olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Marathon Petroleum Corporation MPC
Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)
Marathon Petroleum Corporation (MPC) este una dintre cele mai mari companii integrate de rafinare, distribuție și transport de energie din Statele Unite, cu o rețea de rafinării care procesează petrol brut la scară mare. Compania este importantă acum pentru că a raportat în al doilea trimestru din 2026 un profit substanțial, în principal din marjele de rafinare, și continuă să își extindă divizia de midstream prin MPLX, care ajută la susținerea distribuțiilor către acționari.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Marathon Petroleum Corporation (MPC) costa 427,34 USD (−0,71 % într-o zi), cu capitalizare 116,4 mld USD, P/E 8,4 pe un EPS diluat de 51,17 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,94 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 162,63–484,92 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 56,0 mld USD (+61,0 % an/an), profit net de 7,4 mld USD (+443,6 % an/an), EPS diluat 26,59 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 422,28 – 492,91
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,07 · lățimea benzii 15,4 %
- SMA 50 / 200
- 420,50 / 293,01
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 4,15 / 11,44
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,2 % | −2,0 % | +3,2 pp | — |
| 3 luni | +36,7 % | −2,2 % | +38,9 pp | — |
| 6 luni | +64,0 % | +4,3 % | +59,8 pp | — |
| De la început de an | +162,8 % | +10,6 % | +152,2 pp | — |
| 1 an | +118,3 % | +10,5 % | +107,8 pp | +62,8 % |
| 3 ani | +183,4 % | +73,7 % | +109,8 pp | +111,0 % |
| 5 ani | +572,2 % | +61,7 % | +510,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 33,1 mld | 31,5 mld | 33,8 mld | 34,8 mld | 32,6 mld | 34,2 mld | 52,0 mld | 56,0 mld |
| Costul vânzărilor | 30,6 mld | 29,4 mld | 30,0 mld | 31,2 mld | 28,9 mld | 31,3 mld | 43,1 mld | 43,8 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 804,0 mil | 783,0 mil | 867,0 mil | 863,0 mil | 836,0 mil | 867,0 mil | 894,0 mil | 1,1 mld |
| Profit operațional | 1,1 mld | 687,0 mil | 2,2 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 1,4 mld | 7,3 mld | 10,5 mld |
| Amortizare și depreciere | 826,0 mil | 793,0 mil | 789,0 mil | 841,0 mil | 828,0 mil | 809,0 mil | 838,0 mil | 836,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 331,0 mil | 304,0 mil | 319,0 mil | 310,0 mil | 343,0 mil | 420,0 mil | 433,0 mil | 287,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 896,0 mil | 383,0 mil | 1,9 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 1,0 mld | 7,0 mld | 10,2 mld |
| Impozit pe profit | 111,0 mil | 37,0 mil | 268,0 mil | 460,0 mil | 372,0 mil | 183,0 mil | 1,4 mld | 2,3 mld |
| Profit net | 371,0 mil | -74,0 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 511,0 mil | 5,1 mld | 7,4 mld |
| EPS diluat | 1,16 ≈ | -0,24 | 3,96 | 4,51 | 5,12 ≈ | 1,73 | 17,73 | 26,59 |
| Flux de numerar operațional | 2,2 mld | -64,0 mil | 2,6 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 3,1 mld | 1,1 mld | 10,3 mld ≈ | 10,7 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 810,0 mil | 663,0 mil | 695,0 mil ≈ | 947,0 mil ≈ | 1,2 mld | 913,0 mil | 1,2 mld ≈ | 1,1 mld ≈ |
| Dividende plătite | 292,0 mil | 285,0 mil | 279,0 mil ≈ | 276,0 mil ≈ | 300,0 mil | 295,0 mil | 290,0 mil ≈ | 279,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,4 mld | 1,1 mld | 780,0 mil ≈ | 650,0 mil ≈ | 1,0 mld | 750,0 mil | 2,5 mld ≈ | 3,0 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 31 din propriul istoric de 39 trimestre (min 4,1, mediană 10,3, max 31,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 86,1 mld | 111,1 mld | 69,8 mld | 120,0 mld | 177,5 mld | 148,4 mld | 138,9 mld | 132,7 mld |
| Venituri an/an | +15,2 % | +29,1 % | −37,2 % | +71,9 % | +47,9 % | −16,4 % | −6,4 % | −4,4 % |
| Profit net | 2,8 mld | 2,6 mld | -9,8 mld | 9,7 mld | 14,5 mld | 9,7 mld | 3,4 mld | 4,0 mld |
| Profit net an/an | −19,0 % | −5,1 % | −472,6 % | indisponibil | +49,1 % | −33,3 % | −64,4 % | +17,5 % |
| EPS diluat | 5,28 | 3,97 | -15,13 | 15,24 | 28,12 | 23,63 | 10,08 | 13,22 |
