olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Douglas Elliman Inc. DOUG

Real Estate Agents & Managers (For Others) · SIC 6531 · Verticală: Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531)

1,57USD−5,99 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Douglas Elliman Inc. este o companie de servicii imobiliare axată pe brokeraj rezidențial de lux, cu centrul de greutate în zona metropolitană New York și extinderi în Florida, California și în străinătate. Compania conduce în prezent o transformare bazată pe inteligență artificială, într-un context în care vânzările de locuințe existente rămân slabe, potrivit și.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Douglas Elliman Inc. (DOUG) costa 1,57 USD (−5,99 % într-o zi), cu capitalizare 142,7 mil USD, P/E 5,3 pe un EPS diluat de 0,30 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,18 %, beta 1,39, interval pe 52 de săptămâni 1,40–2,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 283,4 mil USD (+4,5 % an/an), profit net de -2,7 mil USD, EPS diluat -0,03 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
142,7 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
5,3
EPS diluat TTM 0,30 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
18,92 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
3,18 %
DPS 12 luni 0,05
Beta (2 ani)
1,39
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
1,402,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,3
neutru
Bollinger (20, 2)
1,39 – 1,68
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 18,4 %
SMA 50 / 200
1,65 / 1,91
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,7 %−1,1 %+5,8 pp—
3 luni−12,3 %−0,5 %−11,8 pp—
6 luni−23,8 %+4,4 %−28,2 pp—
De la început de an−33,8 %+12,3 %−46,1 pp—
1 an−37,7 %+13,5 %−51,2 pp−21,4 %
3 ani−11,8 %+76,4 %−88,2 pp−14,8 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−50,9 %
11 dec. 2025 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−91,0 %
30 dec. 2021 → 17 iun. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
283,4 mil USD
+4,5 % an/an
Profit net
-2,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,03
indisponibil an/an
netă / operațională
-1,0 % / -1,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri266,3 mil243,3 mil253,4 mil271,4 mil262,8 mil245,4 mil214,3 mil283,4 mil
Profit operațional-7,4 mil-16,3 mil-5,3 mil-5,5 mil-10,7 mil67,0 mil-17,5 mil-3,4 mil
Amortizare și depreciere1,9 mil1,9 mil1,9 mil2,2 mil2,2 mil2,1 mil2,0 mil2,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,5 mil1,5 mil1,5 mil1,5 mil1,6 mil421,0 mii3,0 mii2,0 mii
Profit înainte de impozit-27,4 mil-6,3 mil-6,3 mil-22,6 mil-24,9 mil71,7 mil-16,3 mil-2,7 mil
Impozit pe profit0-251,0 mii0011,0 mii3,5 mil00
Profit net-27,2 mil-6,0 mil-6,0 mil-22,7 mil-24,7 mil68,6 mil-16,3 mil-2,7 mil
EPS diluat-0,33-0,07 ≈-0,07-0,27-0,290,81 ≈-0,19-0,03
Flux de numerar operațional9,0 mil ≈-9,0 mil-5,6 mil643,0 mii ≈5,5 mil ≈-14,4 mil-19,3 mil11,6 mil ≈
Investiții (capex)1,3 mil ≈1,3 mil1,0 mil1,2 mil ≈790,0 mii ≈312,0 mii259,0 mii684,0 mii ≈
Dividende plătite0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 7 trimestre (min 6,0, mediană 8,9, max 28,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri784,1 mil774,0 mil1,4 mld1,2 mld955,6 mil995,6 mil1,0 mld
Venituri an/anindisponibil−1,3 %+74,8 %−14,8 %−17,1 %+4,2 %+3,8 %
Profit net8,5 mil-46,4 mil98,8 mil-5,6 mil-42,6 mil-76,3 mil15,2 mil
Profit net an/anindisponibil−648,2 %indisponibil−105,7 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,11-0,601,21-0,08-0,52-0,910,17
EPS diluat an/anindisponibil−645,5 %indisponibil−106,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %1,1 %-6,0 %7,3 %-0,5 %-4,5 %-7,7 %1,5 %
Flux de numerar liber-502,0 mii25,7 mil123,7 mil-23,3 mil-36,6 mil-31,5 mil-17,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
115,5 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-115,5 mil USD
Capitaluri proprii
183,3 mil USD
Active totale
444,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,63x
ROE
8,8 %
ROA
3,2 %
Marja FCF
-1,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
955,6 mil
2024
995,6 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-64,5 mil
2024
-68,8 mil
2025
45,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
8,0 mil
2024
7,7 mil
2025
8,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-56,5 mil ≈
2024
-61,1 mil ≈
2025
53,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
28,0 mii
2024
2,9 mil
2025
5,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-58,2 mil
2024
-75,9 mil
2025
17,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-15,1 mil
2024
1,1 mil
2025
3,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-42,6 mil
2024
-76,3 mil
2025
15,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,52
2024
-0,91
2025
0,17

