olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Compass, Inc. COMP

Real Estate Agents & Managers (For Others) · SIC 6531 · Verticală: Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531)

10,04USD+7,73 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Compass este o companie globală de servicii imobiliare care combină o rețea proprie de brokeraj cu o rețea de francize și servicii integrate de titlu, ipotecă și relocare. După finalizarea fuziunii cu Anywhere din ianuarie 2026, firma a crescut considerabil ca dimensiune, iar veniturile trimestriale au ajuns la 4,31 miliarde USD în T2 2026. Rezultatele depind în continuare de volumul tranzacțiilor din piața rezidențială americană, sensibilă la ratele ipotecare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Compass, Inc. (COMP) costa 10,04 USD (+7,73 % într-o zi), cu capitalizare 7,6 mld USD, P/E 180,8 pe un EPS diluat de 0,06 USD în ultimele 12 luni, beta 1,49, interval pe 52 de săptămâni 6,68–13,58 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 4,3 mld USD (+109,0 % an/an), profit net de 92,0 mil USD (+135,9 % an/an), EPS diluat 0,11 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,6 mld USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
180,8
EPS diluat TTM 0,06 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
0,55 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,49
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
6,6813,58

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
8,65 – 10,13
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 15,8 %
SMA 50 / 200
9,79 / 9,86
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,12
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,1 %−1,1 %+9,2 pp—
3 luni−21,7 %−0,5 %−21,3 pp—
6 luni+8,7 %+4,4 %+4,3 pp—
De la început de an−5,0 %+12,3 %−17,3 pp—
1 an+20,1 %+13,5 %+6,6 pp−32,9 %
3 ani+358,4 %+76,4 %+282,0 pp−14,2 %
5 ani−19,0 %+63,7 %−82,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−50,8 %
26 ian. 2026 → 07 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,3 %
09 nov. 2021 → 09 nov. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
4,3 mld USD
+109,0 % an/an
Profit net
92,0 mil USD
+135,9 % an/an
EPS diluat
0,11
+57,1 % an/an
netă / operațională
2,1 % / 2,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,5 mld1,4 mld1,4 mld2,1 mld1,8 mld1,7 mld2,7 mld4,3 mld
Cercetare și dezvoltare47,5 mil46,9 mil49,9 mil63,4 mil67,4 mil65,1 mil——
Profit operațional-3,4 mil-40,6 mil-54,0 mil39,0 mil-7,2 mil-41,9 mil-351,0 mil124,0 mil
Amortizare și depreciere20,5 mil19,7 mil29,0 mil29,0 mil27,6 mil26,9 mil163,0 mil153,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,5 mil1,8 mil2,0 mil3,0 mil2,1 mil1,9 mil37,0 mil41,0 mil
Profit înainte de impozit-2,7 mil-40,8 mil-55,0 mil37,0 mil-7,8 mil-34,6 mil-384,0 mil87,0 mil
Impozit pe profit-300,0 mii200,0 mii-3,0 mil0-200,0 mii2,2 mil-401,0 mil5,0 mil
Profit net-1,7 mil-40,5 mil-51,0 mil39,0 mil-4,6 mil-42,6 mil22,0 mil92,0 mil
EPS diluat0,00-0,08 ≈-0,090,07-0,01-0,07 ≈0,030,11
Flux de numerar operațional37,4 mil ≈30,5 mil23,0 mil73,0 mil ≈75,4 mil ≈45,3 mil-157,0 mil191,0 mil ≈
Investiții (capex)4,6 mil ≈3,8 mil4,0 mil5,0 mil ≈1,3 mil ≈3,1 mil11,0 mil11,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 222,1, mediană 346,5, max 470,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri2,4 mld3,7 mld6,4 mld6,0 mld4,9 mld5,6 mld7,0 mld
Venituri an/anindisponibil+55,9 %+72,6 %−6,3 %−18,8 %+15,2 %+23,7 %
Profit net-388,0 mil-270,2 mil-494,1 mil-601,5 mil-321,3 mil-154,4 mil-58,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-2,46-1,51-1,40-0,69-0,31-0,10
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-16,3 %-7,3 %-7,7 %-10,0 %-6,6 %-2,7 %-0,8 %
Flux de numerar liber-451,1 mil-101,4 mil-78,7 mil-361,8 mil-37,1 mil105,8 mil203,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
199,0 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-199,0 mil USD
Capitaluri proprii
787,0 mil USD
Active totale
1,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,86x
ROE
-9,8 %
ROA
-4,3 %
Marja FCF
2,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,9 mld
2024
5,6 mld
2025
7,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
184,5 mil
2024
188,8 mil
2025
245,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-314,9 mil
2024
-154,8 mil
2025
-63,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
90,0 mil
2024
82,4 mil
2025
112,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-224,9 mil ≈
2024
-72,4 mil ≈
2025
49,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
10,8 mil
2024
6,4 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-321,7 mil
2024
-154,9 mil
2025
-59,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-400,0 mii
2024
-500,0 mii
2025
-1,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-321,3 mil
2024
-154,4 mil
2025
-58,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,69
2024
-0,31
2025
-0,10

