olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

US Foods Holding Corp. USFD

Wholesale-Groceries & Related Products · SIC 5140 · Verticală: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 514x)

109,93USD+8,46 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

US Foods Holding Corp. este unul dintre cei mai mari distribuitori de alimente pentru sectorul foodservice din Statele Unite, care livrează produse și servicii la aproximativ 250.000 de locații ale clienților, de la restaurante independente la unități din sănătate și ospitalitate. În contextul inflației alimentare și al presiunilor de cost, compania a raportat în primul semestru al exercițiului fiscal 2026 o creștere a volumului de cazuri și o marjă ajustată în creștere, cu vânzări nete de 10,5 miliarde USD în trimestrul al doilea.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea US Foods Holding Corp. (USFD) costa 109,93 USD (+8,46 % într-o zi), cu capitalizare 23,8 mld USD, P/E 33,8 pe un EPS diluat de 3,25 USD în ultimele 12 luni, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 70,05–110,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 10,5 mld USD (+4,5 % an/an), profit net de 275,0 mil USD (+22,8 % an/an), EPS diluat 1,24 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,8 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
33,8
EPS diluat TTM 3,25 · TTM până la 27 iun. 2026
E/P (TTM)
2,96 %
TTM până la 27 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,61
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
70,05110,94

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
66,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
95,59 – 107,60
peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 11,8 %
SMA 50 / 200
99,28 / 94,83
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,99 / 1,41
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+16,2 %−1,1 %+17,3 pp—
3 luni+9,4 %−0,5 %+9,8 pp—
6 luni+19,4 %+4,4 %+15,0 pp—
De la început de an+46,0 %+12,3 %+33,6 pp—
1 an+49,8 %+13,5 %+36,2 pp+1,0 %
3 ani+167,3 %+76,4 %+90,9 pp+1,3 %
5 ani+185,1 %+63,7 %+121,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,1 %
12 feb. 2026 → 22 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,8 %
25 feb. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+23,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 27 iun. 2026

Venituri
10,5 mld USD
+4,5 % an/an
Profit net
275,0 mil USD
+22,8 % an/an
EPS diluat
1,24
+29,2 % an/an
netă / operațională
2,6 % / 4,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri9,7 mld9,5 mld9,4 mld10,1 mld10,2 mld9,8 mld9,6 mld10,5 mld
Costul vânzărilor8,1 mld7,8 mld7,7 mld8,3 mld8,4 mld8,1 mld8,0 mld8,6 mld
Profit brut1,7 mld1,7 mld1,6 mld1,8 mld1,8 mld1,7 mld1,7 mld1,9 mld
Cheltuieli generale și de vânzare1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld
Profit operațional279,0 mil302,0 mil224,0 mil372,0 mil282,0 mil321,0 mil216,0 mil443,0 mil
Amortizare și depreciere114,0 mil ≈111,0 mil112,0 mil115,0 mil ≈118,0 mil ≈117,0 mil119,0 mil118,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile75,0 mil80,0 mil77,0 mil74,0 mil76,0 mil78,0 mil75,0 mil77,0 mil
Profit înainte de impozit201,0 mil87,0 mil148,0 mil300,0 mil206,0 mil244,0 mil142,0 mil369,0 mil
Impozit pe profit53,0 mil21,0 mil33,0 mil76,0 mil53,0 mil60,0 mil26,0 mil94,0 mil
Profit net148,0 mil66,0 mil115,0 mil224,0 mil153,0 mil184,0 mil116,0 mil275,0 mil
EPS diluat0,610,28 ≈0,490,960,670,82 ≈0,521,24
Flux de numerar operațional270,0 mil ≈283,0 mil391,0 mil334,0 mil ≈351,0 mil ≈293,0 mil294,0 mil431,0 mil ≈
Investiții (capex)80,0 mil ≈105,0 mil84,0 mil77,0 mil ≈115,0 mil ≈134,0 mil98,0 mil76,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni574,0 mil ≈320,0 mil23,0 mil247,0 mil ≈332,0 mil ≈324,0 mil75,0 mil370,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 30 trimestre (min 12,0, mediană 25,5, max 216,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2017201820192021⚠ 2022202320242025
Venituri24,1 mld24,2 mld25,9 mld22,9 mld34,1 mld35,6 mld37,9 mld39,4 mld
Venituri an/an+5,4 %+0,1 %+7,3 %indisponibil—+4,5 %+6,4 %+4,1 %
Profit net444,0 mil407,0 mil385,0 mil-226,0 mil265,0 mil506,0 mil494,0 mil676,0 mil
Profit net an/an+111,4 %−8,3 %−5,4 %indisponibil—+90,9 %−2,4 %+36,8 %
EPS diluat1,971,871,75-1,151,012,022,022,94
EPS diluat an/an+91,3 %−5,1 %−6,4 %indisponibil—+100,0 %0,0 %+45,5 %
netă %1,8 %1,7 %1,5 %-1,0 %0,8 %1,4 %1,3 %1,7 %
Flux de numerar liber528,0 mil374,0 mil502,0 mil224,0 mil500,0 mil831,0 mil833,0 mil959,0 mil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025

Numerar
41,0 mil USD
Datorie financiară
137,0 mil USD
Datorie netă
96,0 mil USD
Capitaluri proprii
4,3 mld USD
Active totale
13,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
1,16x
ROE
15,3 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
2,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
35,6 mld
2024
37,9 mld
2025
39,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
29,4 mld
2024
31,3 mld
2025
32,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
6,1 mld
2024
6,5 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
5,1 mld
2024
5,4 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
395,0 mil
2024
438,0 mil
2025
462,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,4 mld ≈
2024
1,5 mld ≈
2025
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
324,0 mil
2024
315,0 mil
2025
305,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
678,0 mil
2024
644,0 mil
2025
898,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
172,0 mil
2024
150,0 mil
2025
222,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit net
2023
506,0 mil
2024
494,0 mil
2025
676,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,02
2024
2,02
2025
2,94

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
250,0 mil
2024
244,0 mil
2025
230,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
269,0 mil
2024
59,0 mil
2025
41,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,0 mld
2024
4,0 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
5,7 mld
2024
5,8 mld
2025
5,8 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
803,0 mil
2024
836,0 mil
2025
781,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active totale
2023
13,2 mld
2024
13,4 mld
2025
13,9 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
110,0 mil
2024
109,0 mil
2025
137,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,1 mld
2024
3,3 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,4 mld
2024
8,9 mld
2025
9,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,7 mld †
2024
4,5 mld †
2025
4,3 mld †

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
309,0 mil
2024
341,0 mil
2025
410,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
831,0 mil ≈
2024
833,0 mil ≈
2025
959,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-495,0 mil
2024
-552,0 mil
2025
-497,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-587,0 mil
2024
-831,0 mil
2025
-890,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
294,0 mil
2024
948,0 mil
2025
926,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
9,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
36,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
36,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
45,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
42,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
15,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Marja EBITDA
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Marja EBIT
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Marja FCF
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026

Randamente

ROE
16,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
ROA
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
ROIC
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
ROCE
12,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
94,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
4,1x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Investiții (capex)
423,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
946,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
129,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
79,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
20 zile
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
8 zile
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
23,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
32,7x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
P/E (TTM)
33,8x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Randamentul profitului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
EV/EBITDA
13,8x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
EV/EBIT
18,9x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
EV/Venit
0,6x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
P/FCF
25,1x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Randament FCF
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 59 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

109,93 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
P/E (TTM)
33,8x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 27 iun. 2026
EV/EBITDA
13,8x
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
ROE
16,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026 · bilanț la 27 iun. 2026
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 27 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 27 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1805derivat 100

Scorul pe grupe

  • Evaluare37
  • Randamente66
  • Calitate79
  • Bilanț și datorie58
  • Creștere71

Interval de valoare estimat

Jos
69,77
USD pe acțiune
Mijloc
86,81
USD pe acțiune
Sus
109,81
USD pe acțiune
Preț: 109,93 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -26,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 64,66 – 129,47 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)72,10 – 109,81 (Mijloc 86,81)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 1,2 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 15,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA69,77 – 81,24 (Mijloc 70,75)
    3 firme folosite · multiplul median 8,9x · quartile 8,8x – 10,2x
    DPZ, SYY, UNFI
  • Colegi: P/E64,66 – 129,47 (Mijloc 107,49)
    7 firme folosite · multiplul median 33,1x · quartile 19,9x – 39,8x
    CHEF, DIT, DPZ, PFGC, RAVE, SYY, UNFI
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 514x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 59/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate21,1 %80 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate1,8 %56 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate129,9 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,0 %42 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere42,8 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x80 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,1x40 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x28 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare33,8x43 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare13,8x20 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare4,0 %50 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,6 %66 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie58/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere71/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial66/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare37/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

US FOODS HOLDING CORP. (USFD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-27.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 39,4 mld USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 1,8 %; ROE 16,4 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 69,77–109,81 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 86,81 USD, prețul de 109,93 USD lasă un potențial de -21,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -26,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 21,1 %
  • Conversia profitului în FCF: 129,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: 42,8 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,1x

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • EV/EBITDA: 13,8x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 514x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
33,8x
mediana verticalei 33,1x
la mediană
EV/EBITDA
13,8x
mediana verticalei 8,9x
peste mediană (+55,0 %)
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+33,2 %)
P/B
5,6x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+113,0 %)
ROE
16,4 %
mediana verticalei 6,8 %
peste mediană (+142,1 %)
Marja netă
1,8 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+215,7 %)
Marja EBIT
3,1 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+131,3 %)
Venituri an/an
4,1 %
mediana verticalei 5,0 %
sub mediană (−17,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−94,7 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYYSysco Corporation37,9 mld20,559,1 %2,1 %+3,9 %+1 % / +7 %
USFDUs Foods Holding Corp.23,8 mld33,816,4 %1,8 %+4,1 %+50 % / +167 %
PFGCPerformance Food Group Company17,3 mld43,78,2 %0,6 %+7,2 %+13 % / +68 %
DPZDomino’s Pizza, Inc.11,2 mld19,3—11,9 %+5,0 %−19 % / −13 %
CHEFChefs’ Warehouse, Inc.4,6 mld46,516,2 %2,3 %+9,4 %+74 % / +297 %
UNFIUnited Natural Foods, Inc.2,9 mld36,05,3 %0,3 %−2,0 %+29 % / +232 %
HFFGHf Foods Group Inc.80,3 mil—-15,5 %-2,8 %+2,2 %−41 % / −69 %
DITAmcon Distributing Co59,4 mil33,11,6 %0,1 %+3,9 %−19 % / −48 %
RAVERave Restaurant Group, Inc.31,1 mil11,018,3 %22,3 %+7,2 %−31 % / −4 %
MWYNMarwynn Holdings, Inc.27,7 mil—-54,7 %-24,7 %+427,5 %+59 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru USFD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
67,64
Randament total -38 % · Pe an -38 %
119,55
Randament total 9 % · Pe an 9 %
180,03
Randament total 64 % · Pe an 64 %
3 ani
66,30
Randament total -40 % · Pe an -16 %
131,80
Randament total 20 % · Pe an 6 %
217,83
Randament total 98 % · Pe an 26 %
5 ani
64,99
Randament total -41 % · Pe an -10 %
145,30
Randament total 32 % · Pe an 6 %
263,57
Randament total 140 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 32,95
  • Marja netă± 23,06
  • Creșterea anuală a veniturilor± 18,84
  • Diluare anuală± 1,94

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

US Foods Holding Corp. este unul dintre cei mai mari distribuitori de alimente pentru sectorul foodservice din Statele Unite, care livrează produse și servicii la aproximativ 250.000 de locații ale clienților, de la restaurante independente la unități din sănătate și ospitalitate. În contextul inflației alimentare și al presiunilor de cost, compania a raportat în primul semestru al exercițiului fiscal 2026 o creștere a volumului de cazuri și o marjă ajustată în creștere, cu vânzări nete de 10,5 miliarde USD în trimestrul al doilea.

SWOT

Puncte tari

  • Scara națională, rețeaua extinsă de distribuție și flota mare de camioane permit operarea eficientă și servicii la nivel înalt pentru clienți. 1
  • Portofoliul de marcă proprie și platforma digitală MOXē® susțin fidelizarea clienților și pot crește profitabilitatea. 1
  • Creșterea volumului la restaurantele independente și în sănătate și ospitalitate indică o strategie care funcționează în prezent. 2

Puncte slabe

  • Marjele operaționale sunt reduse, iar rezultatele depind de cât de repede compania poate transmite costurile către clienți. 1
  • Dependența de grupurile de achiziții aduce presiune asupra prețurilor, iar pierderea unor relații ar putea afecta vânzările. 1
  • Datoria netă ridicată limitează flexibilitatea financiară, deși raportul față de EBITDA ajustat s-a îmbunătățit în trimestrul al doilea. 3

Oportunități

  • Dacă restaurantele independente continuă să crească, compania ar putea obține marje mai bune, întrucât acești clienți sunt cei mai profitabili. 1
  • Integrarea achizițiilor recente și extinderea în noi piețe regionale ar putea deschide creștere suplimentară. 1
  • Instrumentele AI și digitale ar putea reduce costurile operatorilor și consolida poziția companiei în relația cu clienții. 1

Amenințări

  • O încetinire economică sau o scădere a încrederii consumatorilor ar putea reduce numărul de mese luate în afara casei. 1
  • Tarifele, inflația și volatilitatea costului combustibilului pot crește costurile fără a fi transmise integral clienților. 1
  • Concurența din partea distribuitorilor locali, a cluburilor en-gros și a comercianților online ar putea reduce prețurile și marjele. 1

Riscuri

  • Încetinirea economieiridicat

    O reducere a activității economice sau a încrederii consumatorilor ar putea scădea frecvența și suma cheltuite pentru mesele în afara casei. 1

  • Marje reduse și costuri volatileridicat

    Compania operează cu marje mici, iar dacă costurile cresc mai repede decât prețurile, profitabilitatea ar putea fi afectată. 1

  • Relația cu grupurile de achizițiimediu

    Dacă grupurile de achiziții negociază condiții mai favorabile cu concurenții sau dacă relațiile se rup, o parte din vânzări ar putea fi pierdută. 1

  • Dependența de furnizorimediu

    Întreruperile de aprovizionare, lipsa de produse sau creșterile de preț ale furnizorilor pot împiedica onorarea comenzilor. 1

  • Tehnologie și securitate ciberneticăscăzut

    Incidentele cibernetice sau eșecurile de sistem ar putea perturba comenzile și livrările, iar adoptarea AI aduce riscuri noi. 2

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea volumului la restaurantele independente și rezultatele record ale EBITDA ajustat sugerează că strategia companiei funcționează, iar reafirmarea ghidajului pentru anul fiscal 2026 consolidează această perspectivă. 3
  • Scara națională, portofoliul de marcă proprie și platforma digitală oferă un avantaj greu de replicat de concurenții mai mici, iar marjele ar putea continua să crească dacă execuția rămâne bună.
  • Fluxul de numerar operațional și programul de răscumpărare de acțiuni arată disciplină financiară, iar reducerea raportului datorie netă față de EBITDA ajustat ar putea sprijini creșterea câștigurilor pe termen lung. 3

Ce ar strica teza

  • Marjele sunt reduse, iar o perioadă prelungită de inflație sau de costuri volatile ar putea presa profitabilitatea chiar dacă vânzările cresc.
  • Concentrarea pe restaurantele independente, cei mai profitabili clienți, ar putea deveni o vulnerabilitate dacă aceștia reduc consumul sau dacă presiunea prețurilor din partea grupurilor de achiziții crește.
  • Datoria netă rămâne semnificativă, iar o încetinire economică ar putea reduce fluxul de numerar disponibil pentru investiții și răscumpărări. 3

De urmărit

  • Realizarea ghidajului privind vânzările nete și EBITDA ajustat pentru anul fiscal 20262026
  • Evoluția volumului de cazuri la restaurantele independente și la clienții din chainQ3 2026
  • Impactul integrării achizițiilor Jake's Finer Foods și Shetakis asupra marjelor2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Clienții principali sunt restaurantele independente, pe care compania le consideră cele mai profitabile, dar și sectoarele sănătate, ospitalitate, educație și guvern. Conform raportului anual, în exercițiul fiscal 2025 nicio clientelă nu a reprezentat mai mult de 2% din vânzările către clienți, iar grupurile de achiziții (GPO) au generat aproximativ 27% din vânzările nete. 1

Segmente

Carne și fructe de mare

Carnea și fructele de mare reprezintă cea mai mare categorie de vânzări, cu 13.974 milioane USD în exercițiul fiscal 2025, de la 12.930 milioane USD în exercițiul precedent. Categoria este urmată de produsele dry grocery și cele refrigerate și congelate. 1

Produse alimentare de bază și lactate

Categoriile dry grocery (6.685 milioane USD), refrigerate și congelate (6.635 milioane USD) și lactate (4.214 milioane USD) formează partea stabilă a portofoliului. Echipamentele, consumabilele și băuturile completează gama de produse vândute. 1

Restul sortimentului

Băuturile (2.338 milioane USD), echipamentele și consumabilele (3.631 milioane USD) și produsele proaspete (1.947 milioane USD) completează portofoliul, iar produsele proaspete au scăzut față de exercițiul precedent. 1

Piața în context

Piața distribuției foodservice din SUA este fragmentată, cu distribuitori locali, regionali și naționali, iar US Foods este clasificat drept distribuitor broadline. Cererea depinde de frecvența cu care consumatorii mănâncă în afara casei, sensibilă la condițiile economice și la încrederea consumatorilor. 1

Industria operează cu marje reduse și stocuri cu rotație ridicată. Costurile alimentare volatile și inflația se transmit în prețuri cu întârziere, iar în primul semestru al exercițiului fiscal 2026 inflația alimentară a adăugat creșterii vânzărilor o componentă de preț. 2

Tendințe

  • Preferințe alimentare în schimbaremixt

    Noile tendințe alimentare și schimbările de dietă reorganizează comportamentul din restaurante, iar distribuitorii vor avea nevoie de sortimente mai largi și de lanțuri de aprovizionare eficiente pentru a răspunde cererii de produse sănătoase și proaspete. 1

  • Tehnologie și inteligență artificialăvânt din spate

    Instrumentele digitale și AI pot reduce risipa și pot optimiza costurile operatorilor, iar distribuitorii cu platforme digitale solide, precum MOXē®, ar putea câștiga avantaj competitiv. Competitorii care folosesc tehnologii noi pot însă intensifica presiunea asupra marjelor. 1

  • Tarifele și inflațiavânt din față

    Tarifele la ingredientele importate, ambalaje și echipamente cresc costurile, iar operatorii au tendința de a crește prețurile din meniu și de a trece la surse interne. Presiunea inflaționistă poate reduce cererea discreționară și poate afecta profitabilitatea. 1

  • Creștere în segmentul independentvânt din spate

    Restaurantele independente, sănătatea și ospitalitatea au crescut peste media pieței în primul semestru al exercițiului fiscal 2026, ceea ce sugerează că strategia de focalizare pe aceste segmente produce rezultate. 2

Poziția concurențială

Concurența este intensă, între distribuitori naționali, multiregionali, regionali și locali, dar și din partea magazinelor cash and carry, a cluburilor cu vânzare en-gros, a magazinelor alimentare și a comercianților online. Clienții nu au de obicei contracte exclusive și pot trece la alți distribuitori, iar barierele de intrare sunt scăzute. 1

Unii concurenți au scală sau resurse financiare mai mari în anumite piețe, iar distribuitorii locali pot beneficia de proximitate și costuri de deservire mai mici. Compania se diferențiază prin marca proprie, platforma digitală și rețeaua extinsă de livrare. 1

  • Sysco CorporationSYY

    Distribuitor foodservice de mari dimensiuni, menționat în sursele analizate ca parte a concurenței din industrie prin categoria distribuitorilor broadline și a rivalilor cu scală mai mare.

  • Operatori regionali și locali de distribuție

    Distribuitorii regionali și locali se pot grupa în cooperative de achiziții, pot avea prezență locală și costuri de deservire reduse, ceea ce le oferă un avantaj în anumite zone geografice. 1

  • Cash-and-carry și cluburi en-gros

    Magazinele cash-and-carry, cluburile cu vânzare en-gros și comercianții online concurează pentru aceiași clienți din foodservice, în special pentru operatorii mici sensibili la preț. 1

  • Comercianții online și magazinele alimentare

    Comercianții online de produse alimentare en-gros și lanțurile de magazine alimentare concurează în segmente specifice, folosind tehnologie și canale directe către operatori. 1

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-27 · SEC / US Foods Holding Corp. · 12 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / US Foods Holding Corp. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / US Foods Holding Corp. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

US Foods Holding Corp. (USFD): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw