olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Cosmos Health Inc. COSM

Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries · SIC 5122 · Verticală: Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122)

0,33USD+7,76 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Cosmos Health Inc. este un grup de sănătate global, integrat vertical, care combină distribuția de medicamente, producția farmaceutică, mărcile proprii de nutraceutice și cercetarea cu inteligență artificială pentru reutilizarea medicamentelor. Compania și-a crescut veniturile în 2025, iar în toamna lui 2026 a început să își extindă vânzările directe către consumatorii din Statele Unite prin abonamente online, un segment care ar putea schimba profilul companiei dacă își menține ritmul.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Cosmos Health Inc. (COSM) costa 0,33 USD (+7,76 % într-o zi), cu capitalizare 33,0 mil USD, beta 1,33, interval pe 52 de săptămâni 0,17–0,73 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 19,0 mil USD (+28,8 % an/an), profit net de -6,1 mil USD, EPS diluat -0,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
33,0 mil USD
acțiuni la 18 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,61 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-187,68 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,33
Volatilitate (1 an) 97 %
Interval 52 săpt.
0,170,73

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,0
neutru
Bollinger (20, 2)
0,22 – 0,39
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 56,6 %
SMA 50 / 200
0,31 / 0,31
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,3 %−1,1 %−4,2 pp—
3 luni+52,4 %−0,5 %+52,8 pp—
6 luni−6,9 %+4,4 %−11,3 pp—
De la început de an−34,2 %+12,3 %−46,5 pp—
1 an−51,5 %+13,5 %−65,0 pp+8,1 %
3 ani−71,5 %+76,4 %−147,9 pp+46,5 %
5 ani−91,4 %+63,7 %−155,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−76,4 %
12 nov. 2025 → 26 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,3 %
16 dec. 2022 → 26 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−38,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
19,0 mil USD
+28,8 % an/an
Profit net
-6,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,10
indisponibil an/an
netă / operațională
-32,1 % / -15,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri12,4 mil14,2 mil13,7 mil14,7 mil17,1 mil19,7 mil17,9 mil19,0 mil
Costul vânzărilor11,2 mil13,2 mil11,7 mil13,6 mil14,5 mil17,6 mil16,5 mil17,5 mil
Profit brut1,2 mil1,0 mil2,0 mil1,2 mil2,6 mil2,1 mil1,4 mil1,5 mil
Cercetare și dezvoltare0533,3 mii15,6 mii74,6 mii18,3 mii410,8 mii068,6 mii
Profit operațional-2,2 mil-9,0 mil-833,1 mii-2,6 mil-1,8 mil-11,4 mil-2,2 mil-2,9 mil
Amortizare și depreciere304,1 mii304,9 mii315,8 mii353,9 mii377,9 mii315,1 mii346,5 mii349,2 mii
Cheltuieli cu dobânzile181,4 mii319,8 mii187,1 mii388,8 mii669,2 mii654,8 mii423,2 mii602,4 mii
Profit înainte de impozit-2,2 mil-9,5 mil-818,1 mii-2,8 mil-5,4 mil-10,1 mil-2,8 mil-6,1 mil
Impozit pe profit00000000
Profit net-8,4 mil-3,3 mil-818,1 mii-2,8 mil-5,4 mil-10,1 mil-2,8 mil-6,1 mil
EPS diluat-0,45-0,14 ≈-0,03-0,10-0,17-0,28 ≈-0,06-0,10
Flux de numerar operațional739,8 mii ≈-3,8 mil-186,3 mii-1,2 mil ≈-2,5 mil ≈-4,6 mil-1,1 mil-1,7 mil ≈
Investiții (capex)228,8 mii ≈72,5 mii12,5 mii22,5 mii ≈12,7 mii ≈7,9 mii11,4 mii63,6 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni—0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri37,1 mil39,7 mil55,4 mil56,2 mil50,3 mil53,4 mil54,4 mil65,3 mil
Venituri an/an+23,6 %+7,0 %+39,6 %+1,5 %−10,5 %+6,0 %+2,0 %+19,9 %
Profit net-9,1 mil-3,3 mil820,8 mii-8,0 mil-13,8 mil-18,5 mil-16,2 mil-19,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−1.070,0 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,68-0,250,06-23,74-33,16-2,15-1,17-0,63
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−39.666,7 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-24,4 %-8,3 %1,5 %-14,2 %-27,5 %-34,7 %-29,7 %-29,3 %
Flux de numerar liber-2,1 milindisponibil-11,6 mil-7,7 mil-14,9 mil-16,9 mil-8,1 mil-8,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
715,7 mii USD
Datorie financiară
3,8 mil USD
Datorie netă
3,1 mil USD
Capitaluri proprii
18,4 mil USD
Active totale
65,5 mil USD
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
1,00x
ROE
-89,1 %
ROA
-32,0 %
Marja FCF
-13,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
53,4 mil
2024
54,4 mil
2025
65,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
49,0 mil
2024
50,1 mil
2025
57,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
4,3 mil
2024
4,3 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
164,9 mii
2024
533,3 mii
2025
519,4 mii

