olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Chevron Corporation CVX

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

216,96USD−3,69 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Chevron Corporation este o companie energetică integrată, activă în extracția de petrol și gaze, rafinare și petrochimie. În anul 2025 rezervele dovedite au atins 10.6 miliarde barili echivalent petrol, iar în trimestrul al doilea al anului 2026 Chevron a raportat un profit net de 12.1 miliarde dolari și un ROCE de 21.4 la sută.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Chevron Corporation (CVX) costa 216,96 USD (−3,69 % într-o zi), cu capitalizare 428,7 mld USD, P/E 20,8 pe un EPS diluat de 10,43 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,22 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 146,75–235,52 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 70,1 mld USD (+56,3 % an/an), profit net de 12,1 mld USD (+384,8 % an/an), EPS diluat 6,11 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
428,7 mld USD
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,8
EPS diluat TTM 10,43 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,81 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
3,22 %
DPS 12 luni 6,98
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
146,75235,52

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
210,79 – 237,78
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 12,0 %
SMA 50 / 200
214,38 / 194,20
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,13 / 5,33
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,1 %−1,1 %+6,2 pp—
3 luni+16,4 %−0,5 %+16,8 pp—
6 luni+17,2 %+4,4 %+12,8 pp—
De la început de an+42,4 %+12,3 %+30,0 pp—
1 an+41,4 %+13,5 %+27,9 pp+89,6 %
3 ani+47,0 %+76,4 %−29,4 pp+126,3 %
5 ani+89,1 %+63,7 %+25,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,5 %
27 mar. 2026 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,9 %
15 nov. 2022 → 21 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
70,1 mld USD
+56,3 % an/an
Profit net
12,1 mld USD
+384,8 % an/an
EPS diluat
6,11
+321,4 % an/an
netă / operațională
17,2 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri50,7 mld52,2 mld47,6 mld44,8 mld49,7 mld46,9 mld48,6 mld70,1 mld
Costul vânzărilor30,5 mld30,1 mld28,6 mld26,9 mld27,4 mld25,3 mld28,3 mld36,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare1,2 mld1,6 mld1,2 mld889,0 mil1,5 mld1,5 mld1,1 mld1,3 mld
Amortizare și depreciere4,2 mld5,0 mld4,1 mld4,3 mld5,8 mld5,9 mld5,8 mld6,1 mld
Cheltuieli cu dobânzile164,0 mil199,0 mil212,0 mil274,0 mil370,0 mil361,0 mil345,0 mil352,0 mil
Profit înainte de impozit6,5 mld6,1 mld5,6 mld4,1 mld5,4 mld4,6 mld3,9 mld16,7 mld
Impozit pe profit2,0 mld2,8 mld2,1 mld1,6 mld1,8 mld1,8 mld1,7 mld4,5 mld
Profit net4,5 mld3,2 mld3,5 mld2,5 mld3,5 mld2,8 mld2,2 mld12,1 mld
EPS diluat2,481,82 ≈2,001,451,821,39 ≈1,116,11
Flux de numerar operațional9,7 mld ≈8,7 mld5,2 mld8,6 mld ≈9,4 mld ≈10,8 mld2,5 mld22,6 mld ≈
Investiții (capex)4,1 mld ≈4,3 mld3,9 mld3,7 mld ≈4,4 mld ≈5,3 mld4,1 mld4,5 mld ≈
Dividende plătite2,9 mld ≈2,9 mld3,0 mld2,9 mld ≈3,4 mld ≈3,4 mld3,5 mld3,5 mld ≈
Răscumpărări de acțiuni4,8 mld ≈4,5 mld3,9 mld2,6 mld ≈2,6 mld ≈3,0 mld2,6 mld3,0 mld ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 64 din propriul istoric de 36 trimestre (min 8,2, mediană 17,0, max 139,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri166,3 mld146,5 mld94,7 mld162,5 mld246,3 mld200,9 mld202,8 mld189,0 mld
Venituri an/an+17,4 %−11,9 %−35,4 %+71,6 %+51,6 %−18,4 %+0,9 %−6,8 %
Profit net14,8 mld2,9 mld-5,5 mld15,6 mld35,5 mld21,4 mld17,7 mld12,3 mld
Profit net an/an+61,2 %−80,3 %−289,6 %indisponibil+127,0 %−39,7 %−17,4 %−30,4 %
EPS diluat7,741,54-2,968,1418,2811,369,726,63
EPS diluat an/an+59,6 %−80,1 %−292,2 %indisponibil+124,6 %−37,9 %−14,4 %−31,8 %
netă %8,9 %2,0 %-5,9 %9,6 %14,4 %10,6 %8,7 %6,5 %
Flux de numerar liber16,8 mld13,2 mld1,7 mld21,1 mld37,6 mld19,8 mld15,0 mld16,6 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,3 mld USD
Datorie financiară
10,9 mld USD
Datorie netă
3,6 mld USD
Capitaluri proprii
192,2 mld USD
Active totale
324,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
1,15x
ROE
7,1 %
ROA
4,2 %
Marja FCF
8,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
200,9 mld
2024
202,8 mld
2025
189,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
119,2 mld
2024
119,2 mld
2025
108,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
81,8 mld ≈
2024
83,6 mld ≈
2025
80,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
320,0 mil
2024
353,0 mil
2025
427,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
4,1 mld
2024
4,8 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
17,3 mld
2024
17,3 mld
2025
20,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
469,0 mil
2024
594,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
29,6 mld
2024
27,5 mld
2025
19,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,2 mld
2024
9,8 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
21,4 mld
2024
17,7 mld
2025
12,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
11,36
2024
9,72
2025
6,63