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
466,5 mil
2024
501,5 mil
2025
562,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
166,9 mil
2024
223,8 mil
2025
199,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
36,6 mil
2024
48,6 mil
2025
57,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
282,0 mil
2024
330,0 mil
2025
317,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
151,7 mil
2024
125,5 mil
2025
113,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
209,8 mil
2024
233,6 mil
2025
479,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
77,6 mil
2024
73,8 mil
2025
193,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Active totale
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
18,4 mil
2024
13,0 mil
2025
12,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
292,5 mil
2024
353,2 mil
2025
367,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
728,3 mil
2024
765,6 mil
2025
753,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
432,0 mil
2024
413,0 mil
2025
787,0 mil

SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-25,9 mil
2024
121,5 mil
2025
216,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
11,2 mil
2024
15,7 mil
2025
13,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-37,1 mil ≈
2024
105,8 mil ≈
2025
203,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-11,7 mil
2024
-36,6 mil
2025
-191,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-157,4 mil
2024
-28,0 mil
2025
-50,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
13,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
92,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
25,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
154,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
26,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
128,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
163,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
10,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
113,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
180,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
106,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 13 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

10,04 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
180,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
106,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 881derivat 72

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie0
  • Creștere50
  • Evaluare6
  • Calitate26

Interval de valoare estimat

Jos
2,13
USD pe acțiune
Mijloc
7,46
USD pe acțiune
Sus
8,26
USD pe acțiune
Preț: 10,04 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -25,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -34,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,13 – 8,26 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/B2,13 – 8,26 (Mijloc 7,46)
    10 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 0,5x – 2,1x
    AGNT, DOUG, FTHM, JLL, LHAI, MMI, OPAD, OPEN, PETZ, VAC
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 13/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate3,6 %62 (față de colegi)8 %
Marja EBITDA · Calitate0,9 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,0 %50 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie25,9x0 (pe interval fix)19 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,4x0 (pe interval fix)16 %
P/B · Evaluare2,6x9 (față de colegi)24 %
P/E (TTM) · Evaluare180,8x0 (față de colegi)11 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate26/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare6/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COMPASS, INC. (COMP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,0 mld USD în 2025; creștere an/an 23,7 %; marjă netă 0,6 %; ROE 3,6 %; datorie netă/EBITDA 25,9x.

Intervalul de valoare estimat este 2,13–8,26 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,46 USD, prețul de 10,04 USD lasă un potențial de -25,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -34,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 13/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja EBITDA: 0,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: 25,9x
  • Acoperirea dobânzilor: -3,4x
  • P/B: 2,6x
  • P/E (TTM): 180,8x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
180,8x
mediana verticalei 17,2x
peste mediană (+952,4 %)
EV/EBITDA
106,5x
mediana verticalei —
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+17,8 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+32,1 %)
ROE
3,6 %
mediana verticalei -5,6 %
peste mediană
Marja netă
0,6 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Marja EBIT
-2,6 %
mediana verticalei -2,3 %
sub mediană
Venituri an/an
23,7 %
mediana verticalei 10,0 %
peste mediană (+137,4 %)
Datorie netă/EBITDA
25,9x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JLLJones Lang LaSalle Incorporated17,8 mld16,914,7 %3,9 %+11,4 %+20 % / +151 %
COMPCompass, Inc.7,6 mld180,83,6 %0,6 %+23,7 %+20 % / +358 %
VACMarriott Vacations Worldwide Corp3,9 mld—-10,9 %-4,7 %+1,3 %+110 % / +57 %
OPENOpendoor Technologies Inc.1,9 mld—-196,9 %-46,7 %−15,2 %−74 % / −34 %
MMIMarcus & Millichap, Inc.1,1 mld79,32,4 %1,8 %+8,5 %+1 % / −14 %
AGNTAgnt, Inc.713,6 mil—-6,9 %-0,3 %+4,5 %−62 % / −65 %
OMHOhmyhome Limited346,1 mil—-164,6 %-75,2 %+19,5 %−63 % / −83 %
DOUGDouglas Elliman Inc.151,8 mil5,616,3 %2,5 %+3,8 %−37 % / −14 %
LHAILinkhome Holdings Inc.15,8 mil—-5,6 %-1,4 %+175,7 %−92 % / indisponibil
PETZTDH Holdings, Inc.12,8 mil7,36,2 %143,8 %+122,0 %+25 % / −10 %
OPADOfferpad Solutions Inc.11,8 mil—-116,9 %-11,3 %−38,2 %+19 % / −78 %
FTHMFathom Holdings Inc.6,1 mil—-79,0 %-6,3 %+25,4 %−86 % / −94 %
LRHCStratum Holdings Corp.1,4 mil——-46,4 %+16,7 %−100 % / indisponibil
BEKEKE Holdings Inc.—154,84,4 %3,2 %+5,6 %+8 % / +17 %
NMRKNewmark Group, Inc.—17,510,9 %4,1 %+20,3 %−29 % / +50 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COMP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
9,47
Randament total -6 % · Pe an -6 %
16,74
Randament total 67 % · Pe an 67 %
25,21
Randament total 151 % · Pe an 151 %
3 ani
9,28
Randament total -8 % · Pe an -3 %
18,45
Randament total 84 % · Pe an 22 %
30,49
Randament total 204 % · Pe an 45 %
5 ani
9,09
Randament total -9 % · Pe an -2 %
20,33
Randament total 102 % · Pe an 15 %
36,87
Randament total 267 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,61
  • Marja netă± 3,23
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,64
  • Diluare anuală± 0,27

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Compass este o companie globală de servicii imobiliare care combină o rețea proprie de brokeraj cu o rețea de francize și servicii integrate de titlu, ipotecă și relocare. După finalizarea fuziunii cu Anywhere din ianuarie 2026, firma a crescut considerabil ca dimensiune, iar veniturile trimestriale au ajuns la 4,31 miliarde USD în T2 2026 3. Rezultatele depind în continuare de volumul tranzacțiilor din piața rezidențială americană, sensibilă la ratele ipotecare.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o platformă tehnologică integrată și o rată de retenție a agenților ridicată în segmentul său propriu 23. Scala dobândită prin fuziune oferă un portofoliu larg de branduri și servicii.
  • Creșterea GTV peste ritmul pieței în mai multe trimestre consecutive indică o performanță comercială solidă 3.
  • Compania a demonstrat capacitatea de a realiza economii de costuri mai rapid decât estimase inițial, ceea ce sprijină profitabilitatea 3.

Puncte slabe

  • Datoria totală a crescut considerabil după fuziune, iar costurile cu dobânzile au crescut odată cu ea 1.
  • Costurile de integrare și de tranzacție rămân ridicate și pot afecta rezultatele pe termen scurt 23.
  • Veniturile sunt legate strâns de volumul tranzacțiilor, deci o piață slabă afectează direct rezultatele 1.

Oportunități

  • Dacă piața imobiliară își revine, compania ar putea beneficia de un volum mai mare de tranzacții în toate segmentele 3.
  • Extinderea platformei Home către agenții și francizele noi ar putea crește veniturile din abonamente și servicii 3.
  • Serviciile de relocare și titlu ar putea crește în importanță dacă integrarea cu brokerajul funcționează bine 12.

Amenințări

  • Ratele ipotecare ridicate și accesibilitatea scăzută a locuințelor ar putea menține volumul tranzacțiilor sub nivelul așteptat 1.
  • Schimbările de reglementare și investigațiile autorităților ar putea impune noi modificări ale practicilor comerciale 1.
  • Concurența pentru agenți și clienți ar putea crește costurile de achiziție și reduce marjele 1.

Riscuri

  • Dependența de volumul tranzacțiilorridicat

    Veniturile depind de numărul și valoarea tranzacțiilor rezidențiale. O scădere a activității pieței ar afecta direct comisioanele, royalty-urile și serviciile de titlu 1.

  • Îndatorarea după fuziuneridicat

    Datoria crescută poate limita flexibilitatea financiară și capacitatea de a obține finanțare suplimentară. Dacă rezultatele nu ating așteptările, respectarea covenantelor financiare ar putea deveni dificilă 1.

  • Riscul de integraremediu

    Integrarea unei organizații mari, cu branduri și sisteme diferite, poate duce la întârzieri, costuri neprevăzute și pierderea de agenți sau parteneri 1.

  • Reglementarea și litigiile din industriemediu

    Practicile sectorului sunt în atenția autorităților, iar noi modificări ar putea afecta modelul de comisioane și de atragere a agenților 1.

  • Retenția agențilorscăzut

    Separările de agenți cu venit redus și schimbările de strategie în anumite branduri pot afecta numărul total de agenți și producția acestora 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă piața revine, compania ar putea profita de scara extinsă și de volumul mai mare de tranzacții în toate segmentele.
  • Realizarea rapidă a economiilor de costuri ar putea susține profitabilitatea chiar și într-o piață slabă, așa cum sugerează raportul pentru T2 2026 3.
  • Platforma tehnologică extinsă și adoptarea în creștere a instrumentelor AI ar putea consolida poziția companiei față de brokerii concurenți.