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-21,8 mil
2024
-15,5 mil
2025
-16,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
614,4 mii
2024
1,2 mil
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-21,2 mil ≈
2024
-14,3 mil ≈
2025
-15,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
866,5 mii
2024
1,0 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-18,5 mil
2024
-16,2 mil
2025
-19,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-18,5 mil
2024
-16,2 mil
2025
-19,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,15
2024
-1,17
2025
-0,63

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
—
2024
19,1 mil
2025
30,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,8 mil
2024
315,1 mii
2025
715,7 mii

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
19,8 mil
2024
13,5 mil
2025
19,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
4,8 mil
2024
4,4 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Active curente
2023
36,6 mil
2024
25,5 mil
2025
38,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,3 mil
2024
9,7 mil
2025
10,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
49,7 mii
2024
49,7 mii
2025
49,7 mii

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
7,8 mil
2024
7,7 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2023
66,0 mil
2024
54,3 mil
2025
65,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
11,2 mil
2025
14,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,9 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 19 aug. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,3 mil
2024
4,1 mil
2025
3,8 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
24,3 mil
2024
25,8 mil
2025
38,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
30,0 mil
2024
29,8 mil
2025
47,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
36,0 mil
2024
24,5 mil
2025
18,4 mil †

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-15,6 mil
2024
-7,7 mil
2025
-8,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,3 mil
2024
418,1 mii
2025
55,7 mii

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-16,9 mil ≈
2024
-8,1 mil ≈
2025
-8,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-13,8 mil
2024
-798,3 mii
2025
-2,0 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
12,7 mil
2024
5,0 mil
2025
14,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
100,5 mii
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
10,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-23,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-24,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-33,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-104,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-39,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-58,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-68,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
95,6 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-9,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
85 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
27 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
74 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
33,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
34,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-187,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-30,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,33 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 33,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
33,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-104,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-33,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 18 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 18 aug. 2026
verificat 1964derivat 168

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-58,3 %0 (pe interval fix)24 %
Marja netă · Calitate-33,1 %25 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,0 %75 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-7,8x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x21 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-30,1 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie8/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial75/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate9/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COSMOS HEALTH INC. (COSM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 65,3 mil USD în 2025; creștere an/an 19,9 %; marjă netă -33,1 %; ROE -104,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 9,0 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -58,3 %
  • Marja netă: -33,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -7,8x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Randament FCF: -30,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Wholesale-Drugs, Proprietaries & Druggists' Sundries (SIC 5122) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,2x
P/S
0,4x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+49,3 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 5,2x
sub mediană (−69,0 %)
ROE
-104,0 %
mediana verticalei -16,6 %
sub mediană
Marja netă
-33,1 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−12.331,0 %)
Marja EBIT
-24,9 %
mediana verticalei 0,9 %
sub mediană (−2.820,6 %)
Venituri an/an
19,9 %
mediana verticalei 10,8 %
peste mediană (+83,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCKMcKESSON CORPORATION123,5 mld27,5—1,1 %+12,4 %+21 % / +127 %
CORCencora, Inc.67,6 mld26,3104,3 %0,8 %+9,3 %−4 % / +74 %
CAHCardinal Health, Inc.60,9 mld36,2—0,7 %+14,2 %+23 % / +145 %
HLFHerbalife Ltd.1,6 mld9,1—3,4 %+0,9 %+20 % / +19 %
NUSNu Skin Enterprises, Inc.242,9 mil—-32,5 %-15,7 %−14,3 %−50 % / −71 %
COSMCosmos Health Inc.33,0 mil—-104,0 %-33,1 %+19,9 %−51 % / −72 %
HKPDCellyan Biotechnology Co., Ltd30,2 mil—-0,6 %-0,1 %+21,7 %+87 % / indisponibil
ESYNHwh International Inc.11,6 mil—-88,9 %-680,0 %−30,8 %−4 % / −97 %
MEDSDataMeds AI, Inc.4,6 mil——-1.100,3 %+28,7 %−95 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COSM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Cosmos Health Inc. este un grup de sănătate global, integrat vertical, care combină distribuția de medicamente, producția farmaceutică, mărcile proprii de nutraceutice și cercetarea cu inteligență artificială pentru reutilizarea medicamentelor. Compania și-a crescut veniturile în 2025, iar în toamna lui 2026 a început să își extindă vânzările directe către consumatorii din Statele Unite prin abonamente online, un segment care ar putea schimba profilul companiei dacă își menține ritmul.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un model integrat vertical, de la producție la distribuție, cu certificări GMP, EMA și licențe de distribuție în mai multe țări 12.
    • Mărcile proprii de nutraceutice și creșterea marjei brute în anul 2025 indică o schimbare favorabilă a mixului de venituri 1.
    • Platforma de vânzări directe din SUA are o bază de abonamente recurente care crește lunar, conform raportărilor recente 3.

    Puncte slabe

    • Compania a raportat pierderi nete în anii 2024 și 2025 și recunoaște incertitudini privind continuitatea activității 12.
    • Dependența de Cosmofarm pentru majoritatea veniturilor și concentrarea pe piețe europene limitează diversificarea 1.
    • Au fost înregistrate provizioane mari pentru creanțe neîncasate, inclusiv față de o parte afiliată 1.

    Oportunități

    • Expansiunea vânzărilor directe în SUA și creșterea numărului de abonamente ar putea aduce venituri recurente mai mari 3.
    • Dezvoltarea producției pentru terți și a portofoliului de medicamente inovatoare ar putea crea surse noi de venit 1.
    • Extinderea în regiuni noi, precum Golful și Europa de Est, ar putea sprijini creșterea distribuției mărcilor proprii 1.

    Amenințări

    • Costurile de finanțare cu dobândă variabilă și presiunile inflaționiste pot reduce rezultatele operaționale 1.
    • Schimbările de reglementare în SUA și în UE privind prețurile medicamentelor ar putea afecta modelul de afaceri 1.
    • Riscurile cibernetice și conflictele geopolitice din regiune pot perturba operațiunile și lanțurile de aprovizionare 1.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Raportul trimestrial avertizează că, fără capital suplimentar, compania ar putea fi nevoită să reducă cheltuielile, ceea ce ar întârzia dezvoltarea produselor 2.

    • Riscul de curs valutarmediu

      Veniturile sunt realizate în principal în monede locale, iar o întărire a dolarului ar putea reduce valoarea raportată a rezultatelor 1.

    • Reglementări privind prețurile și rambursărilemediu

      Legislația americană și regulile europene privind prețurile medicamentelor ar putea limita veniturile din anumite produse 1.

    • Creanțe neîncasateridicat

      Provizioanele înregistrate pentru o parte afiliată și pentru avansuri arată că încasarea unor sume ar putea rămâne incertă 1.

    • Securitatea datelormediu

      Compania colectează date personale și de plată ale clienților, iar un atac cibernetic ar putea duce la pierderi financiare și de reputație 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile din vânzările directe în SUA continuă să crească, compania ar putea diversifica sursele de venit și ar putea îmbunătăți marjele.
    • Creșterea marjei brute în 2025 arată că schimbarea mixului de produse ar putea deveni un factor durabil.
    • Integrarea producției, distribuției și a mărcilor proprii oferă un avantaj de control asupra costurilor, dacă este menținută.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete repetate și avertismentul privind continuitatea activității ar putea forța diluarea acționarilor prin noi finanțări.
    • Dependența de un singur distribuitor pentru majoritatea veniturilor face compania vulnerabilă la schimbări locale de piață.
    • Creșterea rapidă a abonamentelor din SUA se bazează pe estimări interne, iar rezultatele reale ar putea diferi semnificativ.

    De urmărit

    • Rezultatele reale ale vânzărilor directe din SUA și numărul de abonamente activeQ4 2026
    • Evoluția marjei brute pe segmente, în special pentru nutraceuticeQ1 2027
    • Modul în care se reflectă în rezultate provizioanele pentru creanțe și avansuri2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Cosmos Health Inc., înființată în 2009 în Nevada, este un grup de sănătate diversificat și integrat vertical, care deține mărci proprii de farmaceutice și nutraceutice, produce și distribuie medicamente generice, operează o platformă de telemedicină și desfășoară cercetare pentru medicamente inovatoare și reutilizarea medicamentelor existente 1. Activitatea acoperă cercetarea, producția, marketingul și distribuția, iar obiectivul strategic declarat este expansiunea portofoliului propriu și a rețelelor de distribuție internaționale 1. Vânzările sunt realizate în proporție de peste 98% în afara Statelor Unite, deși vânzările directe în SUA au început prin brandul Sky Premium Life 1.

    Segmente

    Distribuție en-gros și farmaceutice

    Filiala Cosmofarm S.A. distribuie o gamă largă de medicamente cu și fără prescripție, dispozitive medicale și produse parafarmaceutice către farmacii, spitale și distribuitori, și reprezintă aproximativ 90% din veniturile totale din anul 2025 1. Marja brută a segmentului este mai mică decât a celorlalte linii de business, dar volumul său susține scara veniturilor consolidate 1.

    Piața în context

    Compania op.ează pe piețe mari și în creștere: piața globală a medicamentelor generice era evaluată la 424,98 miliarde USD în 2025, cu o rată anuală estimată de creștere de 8,35% 1, iar piața nutraceuticelor, de 636,31 miliarde USD în 2025, cu o rată de 7,64% până în 2034 1. Piețele oncologiei și reutilizării medicamentelor sunt, de asemenea, menționate ca direcții de interes 1.

    Tendințe

    • Creșterea cererii pentru medicamente genericevânt din spate

      Expirarea brevetelor și cererea pentru tratamente mai ieftine susțin creșterea segmentului de generice, ceea ce ar putea favoriza volumele companiei 1.

    • Interes crescut pentru sănătate preventivăvânt din spate

      Trecerea spre prevenție și suplimentele alimentare poate susține cererea pentru mărcile proprii de nutraceutice 1.

    • Presiuni de preț și reglementarevânt din față

      Reglementările de tip prețuri maxime și plafonarea costurilor în sistemele de sănătate europene pot reduce marjele distribuitorilor 1.

    • Costuri de finanțare și cursuri valutaremixt

      Creditele cu dobândă variabilă și fluctuațiile cursului dolarului pot afecta costurile și rezultatele, deoarece majoritatea vânzărilor sunt în euro și alte monede locale 12.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți distribuitori și producători de generice, precum și cu alte mărci de nutraceutice și produse OTC deja prezente pe piață 1. Presiunea concurențială este mai mare în distribuția en-gros, unde marjele sunt reduse, și în vânzările online pentru suplimente alimentare, unde barierele de intrare sunt mici 13.

    • Alți distribuitori de medicamente en-gros

      Concurează pentru aceleași farmacii și spitale; sursele nu identifică un concurent direct listat în SUA.

    • Producători de generice

      Concurează pe portofoliul de medicamente generice; compania operează pe piețe europene și din Golf.

    • Mărci de nutraceutice și suplimente

      Concurează în vânzările online și pe platforme precum Amazon și Tmall.

    • Platforme de telemedicină

      Concurează cu serviciul ZipDoctor pe piața americană de consultații online cu abonament.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent22 oct. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 oct. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent20 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial18 aug. 2026
    • Raport curent16 iul. 2026
      Item 3.03 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 iul. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent22 mai 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent16 apr. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cosmos Health Inc. · 15 apr. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cosmos Health Inc. · 18 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cosmos Health Inc. · 22 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Cosmos Health Inc. (COSM): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw