olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

APi Group Corporation APG

Services-To Dwellings & Other Buildings · SIC 7340 · Verticală: Services-To Dwellings & Other Buildings (SIC 7340)

44,03USD−5,05 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

APi Group este un furnizor global de servicii de siguranță la incendiu și de viață, securitate, lifturi și scări rulante, precum și servicii specializate, cu peste 500 de locații în 2025. În exercițiul 2025 veniturile nete au fost de 7.911 milioane USD, cu o creștere de 12,7%, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea raportată a fost de 13,3%, din care 10,1% organic. Compania a ridicat prognoza pentru 2026, cu venituri nete de 8.875-9.025 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea APi Group Corporation (APG) costa 44,03 USD (−5,05 % într-o zi), cu capitalizare 18,7 mld USD, P/E 54,4 pe un EPS diluat de 0,81 USD în ultimele 12 luni, beta 1,10, interval pe 52 de săptămâni 36,07–49,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,6 mld USD (+22,5 % an/an), profit net de 114,0 mil USD (+22,6 % an/an), EPS diluat 0,24 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,7 mld USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
54,4
EPS diluat TTM 0,81 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
1,84 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,10
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
36,0749,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
37,02 – 45,76
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 21,1 %
SMA 50 / 200
39,89 / 41,99
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,38 / 0,85
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,3 %−1,1 %+9,4 pp—
3 luni+5,4 %−0,5 %+5,8 pp—
6 luni−4,9 %+4,4 %−9,3 pp—
De la început de an+15,1 %+12,3 %+2,8 pp—
1 an+24,3 %+13,5 %+10,7 pp−5,1 %
3 ani+138,9 %+76,4 %+62,5 pp+33,5 %
5 ani+185,4 %+63,7 %+121,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,6 %
27 apr. 2026 → 16 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,6 %
04 ian. 2022 → 30 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+23,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
2,6 mld USD
+22,5 % an/an
Profit net
114,0 mil USD
+22,6 % an/an
EPS diluat
0,24
+20,0 % an/an
netă / operațională
4,5 % / 7,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,9 mld1,7 mld2,0 mld2,1 mld2,1 mld2,0 mld2,3 mld2,6 mld
Costul vânzărilor1,3 mld1,2 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,6 mld1,8 mld
Profit brut575,0 mil542,0 mil615,0 mil652,0 mil678,0 mil620,0 mil703,0 mil770,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare459,0 mil458,0 mil472,0 mil489,0 mil514,0 mil517,0 mil528,0 mil568,0 mil
Profit operațional116,0 mil84,0 mil143,0 mil163,0 mil164,0 mil103,0 mil175,0 mil202,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile—38,0 mil37,0 mil34,0 mil—30,0 mil36,0 mil45,0 mil
Profit înainte de impozit78,0 mil46,0 mil108,0 mil130,0 mil129,0 mil71,0 mil138,0 mil155,0 mil
Impozit pe profit11,0 mil11,0 mil31,0 mil37,0 mil32,0 mil14,0 mil39,0 mil41,0 mil
Profit net67,0 mil35,0 mil77,0 mil93,0 mil97,0 mil57,0 mil99,0 mil114,0 mil
EPS diluat0,16 ≈0,070,160,200,25 ≈0,120,200,24
Flux de numerar operațional283,0 mil62,0 mil83,0 mil ≈232,0 mil ≈382,0 mil85,0 mil83,0 mil ≈225,0 mil ≈
Investiții (capex)18,0 mil12,0 mil27,0 mil ≈31,0 mil ≈26,0 mil18,0 mil31,0 mil ≈27,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni075,0 mil0 ≈0 ≈0066,0 mil ≈186,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 17 din propriul istoric de 18 trimestre (min 43,0, mediană 61,0, max 286,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,7 mld985,0 mil3,6 mld3,9 mld6,6 mld6,9 mld7,0 mld7,9 mld
Venituri an/anindisponibil−73,6 %+264,2 %+9,8 %+66,4 %+5,6 %+1,3 %+12,7 %
Profit net136,0 mil-153,0 mil-153,0 mil47,0 mil73,0 mil153,0 mil250,0 mil302,0 mil
Profit net an/anindisponibil−212,5 %indisponibilindisponibil+55,3 %+109,6 %+63,4 %+20,8 %
EPS diluatindisponibil-1,15-2,21-0,670,10-0,46-0,56-0,69
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−560,0 %indisponibilindisponibil
netă %3,6 %-15,5 %-4,3 %1,2 %1,1 %2,2 %3,6 %3,8 %
Flux de numerar liber38,0 mil139,0 mil458,0 mil127,0 mil191,0 mil428,0 mil536,0 mil663,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
912,0 mil USD
Datorie financiară
2,8 mld USD
Datorie netă
1,8 mld USD
Capitaluri proprii
3,4 mld USD
Active totale
8,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,81x
Lichiditate curentă
1,50x
ROE
9,5 %
ROA
3,5 %
Marja FCF
8,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,9 mld
2024
7,0 mld
2025
7,9 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
5,0 mld
2024
4,8 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,9 mld
2024
2,2 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
359,0 mil
2024
484,0 mil
2025
554,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
145,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
232,0 mil
2024
330,0 mil
2025
413,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
79,0 mil
2024
80,0 mil
2025
111,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
153,0 mil
2024
250,0 mil
2025
302,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,46
2024
-0,56
2025
-0,69

