olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Chunghwa Telecom Co., Ltd. CHT
Radiotelephone Communications · SIC 4812 · Verticală: Radiotelephone Communications (SIC 4812)
Chunghwa Telecom este cel mai mare furnizor de servicii de telecomunicații din Taiwan, cu venituri de NT$236.1 miliarde în 2025 și o pondere crescută a serviciilor ICT pentru companii. Compania contează acum deoarece combină o rețea de fibră aproape completă cu o presiune reglementară tot mai mare asupra tarifelor și o piață mobilă tot mai concentrată.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Chunghwa Telecom Co., Ltd. (CHT) costa 48,98 USD (+0,72 % într-o zi), cu capitalizare 380,0 mld USD, P/E 326,5 pe un EPS diluat de 0,15 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,30 %, beta 0,13, interval pe 52 de săptămâni 40,74–48,99 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 68,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 45,73 – 49,78
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 8,5 %
- SMA 50 / 200
- 46,08 / 43,90
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,84 / 0,82
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,1 % | −1,1 % | +7,2 pp | — |
| 3 luni | +16,6 % | −0,5 % | +17,0 pp | — |
| 6 luni | +13,0 % | +4,4 % | +8,6 pp | — |
| De la început de an | +17,4 % | +12,3 % | +5,1 pp | — |
| 1 an | +16,3 % | +13,5 % | +2,8 pp | +7,8 % |
| 3 ani | +34,2 % | +76,4 % | −42,2 pp | +5,8 % |
| 5 ani | +24,3 % | +63,7 % | −39,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 8 trimestre (min 208,5, mediană 246,2, max 263,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,7 mld | 7,0 mld | 6,9 mld | 7,4 mld | 7,6 mld | 7,1 mld | 7,3 mld | 7,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −8,3 % | −1,4 % | +6,6 % | +2,6 % | −7,1 % | +3,3 % | −3,8 % |
| Profit net | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −6,7 % | −10,2 % | +8,0 % | +7,9 % | −7,9 % | +2,0 % | −6,0 % |
| EPS diluat | 0,17 | 0,16 | 0,14 | 0,15 | 0,17 | 0,15 | 0,16 | 0,15 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −5,9 % | −12,5 % | +7,1 % | +13,3 % | −11,8 % | +6,7 % | −6,3 % |
| netă % | 17,1 % | 17,4 % | 15,9 % | 16,1 % | 16,9 % | 16,8 % | 16,6 % | 16,2 % |
| Flux de numerar liber | 1,5 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 57,0 mil USD
- Datorie netă
- -1,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 12,1 mld USD
- Active totale
- 16,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,38x
- ROE
- 9,1 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- 22,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 7,4 mld | 7,6 mld | 7,1 mld | 7,3 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 4,5 mld | 4,9 mld | 4,9 mld | 4,4 mld | 4,6 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Profit brut | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 132,0 mil | 137,0 mil | 133,0 mil | 123,0 mil | 127,0 mil | 127,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 36,3 mld | 37,1 mld | 39,2 mld | 40,3 mld | 40,5 mld | 40,5 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 37,7 mld ≈ | 38,6 mld ≈ | 40,8 mld ≈ | 41,8 mld ≈ | 42,0 mld ≈ | 42,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 266,0 mil | 289,0 mil | 325,0 mil | 304,0 mil | 292,0 mil | 285,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Profit net | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,14 | 0,15 | 0,17 | 0,15 | 0,16 | 0,15 | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,15 | 0,15 | 0,16 | 0,15 | 0,15 | 0,15 | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2022
- 7,8 mld
- 2023
- 7,8 mld
- 2024
- 7,8 mld
SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 580,0 mil | 442,0 mil | 408,0 mil | 368,0 mil | 376,0 mil | 369,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Active curente | 3,1 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,5 mld | 10,0 mld | 10,4 mld | 9,5 mld | 9,5 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Active totale | 16,0 mld | 18,0 mld | 18,5 mld | 17,0 mld | 17,1 mld | 16,3 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 23,0 mil | 19,0 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 53,0 mil | 0 | 58,0 mil | 52,0 mil | 0 | 50,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,4 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 3,1 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 12,8 mld | 13,8 mld | 14,0 mld | 12,7 mld | 12,8 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
- 2022
- 7,8 mld
- 2023
- 7,8 mld
- 2024
- 7,8 mld
SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,4 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 807,0 mil | 838,0 mil | 1,3 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 877,0 mil | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 1,6 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -907,0 mil | -2,4 mld | -1,1 mld | -1,0 mld | -1,6 mld | -1,1 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,3 mld | -349,0 mil | -1,2 mld | -1,1 mld | -1,3 mld | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 34 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 380,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie57
- Evaluare21
- Calitate65
- Creștere0
- Randamente29
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,62 – 25,62 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA23,20 – 25,62 (Mijloc 24,05)3 firme folosite · multiplul median 4,4x · quartile 4,3x – 4,7xAD, IHS, TMUS
- Colegi: P/E1,62 – 2,85 (Mijloc 2,17)6 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,8x – 19,0xAD, IHS, KYIV, SPOK, TIGO, TMUS
- Dividende actualizate (DDM)1,91 – 2,57 (Mijloc 2,19)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 34/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,1 % | 33 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 16,2 % | 83 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 135,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,6 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -4,1 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,0x | 60 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 48 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 326,5x | 0 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,0x | 54 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 0,4 % | 5 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,3 % | 4 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 73,1 % | 67 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie57/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente29/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare21/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Chunghwa Telecom Co., Ltd. (CHT). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,0 mld USD în 2024; creștere an/an -3,8 %; marjă netă 16,2 %; ROE 9,4 %; datorie netă/EBITDA -0,0x.
Intervalul de valoare estimat este 1,91–2,85 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,19 USD, prețul de 48,98 USD lasă un potențial de -95,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2 138,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 34/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 16,2 %
- Conversia profitului în FCF: 135,8 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -2,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -4,1 %
- P/E (TTM): 326,5x
- Randament FCF: 0,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Radiotelephone Communications (SIC 4812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHTChunghwa Telecom Co., Ltd. | 380,0 mld | 326,5 | 9,4 % | 16,2 % | −3,8 % | +16 % / +34 % |
| TMUST-Mobile Us, Inc. | 168,6 mld | 15,4 | 19,4 % | 12,0 % | +8,5 % | −24 % / +6 % |
| VEONVEON Ltd. | 146,1 mld | 263,4 | 48,5 % | 13,4 % | +9,9 % | +48 % / +294 % |
| TIGOMillicom International Cellular SA | 13,0 mld | 9,8 | 36,2 % | 22,6 % | +0,3 % | +45 % / +357 % |
| KYIVKyivstar Group Ltd. | 3,1 mld | 23,9 | 10,4 % | 10,7 % | +25,9 % | −4 % / indisponibil |
| ADArray Digital Infrastructure, Inc. | 2,9 mld | 5,4 | 18,3 % | 250,8 % | +58,3 % | −32 % / −27 % |
| IHSIHS Holding Ltd | 2,8 mld | 20,2 | — | 9,1 % | +3,6 % | +19 % / +82 % |
| SPOKSpok Holdings, Inc. | 252,6 mil | 13,6 | 12,8 % | 13,9 % | +1,5 % | −9 % / −28 % |
| SIDUSidus Space, Inc. | 18,7 mil | — | -27,0 % | -970,3 % | −27,6 % | +49 % / −82 % |
| CHAICore Ai Holdings, Inc. | 3,6 mil | — | -1.196,1 % | -57,2 % | +58,6 % | −93 % / −100 % |
| VODVodafone Group Public Ltd Co | — | — | -7,4 % | -11,1 % | +2,0 % | +31 % / +80 % |
| SKMSK Telecom Co., Ltd. | — | — | 10,8 % | 7,0 % | +1,9 % | +55 % / +39 % |
| TUTelus Corp | — | — | 7,1 % | 5,4 % | +0,6 % | −30 % / −49 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 26,20 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 46,50 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 70,27 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 21,93 Randament total -55 % · Pe an -23 % | 44,12 Randament total -9 % · Pe an -3 % | 73,69 Randament total 51 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 18,36 Randament total -62 % · Pe an -17 % | 41,86 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 77,28 Randament total 60 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 11,03
- Marja netă± 7,72
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,80
- Diluare anuală± 0,65
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (10 aug. 2026).
Pe scurt
Chunghwa Telecom este cel mai mare furnizor de servicii de telecomunicații din Taiwan, cu venituri de NT$236.1 miliarde în 2025 și o pondere crescută a serviciilor ICT pentru companii. Compania contează acum deoarece combină o rețea de fibră aproape completă cu o presiune reglementară tot mai mare asupra tarifelor și o piață mobilă tot mai concentrată.
SWOT
Puncte tari
- Compania este cel mai mare furnizor integrat din Taiwan, cu poziții de lider la servicii fixe, mobile și video, și cu o marcă asociată cu calitatea 1.
- Structura de capital cu îndatorare redusă și fluxurile operaționale puternice permit investiții continue în rețele și în servicii noi 1.
