olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Cencora, Inc. COR

Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries · SIC 5122 · Verticală: Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122)

339,68USD−4,05 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Cencora, Inc. (COR) este unul dintre cei mai mari distribuitori globali de produse farmaceutice, cu venituri de 321,3 miliarde USD în anul fiscal 2025, în creștere cu 9,3%. În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 veniturile au crescut cu 5,1%, la 84,8 miliarde USD, iar compania a anunțat achiziția American Oncology Network pentru o valoare a întreprinderii de 2,4 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Cencora, Inc. (COR) costa 339,68 USD (−4,05 % într-o zi), cu capitalizare 64,8 mld USD, P/E 25,2 pe un EPS diluat de 13,47 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,69 %, beta 0,01, interval pe 52 de săptămâni 252,74–374,75 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 84,8 mld USD (+5,1 % an/an), profit net de 763,5 mil USD (+11,1 % an/an), EPS diluat 3,94 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
64,8 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
25,2
EPS diluat TTM 13,47 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
3,97 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,69 %
DPS 12 luni 2,35
Beta (2 ani)
0,01
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
252,74374,75

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
319,93 – 350,45
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 9,1 %
SMA 50 / 200
324,87 / 316,88
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
5,13 / 4,38
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,4 %−5,9 %+13,3 pp—
3 luni+4,5 %−4,6 %+9,1 pp—
6 luni+32,9 %+0,2 %+32,6 pp—
De la început de an+0,6 %+7,4 %−6,9 pp—
1 an−4,0 %+8,2 %−12,2 pp+6,6 %
3 ani+72,5 %+68,4 %+4,1 pp−28,2 %
5 ani+166,3 %+56,5 %+109,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,6 %
25 nov. 2025 → 06 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,6 %
25 nov. 2025 → 06 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+21,6 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
84,8 mld USD
+5,1 % an/an
Profit net
763,5 mil USD
+11,1 % an/an
EPS diluat
3,94
+11,9 % an/an
netă / operațională
0,9 % / 1,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri79,1 mld81,5 mld75,5 mld80,7 mld83,7 mld85,9 mld78,4 mld84,8 mld
Costul vânzărilor76,6 mld78,9 mld72,4 mld77,8 mld80,8 mld82,9 mld74,8 mld81,1 mld
Profit brut2,5 mld2,6 mld3,1 mld2,9 mld3,0 mld3,1 mld3,6 mld3,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare1,5 mld1,5 mld1,6 mld1,7 mld1,7 mld1,8 mld2,0 mld2,1 mld
Profit operațional126,6 mil706,3 mil1,0 mld867,7 mil18,5 mil760,4 mil1,1 mld1,1 mld
Amortizare și depreciere—278,5 mil259,8 mil254,0 mil258,8 mil260,4 mil249,3 mil269,5 mil
Profit înainte de impozit125,2 mil620,4 mil928,7 mil896,3 mil-187,0 mil708,6 mil2,1 mld996,4 mil
Impozit pe profit117,7 mil126,7 mil211,2 mil206,5 mil146,0 mil142,5 mil459,0 mil219,7 mil
Profit net3,4 mil488,6 mil717,9 mil687,4 mil-339,7 mil559,6 mil1,6 mld763,5 mil
EPS diluat0,02 ≈2,503,683,52-1,74 ≈2,878,403,94
Flux de numerar operațional1,0 mld-2,7 mld3,4 mld ≈109,2 mil ≈3,1 mld-2,3 mld1,3 mld ≈2,7 mld ≈
Investiții (capex)182,3 mil105,9 mil129,1 mil ≈183,2 mil ≈249,8 mil119,4 mil165,6 mil ≈226,0 mil ≈
Dividende plătite100,9 mil110,9 mil111,2 mil ≈107,5 mil ≈107,5 mil126,5 mil117,5 mil ≈116,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni505,0 mil385,4 mil50,0 mil ≈0 ≈71,0 mii———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 74 din propriul istoric de 39 trimestre (min 11,0, mediană 20,6, max 66,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri167,9 mld179,6 mld189,9 mld214,0 mld238,6 mld262,2 mld294,0 mld321,3 mld
Venituri an/an+9,7 %+6,9 %+5,7 %+12,7 %+11,5 %+9,9 %+12,1 %+9,3 %
Profit net1,7 mld855,4 mil-3,4 mld1,5 mld1,7 mld1,7 mld1,5 mld1,6 mld
Profit net an/an+355,0 %−48,4 %−498,5 %indisponibil+10,3 %+2,7 %−13,5 %+3,0 %
EPS diluat7,534,04-16,657,398,048,537,537,96
EPS diluat an/an+359,1 %−46,3 %−512,1 %indisponibil+8,8 %+6,1 %−11,7 %+5,7 %
netă %1,0 %0,5 %-1,8 %0,7 %0,7 %0,7 %0,5 %0,5 %
Flux de numerar liber1,1 mld2,0 mld1,8 mld2,2 mld2,2 mld3,5 mld3,0 mld3,2 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
4,4 mld USD
Datorie financiară
7,7 mld USD
Datorie netă
3,3 mld USD
Capitaluri proprii
1,7 mld USD
Active totale
76,6 mld USD
Datorie / capitaluri
4,38x
Lichiditate curentă
0,90x
ROE
122,7 %
ROA
2,2 %
Marja FCF
1,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
262,2 mld
2024
294,0 mld
2025
321,3 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
253,2 mld
2024
284,0 mld
2025
309,9 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
9,0 mld
2024
9,9 mld
2025
11,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
5,3 mld
2024
5,7 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
2,3 mld
2024
2,2 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
963,9 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
3,3 mld ≈
2024
3,3 mld ≈
2025
3,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025derivat