Ce ar strica teza

  • Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, volumul tranzacțiilor ar putea rămâne slab, iar veniturile ar putea stagna.
  • Datoria crescută și costurile de dobândă ar putea limita capacitatea companiei de a investi și de a reacționa la schimbările pieței.
  • Integrarea mai lentă decât planul sau pierderea de agenți ar putea reduce sinergiile așteptate și presiona marjele.

De urmărit

  • Realizarea sinergiilor de costuri și ținta anuală actualizată2026
  • Evoluția volumului GTV al brokerajului față de piațăQ3 2026
  • Rata de retenție a agenților și numărul total de agențiQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compass, Inc., cunoscută și ca Compass International Holdings, a fost înființată în Delaware în 2012 și are sediul în New York 1. Modelul său de bază este brokerajul imobiliar propriu, în care agenții independenți își asociază licența cu compania și folosesc platforma tehnologică. Veniturile provin din partea din comisioanele de vânzare pe care o colectează din tranzacțiile agenților, precum și din taxele de tranzacție 1. Prin fuziunea cu Anywhere, compania a adăugat numeroase branduri și servicii, incluzând relocarea 12.

Platforma tehnologică proprie, numită în ultimul raport « Home », reunește gestionarea relațiilor cu clienții, marketingul, analiza datelor și instrumente AI într-un singur cont 2. Compania o oferă în prezent agenților din brokerajul propriu sub brandul Compass și, din iulie 2026, unui număr de agenți din alte branduri, cu extindere planificată către rețeaua de francize în 2027 3. Scopul este ca agenții să gestioneze întregul ciclu al unei tranzacții fără a părăsi platforma.

Segmente

Brokerage

Brokerajul propriu, operat în principal sub brandurile Compass, Corcoran, Coldwell Banker, Sotheby's International Realty și @properties, a generat partea cea mai mare a veniturilor. În T2 2026, valoarea brută a tranzacțiilor (GTV) a fost de 155,2 miliarde USD 3. Compania a raportat o creștere a GTV de 15,9% față de T2 2025 pro forma, comparativ cu o creștere a volumului pieței de 6% 3.

Piața în context

Industria a fost afectată de schimbările de practică impuse prin acordul de soluționare a litigiului antitrust cu NAR, în vigoare din august 2024 1. Compania spune că Departamentul de Justiție continuă să urmărească sectorul, ceea ce ar putea duce la noi modificări ale practicilor 1. Efectul final depinde de evoluțiile viitoare, pe care compania le consideră greu de anticipat 1.

Tendințe

  • Consolidarea în sectorul brokerajuluimixt

    Fuziunea cu Anywhere a adus o cotă de piață considerabil mai mare și o rețea de francize extinsă, ceea ce poate crește puterea de negociere a companiei 12. Consolidarea ar putea îmbunătăți eficiența dacă integrarea decurge conform planului.

  • Ratele ipotecare și volumul tranzacțiilormixt

    Ratele ipotecare ridicate descurajează vânzătorii și cumpărătorii și reduc volumul tranzacțiilor, afectând atât comisioanele, cât și serviciile de titlu și ipotecă 1. Dacă ratele scad, activitatea pieței ar putea reveni, ceea ce ar sprijini veniturile companiei.

  • Adoptarea platformei tehnologice și AIvânt din spate

    Extinderea platformei Home către mii de agenți noi și utilizarea asistentului AI arată un interes crescut al agenților față de instrumentele digitale 3. Dacă adoptarea continuă, ar putea sprijini retenția agenților și eficiența operațiunilor.

  • Presiunea datoriei și a costurilor de integrarevânt din față

    Datoria crescută după fuziune și costurile mari de integrare pot limita flexibilitatea financiară și pot reduce profitabilitatea în perioada imediată 12. Reducerea costurilor și generarea de numerar pot atenua această presiune.

Poziția concurențială

Piața brokerajului rezidențial din SUA este dominată de firme mari care concurează pe comisioane, agenți și clienți. Compass se diferențiază prin tehnologie și prin scara rezultată din fuziunea cu Anywhere 1. Concurența pentru agenți și pentru listări este intensă, iar rata de retenție a agenților rămâne un indicator important 3.

În serviciile de titlu, ipotecă și relocare concurează firme specializate și bănci, iar în franciză concurează rețele naționale de brokeri independenți 1. Presiunea concurențială crește când volumul pieței scade, deoarece companiile luptă pentru o cotă mai mare din aceleași tranzacții 1.

  • Rocket-Redfin

    Partener al Compass pentru listările Coming Soon pe platforma Redfin, dar în același timp concurent pentru generarea de clienți imobiliari 3.

  • Rețelele de francize concurente

    Alți operatori de franciză imobiliară concurează cu brandurile Compass pentru brokerii independenți care aleg o rețea 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Compass, Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Compass, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Compass, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.