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,9 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
6,04
2024
6,52
2025
6,84

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
8,2 mld
2024
8,3 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
17,6 mld
2024
18,3 mld
2025
16,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
8,6 mld
2024
9,1 mld
2025
9,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
41,1 mld
2024
40,9 mld
2025
38,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mai 2023verificat

Fond comercial
2023
4,7 mld
2024
4,6 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
261,6 mld
2024
256,9 mld
2025
324,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
20,4 mld
2024
22,1 mld
2025
19,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,1 mld
2024
12,7 mld
2025
10,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat

Datorii curente
2023
32,3 mld
2024
38,6 mld
2025
33,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
99,7 mld
2024
103,8 mld
2025
131,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
161,9 mld
2024
153,2 mld
2025
192,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
35,6 mld
2024
31,5 mld
2025
33,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
15,8 mld
2024
16,4 mld
2025
17,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
19,8 mld ≈
2024
15,0 mld ≈
2025
16,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-15,2 mld
2024
-8,9 mld
2025
-15,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-30,1 mld
2024
-23,5 mld
2025
-19,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
11,3 mld
2024
11,8 mld
2025
12,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
14,9 mld
2024
15,2 mld
2025
12,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-30,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-29,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-31,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-28,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
10,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
45,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
12,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
12,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
66,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
51,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-9,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
45,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
18,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
27,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
131,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
32 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
30 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-5 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
428,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
419,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
20,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 51 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

216,96 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 428,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
428,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2771derivat 237

Scorul pe grupe

  • Evaluare58
  • Bilanț și datorie38
  • Calitate80
  • Creștere0
  • Randamente89

Interval de valoare estimat

Jos
89,88
USD pe acțiune
Mijloc
103,10
USD pe acțiune
Sus
120,88
USD pe acțiune
Preț: 216,96 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -52,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -110,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 84,19 – 230,07 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)154,08 – 230,07 (Mijloc 183,76)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 28,0 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 2,2 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E84,19 – 112,18 (Mijloc 86,10)
    4 firme folosite · multiplul median 8,3x · quartile 8,1x – 10,8x
    COP, MPC, PSX, VLO
  • Dividende actualizate (DDM)89,88 – 120,88 (Mijloc 103,10)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 51/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,6 %60 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate131,2 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,4 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-28,7 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x38 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare20,8x42 (pe interval fix)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare6,3 %79 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,8 %83 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente51,3 %98 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente89/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare58/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Chevron Corp (CVX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 189,0 mld USD în 2025; creștere an/an -6,8 %; marjă netă 9,6 %; ROE 12,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 89,88–120,88 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 103,10 USD, prețul de 216,96 USD lasă un potențial de -52,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -110,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 131,2 %
  • Randament FCF: 6,3 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 51,3 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -8,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: -28,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 56,0 mld și 3.582,9 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 12 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,8x
mediana verticalei 8,3x
peste mediană (+152,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
2,0x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+212,1 %)
P/B
2,3x
mediana verticalei 3,3x
sub mediană (−31,5 %)
ROE
12,2 %
mediana verticalei 41,1 %
sub mediană (−70,2 %)
Marja netă
9,6 %
mediana verticalei 8,4 %
peste mediană (+13,3 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
-6,8 %
mediana verticalei -5,5 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 1,6 %
peste mediană (+99,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CVXChevron Corp428,7 mld20,812,2 %9,6 %−6,8 %+41 % / +47 %
COPConocoPhillips164,5 mld18,114,2 %14,7 %+7,7 %+54 % / +18 %
MPCMarathon Petroleum Corporation106,9 mld7,772,6 %8,4 %−4,4 %+103 % / +163 %
VLOValero Energy Corp101,9 mld8,250,1 %8,4 %−5,5 %+107 % / +191 %
PSXPhillips 66101,3 mld8,341,1 %7,5 %−7,5 %+90 % / +101 %
IMOImperial Oil Limited——25,2 %10,9 %−8,6 %+29 % / +126 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CVX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
115,95
Randament total -44 % · Pe an -44 %
206,03
Randament total -2 % · Pe an -2 %
311,75
Randament total 47 % · Pe an 47 %
3 ani
92,07
Randament total -51 % · Pe an -21 %
185,94
Randament total -6 % · Pe an -2 %
311,75
Randament total 55 % · Pe an 16 %
5 ani
73,11
Randament total -57 % · Pe an -16 %
167,81
Randament total -9 % · Pe an -2 %
311,75
Randament total 62 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 46,48
  • Marja netă± 32,54
  • Creșterea anuală a veniturilor± 29,39
  • Diluare anuală± 2,73

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Chevron Corporation este o companie energetică integrată, activă în extracția de petrol și gaze, rafinare și petrochimie. În anul 2025 rezervele dovedite au atins 10.6 miliarde barili echivalent petrol 1, iar în trimestrul al doilea al anului 2026 Chevron a raportat un profit net de 12.1 miliarde dolari și un ROCE de 21.4 la sută 23.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu extins de active upstream și downstream, distribuite geografic, care oferă diversificare operațională 1.
  • Realizări record ale producției din SUA și utilizarea aproape completă a rafinăriilor, care susțin fluxul de numerar 3.
  • Capacitate de reducere a datoriei și de disciplină a costurilor, demonstrată prin reducerile structurale și sinergiile Hess 3.

Puncte slabe

  • Profitabilitatea depinde în mare măsură de prețul țițeiului, care este determinat pe piețe globale și nu poate fi controlat de companie 2.
  • Amortizarea și epuizarea crescută ale activelor după achiziția Hess au presat marjele upstream 2.
  • Acoperirea prin asigurări este limitată, compania fiind în mare parte autoasigurată pentru incidente majore 1.

Oportunități

  • Extinderea producției în Permian, Golful Mexic și în proiectele din Guyana ar putea susține creșterea volumelor pe termen lung 13.
  • Acordurile de energie pentru centre de date ar putea deschide o nouă linie de afaceri dacă proiectele se realizează 3.
  • Participarea potențială în proiecte petroliere din Irak ar putea extinde baza de resurse a companiei 3.

Amenințări

  • Scăderile prelungite ale prețurilor țițeiului și gazelor ar putea afecta grav rezultatele, investițiile și rezervele 1.
  • Politicile climatice și tranziția energetică ar putea reduce cererea pentru produsele petroliere pe termen lung 2.
  • Tensiunile geopolitice și conflictele din Orientul Mijlociu și Ucraina pot perturba operațiunile și aprovizionarea 13.

Riscuri

  • Volatilitatea prețurilor țițeiului și gazelorridicat

    Prețurile de piață, influențate de cerere, OPEC și evenimente geopolitice, pot afecta grav câștigurile, producția și rezervele dacă scad pentru perioade lungi 1.

  • Dezvoltarea resurselormediu

    Dacă compania nu înlocuiește producția cu noi resurse economice, activitatea ar putea scădea în timp, depinzând de succesul explorării și al proiectelor mari 1.

  • Riscuri operaționale și de mediuridicat

    Operațiunile pot fi întrerupte de dezastre naturale, accidente, atacuri cibernetice sau conflicte, iar compania nu are asigurare completă pentru toate pierderile 1.

  • Integrarea achiziției Hessmediu

    Dacă sinergiile și creșterile planificate nu se realizează în termenele prevăzute, rezultatele financiare ar putea fi afectate 1.

  • Litigii și reglementărimediu

    Compania poate fi expusă la răspunderi juridice și întârzieri ale operațiunilor din cauza litigiilor sau a acțiunilor guvernamentale privind mediul și sănătatea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Producția record din SUA, integrarea Hess și sinergiile obținute ar putea susține o creștere solidă a fluxului de numerar dacă prețurile rămân favorabile 23.
  • Reducerea datoriei și programul de reducere a costurilor ar putea întări bilanțul și capacitatea de finanțare a proiectelor pe termen lung 3.
  • Acordurile de energie pentru centrele de date și proiectele din Irak ar putea diversifica sursele de venit ale companiei 3.

Ce ar strica teza

  • Câștigurile depind în mare măsură de prețurile țițeiului, iar o scădere prelungită ar putea reduce grav rezultatele și investițiile 12.
  • Politicile climatice și schimbările de preferințe ale consumatorilor ar putea reduce cererea pe termen lung pentru produsele petroliere 2.
  • Riscurile geopolitice și perturbările din Orientul Mijlociu ar putea afecta producția și aprovizionarea rafinăriilor 3.

De urmărit

  • Evoluția producției față de ghidajul de creștere 20262026
  • Realizarea sinergiilor Hess și a reducerii costurilor structuraleQ4 2026
  • Închiderea vânzării participației din Singapore Refining Company2027
  • Raportul anual 10-K cu rezervele dovedite și noile proiectenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Chevron gestionează investițiile în filiale și oferă suport administrativ, financiar și tehnologic pentru operațiunile integrate de energie și chimie 1. Segmentul upstream include explorarea, dezvoltarea și producția de țiței și gaze naturale, precum și GNL și depozitarea gazelor 1. Segmentul downstream include rafinarea țițeiului, comercializarea produselor petroliere, carburanților regenerabili și petrochimicalelor 1.

Segmente

All Other

Segmentul All Other include activitățile de management al numerarului și finanțării datoriei, funcțiile administrative corporative, operațiunile de asigurare și activitățile imobiliare 3. Pierderile nete au rămas aproape constante față de anul anterior 3.

Piața în context

Concurența este puternică în toate sectoarele industriei petroliere și petrochimice, atât în upstream, pentru achiziția de licențe și echipamente, cât și în downstream, la rafinare și comercializare 1. Tensiunile geopolitice și conflictele din Orientul Mijlociu au afectat furnizarea și rafinarea în trimestrul al doilea din 2026 3.

Poziția concurențială

Chevron concurează cu companii petroliere majore integrate, cu companii independente și cu companii petroliere naționale atât în upstream, pentru achiziționarea de terenuri și echipamente, cât și în downstream, la rafinare și vânzare 1. Competiția se manifestă și în petrochimie și în furnizarea de combustibili și lubrifianți 1.

Compania menționează în documentele sale concurența generală din industrie, fără a numi concurenți individuali, astfel că lista de mai jos reflectă categoriile de competitori descrise în surse 1.

  • Companii petroliere majore integrate

    Concurează cu Chevron în upstream și downstream pentru resurse, rafinare și vânzare de produse 1.

  • Companii petroliere independente

    Concurează pentru achiziționarea de licențe de explorare și proprietăți de producție 1.

  • Companii petroliere naționale

    Activează în acordurile de resurse și în furnizarea de produse rafinate 1.

  • Entități independente de rafinare și petrochimie

    Concurează în rafinare, fabricarea și vânzarea de carburanți, lubrifianți și petrochimicale 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Chevron Corporation · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Chevron Corporation · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Chevron Corporation · 31 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.