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
352,7 mil
2024
401,5 mil
2025
415,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
479,0 mil
2024
499,0 mil
2025
912,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
150,0 mil
2024
143,0 mil
2025
145,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,6 mld
2024
2,7 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
385,0 mil
2024
379,0 mil
2025
397,0 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,5 mld
2024
2,9 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,6 mld
2024
8,2 mld
2025
8,9 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
472,0 mil
2024
497,0 mil
2025
526,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,0 mil
2024
4,0 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,3 mld
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,7 mld
2024
5,2 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,1 mld
2024
3,0 mld †
2025
3,4 mld †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
514,0 mil
2024
620,0 mil
2025
759,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
86,0 mil
2024
84,0 mil
2025
96,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
428,0 mil ≈
2024
536,0 mil ≈
2025
663,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-115,0 mil
2024
-829,0 mil
2025
-254,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-532,0 mil
2024
245,0 mil
2025
-121,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
41,0 mil
2024
0
2025
75,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
6,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
17,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
14,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
20,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
60,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
23,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
31,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
775,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
102,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
673,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
183,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
10 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
46 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
21,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
51,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
54,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
5,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
34,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
27,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 41 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

44,03 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
54,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
5,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 1188derivat 93

Scorul pe grupe

  • Evaluare20
  • Bilanț și datorie32
  • Calitate61
  • Creștere54
  • Randamente19

Interval de valoare estimat

Jos
17,93
USD pe acțiune
Mijloc
19,89
USD pe acțiune
Sus
24,18
USD pe acțiune
Preț: 44,03 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -54,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -121,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,93 – 24,18 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E17,93 – 24,18 (Mijloc 19,89)
    3 firme folosite · multiplul median 24,6x · quartile 22,2x – 29,9x
    ABM, FTDR, ROL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-To Dwellings & Other Buildings (SIC 7340)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 41/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate7,9 %45 (pe interval fix)17 %
Marja netă · Calitate4,1 %50 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate183,4 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,5 %54 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x32 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare54,4x0 (pe interval fix)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,6 %45 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,3 %19 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial32/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial54/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial19/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare20/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

APi Group Corporation (APG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,9 mld USD în 2025; creștere an/an 12,7 %; marjă netă 4,1 %; ROE 10,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 17,93–24,18 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,89 USD, prețul de 44,03 USD lasă un potențial de -54,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -121,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 41/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 183,4 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 54,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-To Dwellings & Other Buildings (SIC 7340) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
54,4x
mediana verticalei 24,6x
peste mediană (+121,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
2,1x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−29,5 %)
P/B
5,4x
mediana verticalei 7,5x
sub mediană (−28,4 %)
ROE
10,9 %
mediana verticalei 34,5 %
sub mediană (−68,6 %)
Marja netă
4,1 %
mediana verticalei 7,3 %
sub mediană (−43,5 %)
Marja EBIT
7,2 %
mediana verticalei 10,9 %
sub mediană (−33,7 %)
Venituri an/an
12,7 %
mediana verticalei 10,3 %
peste mediană (+24,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
APGAPi Group Corporation18,7 mld54,410,9 %4,1 %+12,7 %+24 % / +139 %
ROLRollins, Inc.18,3 mld35,236,0 %13,2 %+11,0 %−38 % / −6 %
FTDRFrontdoor, Inc.6,4 mld24,6101,9 %12,8 %+13,6 %+72 % / +170 %
ABMAbm Industries Incorporated3,2 mld19,79,2 %1,8 %+4,6 %+27 % / +34 %
PMECPrimech Holdings Ltd.11,6 mil—-13,0 %-2,6 %+2,5 %−71 % / −88 %
ARAIArrive AI Inc.5,4 mil——-52.935,3 %indisponibil−97 % / indisponibil
ABNBAirbnb, Inc.——34,5 %20,4 %+10,3 %+51 % / +40 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru APG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
28,30
Randament total -36 % · Pe an -36 %
49,98
Randament total 14 % · Pe an 14 %
75,22
Randament total 71 % · Pe an 71 %
3 ani
28,55
Randament total -35 % · Pe an -13 %
56,64
Randament total 29 % · Pe an 9 %
93,44
Randament total 112 % · Pe an 29 %
5 ani
28,81
Randament total -35 % · Pe an -8 %
64,18
Randament total 46 % · Pe an 8 %
116,07
Randament total 164 % · Pe an 21 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 14,16
  • Marja netă± 9,91
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,99
  • Diluare anuală± 0,83

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

APi Group este un furnizor global de servicii de siguranță la incendiu și de viață, securitate, lifturi și scări rulante, precum și servicii specializate, cu peste 500 de locații în 2025 1. În exercițiul 2025 veniturile nete au fost de 7.911 milioane USD, cu o creștere de 12,7% 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea raportată a fost de 13,3%, din care 10,1% organic 3. Compania a ridicat prognoza pentru 2026, cu venituri nete de 8.875-9.025 milioane USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un volum mare de venituri recurente din inspecție, service și monitorizare, susținut de obligații legale sau de asigurare 1.
  • Baza de clienți este diversificată, cu relații pe termen lung și concentrare redusă, ceea ce oferă stabilitate fluxurilor de numerar 1.
  • Scara globală și modelul descentralizat permit transferul de bune practici și dezvoltarea de lideri în cadrul afacerilor 1.

Puncte slabe

  • Cheltuielile administrative și generale au crescut mai repede decât veniturile în 2025, parțial din cauza costurilor non-recurente ale sistemelor 1.
  • Implementarea noilor sisteme ERP și migrarea către platforme cloud prezintă riscuri de întârzieri, depășiri de costuri și întreruperi operaționale 1.
  • Modelul descentralizat poate face mai greu de identificat rapid abaterile de la strategia generală sau de la politicile de conformitate 1.

Oportunități

  • Cererea generată de reglementări mai stricte și de inspecțiile obligatorii ar putea continua să crească pe termen lung 1.
  • Proiectele legate de inteligența artificială și de centrele de date ar putea deschide noi oportunități în sectorul high tech 1.
  • Piața fragmentată ar putea oferi încă multe ținte de achiziție, dacă strategia de integrare rămâne eficientă 1.

Amenințări

  • Tarifele vamale și presiunile asupra costurilor materialelor pot reduce activitatea proiectelor și pot limita marjele 12.
  • Concurența intensă și lipsa forței de muncă calificate pot pune presiune pe prețuri și pe calitatea serviciilor 12.
  • Fluctuațiile monedelor străine și riscurile din operațiunile internaționale pot afecta rezultatele financiare 1.

Riscuri

  • Achiziții care nu își ating obiectiveleridicat

    Achizițiile pot consuma resurse, pot genera depreciere și pot aduce pasive neprevăzute; integrarea afacerilor achiziționate ar putea fi mai dificilă decât s-a estimat 1.

  • Implementarea sistemelor ERPmediu

    Întârzierile sau erorile la implementarea noilor sisteme ERP și migrarea către cloud ar putea afecta controlul intern și capacitatea de raportare 1.

  • Proiecte întârziate sau prost gestionatemediu

    Depășirile de costuri, întârzierile și disputele contractuale ar putea genera costuri suplimentare sau pretenții împotriva companiei 1.

  • Riscuri în operațiunile internaționalemediu

    Reglementările anticorupție, sancțiunile, restricțiile de repatriere a veniturilor și schimbările legislative pot crea sancțiuni sau costuri de conformitate 1.

  • Tarife și lanțuri de aprovizionaremediu

    Tarifele și întreruperile lanțurilor de aprovizionare ar putea crește costurile materialelor și întârzia proiectele, ceea ce ar putea reduce activitatea 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea organică puternică în trimestrul al doilea din 2026, împreună cu o backlog record, sugerează că cererea pentru servicii recurente și proiecte rămâne solidă 3.
  • Ridicarea prognozei pentru venituri și EBITDA ajustat arată că managementul vede condiții favorabile pentru restul anului 3.
  • Baza de venituri recurente și cerințele legale de inspecție oferă o stabilitate care ar putea susține creșterea chiar și în perioade mai slabe ale economiei 1.

Ce ar strica teza

  • Achizițiile și integrarea lor implică riscuri de depreciere și costuri neprevăzute, iar un ritm de achiziții prea rapid ar putea diminua rentabilitatea 1.
  • Presiunile din cauza tarifelor, a costurilor forței de muncă și a concurenței ar putea reduce marjele, mai ales în segmentul Specialty Services 12.
  • Implementarea sistemelor ERP și migrarea către cloud ar putea genera costuri suplimentare și perturbări operaționale mai mari decât s-a anticipat 1.

De urmărit

  • Realizarea prognozei de venituri și EBITDA ajustat pentru 20262026
  • Evoluția marjei brute și a costurilor SG&A în segmentele Safety și SpecialtyQ3 2026
  • Impactul tarifelor vamale și al costurilor materialelor asupra activității proiectelorQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

APi Group operează prin două segmente raportabile: Safety Services, care cuprinde proiectarea, instalarea, inspecția, întreținerea și monitorizarea sistemelor de stingere a incendiilor, securitate electronică și lifturi, și Specialty Services, care include contractare specializată, fabricare, distribuție și servicii de infrastructură și utilități în America de Nord 12. Modelul său se bazează pe abordarea « inspection-first », în care inspecția inițială deschide calea către lucrări de service recurente, multe dintre ele impuse prin lege sau de asigurări 1.

Strategia de creștere combină creșterea organică, achizițiile și transferul de bune practici în cadrul unei structuri descentralizate, în care conducerea subsidiarelor ia decizii importante 1. Compania a finalizat 140 de achiziții din 2005 și urmărește integrarea rapidă a afacerilor achiziționate pentru a îmbunătăți marjele 1. Cheltuielile de capital sunt reduse, sub 1,5% din veniturile nete, ceea ce susține un profil de flux de numerar stabil 1.

Clienții includ companii din sectorul high tech, producție avansată, sănătate, centre de distribuție, infrastructură critică, comercial, industrial, educație, telecomunicații, utilități și guvern 1. Niciun client nu reprezintă mai mult de 5% din veniturile nete din 2025, ceea ce limitează concentrarea 1.

Piața în context

Cererea este influențată și de ciclicitatea industriilor clienților, de sezonalitate, deoarece veniturile sunt de obicei mai mici în primele două trimestre din cauza vremii nefavorabile în America de Nord, și de tarifele vamale, care pot crește costurile proiectelor 12.

Tendințe

  • Investiții întârziate în infrastructurăvânt din spate

    Infrastructura americană îmbătrânită necesită întreținere și retrofit, ceea ce a stimulat cererea, iar creșterea inteligenței artificiale și a calculului de înaltă performanță ar putea extinde proiectele mari din sectorul high tech 1.

  • Reglementări tot mai strictevânt din spate

    Codurile și standardele emise de asociații și agenții guvernamentale impun testare, inspecție și retrofit periodic, ceea ce poate crea cerere recurentă dacă reglementările continuă să se înăsprească 1.

  • Tarife și costuri de materialevânt din față

    Tarifele vamale cresc costul anumitor materiale și al proiectelor, ceea ce ar putea reduce activitatea proiectelor și cererea pentru servicii dacă presiunea persistă 12.

  • Presiune pe forța de muncămixt

    Concurența pentru muncitori calificați și costurile salariale mai mari pot reduce rentabilitatea și pot afecta capacitatea de a livra servicii la timp, mai ales dacă nu se pot transfera costurile către clienți 12.

Poziția concurențială

Industriile în care activează APi sunt foarte competitive, iar această concurență a dus în trecut la oferte mai mici și profit redus pe servicii 12. Compania susține că scara sa, portofoliul de servicii și poziția de lider pe nișe îi oferă avantaje în fața concurenților regionali și locali 1.

Concurenții sunt companii internaționale, naționale, regionale și locale din domeniul serviciilor de siguranță și al contractării specializate, iar concurența pentru achiziții poate ridica prețurile și reduce randamentul tranzacțiilor 1.

  • Companii regionale de contractare specializată din America de Nord

    Concurenți regionali și locali din segmentul Specialty Services, care concurează pe proiecte și servicii de infrastructură.

  • Furnizori locali de lifturi și scări rulante

    Companii de servicii locale care concurează pe contractele de întreținere a lifturilor și scărilor rulante.

  • Companii care concurează pentru achiziții

    Alți cumpărători potențiali pot oferi condiții mai favorabile sau au resurse financiare mai mari, ceea ce poate limita oportunitățile de achiziție.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / APi Group Corporation · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / APi Group Corporation · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / APi Group Corporation · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.