Profit înainte de impozit
2023
2,2 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
428,3 mil
2024
484,7 mil
2025
690,5 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit net
2023
1,7 mld
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
8,53
2024
7,53
2025
7,96

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
204,6 mil
2024
200,3 mil
2025
195,2 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,94
2024
2,04
2025
2,20

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,6 mld
2024
3,1 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
20,9 mld
2024
23,9 mld
2025
25,2 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Stocuri
2023
17,5 mld
2024
19,0 mld
2025
20,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Active curente
2023
42,8 mld
2024
47,7 mld
2025
52,2 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
9,6 mld
2024
9,3 mld
2025
13,7 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
4,4 mld
2024
4,0 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Active totale
2023
62,6 mld
2024
67,1 mld
2025
76,6 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
45,8 mld
2024
50,9 mld
2025
54,7 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
641,3 mil
2024
576,3 mil
2025
117,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,1 mld
2024
3,8 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
48,8 mld
2024
54,3 mld
2025
57,8 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
666,3 mil
2024
786,7 mil
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,9 mld
2024
3,5 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
458,4 mil
2024
487,2 mil
2025
668,0 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
3,5 mld ≈
2024
3,0 mld ≈
2025
3,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,6 mld
2024
-618,1 mil
2025
-5,0 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,2 mld
2024
-2,3 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Dividende plătite
2023
398,8 mil
2024
416,2 mil
2025
437,1 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,2 mld
2024
1,5 mld
2025
435,5 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
20,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-2,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
5,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-0,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
7,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
104,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
21,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
17,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
11,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
3,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
760,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
4,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
154,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
118,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
27 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
24 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-9 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
64,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
73,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
24,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
25,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
21,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
18,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
24,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
16,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 52 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

339,68 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 64,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
64,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
25,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
21,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
18,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
104,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 3072derivat 185

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie40
  • Randamente52
  • Calitate93
  • Creștere43
  • Evaluare30

Interval de valoare estimat

Jos
162,00
USD pe acțiune
Mijloc
280,71
USD pe acțiune
Sus
360,53
USD pe acțiune
Preț: 339,68 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -17,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -21,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 78,68 – 415,11 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA78,68 – 305,95 (Mijloc 189,89)
    4 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 5,9x – 16,5x
    CAH, HLF, MCK, NUS
  • Colegi: P/E245,33 – 415,11 (Mijloc 371,53)
    3 firme folosite · multiplul median 27,6x · quartile 18,2x – 30,8x
    CAH, HLF, MCK
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului28,91 – 38,88 (Mijloc 33,16)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 52/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate21,9 %100 (pe interval fix)11 %
Marja netă · Calitate0,8 %75 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate154,7 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,4 %87 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-0,3 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,2x52 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x11 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare25,2x22 (pe interval fix)11 %
EV/EBITDA · Evaluare18,1x0 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare6,3 %78 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %20 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente11,5 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere43/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate93/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente52/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare30/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

CENCORA, INC. (COR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 321,3 mld USD în 2025; creștere an/an 9,3 %; marjă netă 0,8 %; ROE 104,3 %; datorie netă/EBITDA 2,2x.

Intervalul de valoare estimat este 162,00–360,53 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 280,71 USD, prețul de 339,68 USD lasă un potențial de -17,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -21,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 21,9 %
  • Marja netă: 0,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 154,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,4 %
  • Randament FCF: 6,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 11,5 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -0,3 %
  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • P/E (TTM): 25,2x
  • EV/EBITDA: 18,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,2x
mediana verticalei 27,6x
sub mediană (−8,6 %)
EV/EBITDA
18,1x
mediana verticalei 11,1x
peste mediană (+63,3 %)
P/S
0,2x
mediana verticalei 0,3x
sub mediană (−43,7 %)
P/B
21,2x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+648,4 %)
ROE
104,3 %
mediana verticalei -60,7 %
peste mediană
Marja netă
0,8 %
mediana verticalei -7,9 %
peste mediană
Marja EBIT
0,9 %
mediana verticalei -0,8 %
peste mediană
Venituri an/an
9,3 %
mediana verticalei 13,3 %
sub mediană (−30,0 %)
Datorie netă/EBITDA
2,2x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+296,6 %)
Randament dividend
0,7 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−9,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCKMcKESSON CORPORATION123,8 mld27,6—1,1 %+12,4 %+22 % / +128 %
CORCencora, Inc.64,8 mld25,2104,3 %0,8 %+9,3 %−4 % / +73 %
CAHCardinal Health, Inc.61,9 mld34,1—0,7 %+14,2 %+26 % / +150 %
HLFHerbalife Ltd.1,6 mld8,8—3,4 %+0,9 %+17 % / +16 %
NUSNu Skin Enterprises, Inc.220,5 mil—-32,5 %-15,7 %−14,3 %−54 % / −73 %
COSMCosmos Health Inc.29,2 mil—-104,0 %-33,1 %+19,9 %−55 % / −72 %
HKPDCellyan Biotechnology Co., Ltd22,2 mil—-0,6 %-0,1 %+21,7 %+38 % / indisponibil
ESYNHwh International Inc.11,7 mil—-88,9 %-680,0 %−30,8 %−4 % / −97 %
MEDSDataMeds AI, Inc.3,7 mil——-1.100,3 %+28,7 %−96 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
217,24
Randament total -35 % · Pe an -35 %
383,03
Randament total 14 % · Pe an 14 %
575,53
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
236,73
Randament total -28 % · Pe an -11 %
467,13
Randament total 40 % · Pe an 12 %
766,89
Randament total 129 % · Pe an 32 %
5 ani
257,97
Randament total -21 % · Pe an -5 %
569,69
Randament total 73 % · Pe an 12 %
1.021,89
Randament total 207 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 116,78
  • Marja netă± 81,75
  • Creșterea anuală a veniturilor± 63,49
  • Diluare anuală± 6,87

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Cencora, Inc. (COR) este unul dintre cei mai mari distribuitori globali de produse farmaceutice, cu venituri de 321,3 miliarde USD în anul fiscal 2025, în creștere cu 9,3% 1. În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 veniturile au crescut cu 5,1%, la 84,8 miliarde USD 2, iar compania a anunțat achiziția American Oncology Network pentru o valoare a întreprinderii de 2,4 miliarde USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în distribuția farmaceutică globală, cu venituri foarte mari și o rețea extinsă de centre de distribuție 1.
  • Creștere constantă a veniturilor în ambele segmente raportabile, sprijinită de volumele unităților vândute și de activitatea specializată 12.
  • Servicii cu valoare adăugată pentru clienți și producători, care consolidează relațiile comerciale pe termen lung 1.

Puncte slabe

  • Dependență ridicată de câțiva clienți mari și de organizații de achiziții în grup, ceea ce face ca pierderea unui contract să aibă un impact semnificativ 1.
  • Marje brute foarte reduse în distribuția din SUA, în special pe fondul creșterii produselor cu marje mai mici 1.
  • Depreciere de fond comercial și cheltuieli de achiziție și integrare ridicate în anul fiscal 2025 1.

Oportunități

  • Extinderea în oncologia comunitară prin achiziția American Oncology Network ar putea consolida platforma de servicii medicale 3.
  • Creșterea utilizării generice și biosimilare ar putea îmbunătăți profitabilitatea pe termen lung 1.
  • Activitățile specializate și serviciile pentru producători, cu marje mai mari, ar putea deveni o sursă mai importantă de creștere 1.

Amenințări

  • Pierderea sau renegocierea în condiții mai slabe a contractelor cu clienții mari ar putea afecta veniturile și fluxurile de numerar 1.
  • Tarifele vamale și alte măsuri protecționiste ar putea crește costurile sau perturba aprovizionarea cu produse farmaceutice 1.
  • Schimbările în strategia noilor proprietari ai Walgreens Boots Alliance ar putea modifica acordurile comerciale cu compania 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o parte mare din venituri și din creanțe, iar pierderea unui contract ar putea reduce semnificativ rezultatele 1.

  • Relația cu Walgreens și Bootsridicat

    Noii proprietari ai Walgreens ar putea cere schimbări în acorduri, iar închiderea planificată a unor farmacii ar putea reduce volumele distribuite 1.

  • Riscul de integrare a achizițiilormediu

    Integrarea RCA, OneOncology și AON ar putea fi mai dificilă și mai costisitoare decât se estimează, cu riscuri de reglementare și de răspundere pentru datoriile preluate 13.

  • Riscuri geopolitice și comercialemediu

    Operațiunile internaționale expun compania la inflație, la fluctuații valutare și la măsuri tarifare dificil de anticipat 1.

  • Costuri de conformitate și litigiiscăzut

    Litigiile legate de opioide și alte procese pot genera cheltuieli și pot afecta reputația, chiar dacă unele au fost reduse în anul fiscal 2025 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea volumelor și a activităților specializate continuă, compania ar putea menține un ritm de creștere a veniturilor și a profitului operațional, susținut de ghidajul ajustat pentru anul fiscal 2026 23.
  • Dacă achiziția American Oncology Network se integrează bine, ar putea consolida poziția în oncologia comunitară și ar putea deveni contributivă la rezultate după doi ani, conform estimărilor companiei 3.
  • Dacă utilizarea generice și biosimilare crește, marjele pe produsele respective ar putea îmbunătăți profitabilitatea distribuției pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă un client mare decide să își reducă volumele sau să renegocieze contractele, veniturile ar putea scădea semnificativ, având în vedere concentrarea mare a clientelei 1.
  • Creșterea vânzărilor de produse cu marje mici, precum GLP-1, ar putea comprima marjele brute dacă această tendință continuă 12.
  • Achizițiile costisitoare și riscurile de integrare ar putea reduce randamentul investițiilor și ar putea afecta rezultatele financiare pe termen mediu 13.

De urmărit

  • Ghidajul pentru anul fiscal 2027, anunțat la apelul de rezultate din trimestrul patruQ4 2026
  • Finalizarea achiziției American Oncology Network și reacția autorităților de reglementare2027
  • Evoluția relației cu Walgreens și Boots după schimbările de proprietate2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Cencora distribuie pe scară largă medicamente de marcă, specialități, generice, produse OTC și echipamente de sănătate la domiciliu către spitale, farmacii, clinici și medici, în Statele Unite și în câteva piețe globale 1. Compania oferă și servicii conexe, precum analize de date, consultanță în reglementare, logistică premium și gestionarea stocurilor, atât furnizorilor de servicii medicale, cât și producătorilor farmaceutici 1. Activitatea este organizată în două segmente raportabile: U.S. Healthcare Solutions și International Healthcare Solutions 1.

Strategia urmărește eficientizarea distribuției de bază din SUA și din străinătate, dar și investiții în activități cu marje mai mari și creștere rapidă, precum tratamentele specializate și serviciile pentru producători 1. Achiziția Retina Consultants of America din ianuarie 2025 a extins prezența în rețelele comunitare de specialitate 1, iar compania și-a anunțat o nouă structură de raportare de la trimestrul întâi al anului fiscal 2026, cu mai multe activități clasificate ca «Other» și explorate pentru opțiuni strategice 1.

Clienții principali sunt concentrați: Walgreens și Boots au reprezentat împreună aproximativ 25% din veniturile anului fiscal 2025, iar Evernorth Health Services aproximativ 13% 1. Relațiile cu clienții mari și cu organizațiile de achiziții în grup sunt esențiale pentru compania, iar pierderea sau reînnoirea lor în condiții mai puțin favorabile ar putea afecta rezultatele 1.

Piața în context

Compania estimează că vânzările farmaceutice din SUA vor crește cu o rată anuală compusă de aproximativ 8,4% între 2024 și 2029, în funcție în parte de majorările de prețuri ale producătorilor 1. Generice reprezintă aproximativ 90% din volumul de prescripții din SUA, iar medicamentele contează pentru aproximativ 9% din costurile medicale totale 1.

Piața este influențată de presiunile asupra prețurilor, de expirarea brevetelor, de consolidarea clienților și de politicile tarifare, care pot afecta costurile și lanțul de aprovizionare 1. Rezultatele sunt sensibile și la cursurile de schimb, la inflația din Turcia și la condițiile economice din Europa 1.

Tendințe

  • Medicamente pentru diabet și slăbire din clasa GLP-1mixt

    Creșterea vânzărilor de produse GLP-1 a sporit veniturile, dar aceste produse au marje brute mai mici, ceea ce ar putea limita expansiunea profitabilității dacă cererea rămâne ridicată 12.

  • Generice și biosimilaremixt

    Extinderea utilizării generice și biosimilare poate aduce marje brute mai bune, deși prețurile mai mici reduc creșterea veniturilor, iar expirarea brevetelor ar putea accelera această tranziție 1.

  • Consolidarea oncologiei comunitarevânt din spate

    Achiziția American Oncology Network și investițiile anterioare în OneOncology și RCA arată o tendință de extindere în serviciile medicale comunitare, care ar putea sprijini creșterea dacă integrarea reușește 13.

  • Presiuni tarifare și geopoliticevânt din față

    Tarifele propuse și instabilitatea politicilor comerciale ar putea crește costurile sau perturba aprovizionarea, mai ales pentru produsele importate, iar economia Turciei rămâne un factor de cost 1.

Poziția concurențială

Compania activează într-o piață de distribuție farmaceutică concentrată, în care câțiva actori mari concurează pe volum, cost operațional și servicii pentru clienți. Textele sursă furnizate nu identifică în mod explicit concurenții prin nume, iar informațiile despre poziția față de aceștia sunt limitate la afirmațiile companiei privind costurile sale operaționale, considerate printre cele mai reduse din sector 1.

Avantajele invocate de companie includ rețeaua extinsă de centre de distribuție, automatizarea depozitelor și programele de servicii pentru farmacii independente, precum Good Neighbor Pharmacy și Elevate Provider Network 1. Concurența din industrie este menționată ca factor care poate influența veniturile viitoare 1.

  • Concurenți nominalizați în sursele furnizate

    Sursele furnizate nu identifică concurenți prin nume, astfel că nu sunt listați ticker-e.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent04 nov. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 nov. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 sept. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 aug. 2026
    Schimbări în conducere
  • Raport curent12 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Cencora, Inc. · 25 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cencora, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cencora, Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.