- Rețeaua de fibră și acoperirea 5G la nivel național oferă o bază tehnologică solidă pentru serviciile ICT și pentru noile produse 1.
Puncte slabe
- Veniturile din telefonia vocală fixă și din afacerile internaționale scad, ceea ce apasă asupra segmentelor tradiționale 1.
- Costurile cu personalul reprezintă o parte importantă din cheltuielile operaționale, iar aceasta limitează flexibilitatea în momente de presiune pe prețuri 1.
- Compania nu are asigurare pentru pagubele provocate de cutremure, tifonuri și alte dezastre naturale, ceea ce expune rezultatele la întreruperi 1.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru IDC, cloud, IoT și securitate cibernetică ar putea aduce venituri recurente mai mari în segmentul de întreprinderi 1.
- Parteneriatele cu furnizori globali de cloud și cu companii de telecomunicații din străinătate pot extinde serviciile în regiune 1.
- Noile cabluri submarine și satelitul dedicat ar putea atrage furnizori OTT și clienți internaționali 1.
Amenințări
- Reglementarea tarifară impusă de autoritate poate limita creșterea prețurilor și poate reduce veniturile în timp 1.
- Concentrarea pieței și strategiile agresive ale operatorilor de cablu pot pune presiune pe cotele de piață și pe marjele companiei 1.
- Atacurile cibernetice și defectele serviciilor AI externe pot afecta continuitatea afacerii și datele clienților 1.
Riscuri
- Reglementarea tarifelorridicat
Autoritatea poate impune noi reduceri de tarife, iar compania spune că nu poate garanta că nu vor urma alte reduceri obligatorii, ceea ce ar putea afecta veniturile 1.
- Încadrare ca operator cu putere de piațămediu
Declararea companiei ca operator cu putere semnificativă pe cinci piețe impune control al tarifelor, separare contabilă și nediscriminare, ceea ce limitează flexibilitatea comercială 1.
- Securitate cibernetică și dependență de AIridicat
Compania folosește algoritmi AI externi și nu controlează stabilitatea lor. Un atac sau o defecțiune la un partener ar putea expune datele clienților și întrerupe serviciile 1.
- Dezastre naturalemediu
Cutremurele și taifunurile pot întrerupe rețelele, iar compania nu are asigurare pentru pagubele respective. Pierderile din dezastre sunt deja consemnate în raport 1.
- Investigații ale autorității de concurențăscăzut
Autoritatea poate investiga și amenda compania dacă publicitatea sau practicile comerciale nu respectă regulile, iar compania nu poate prevedea când ar putea apărea investigații 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă segmentul ICT continuă să crească și dacă migrarea la planuri 5G premium se menține, compania ar putea compensa presiunea tarifară cu venituri mai mari și mai recurente 1.
- Poziția de lider integrat, acoperirea aproape completă cu fibră și structura de capital cu îndatorare redusă oferă companiei flexibilitate pentru investiții noi 1.
- Parteneriatele cu furnizori globali de cloud și proiectele de cabluri submarine ar putea atrage venituri din clienți internaționali și furnizori OTT 1.
Ce ar strica teza
- Reducerile de tarife impuse de autoritate ar putea continua și ar putea limita creșterea veniturilor din bandă largă și din voce 1.
- Concentrarea pieței mobile și ofertele agresive ale operatorilor de cablu ar putea reduce cotele de piață ale companiei 1.
- Scăderea veniturilor din telefonia fixă și din afacerile internaționale ar putea continua dacă cererea tradițională nu se stabilizează 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din segmentul ICT și a marjelor acestuia2026
- Reducerile tarifare ale autorității pentru perioada următoare și impactul lor asupra veniturilor2026
- Evoluția abonaților 5G și a veniturilor medii per utilizator în segmentul mobilnext 10-K
- Progresul proiectelor de fibră, cabluri submarine și satelit dedicat2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (10 aug. 2026).
Afacerea
Chunghwa Telecom este cel mai mare furnizor de servicii de telecomunicații din Taiwan și unul dintre cei mai mari din Asia după venituri. Activitatea sa integrează servicii mobile, telefonie fixă, servicii ICT și vânzări de echipamente, iar compania și-a reorganizat din 2022 operațiunile pe trei grupuri: consumatori, întreprinderi și afaceri internaționale 1.
Compania susține că principalele sale avantaje competitive sunt poziția de furnizor integrat, marca Chunghwa Telecom asociată cu calitatea și fiabilitatea, precum și capacitatea financiară și tehnologică. Structura de capital cu îndatorare redusă permite investiții în infrastructură intensivă în capital, inclusiv rețele 5G, fibră și centre de date 1.
În strategia sa, Chunghwa Telecom se concentrează pe trei piloni, Digital Resilience, Smart Empowerment și Sustainable Future, sub principiul intern « AI Everywhere ». Compania folosește inteligența artificială și pentru reducerea costurilor operaționale, de la asistența clienților până la gestionarea energiei în centrele de date 1.
Segmente
Business de consumatori
Afacerea de consumatori a reprezentat 60.7% din veniturile din 2025 și include servicii mobile, fixe, vânzări de telefoane și alte servicii. Veniturile au crescut cu 2.4% în 2025, susținute de migrarea la 5G și de banda largă fixă, parțial compensate de scăderea telefoniei vocale fixe 1.
Business de întreprinderi
Afacerea pentru întreprinderi a reprezentat 32.7% din venituri în 2025, iar segmentul ICT, care include IDC, cloud, securitate cibernetică și big data, a crescut cu 9.2% până la NT$30.4 miliarde, pe fondul proiectelor și al veniturilor recurente 1.
Afaceri internaționale
Afacerile internaționale au reprezentat 4.0% din venituri în 2025, în scădere din cauza retragerii serviciilor internaționale de voce și a scăderii veniturilor din fixe, în timp ce cererea pentru circuite închiriate, IDC și cloud a crescut 1.
Piața în context
Piața din Taiwan s-a concentrat după fuziunea a doi operatori mobili din decembrie 2023, numărul operatorilor mobili scăzând de la cinci la trei, inclusiv Chunghwa Telecom. Compania a fost declarată în iunie 2023 operator cu putere semnificativă pe cinci piețe de servicii specifice, ceea ce înseamnă control tarifar și transparență sporită 1.
Creșterea pieței se mută spre date, servicii ICT și conectivitate de mare viteză, iar reglementatorul impune reduceri ale tarifelor de terminare a apelurilor și ale taxelor pentru circuite de bandă largă. Compania se așteaptă ca aceste reduceri să nu aibă un impact semnificativ asupra rezultatelor din 2026, dar nu poate exclude noi reduceri obligatorii 1.
Tendințe
- Migrarea către 5G și planuri premiumvânt din spate
Veniturile din servicii mobile au crescut în 2025 datorită creșterii abonaților cu plată ulterioară și a migrării la 5G, ceea ce ar putea îmbunătăți veniturile medii per utilizator dacă clienții trec la planuri superioare 1.
- Cererea pentru servicii ICTvânt din spate
Cererea de IDC, cloud, securitate cibernetică și analiză de date susține creșterea segmentului de întreprinderi, iar compania își propune să devină un furnizor important de multi-cloud în Taiwan 1.
- Reduceri tarifare reglementatevânt din față
Reglementatorul a impus reduceri ale tarifelor de bandă largă, ale circuitelor și ale terminării apelurilor, iar aceste măsuri limitează capacitatea companiei de a crește prețurile 1.
- Concurență din partea operatorilor de cablumixt
Operatorii de cablu oferă pachete combinate de internet și televiziune la prețuri mai mici, ceea ce ar putea reduce cota de piață a companiei la banda largă și la serviciile video dacă nu răspunde prin pachete proprii 1.
Poziția concurențială
Concurența mobilă s-a intensificat după fuziunea din 2023, iar competitorii pun accent pe integrarea rețelelor și a serviciilor pentru clienți. Operatorii de cablu concurează agresiv la banda largă și la televiziune, oferind reduceri pentru abonații rivalilor 1.
În segmentul ICT, compania concurează cu furnizori locali și internaționali de cloud și centre de date, cu care își propune să colaboreze prin parteneriate. Sursele nu identifică însă cote de piață comparative pentru aceste servicii 1.
- Operatorii de cablu din Taiwan
Oferă internet și televiziune combinate la prețuri cu până la 10% până la 20% mai mici și reduceri pentru abonații rivalilor 1.
- Operatorii mobili rezultați din fuziunea din 2023
După fuziunea din decembrie 2023 numărul operatorilor mobili a scăzut la trei, iar competitorii acordă mai multă atenție integrării rețelelor și serviciilor 1.
- Furnizorii internaționali de cloud
Companiile cu care Chunghwa Telecom colaborează pentru soluții hibride, dar care sunt și concurenți în zona serviciilor cloud 1.
- Operatorii de satelit LEO și MEO
Compania a semnat distribuție exclusivă pentru servicii satelitare, dar și alți furnizori de comunicații prin satelit pot concura pe conectivitate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- SKT, NTT, Chunghwa Telecom to jointly launch $500 mil. AI fundKorea Times — Business · 10 iun. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 10 iun. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 13 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 iul. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Chunghwa Telecom Co., Ltd. · 15 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.