olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The Chefs' Warehouse, Inc. CHEF
Wholesale-Groceries, General Line · SIC 5141 · Verticală: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 514x)
The Chefs' Warehouse distribuie produse alimentare specializate și produse centrale din farfurie către chefi, restaurante fine dining și hoteluri din Statele Unite, Orientul Mijlociu și Canada, având în vedere o categorie fragmentată în consolidare. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2025 vânzări nete de aproximativ 4,1 miliarde USD, iar în al doilea trimestru din 2026 vânzările au crescut cu 12,9%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Chefs' Warehouse, Inc. (CHEF) costa 103,35 USD (−3,27 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 44,9 pe un EPS diluat de 2,30 USD în ultimele 12 luni, beta 0,70, interval pe 52 de săptămâni 57,27–116,42 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+11,2 % an/an), profit net de 29,6 mil USD (+54,7 % an/an), EPS diluat 0,67 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 100,02 – 116,08
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 14,9 %
- SMA 50 / 200
- 110,07 / 87,77
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,97 / -1,46
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,1 % | −5,9 % | −1,1 pp | — |
| 3 luni | −5,3 % | −4,6 % | −0,7 pp | — |
| 6 luni | +28,6 % | +0,2 % | +28,4 pp | — |
| De la început de an | +65,8 % | +7,4 % | +58,4 pp | — |
| 1 an | +62,7 % | +8,2 % | +54,5 pp | −1,3 % |
| 3 ani | +328,3 % | +68,4 % | +259,9 pp | −1,2 % |
| 5 ani | +181,9 % | +56,5 % | +125,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 25 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 950,7 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld |
| Costul vânzărilor | 782,6 mil | 724,8 mil | 780,6 mil | 774,1 mil | 866,0 mil | 801,6 mil | 875,7 mil | 851,0 mil |
| Profit brut | 251,0 mil | 226,0 mil | 254,3 mil | 247,2 mil | 276,6 mil | 257,4 mil | 292,9 mil | 284,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 206,8 mil | 202,8 mil | 213,8 mil | 208,1 mil | 225,2 mil | 224,1 mil | 234,2 mil | 233,4 mil |
| Profit operațional | 46,5 mil | 22,7 mil | 40,2 mil | 38,9 mil | 43,2 mil | 33,1 mil | 58,6 mil | 51,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 11,2 mil | 12,2 mil | 13,1 mil ≈ | 13,7 mil ≈ | 14,6 mil | 14,8 mil | 15,4 mil ≈ | 15,7 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,0 mil | 10,3 mil | 10,7 mil | 10,5 mil | 10,1 mil | 10,4 mil | 9,4 mil | 9,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 34,5 mil | 12,5 mil | 29,5 mil | 28,4 mil | 33,2 mil | 22,7 mil | 49,2 mil | 42,5 mil |
| Impozit pe profit | 10,5 mil | 2,2 mil | 8,3 mil | 9,3 mil | 11,5 mil | 5,4 mil | 15,5 mil | 12,9 mil |
| Profit net | 23,9 mil | 10,3 mil | 21,2 mil | 19,1 mil | 21,7 mil | 17,4 mil | 33,8 mil | 29,6 mil |
| EPS diluat | 0,52 ≈ | 0,25 | 0,49 | 0,44 | 0,47 ≈ | 0,40 | 0,76 | 0,67 |
| Flux de numerar operațional | 73,0 mil | 49,6 mil | 14,5 mil ≈ | -8,7 mil ≈ | 73,9 mil | 38,3 mil | 58,4 mil ≈ | 44,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 8,4 mil | 12,3 mil | 10,0 mil ≈ | 11,0 mil ≈ | 8,1 mil | 7,7 mil | 9,2 mil ≈ | 8,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,4 mil | 0 | 10,0 mil ≈ | 5,0 mil ≈ | -1,0 mii | 10,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 56 din propriul istoric de 32 trimestre (min 27,7, mediană 42,3, max 158,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,1 mld | 1,7 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,1 mld |
| Venituri an/an | +11,0 % | +10,2 % | −30,2 % | +57,0 % | +49,7 % | +31,4 % | +10,5 % | +9,4 % |
| Profit net | 20,4 mil | 24,2 mil | -82,9 mil | -4,9 mil | 27,8 mil | 34,6 mil | 55,5 mil | 72,4 mil |
| Profit net an/an | +42,0 % | +18,6 % | −442,7 % | indisponibil | indisponibil | +24,6 % | +60,4 % | +30,4 % |
| EPS diluat | 0,70 | 0,81 | -2,46 | -0,13 | 0,73 | 0,88 | 1,32 | 1,68 |
| EPS diluat an/an | +29,6 % | +15,7 % | −403,7 % | indisponibil | indisponibil | +20,5 % | +50,0 % | +27,3 % |
| netă % | 1,4 % | 1,5 % | -7,5 % | -0,3 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,7 % |
| Flux de numerar liber | 25,3 mil | 28,9 mil | 35,8 mil | -58,7 mil | -22,7 mil | 4,2 mil | 103,6 mil | 87,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 26 dec. 2025
- Numerar
- 121,0 mil USD
- Datorie financiară
- 748,5 mil USD
- Datorie netă
- 627,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 604,3 mil USD