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
82,2 mil
2024
83,5 mil
2025
84,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,05
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
119,8 mil
2024
135,7 mil
2025
115,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
21,8 mil
2024
19,6 mil
2025
19,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active curente
2023
181,3 mil
2024
196,1 mil
2025
161,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
39,7 mil
2024
37,7 mil
2025
30,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
32,2 mil
2024
32,2 mil
2025
32,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
73,0 mil
2024
72,3 mil
2025
71,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active totale
2023
493,4 mil
2024
493,9 mil
2025
444,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
6,1 mil
2024
3,1 mil
2025
3,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 mar. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
32,7 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
97,2 mil
2024
92,2 mil
2025
98,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
259,3 mil
2024
331,5 mil
2025
261,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
234,2 mil
2024
162,4 mil
2025
183,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-30,4 mil
2024
-26,0 mil
2025
-13,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
6,1 mil
2024
5,5 mil
2025
3,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-36,6 mil ≈
2024
-31,5 mil ≈
2025
-17,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,2 mil
2024
-6,8 mil
2025
90,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-6,2 mil
2024
45,5 mil
2025
-96,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
4,2 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
17,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-16,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
2,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-18,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
-38,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
142,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
5,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
18,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 68 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,57 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 142,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
142,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 774derivat 57

Scorul pe grupe

  • Creștere0
  • Randamente80
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare81
  • Calitate43

Interval de valoare estimat

Jos
1,01
USD pe acțiune
Mijloc
2,11
USD pe acțiune
Sus
2,45
USD pe acțiune
Preț: 1,57 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 34,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 25,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,66 – 4,02 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)0,66 – 0,88 (Mijloc 0,75)
  • Colegi: P/B1,37 – 4,02 (Mijloc 3,47)
    10 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 0,7x – 2,2x
    AGNT, COMP, FTHM, JLL, LHAI, MMI, OPAD, OPEN, PETZ, VAC
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 68/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate16,3 %100 (față de colegi)8 %
Marja EBITDA · Calitate4,3 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,6 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie17,7x100 (pe interval fix)16 %
P/B · Evaluare0,9x73 (față de colegi)24 %
P/E (TTM) · Evaluare5,3x100 (față de colegi)11 %
Randamentul dividendului · Randamente3,2 %80 (față de colegi)19 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate43/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțial80/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare81/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

DOUGLAS ELLIMAN INC. (DOUG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,0 mld USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă 2,5 %; ROE 16,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,01–2,45 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,11 USD, prețul de 1,57 USD lasă un potențial de 34,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 25,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 16,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 17,7x
  • P/B: 0,9x
  • P/E (TTM): 5,3x
  • Randamentul dividendului: 3,2 %

