 223,3 mil | 220,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,60 | 4,32 | 4,80 | 4,88 | 4,96 | 5,08 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 224,8 mil
- 2024
- 223,3 mil
- 2025
- 220,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,2 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 695,4 mil | 736,2 mil | 755,7 mil | 806,6 mil | 977,0 mil | 845,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 665,7 mil | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 0 | 913,4 mil | 629,8 mil | 507,3 mil | 368,1 mil | 274,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 10,7 mld | 12,5 mld | 11,6 mld | 12,3 mld | 13,5 mld | 14,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,4 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,7 mld | 9,3 mld | 9,0 mld | 9,7 mld | 10,5 mld | 11,0 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 507,3 mil
- 2024
- 368,1 mil
- 2025
- 274,2 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,9 mld | 3,5 mld | 2,4 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 214,6 mil | 239,1 mil | 237,6 mil | 307,9 mil | 423,4 mil | 274,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,7 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 911,2 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -36,3 mil | -1,1 mld | -41,5 mil | 128,2 mil | -177,5 mil | 230,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,5 mld | -3,0 mld | -2,1 mld | -1,1 mld | -936,6 mil | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 845,8 mil | 1,7 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,2 mld | 1,1 mld | 849,8 mil | 254,4 mil | 337,2 mil | 620,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 128,2 mil
- 2024
- -177,5 mil
- 2025
- 230,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- -1,1 mld
- 2024
- -936,6 mil
- 2025
- -1,3 mld
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 24,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 66,76 – 283,11 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E252,78 – 283,11 (Mijloc 279,41)3 firme folosite · multiplul median 28,1x · quartile 25,4x – 28,5xBEN, BX, KKR
- Dividende actualizate (DDM)66,76 – 89,78 (Mijloc 76,57)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 28,4 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 73,1 % | 62 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,1 % | 34 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,3 % | 75 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,3x | 100 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,7 % | 83 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,4 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 71,4 % | 69 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere55/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate81/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente88/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare93/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PRICE T ROWE GROUP INC (TROW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,3 mld USD în 2025; creștere an/an 3,1 %; marjă netă 28,4 %; ROE 19,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 159,77–186,44 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 177,99 USD, prețul de 112,57 USD lasă un potențial de 58,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 36,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 28,4 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,3 %
- P/E (TTM): 11,3x
- Randament FCF: 6,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,4 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Investment Advice (SIC 6282) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 2,8 mld și 176,5 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 36 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BXBlackstone Inc. | 94,3 mld | 28,1 | 40,5 % | 21,8 % | +9,2 % | −14 % / +12 % |
| KKRKkr & Co. Inc. | 91,0 mld | 28,9 | 10,6 % | 14,8 % | −11,0 % | −17 % / +34 % |
| APOApollo Global Management, Inc. | 72,5 mld | 43,8 | 9,3 % | 5,2 % | +22,7 % | −7 % / +33 % |
| AMPAmeriprise Financial, Inc. | 45,8 mld | 11,9 | 72,0 % | 20,7 % | +5,5 % | +16 % / +49 % |
| TROWPrice T Rowe Group Inc | 24,0 mld | 11,3 | 19,7 % | 28,4 % | +3,1 % | +11 % / +18 % |
| BENFranklin Resources Inc | 17,2 mld | 22,8 | 6,8 % | 8,7 % | +3,5 % | +50 % / +37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TROW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 68,38 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 120,91 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 182,15 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 65,80 Randament total -31 % · Pe an -11 % | 130,97 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 216,72 Randament total 112 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 63,31 Randament total -26 % · Pe an -6 % | 141,86 Randament total 53 % · Pe an 9 % | 257,85 Randament total 165 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 32,74
- Marja netă± 22,92
- Creșterea anuală a veniturilor± 18,89
- Diluare anuală± 1,93
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
T. Rowe Price Group este un holding de servicii financiare cu active administrate de 1893.4 miliarde USD la 30 iunie 2026 2, după 1775.6 miliarde USD la finalul lui 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, rezultatele raportate arată venituri nete de 1907.4 milioane USD 3, dar și ieșiri nete de clienți de 6.5 miliarde USD 3, ceea ce indică o presiune persistentă asupra fondurilor active.
SWOT
Puncte tari
- Experiența îndelungată, o gamă largă de capabilități și o rețea de distribuție diversificată, care include fonduri mutuale, ETF-uri și conturi separate, susțin poziția firmei 1.
- Puterea financiară permite investiții în produse noi și în tehnologie, în ciuda presiunilor de cost 1.
- Prezența în multe țări și baza diversificată de clienți reduc dependența de o singură piață sau de un singur canal 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de valoarea activelor, care poate scădea rapid în perioade de piață slabă 1.
- Ieșirile nete de clienți din strategiile de creștere pe acțiuni au slăbit fluxurile de active în perioada recentă 3.
- Cheltuielile operaționale au crescut în trimestrul al doilea din 2026, iar restructurarea a adus costuri suplimentare 3.
Oportunități
- Creșterea canalului de pensii și a produselor țintă ar putea aduce active stabile dacă fluxurile revin pozitiv 1.
- Dezvoltarea ETF-urilor și a conturilor separate gestionate ar putea deschide noi surse de active 3.
- Parteneriatele strategice și extinderea în alternative pot diversifica veniturile dacă vor fi executate eficient 1.
Amenințări
- Migrarea către produse pasive și presiunea constantă asupra comisioanelor pot reduce veniturile unui administrator activ 1.
- Schimbările de reglementare pot crește obligațiile de conformitate și costurile operaționale 1.
- Volatilitatea piețelor și tensiunile geopolitice pot afecta valoarea activelor și retragerile investitorilor 2.
Riscuri
- Dependența de valoarea activelorridicat
Veniturile sunt legate de valoarea și compoziția activelor administrate, care pot scădea în perioade de piață slabă 1.
- Ieșiri nete de cliențiridicat
Fondurile pot fi retrase oricând fără preaviz, iar ieșirile din strategiile active pot continua dacă performanța rămâne sub așteptări 13.
- Contracte cu termen scurtmediu
Majoritatea veniturilor provin din contracte cu vehicule colective care pot fi reziliate pe termen scurt, ceea ce ar putea afecta rapid venitul 1.
- Presiunea reglementarămediu
Schimbările de reglementare pot crește costurile de conformitate și pot limita unele activități 1.
- Riscuri operaționale și reputaționalescăzut
Erorile personalului, eșecurile furnizorilor sau problemele modelelor cantitative pot afecta rezultatele și reputația firmei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piețele de acțiuni rămân favorabile și fluxurile de active se întorc pozitiv, valoarea activelor administrate ar putea continua să crească 2.
- Dacă programul de reducere a cheltuielilor reușește, marja operațională ar putea să se îmbunătățească 3.
- Creșterea produselor ETF și a conturilor separate gestionate ar putea diversifica sursele de venit 3.
Ce ar strica teza
- Dacă ieșirile nete de clienți continuă, activele administrate ar putea stagna chiar și într-un climat favorabil 3.
- Dacă rata efectivă a comisioanelor continuă să scadă, veniturile ar putea fi afectate chiar dacă volumul de active crește 3.
- Dacă migrarea către produse pasive se accelerează, cota de piață a strategiilor active ar putea scădea în continuare 1.
De urmărit
- Evoluția ieșirilor nete de clienți și a mixului de activeQ3 2026
- Rata efectivă a comisioanelor fără performanțăQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania oferă servicii globale de consultanță în investiții prin filialele sale, cu o experiență de peste 85 de ani 1. Gama include capabilități în acțiuni, obligațiuni, multi-asset și alternative, distribuite prin fonduri mutuale americane, fonduri tranzacționate la bursă, trusturi de investiții colective, conturi gestionate separat și alte produse 1. Veniturile provin în mare parte din comisioanele calculate ca procent din activele administrate, iar circa 55% din comisioane provin din fondurile mutuale americane sponsorizate 1.
Conducerea descrie un plan pe mai mulți ani care urmărește alinierea creșterii cheltuielilor cu cea a veniturilor, inclusiv eliminări de roluri, externalizarea unor capabilități tehnologice și ieșirea din anumite clădiri deținute 1. Compania a înregistrat o taxă de restructurare în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat o taxă de restructurare separată 3.
Piața în context
Pe termen mai lung, industria trece printr-o migrare a cotei de piață de la strategiile active la produsele pasive și printr-o presiune constantă asupra comisioanelor, ceea ce poate reduce veniturile unui administrator activ 1. Rata efectivă a comisioanelor fără comisioane de performanță a scăzut la 38.1 puncte de bază în trimestrul al doilea din 2026 3.
Tendințe
- Migrarea către produse pasivevânt din față
Investitorii preferă tot mai mult produse pasive cu comisioane mai mici, ceea ce ar putea reduce cota firmei din activele active dacă tendința continuă 1.
- Creșterea piețelor de acțiunivânt din spate
Randamentele bune din acțiuni în 2025 și în primul semestru din 2026 au ridicat AUM, deși efectul depinde de menținerea unui climat favorabil 12.
- Presiunea asupra comisioanelorvânt din față
Comisioanele mai mici și schimbarea mixului de active spre produse cu taxe reduse au diminuat rata efectivă a comisioanelor 3.
- Canalul de pensii și produsele țintămixt
Produsele pensie țintă și administrarea planurilor de pensie sunt o sursă de creștere stabilă, dar fluxurile nete din acest segment au fost mai mici în 2025 decât în 2024 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu instituții financiare care au resurse mai mari și game de produse mai largi, iar unele dintre acestea operează sub reguli diferite 1. Concurența se întemeiază pe performanța investițiilor, comisioane, calitatea consultanței și tehnologie 1.
Consolidarea industriei a dus la presiuni suplimentare asupra comisioanelor și a modificat peisajul concurențial, iar produsele similare ale concurenților pot afecta încrederea în produsele firmei indiferent de performanța proprie 1.
- Furnizori de produse pasive
Administratorii de produse pasive au câștigat cotă de piață de la administratorii activi, conform descrierii din raportul anual 1.
- Instituții financiare mari
Acestea au resurse mai mari și oferte mai largi de produse pe mai multe piețe, potrivit surselor 1.
- Administratori cu produse similare
Eșecul sau performanța slabă a produselor concurenților pot afecta încrederea în produse similare ale firmei 1.
- Concurenți cu mediu de reglementare diferit
Unii concurenți funcționează sub alte reguli, ceea ce le poate oferi avantaje în structura produselor 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- How Is T. Rowe Price's Stock Performance Compared to Other Financial Stocks?Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- ETFs Are an Engine of Growth, Says T. Rowe Price’s SawyerBloomberg Markets · 31 aug. 2026 · EN
- T. Rowe Price Bets on Fixed-Income ETFs With F/m Investments DealYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- T. Rowe Price to buy fixed income fund manager F/m InvestmentsYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- T. Rowe Price Bets Big on Fixed Income With F/m DealYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- T. Rowe Price Says Nigeria Attractive Even After 64% Stock RallyBloomberg Markets · 21 aug. 2026 · EN
- T.Rowe Price's Loefstrand on Frontier MarketsBloomberg Markets · 21 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent31 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / T. Rowe Price Group, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / T. Rowe Price Group, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / T. Rowe Price Group, Inc. · 31 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.