- Active totale
- 2,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,24x
- Lichiditate curentă
- 2,05x
- ROE
- 12,7 %
- ROA
- 3,7 %
- Marja FCF
- 2,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,7 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 863,5 mil | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 248,2 mil | 390,5 mil | 618,6 mil | 814,5 mil | 914,1 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 336,4 mil | 379,3 mil | 518,2 mil | 704,8 mil | 784,9 mil | 849,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -102,7 mil | 10,8 mil | 85,7 mil | 100,9 mil | 128,2 mil | 145,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 19,8 mil | 22,0 mil | 24,3 mil | 32,9 mil | 40,6 mil | 53,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -82,9 mil ≈ | 32,8 mil ≈ | 110,1 mil ≈ | 133,8 mil ≈ | 168,8 mil ≈ | 198,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 20,9 mil | 17,6 mil | 43,8 mil | 45,5 mil | 48,7 mil | 41,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -123,6 mil | -6,8 mil | 41,9 mil | 55,5 mil | 79,5 mil | 103,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -40,7 mil | -1,9 mil | 14,1 mil | 20,9 mil | 24,1 mil | 31,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | -82,9 mil | -4,9 mil | 27,8 mil | 34,6 mil | 55,5 mil | 72,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,46 | -0,13 | 0,73 | 0,88 | 1,32 | 1,68 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 33,7 mil | 36,7 mil | 38,7 mil | 45,6 mil | 46,0 mil | 46,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 704,8 mil
- 2024
- 784,9 mil
- 2025
- 849,8 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- 45,6 mil
- 2024
- 46,0 mil
- 2025
- 46,0 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 193,3 mil | 115,2 mil | 158,8 mil | 49,9 mil | 114,7 mil | 121,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 96,4 mil | 172,5 mil | 260,2 mil | 334,0 mil | 366,3 mil | 392,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 82,5 mil | 144,5 mil | 245,7 mil | 284,5 mil | 316,0 mil | 385,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active curente | 405,7 mil | 470,0 mil | 720,9 mil | 730,9 mil | 868,0 mil | 969,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 115,4 mil | 133,6 mil | 185,7 mil | 234,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 01 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 214,9 mil | 221,8 mil | 287,1 mil | 356,0 mil | 356,3 mil | 362,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 111,7 mil | 104,7 mil | 155,7 mil | 184,9 mil | 160,4 mil | 137,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 974,3 mil | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 57,5 mil | 118,3 mil | 163,4 mil | 200,5 mil | 266,8 mil | 275,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 6,1 mil | 5,1 mil | 12,4 mil | 53,2 mil | 18,0 mil | 28,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 398,1 mil | 394,2 mil | 653,5 mil | 664,8 mil | 688,7 mil | 720,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 118,1 mil | 197,0 mil | 283,7 mil | 385,8 mil | 425,4 mil | 473,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 629,7 mil | 723,6 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 344,6 mil † | 350,2 mil † | 401,5 mil † | 454,7 mil † | 537,6 mil † | 604,3 mil † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 184,9 mil
- 2024
- 160,4 mil
- 2025
- 137,3 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 42,9 mil | -19,9 mil | 23,1 mil | 61,6 mil | 153,1 mil | 129,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,0 mil | 38,8 mil | 45,8 mil | 57,4 mil | 49,5 mil | 41,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 35,8 mil ≈ | -58,7 mil ≈ | -22,7 mil ≈ | 4,2 mil ≈ | 103,6 mil ≈ | 87,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -68,0 mil | -49,0 mil | -232,0 mil | -179,3 mil | -49,8 mil | -46,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 78,1 mil | -9,2 mil | 253,2 mil | 9,0 mil | -38,5 mil | -76,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 17,4 mil | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -179,3 mil
- 2024
- -49,8 mil
- 2025
- -46,8 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 50 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate76
- Creștere100
- Bilanț și datorie45
- Randamente3
- Evaluare14
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 35,86 – 126,51 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)73,66 – 126,51 (Mijloc 93,60)WACC 8,6 % · FCFF de pornire 208,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 19,2 %
- Colegi: EV/EBITDA35,86 – 54,05 (Mijloc 44,41)4 firme folosite · multiplul median 10,1x · quartile 8,6x – 11,8xDPZ, SYY, UNFI, USFD
- Colegi: P/E45,31 – 77,53 (Mijloc 68,66)7 firme folosite · multiplul median 29,9x · quartile 19,7x – 33,7xDIT, DPZ, PFGC, RAVE, SYY, UNFI, USFD
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 50/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,4 % | 60 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 2,3 % | 78 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 177,2 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 16,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 32,0 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,3x | 20 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,8x | 51 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,2x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 44,9x | 0 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 20,5x | 0 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,0 % | 51 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 3 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie45/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate76/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial3/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare14/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CHEFS’ WAREHOUSE, INC. (CHEF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-25.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,1 mld USD în 2025; creștere an/an 9,4 %; marjă netă 2,3 %; ROE 16,2 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.
Intervalul de valoare estimat este 45,31–77,53 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 68,66 USD, prețul de 103,35 USD lasă un potențial de -33,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -50,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 50/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 2,3 %
- Conversia profitului în FCF: 177,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 16,7 %
- CAGR EPS 3 ani: 32,0 %
- Lichiditatea curentă: 2,2x
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 2,3x
- P/E (TTM): 44,9x
- EV/EBITDA: 20,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 514x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYYSysco Corporation | 37,0 mld | 20,0 | 59,1 % | 2,1 % | +3,9 % | −1 % / +4 % |
| USFDUs Foods Holding Corp. | 22,9 mld | 29,9 | 18,0 % | 2,0 % | +4,1 % | +36 % / +144 % |
| PFGCPerformance Food Group Company | 17,3 mld | 43,7 | 8,2 % | 0,6 % | +7,2 % | +13 % / +69 % |
| DPZDomino’s Pizza, Inc. | 11,2 mld | 19,4 | — | 11,9 % | +5,0 % | −19 % / −13 % |
| CHEFChefs’ Warehouse, Inc. | 4,5 mld | 44,9 | 16,2 % | 2,3 % | +9,4 % | +63 % / +328 % |
| UNFIUnited Natural Foods, Inc. | 2,8 mld | 34,3 | 5,3 % | 0,3 % | −2,0 % | +23 % / +216 % |
| HFFGHf Foods Group Inc. | 77,6 mil | — | -15,5 % | -2,8 % | +2,2 % | −43 % / −70 % |
| DITAmcon Distributing Co | 59,4 mil | 33,1 | 1,6 % | 0,1 % | +3,9 % | −19 % / −48 % |
| RAVERave Restaurant Group, Inc. | 30,3 mil | 10,7 | 18,3 % | 22,3 % | +7,2 % | −33 % / −7 % |
| MWYNMarwynn Holdings, Inc. | 27,9 mil | — | -54,7 % | -24,7 % | +427,5 % | +60 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHEF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 69,20 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 121,79 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 182,68 Randament total 77 % · Pe an 77 % |
| 3 ani | 82,09 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 161,07 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 263,06 Randament total 155 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 97,37 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 213,01 Randament total 106 % · Pe an 16 % | 378,81 Randament total 267 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 40,27
- Marja netă± 28,19
- Creșterea anuală a veniturilor± 21,02
- Diluare anuală± 2,37
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
The Chefs' Warehouse distribuie produse alimentare specializate și produse centrale din farfurie către chefi, restaurante fine dining și hoteluri din Statele Unite, Orientul Mijlociu și Canada, având în vedere o categorie fragmentată în consolidare. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2025 vânzări nete de aproximativ 4,1 miliarde USD 1, iar în al doilea trimestru din 2026 vânzările au crescut cu 12,9% 2.
SWOT
Puncte tari
- Sortimentul specializat și rețeaua de centre de distribuție oferă un avantaj clar față de distribuitorii generali, iar forța de vânzări cu pregătire culinară susține relația cu chefii.
- Compania este un canal important pentru mulți furnizori mici, ceea ce consolidează poziția sa în aprovizionare.
- Baza de clienți este diversificată, fără concentrare semnificativă pe câțiva clienți mari.
Puncte slabe
- Modelul are marje reduse, ceea ce înseamnă că orice presiune asupra costurilor sau a prețurilor se transmite rapid asupra profitabilității.
- Compania nu folosește instrumente financiare de acoperire a riscului de preț al produselor alimentare.
- Activitatea Orientului Mijlociu rămâne sub nivelul anului anterior în perioada mai-iunie 2026, ceea ce arată vulnerabilitate regională.
Oportunități
- Creșterea penetrării clienților existenți și extinderea în piețe noi ar putea susține vânzările pe termen mediu.
- Consolidarea sectorului oferă oportunități de achiziții care ar putea accelera creșterea.
- Îmbunătățirea eficienței operaționale și a costurilor generale ar putea extinde marjele pe măsură ce volumele cresc.
Amenințări
- O scădere a cheltuielilor discreționare în restaurante ar putea reduce comenzile clienților și vânzările directe.
- Grupurile de achiziții colective ar putea forța scăderi de prețuri pentru clienții hotelieri.
- Tarifele și restricțiile comerciale ar putea crește costurile de import pentru produsele internaționale.
Riscuri
- Cheltuieli discreționareridicat
Clienții operează în industria alimentației în afara casei, iar o economie mai slabă ar putea reduce frecvența mesei în oraș și valoarea comenzilor.
- Marje reduse și inflațieridicat
Modelul are marje mici, iar inflația sau deflația pot afecta profitabilitatea dacă prețurile nu pot fi transferate la timp clienților.
- Concurență și schimbarea distribuitoruluimediu
Costul de schimbare este scăzut, iar concurenții ar putea oferi prețuri mai mici sau produse comparabile, reducând cota de piață.
- Dependența de furnizorimediu
Compania nu are contracte pe termen lung cu mulți furnizori, iar întreruperile de aprovizionare sau creșterile de cost ar putea afecta livrările.
- Forța de muncă și sindicalizarescăzut
Unele angajate sunt sindicalizate, iar extinderea sindicalizării sau contractele mai puțin favorabile ar putea crește costurile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică a volumelor și a numărului de clienți unici în al doilea trimestru din 2026 arată că sortimentul specializat are tracțiune reală 2.
- Marja brută a crescut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce sugerează că prețurile și gestionarea costurilor funcționează bine în inflație 2.
- Ghidajul pentru exercițiul 2026 prevede vânzări și EBITDA ajustat în creștere, iar consolidarea industriei oferă opțiuni suplimentare de achiziție 3.
Ce ar strica teza
- Marjele rămân mici, iar orice slăbire a cererii din restaurante sau presiune a costurilor ar putea reduce rapid profitabilitatea.
- Activitatea din Orientul Mijlociu se află încă sub nivelul anului anterior, ceea ce arată vulnerabilitatea unei părți a portofoliului geografic 3.
- Concurența și costul scăzut de schimbare a distribuitorului ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține prețurile și cota de piață.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de vânzări nete și EBITDA ajustat pentru exercițiul 2026next 10-K
- Evoluția volumelor organice pe cazuri și a numărului de clienți uniciQ3 2026
- Revenirea activității din Orientul Mijlociu la nivelul anului anteriorQ3 2026
- Evoluția marjei brute, mai ales în categoria produselor centrale din farfurie2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
Compania se concentrează pe clienții « Core Customers », adică restaurante independente cu meniu, restaurante fine dining, cluburi de golf, hoteluri, catering, școli de bucătărie, brutării și magazine de specialitate, iar portofoliul său include peste 90.000 de SKU-uri de la peste 4.000 de furnizori 1. Distribuția se face prin 44 de centre de distribuție și o forță de vânzări de aproximativ 1.100 de persoane, care combină educația culinară cu serviciul pentru clienți 1. Filiala Allen Brothers vinde direct consumatorilor, prin canale de tip mail și e-commerce, o parte din produsele centrale din farfurie 1.
Structura clientelei este diversificată, deoarece cei mai mari zece clienți reprezintă aproximativ 6% din vânzările nete ale exercițiului fiscal 2025 1. Compania acordă credit majorității clienților, cu termene de plată de obicei între 14 și 60 de zile 1.
Segmente
Produse specializate
Categoria specializată include brânzeturi fine, charcuterie artizanală, uleiuri și oțeturi, trufe, icre și produse de ciocolată și patiserie, iar compania susține că oferă o gamă mai adâncă decât distribuitorii tradiționali 1. În trimestrul al doilea din 2026, volumul organic pe cazuri a crescut cu aproximativ 6,0% în această categorie 2.
Produse centrale din farfurie
Această categorie cuprinde carne tăiată la comandă, pește și carne de pasăre fără hormoni, iar unele preparate se vând la un adaos calculat pe costul de achiziție, ceea ce amortizează parțial efectul deflației 1. În trimestrul al doilea din 2026, volumul organic vândut în kilograme a crescut cu aproximativ 8,8% 3.
Piața în context
Piața de distribuție alimentară pentru foodservice este fragmentată, cu distribuitori naționali, regionali și locali, iar barierele de intrare sunt scăzute 1. Compania este active în douăzeci și trei de piețe principale, inclusiv New York, Los Angeles, San Francisco, Dubai și Toronto 1. În al doilea trimestru din 2026, creșterea vânzărilor a fost de 12,9%, iar marja brută a crescut la 25,1% 2.
Cererea depinde de industria alimentației în afara casei, care este influențată de condițiile economice, de nivelul venitului disponibil și de încrederea consumatorilor 1. Inflația alimentară poate crește valoarea vânzărilor, dar și poate apăsa asupra cererii clienților 1.
Tendințe
- Creșterea organică a volumelorvânt din spate
Volumele organice pe cazuri și numărul de clienți unici au crescut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce sugerează penetrare mai bună a clienților existenți 2. Dacă această tendință continuă, ar putea susține creșterea vânzărilor peste nivelul inflației 2.
- Inflația alimentarămixt
Inflația a contribuit la creșterea vânzărilor și a marjelor în 2026, dar compania recunoaște că inflația prelungită poate comprima marjele dacă nu poate transfera costurile către clienți 12.
- Consolidarea industrieivânt din spate
Consolidarea distribuției specializate oferă oportunități de achiziție, care ar putea accelera creșterea față de ritmul organic 1.
- Presiune asupra cheltuielilor discreționarevânt din față
Un declin al mesei în oraș sau o reducere a cheltuielilor la restaurantele scumpe ar afecta direct clienții companiei și vânzările directe Allen Brothers 1.
Poziția concurențială
Concurența vine de la distribuitori naționali, multiregionali, regionali și locali, de la operatorii cash-and-carry, de la depozitele en-gros, de la lanțurile de supermarketuri și de la vânzătorii online 1. Grupurile de achiziții colective pot presa prețurile, mai ales pentru clienții din hoteluri 1.
Compania nu are contracte exclusive cu clienții, iar costul de schimbare a distribuitorului este scăzut, astfel încât avantajul se bazează pe sortiment, servicii și rețeaua logistică 1. Dacă rivalii ar oferi produse comparabile la prețuri mai mici, marjele ar putea scădea 1.
- Distribuitori tradiționali de tip broadline
Menționați în raport ca rivali cu sortiment mai larg și prețuri potențial mai mici, fără a fi identificați printr-un nume în sursele date.
- Distribuitori regionali și locali
Au avantaje de proximitate geografică și costuri mai mici de servire, potrivit riscurilor descrise în raport.
- Grupuri de achiziții colective
Pot agrega membri și forța de negociere, ceea ce ar putea presa prețurile pentru clienții din hoteluri.
- Vânzători online și retaileri alimentari
Concurează prin canale digitale și prin depozite cu sortiment general, fără a fi identificați în sursele date.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-26 · SEC / The Chefs' Warehouse, Inc. · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-26 · SEC / The Chefs' Warehouse, Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Chefs' Warehouse, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.