Ce o infirmă

  • Marja EBITDA: 4,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,6 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate Agents & Managers (For Others) (SIC 6531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
5,3x
mediana verticalei 46,9x
sub mediană (−88,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−77,7 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−55,1 %)
ROE
16,3 %
mediana verticalei -5,6 %
peste mediană
Marja netă
2,5 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Marja EBIT
3,5 %
mediana verticalei -2,6 %
peste mediană
Venituri an/an
3,8 %
mediana verticalei 14,1 %
sub mediană (−73,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,3x
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+70,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JLLJones Lang LaSalle Incorporated17,1 mld16,214,7 %3,9 %+11,4 %+15 % / +141 %
COMPCompass, Inc.7,0 mld166,13,6 %0,6 %+23,7 %−12 % / +315 %
VACMarriott Vacations Worldwide Corp3,7 mld—-10,9 %-4,7 %+1,3 %+96 % / +47 %
OPENOpendoor Technologies Inc.1,7 mld—-196,9 %-46,7 %−15,2 %−77 % / −41 %
MMIMarcus & Millichap, Inc.1,1 mld76,92,4 %1,8 %+8,5 %−2 % / −17 %
AGNTAgnt, Inc.653,4 mil—-6,9 %-0,3 %+4,5 %−66 % / −68 %
OMHOhmyhome Limited297,2 mil—-164,6 %-75,2 %+19,5 %−69 % / −85 %
DOUGDouglas Elliman Inc.142,7 mil5,316,3 %2,5 %+3,8 %−38 % / −12 %
LHAILinkhome Holdings Inc.15,5 mil—-5,6 %-1,4 %+175,7 %−92 % / indisponibil
PETZTDH Holdings, Inc.12,4 mil7,16,2 %143,8 %+122,0 %+21 % / −13 %
OPADOfferpad Solutions Inc.11,7 mil—-116,9 %-11,3 %−38,2 %+18 % / −78 %
FTHMFathom Holdings Inc.5,2 mil—-79,0 %-6,3 %+25,4 %−88 % / −94 %
LRHCStratum Holdings Corp.1,4 mil——-46,4 %+16,7 %−100 % / indisponibil
BEKEKE Holdings Inc.—156,84,4 %3,2 %+5,6 %+9 % / +18 %
NMRKNewmark Group, Inc.—16,910,9 %4,1 %+20,3 %−31 % / +45 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DOUG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,79
Randament total -50 % · Pe an -50 %
1,39
Randament total -11 % · Pe an -11 %
2,11
Randament total 34 % · Pe an 34 %
3 ani
0,64
Randament total -59 % · Pe an -26 %
1,30
Randament total -17 % · Pe an -6 %
2,17
Randament total 38 % · Pe an 11 %
5 ani
0,53
Randament total -66 % · Pe an -20 %
1,20
Randament total -23 % · Pe an -5 %
2,23
Randament total 42 % · Pe an 7 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,32
  • Marja netă± 0,23
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
  • Diluare anuală± 0,02

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Douglas Elliman Inc. este o companie de servicii imobiliare axată pe brokeraj rezidențial de lux, cu centrul de greutate în zona metropolitană New York și extinderi în Florida, California și în străinătate. Compania conduce în prezent o transformare bazată pe inteligență artificială, într-un context în care vânzările de locuințe existente rămân slabe, potrivit 1 și 3.

SWOT

Puncte tari

  • Marca Douglas Elliman este asociată cu luxul și cu încrederea clienților, iar compania se bucură de o poziționare puternică în piețele de lux din SUA 1.
  • Bilanțul este solid, cu numerar substanțial și fără datorii pe termen lung la mijlocul anului 2026, ceea ce oferă flexibilitate strategică 3.
  • Divizia de dezvoltări noi și platforma hibridă de agenți oferă un avantaj de nișă și o bază de comisioane suplimentare 1.

Puncte slabe

  • Pierderile operaționale persistă, iar în primul semestru din 2026 compania a raportat o pierdere netă atribuibilă 23.
  • Numărul agenților principali a scăzut în 2025 și în 2026, ceea ce indică dificultăți în retenție 12.
  • Dependența de piața din New York rămâne ridicată, iar o parte importantă a veniturilor vine dintr-o singură zonă geografică 1.

Oportunități

  • Transformarea bazată pe inteligență artificială și noua entitate Elius ar putea reduce costurile non-comision și ar putea crea produse noi 3.
  • Extinderea în noi piețe domestice și internaționale, precum Franța, Monaco și Canada, poate deschide venituri din clienți de lux 13.
  • Extinderea Elliman Capital în California și Texas ar putea crește veniturile din servicii ipotecare conexe 3.

Amenințări

  • Oferta redusă de locuințe și ratele ipotecare ridicate pot limita volumul tranzacțiilor pe termen mediu 1.
  • Alternativele la agenții tradiționali, precum iBuyer-ii și brokerii cu comision redus, pot reduce cota de piață dacă preferințele se schimbă 1.
  • Schimbările de reglementare sau fiscale legate de dobânzile ipotecare și de impozitele locale ar putea afecta cererea în piețele de lux 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea pieței imobiliareridicat

    Veniturile provin în principal din comisioane, astfel încât o încetinire economică ar putea reduce numărul tranzacțiilor și veniturile companiei 1.

  • Dependența de piața New Yorkridicat

    O parte semnificativă a veniturilor depinde de piața metropolitană New York, iar o scădere a atractivității acesteia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Costurile de finanțaremediu

    Ratele ipotecare ridicate pot reduce accesibilitatea locuințelor și volumul creditării, afectând atât brokerajul, cât și serviciile conexe 1.

  • Oferta de locuințemediu

    Lipsa de oferta de locuințe continuă să limiteze tranzacțiile, iar dacă situația persistă, compania ar putea avea mai puține oportunități de vânzare 1.

  • Executarea transformării tehnologicemediu

    Programul de transformare bazat pe inteligență artificială necesită investiții și ar putea nu produce economiile așteptate în termenul estimat 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă ratele ipotecare continuă să scadă, volumul tranzacțiilor ar putea reveni, iar veniturile companiei ar putea beneficia de o revenire a piețelor de lux 13.
  • Bilanțul fără datorii și numerarul consistent oferă spațiu pentru investiții în talent și în expansiune geografică 3.
  • Dacă transformarea prin inteligență artificială produce economii, marjele operaționale ar putea să se îmbunătățească în timp 3.

Ce ar strica teza

  • Pierderile operaționale și nete din primul semestru din 2026 arată că modelul de cost nu este încă echilibrat, iar acest lucru ar putea persista 23.
  • Scăderea numărului de agenți principali poate indica dificultăți în retenție, ceea ce ar putea afecta veniturile viitoare 12.
  • Dacă oferta de locuințe rămâne redusă și dobânzile ipotecare nu scad suficient, tranzacțiile ar putea rămâne sub nivelurile anterioare 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a pierderii operaționale în trimestrul al treileaQ3 2026
  • Progresul transformării prin inteligență artificială și economiile de costuri non-comision2027
  • Numărul agenților principali și rata de retenție anualănext 10-K
  • Valoarea brută a tranzacțiilor și portofoliul de dezvoltări noi în următoarele trimestreQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Douglas Elliman Inc. este o companie holding care, prin filialele sale, desfășoară activități de servicii imobiliare, având ca filială principală Douglas Elliman Realty, LLC, unul dintre cei mai mari brokeri rezidențiali din zona metropolitană New York 1. Valoarea medie a unei tranzacții a fost de aproximativ 1,86 milioane dolari în 2025, iar valoarea brută a tranzacțiilor a ajuns la 39,8 miliarde dolari în același an 1. În 2025 compania a vândut divizia de administrare a proprietăților, DEPM, pentru 85 de milioane dolari, pentru a se concentra pe brokeraj de lux pur 1.

Modelul de business se sprijină pe comisioane și taxe de tranzacție, cu servicii conexe precum ipoteci, asigurări de titlu și escrow, prin Elliman Capital, DE Title Services și Portfolio Escrow 1. Compania operează și o divizie de marketing pentru dezvoltări noi, DEDM, care folosește un model hibrid între agenți tradiționali și profesioniști de dezvoltare 1. Investițiile sale în PropTech, prin DOUG Ventures, reprezentau aproximativ 3% din activele totale la sfârșitul lui 2025 1.

În primul semestru din 2026, veniturile au fost de 497,8 milioane dolari, iar compania a raportat o pierdere netă atribuibilă de 19,0 milioane dolari, cu o poziție de numerar de 105,2 milioane dolari și fără datorii pe termen lung la 30 iunie 2026 23. Aceste cifre arată că brokerul are o bază financiară solidă, dar încă nu acoperă costurile operaționale din activitate 23.

Segmente

Brokeraj rezidențial

Brokerajul rezidențial este activitatea principală, cu aproximativ 5.800 de agenți și 114 birouri la sfârșitul lui 2025, concentrat pe piețele de lux din New York, Florida și California 1. Numărul agenților principali a scăzut de la 5.264 în 2024 la 4.492 în 2025, iar în iunie 2026 a fost de 4.393 12.

Dezvoltări noi și marketing

Divizia DEDM oferă vânzări și marketing pentru dezvoltatori, cu un portofoliu de proiecte de 26,1 miliarde dolari la trimestrul al doilea din 2026, din care 18,9 miliarde în Florida 3. Această activitate contribuie la comisioane suplimentare pentru agenți și la o poziționare competitivă în segmentul de lux 13.

Servicii ancilare

Serviciile ancilare includ Elliman Capital, pentru credite ipotecare, DE Title Services pentru asigurări de titlu și Portfolio Escrow pentru escrow în California, iar Elliman Capital s-a extins în 2026 în California și Texas 13. Aceste servicii sunt prezentate ca o componentă de creștere, deși nu sunt raportate separat ca segment 12.

Piața în context

Piața vânzărilor de locuințe existente din SUA a fost stagnantă: în 2025 au fost vândute 4,06 milioane de locuințe, nivelul cel mai scăzut din 1995, iar prețul median național a crescut doar cu 1,7% 1. Prețul mediu al tranzacțiilor Douglas Elliman a crescut cu 11% în 2025, într-un segment de lux mai puțin sensibil la aceste tendințe 1.

Piețele de lux sunt dominate de metropole financiare, unde ratele dobânzilor ipotecare ridicate și oferta redusă de locuințe au încetinit volumul tranzacțiilor, potrivit surselor 1. Compania notează însă că managementul vede semne de revenire a vânzărilor și a încasărilor, mai ales în a doua parte a anului 2026 3.

Tendințe

  • Scăderea ofertei de locuințevânt din față

    Oferta redusă de locuințe limitează numărul tranzacțiilor, iar proprietarii rămân în casele lor din cauza costurilor ipotecare mai mari, ceea ce ar putea menține volumele scăzute dacă tendința continuă 1.

  • Dobânzile ipotecaremixt

    Ratele ipotecare au rămas ridicate, deși au început să scadă, iar o reducere mai accentuată ar putea reactiva tranzacțiile și creditarea prin Elliman Capital 13.

  • Lux și mobilitate interstatalămixt

    Migrarea rezidenților din statele cu taxe mari, precum New York și California, ar putea reduce cererea din piețele principale ale companiei, dar și crea oportunități în alte state 1.

  • Inteligența artificialăvânt din spate

    Transformarea bazată pe inteligență artificială și noua entitate Elius pot reduce costurile non-comision dacă implementarea reușește, dar necesită investiții și rămâne nedovedită în rezultate 3.

Poziția concurențială

Compania se diferențiază prin marca de lux și prin prețul mediu al tranzacțiilor, despre care afirmă că este semnificativ mai mare decât al principalilor concurenți 1. Presiunea competitivă vine și din alternative precum brokerii cu comision redus și companiile iBuyer, care pot înlocui modelul tradițional dacă preferințele consumatorilor se schimbă 1.

Concurența include atât brokeri rezidențiali de lux din New York și Florida, cât și platforme tehnologice și intermediari care oferă servicii ieftine sau digitale, iar avantajul companiei depinde de talentul agenților și de marca sa 1. Numărul de agenți principali în scădere sugerează că recrutarea și retenția rămân un domeniu sensibil 12.

  • Principalii brokeri de lux

    Concurenți direcți pe segmentul de lux, menționați în sursă ca referințe de preț mediu ale tranzacțiilor, fără identificare nominală în textul oficial.

  • Brokeri cu comision redus

    Modele de discount care reduc rolul agentului pentru vânzători, prezentate ca alternativă la brokerajul tradițional.

  • Companii iBuyer

    Cumpărători direcți care preiau locuința de la vânzător și o revând, o alternativă la agenții full-service descrisă în raport.

  • Platforme PropTech

    Companii tehnologice care oferă instrumente pentru agenți și clienți, unele dintre ele fiind și parteneri sau investiții ale companiei.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Douglas Elliman Inc. · 16 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Douglas Elliman Inc. · 10 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Douglas Elliman Inc. · 07 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Douglas Elliman Inc. (DOUG): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw