olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
SK Telecom Co., Ltd. SKM
Radiotelephone Communications · SIC 4812 · Verticală: Radiotelephone Communications (SIC 4812)
SK Telecom este cel mai mare furnizor de servicii de telefonie mobilă din Coreea de Sud, cu servicii celulare care generează partea principală a veniturilor sale. Compania își concentrează strategia pe calitatea rețelei, încrederea clienților după incidentul de securitate cibernetică din 2025 și extinderea selectivă a capabilităților legate de inteligența artificială.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea SK Telecom Co., Ltd. (SKM) costa 31,29 USD (+2,52 % într-o zi), cu beta 0,51, interval pe 52 de săptămâni 19,68–46,00 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 29,28 – 34,72
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 17,0 %
- SMA 50 / 200
- 34,89 / 34,02
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,22 / -1,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,0 % | −1,1 % | −12,9 pp | — |
| 3 luni | −10,3 % | −0,5 % | −9,8 pp | — |
| 6 luni | −15,2 % | +4,4 % | −19,5 pp | — |
| De la început de an | +52,4 % | +12,3 % | +40,1 pp | — |
| 1 an | +57,0 % | +13,5 % | +43,5 pp | +6,6 % |
| 3 ani | +46,9 % | +76,4 % | −29,5 pp | +5,8 % |
| 5 ani | −35,7 % | +63,7 % | −99,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17.520,0 mld | 16.874,0 mld | 15.416,4 mld | 16.087,7 mld | 16.748,6 mld | 17.305,0 mld | 17.608,5 mld | 17.940,6 mld |
| Venituri an/an | +2,5 % | −3,7 % | −8,6 % | +4,4 % | +4,1 % | +3,3 % | +1,8 % | +1,9 % |
| Profit net | 2.599,8 mld | 3.127,9 mld | 888,7 mld | 1.504,4 mld | 2.407,5 mld | 912,4 mld | 1.093,6 mld | 1.250,2 mld |
| Profit net an/an | +55,1 % | +20,3 % | −71,6 % | +69,3 % | +60,0 % | −62,1 % | +19,9 % | +14,3 % |
| EPS diluat | 36.582,00 | 44.066,00 | 2.425,00 | 4.092,00 | 7.187,00 | 4.116,00 | 4.950,00 | 5.765,00 |
| EPS diluat an/an | +55,7 % | +20,5 % | −94,5 % | +68,7 % | +75,6 % | −42,7 % | +20,3 % | +16,5 % |
| netă % | 14,8 % | 18,5 % | 5,8 % | 9,4 % | 14,4 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,0 % |
| Flux de numerar liber | 1.140,0 mld | 1.540,2 mld | 659,1 mld | 2.264,1 mld | 2.115,4 mld | 2.251,0 mld | 1.973,3 mld | 2.599,9 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 2.023,7 mld KRW
- Datorie financiară
- 100,0 mld KRW
- Datorie netă
- -1.923,7 mld KRW
- Capitaluri proprii
- 11.827,6 mld KRW
- Active totale
- 30.515,3 mld KRW
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 0,81x
- ROE
- 10,4 %
- ROA
- 4,1 %
- Marja FCF
- 14,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (KRW)
Marje
Cont de profit și pierdere · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15.416,4 mld | 16.087,7 mld | 16.748,6 mld | 17.305,0 mld | 17.608,5 mld | 17.940,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 391,3 mld | 416,4 mld | 406,7 mld | 340,9 mld | 369,5 mld | 378,1 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 987,1 mld | 1.035,0 mld | 1.432,4 mld | 1.594,3 mld | 1.756,3 mld | 1.690,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 3.541,0 mld | 3.664,7 mld | 3.672,6 mld | 3.621,3 mld | 3.614,8 mld | 3.560,4 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 4.528,0 mld ≈ | 4.699,7 mld ≈ | 5.104,9 mld ≈ | 5.215,7 mld ≈ | 5.371,0 mld ≈ | 5.251,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 334,9 mld | 322,9 mld | 315,6 mld | 456,3 mld | 527,4 mld | 605,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 807,0 mld | 905,2 mld | 1.718,2 mld | 1.236,2 mld | 1.488,2 mld | 1.761,8 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 300,3 mld | 376,5 mld | 651,9 mld | 288,3 mld | 342,2 mld | 374,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Profit net | 888,7 mld | 1.504,4 mld | 2.407,5 mld | 912,4 mld | 1.093,6 mld | 1.250,2 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 2.425,00 | 4.092,00 | 7.187,00 | 4.116,00 | 4.950,00 | 5.765,00 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 364,0 mil | 332,9 mil | 218,1 mil | 217,5 mil | 213,4 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 9.826,81 | 10.404,68 | 4.727,04 | 4.146,27 | 3.638,02 | 3.778,15 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2022
- 3.621,3 mld
- 2023
- 3.614,8 mld
- 2024
- 3.560,4 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 1.236,2 mld
- 2023
- 1.488,2 mld
- 2024
- 1.761,8 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 218,1 mil
- 2023
- 217,5 mil
- 2024
- 213,4 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
Bilanț · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1.270,8 mld | 1.369,7 mld | 872,7 mld | 1.882,3 mld | 1.455,0 mld | 2.023,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Creanțe | 3.349,5 mld | 3.381,4 mld | 2.625,5 mld | 2.643,9 mld | 2.534,7 mld | 2.547,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 162,9 mld | 171,4 mld | 204,6 mld | 166,4 mld | 179,8 mld | 209,8 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Active curente | 8.088,5 mld | 8.775,1 mld | 6.352,7 mld | 7.219,2 mld | 6.585,6 mld | 7.476,7 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12.933,5 mld | 13.377,1 mld | 12.871,3 mld | 13.322,5 mld | 13.006,2 mld | 12.617,4 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 2.949,5 mld | 3.357,5 mld | 2.072,5 mld | 2.075,0 mld | 2.075,0 mld | 2.072,5 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4.866,1 mld | 4.436,2 mld | 3.869,8 mld | 3.324,9 mld | 2.861,1 mld | 2.194,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Active totale | 45.202,4 mld | 47.907,0 mld | 30.911,3 mld | 31.308,3 mld | 30.119,2 mld | 30.515,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 20,6 mld | 110,0 mld | 13,0 mld | 143,0 mld | 0 | 100,0 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 7.851,7 mld | 8.178,0 mld | 6.960,4 mld | 8.046,5 mld | 6.994,0 mld | 9.224,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 22.385,4 mld | 23.510,7 mld | 18.576,1 mld | 19.153,1 mld | 17.890,8 mld | 18.687,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 22.816,9 mld | 24.396,2 mld | 12.335,1 mld | 12.155,2 mld | 12.228,4 mld | 11.827,6 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 73,1 mil | 71,3 mil | 217,6 mil | 218,0 mil | 212,7 mil | 212,9 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
- 2022
- 13.322,5 mld
- 2023
- 13.006,2 mld
- 2024
- 12.617,4 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 3.324,9 mld
- 2023
- 2.861,1 mld
- 2024
- 2.194,9 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 218,0 mil
- 2023
- 212,7 mil
- 2024
- 212,9 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · KRW
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4.035,0 mld | 5.821,9 mld | 5.031,3 mld | 5.159,3 mld | 4.947,2 mld | 5.087,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 3.375,9 mld | 3.557,8 mld | 2.915,9 mld | 2.908,3 mld | 2.973,9 mld | 2.487,4 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 659,1 mld ≈ | 2.264,1 mld ≈ | 2.115,4 mld ≈ | 2.251,0 mld ≈ | 1.973,3 mld ≈ | 2.599,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3.581,6 mld | -4.250,4 mld | -3.486,2 mld | -2.807,8 mld | -3.352,9 mld | -2.711,8 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -686,7 mld | -1.457,6 mld | -2.053,6 mld | -1.349,9 mld | -2.021,0 mld | -1.809,9 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 718,7 mld | 742,1 mld | 1.028,5 mld | 904,0 mld | 773,8 mld | 804,3 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 426,7 mld | 76,1 mld | — | 285,5 mld | 15,8 mld | SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2022
- 5.159,3 mld
- 2023
- 4.947,2 mld
- 2024
- 5.087,3 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- 2.251,0 mld ≈
- 2023
- 1.973,3 mld ≈
- 2024
- 2.599,9 mld ≈
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat
- 2022
- -2.807,8 mld
- 2023
- -3.352,9 mld
- 2024
- -2.711,8 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
- 2022
- -1.349,9 mld
- 2023
- -2.021,0 mld
- 2024
- -1.809,9 mld
SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 45 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie46
- Creștere10
- Calitate59
- Randamente100
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 45/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,9 % | 50 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 33 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 208,0 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,3 % | 19 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -7,1 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,4x | 80 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,8x | 20 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 1 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 30,9 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie46/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere10/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SK Telecom Co., Ltd. (SKM). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17 940,6 mld KRW în 2024; creștere an/an 1,9 %; marjă netă 7,0 %; ROE 10,8 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 62 148,20–109 424,19 KRW pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 45/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 208,0 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,4x
- Rata de distribuire (FCF): 30,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -7,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,8x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Radiotelephone Communications (SIC 4812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHTChunghwa Telecom Co., Ltd. | 380,0 mld | 326,5 | 9,4 % | 16,2 % | −3,8 % | +17 % / +29 % |
| TMUST-Mobile Us, Inc. | 168,6 mld | 15,4 | 19,4 % | 12,0 % | +8,5 % | −24 % / +6 % |
| VEONVEON Ltd. | 146,1 mld | 263,4 | 48,5 % | 13,4 % | +9,9 % | +48 % / +294 % |
| TIGOMillicom International Cellular SA | 13,0 mld | 9,8 | 36,2 % | 22,6 % | +0,3 % | +45 % / +357 % |
| KYIVKyivstar Group Ltd. | 3,1 mld | 23,9 | 10,4 % | 10,7 % | +25,9 % | −4 % / indisponibil |
| ADArray Digital Infrastructure, Inc. | 2,9 mld | 5,4 | 18,3 % | 250,8 % | +58,3 % | −32 % / −27 % |
| IHSIHS Holding Ltd | 2,8 mld | 20,2 | — | 9,1 % | +3,6 % | +19 % / +82 % |
| SPOKSpok Holdings, Inc. | 252,6 mil | 13,6 | 12,8 % | 13,9 % | +1,5 % | −9 % / −28 % |
| SIDUSidus Space, Inc. | 18,7 mil | — | -27,0 % | -970,3 % | −27,6 % | +49 % / −82 % |
| CHAICore Ai Holdings, Inc. | 3,6 mil | — | -1.196,1 % | -57,2 % | +58,6 % | −93 % / −100 % |
| SKMSK Telecom Co., Ltd. | — | — | 10,8 % | 7,0 % | +1,9 % | +57 % / +47 % |
| TUTelus Corp | — | — | 7,1 % | 5,4 % | +0,6 % | −30 % / −49 % |
| VODVodafone Group Public Ltd Co | — | — | -7,4 % | -11,1 % | +2,0 % | +31 % / +80 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SKM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (02 sept. 2026).
Pe scurt
SK Telecom este cel mai mare furnizor de servicii de telefonie mobilă din Coreea de Sud, cu servicii celulare care generează partea principală a veniturilor sale. Compania își concentrează strategia pe calitatea rețelei, încrederea clienților după incidentul de securitate cibernetică din 2025 și extinderea selectivă a capabilităților legate de inteligența artificială. 1
SWOT
Puncte tari
- Lider de piață în servicii mobile în Coreea, cu o bază mare de abonați și o rețea 5G cu acoperire națională largă în zonele exterioare și în metroul din Seul.
- Platformă integrată de telecomunicații, cu servicii fixe, mobile și de televiziune, care poate susține oferte combinate pentru clienți.
- Recunoaștere istorică a brandului și experiență în inovare tehnologică, din primele servicii wireless din țară până la rețelele 5G.
Puncte slabe
- Cota de piață și rata de abandon au fost afectate de incidentul de securitate din 2025, ceea ce a redus încrederea unor clienți.
- ARPU a scăzut în 2025, iar presiunea tarifară rămâne ridicată, ceea ce limitează creșterea veniturilor din servicii de bază.
- Dependența de un segment celular care generează cea mai mare parte a veniturilor face compania vulnerabilă la schimbările din piața mobilă.
Oportunități
- Dezvoltarea serviciilor AI pentru clienți și întreprinderi ar putea crea surse noi de venit, dacă adoptarea lor crește.
- Oferte combinate de telefonie, internet și televiziune ar putea reduce abandonul, dacă clienții rămân în pachete integrate.
- Simplificarea portofoliului prin vânzări de active ar putea elibera capital pentru investiții în zonele de bază.
Amenințări
- Creșterea operatorilor MVNO și sprijinul guvernamental pentru ei ar putea duce la presiuni suplimentare asupra tarifelor.
- Abolirea reglementării subvențiilor ar putea intensifica concurența de marketing și să crească costurile de achiziție a clienților.
- Reducerea tarifelor de interconectare decisă de autorități limitează veniturile din interconectare și poate afecta rezultatele.
Riscuri
- Incidentul de securitate ciberneticăridicat
Scurgerea unor informații USIM ale abonaților a afectat cota de piață și abandonul în 2025. Dacă măsurile de securitate nu sunt suficiente, incidentele ar putea reveni și ar putea afecta reputația companiei.
- Presiunea competitivă și tarifarăridicat
Operatorii MVNO și noii intrați ar putea continua să reducă prețurile, ceea ce ar putea afecta veniturile pe abonat și marjele.
- Reglementare și interconectaremediu
Deciziile autorităților privind tarifele de interconectare și reglementarea serviciilor ar putea reduce veniturile în mod suplimentar.
- Condiții economice din Coreeascăzut
Schimbările economice și veniturile disponibile ale clienților ar putea reduce cererea pentru servicii sau ar putea crește conturile neplătite.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider de piață și baza mare de abonați ar putea susține veniturile dacă clienții rămân fideli, iar recuperarea după incidentul din 2025 ar putea continua.
- Dacă serviciile AI și pachetele integrate de telecomunicații se dezvoltă, compania ar putea diversifica sursele de venit față de serviciile mobile tradiționale.
- Simplificarea portofoliului ar putea concentra resursele pe activitățile de bază și ar putea îmbunătăți eficiența operațională.
Ce ar strica teza
- Pierderea de clienți după incidentul de securitate ar putea continua, iar cota de piață ar putea scădea în fața concurenților.
- Creșterea operatorilor MVNO și eliminarea limitelor la subvenții ar putea mări presiunea asupra tarifelor și a cheltuielilor de marketing.
- Dacă veniturile din servicii noi nu compensează scăderea ARPU, marjele ar putea rămâne sub presiune pe termen mediu.
De urmărit
- Evoluția ARPU și a cotei de piață după incidentul de securitateQ1 2027
- Finalizarea vânzării SK Stoa și Media S către Rapport Labs2027
- Politicile guvernamentale privind MVNO și tarifele de interconectare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (02 sept. 2026).
Afacerea
SK Telecom, înființată în 1984 ca primul furnizor de servicii wireless din Coreea, operează în trei segmente raportate: servicii celulare, servicii de telecomunicații fixe și alte activități, care includ activitatea T-commerce. Segmentul celular cuprinde serviciile vocale și de date, vânzarea de dispozitive, precum și servicii IoT, cloud, publicitate și servicii AI pentru clienți și pentru întreprinderi. 1
Compania a deconsolidat în 2025 mai multe active nebazate pe telecomunicații, între care NATE Communications, SK M&Service și F&U Credit Information, și a convenit să vândă SK Stoa și Media S, ceea ce arată o strategie de simplificare a portofoliului. Tranzacția cu SK Stoa era încă în așteptarea aprobărilor de reglementare la data raportului. 1
Prin filiala SK Broadband, controlată în proporție de aproximativ 99,1% la finalul anului 2025, SK Telecom deține și activități de internet fix, IPTV și televiziune prin cablu. Compania a plănuit să achiziționeze și restul de 0,9% din această filială, tranzacție aflată și ea în așteptarea aprobărilor. 1
Segmente
Servicii celulare
Segmentul celular este principalul generator de venituri și include servicii vocale și de date wireless, vânzarea de dispozitive prin PS&Marketing, interconectare și noi servicii IoT, cloud și AI. Veniturile depind de numărul de abonați, de tarife și de utilizarea serviciilor. 1
Servicii de telecomunicații fixe
Acest segment cuprinde telefonia fixă, internetul de bandă largă și platformele media avansate, inclusiv IPTV și televiziune prin cablu, prin SK Broadband, precum și servicii de comunicații pentru companii. Concurența vine de la KT, LG U+ și de la platformele de streaming video. 1
Alte activități
Segmentul include activitatea T-commerce a SK Stoa, al cărei venit depinde de volumul bunurilor vândute și de comisioanele de la comercianți, precum și alte activități mai mici. Compania a anunțat vânzarea acestei activități, astfel că perimetrul segmentului ar putea să se schimbe. 1
Piața în context
Piața mobilă din Coreea are trei operatori de rețea: SK Telecom, KT și LG U+. La 31 decembrie 2025 SK Telecom deținea 41,6% din abonații mobili, iar KT și LG U+ aveau 30,8% și, respectiv, 27,6%. Penetrarea telefoanelor mobile era de 110,6 abonați la 100 de locuitori, iar penetrarea smartphone-urilor depășea 100%. 1
Operatorii virtuali (MVNO) și-au extins cota de piață până la 18,3% la finalul anului 2025, ceea ce crește presiunea asupra tarifelor. Guvernul a anunțat măsuri pentru a sprijini acești operatori, iar eliminarea legii privind subvenționarea terminalelor a intensificat concurența comercială. 1
Tendințe
- Eliminarea reglementării subvențiilor și concurența de marketingvânt din față
Abolirea legii privind subvențiile pentru terminale permite operatorilor să ofere subvenții nelimitate, ceea ce ar putea crește cheltuielile de marketing. Aceasta este o presiune de cost, chiar dacă reduce restricțiile comerciale. 1
- Investiții în inteligență artificialămixt
Compania extinde selectiv capabilitățile AI pentru B2C și B2B și le folosește și pentru optimizarea operațiunilor. Rezultatul depinde de adoptarea acestor servicii de către clienți și de costul investițiilor în infrastructură. 1
Poziția concurențială
Concurența vine de la KT și LG U+, care au împreună o parte importantă a pieței mobile, dar și de la operatorii MVNO, care oferă tarife mai ieftine. Pe segmentul fix, concurează cu aceiași operatori, dar și cu furnizorii VoIP și cu platformele de streaming video precum YouTube sau Netflix. 1
Concurența a crescut după incidentul de securitate din 2025, care a afectat cota de piață și rata de abandon, iar consolidarea din industria TV prin cablu a creat actori mai puternici. Compania recunoaște că prezența unor concurenți cu resurse financiare mari ar putea afecta marjele. 1
- KT Corporation
Principalul operator de telefonie mobilă și fixă din Coreea, cu o cotă de piață mobilă de 30,8% la finalul anului 2025 și lider în banda largă și televiziunea plătită.
- LG Uplus Corp.
Al treilea operator mobil din Coreea, cu o cotă de 27,6% și prezență în fibră optică și televiziune plătită prin LG HelloVision.
- Operatorii MVNO
Operatori virtuali care închiriază rețelele celorlalți și oferă tarife mai ieftine, iar cota lor agregată a crescut până la 18,3% la finalul anului 2025.
- Platforme de streaming video
Servicii globale și locale de video online care concurează cu televiziunea plătită prin cablu și IPTV, ceea ce afectează cererea pentru pachetele tradiționale.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- SK Telecom named UN Global Compact LEAD company for 2027Korea Times — Business · 03 nov. 2026 · EN
- SK Telecom, F5 sign partnership on AI cloud securityKorea Times — Business · 16 sept. 2026 · EN
- Nongshim heir Shin Sang-yeol to marry SK Telecom employeeKorea Times — Business · 07 sept. 2026 · EN
- SK Telecom turns everyday photos into searchable AI recordsKorea Times — Business · 31 aug. 2026 · EN
- LG AI Research, SK Telecom, Upstage survive next cut in national AI model projectKorea Times — Business · 18 aug. 2026 · EN
- Why Chey's divorce settlement is fueling SK Telecom stock rallyKorea Times — Business · 26 iul. 2026 · RO
- SK Telecom tests AI-RAN to power Korea's digital highwayKorea Times — Business · 14 iul. 2026 · RO
- SK Telecom plans 15GW AI data center buildout across Korea by 2035Korea Times — Business · 05 iul. 2026 · RO
- SK Telecom to deploy proprietary AI model in steel, auto parts factoriesKorea Times — Business · 25 iun. 2026 · RO
- SK Telecom teams up with defense ministry on military AIKorea Times — Business · 14 mai 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 03 nov. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 aug. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SK Telecom Co., Ltd. · 29 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.