| EPS diluat an/an | −21,2 % | −24,8 % | −481,1 % | indisponibil | +84,5 % | −16,0 % | −57,3 % | +31,2 % |
| netă % | 3,2 % | 2,4 % | -14,1 % | 8,1 % | 8,2 % | 6,5 % | 2,5 % | 3,0 % |
| Flux de numerar liber | 3,0 mld | 4,6 mld | -368,0 mil | 2,9 mld | 13,9 mld | 12,2 mld | 6,1 mld | 4,8 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,7 mld USD
- Datorie financiară
- 2,4 mld USD
- Datorie netă
- -1,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 24,1 mld USD
- Active totale
- 84,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,10x
- Lichiditate curentă
- 1,26x
- ROE
- 16,7 %
- ROA
- 5,0 %
- Marja FCF
- 3,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 69,8 mld | 120,0 mld | 177,5 mld | 148,4 mld | 138,9 mld | 132,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 65,7 mld | 110,0 mld | 151,7 mld | 128,6 mld | 126,2 mld | 119,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 4,0 mld ≈ | 10,0 mld ≈ | 25,8 mld ≈ | 19,8 mld ≈ | 12,6 mld ≈ | 13,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -12,2 mld | 4,3 mld | 21,5 mld | 14,5 mld | 6,8 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -8,9 mld ≈ | 7,7 mld ≈ | 24,7 mld ≈ | 17,8 mld ≈ | 10,1 mld ≈ | 11,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,0 mld | 525,0 mil | 839,0 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -13,6 mld | 2,8 mld | 20,5 mld | 14,0 mld | 6,0 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,4 mld | 264,0 mil | 4,5 mld | 2,8 mld | 890,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -9,8 mld | 9,7 mld | 14,5 mld | 9,7 mld | 3,4 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -15,13 | 15,24 | 28,12 | 23,63 | 10,08 | 13,22 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 649,0 mil | 638,0 mil | 516,0 mil | 409,0 mil | 341,0 mil | 306,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,32 | 2,32 | 2,49 | 3,08 | 3,39 | 3,73 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 409,0 mil
- 2024
- 341,0 mil
- 2025
- 306,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 415,0 mil | 5,3 mld | 8,6 mld | 5,4 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 5,8 mld | 11,0 mld | 13,5 mld | 12,2 mld | 11,1 mld | 10,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 8,0 mld | 8,1 mld | 8,8 mld | 9,3 mld | 9,6 mld | 10,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 28,3 mld | 30,5 mld | 35,2 mld | 32,1 mld | 24,4 mld | 24,8 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 39,0 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat |
| Fond comercial | 8,3 mld | 8,3 mld | 8,2 mld | 8,2 mld | 8,2 mld | 9,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,4 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 85,2 mld | 85,4 mld | 89,9 mld | 86,0 mld | 78,9 mld | 84,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 7,8 mld | 13,7 mld | 15,3 mld | 13,8 mld | 13,9 mld | 13,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,9 mld | 571,0 mil | 1,1 mld | 2,0 mld | 3,0 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 15,7 mld | 17,9 mld | 20,0 mld | 20,2 mld | 20,8 mld | 19,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 54,9 mld | 51,8 mld | 54,8 mld | 54,6 mld | 54,4 mld | 59,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 29,3 mld | 32,6 mld | 34,1 mld | 30,5 mld | 24,3 mld | 24,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,8 mld
- 2024
- 1,8 mld
- 2025
- 2,7 mld
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,4 mld | 4,4 mld | 16,4 mld | 14,1 mld | 8,7 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,8 mld | 1,5 mld | 2,4 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -368,0 mil ≈ | 2,9 mld ≈ | 13,9 mld ≈ | 12,2 mld ≈ | 6,1 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,3 mld | 14,8 mld | 623,0 mil | -3,1 mld | 1,5 mld | -5,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -135,0 mil | -14,4 mld | -13,6 mld | -14,2 mld | -12,4 mld | -1,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 4,7 mld | 11,9 mld | 11,6 mld | 9,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -14,2 mld
- 2024
- -12,4 mld
- 2025
- -1,9 mld
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 76 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 116,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare99
- Randamente100
- Calitate78
- Bilanț și datorie91
- Creștere0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 445,52 – 1.333,22 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)899,51 – 1.333,22 (Mijloc 1.068,90)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 22,0 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E445,52 – 1.009,47 (Mijloc 711,54)4 firme folosite · multiplul median 13,9x · quartile 8,7x – 19,7xCOP, CVX, PSX, VLO
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului49,02 – 65,92 (Mijloc 56,22)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 76/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 86,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 8,4 % | 20 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 142,5 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -9,2 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -22,2 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,5x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 14,7x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 54 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 8,4x | 98 (pe interval fix) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 4,1x | 99 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 17,9 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,3 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 5,6 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie91/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare99/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Marathon Petroleum Corporation (MPC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 132,7 mld USD în 2025; creștere an/an -4,4 %; marjă netă 8,4 %; ROE 72,6 %; datorie netă/EBITDA -0,5x.
Intervalul de valoare estimat este 672,52–1 171,34 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 890,22 USD, prețul de 427,34 USD lasă un potențial de 108,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 52,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 86,5 %
- Conversia profitului în FCF: 142,5 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,5x
- Acoperirea dobânzilor: 14,7x
- P/E (TTM): 8,4x
- EV/EBITDA: 4,1x
- Randament FCF: 17,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 5,6 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: 8,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -9,2 %
- CAGR EPS 3 ani: -22,2 %
Față de mediana verticalei
Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 16,1 mld și 1.031,8 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 12 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CVXChevron Corp | 445,1 mld | 21,6 | 12,2 % | 9,6 % | −6,8 % | +49 % / +57 % |
| COPConocoPhillips | 173,5 mld | 19,1 | 14,2 % | 14,7 % | +7,7 % | +63 % / +25 % |
| MPCMarathon Petroleum Corporation | 116,4 mld | 8,4 | 72,6 % | 8,4 % | −4,4 % | +118 % / +183 % |
| VLOValero Energy Corp | 108,1 mld | 8,7 | 50,1 % | 8,4 % | −5,5 % | +119 % / +209 % |
| PSXPhillips 66 | 106,1 mld | 8,7 | 41,1 % | 7,5 % | −7,5 % | +99 % / +111 % |
| IMOImperial Oil Limited | — | — | 25,2 % | 10,9 % | −8,6 % | +36 % / +138 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MPC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 239,95 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 426,36 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 645,15 Randament total 52 % · Pe an 52 % |
| 3 ani | 190,53 Randament total -54 % · Pe an -23 % | 384,79 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 645,15 Randament total 54 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 151,29 Randament total -62 % · Pe an -17 % | 347,27 Randament total -15 % · Pe an -3 % | 645,15 Randament total 57 % · Pe an 9 % |
- P/E la ieșire± 96,20
- Marja netă± 67,34
- Creșterea anuală a veniturilor± 60,81
- Diluare anuală± 5,66
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Marathon Petroleum Corporation (MPC) este una dintre cele mai mari companii integrate de rafinare, distribuție și transport de energie din Statele Unite, cu o rețea de rafinării care procesează petrol brut la scară mare. Compania este importantă acum pentru că a raportat în al doilea trimestru din 2026 un profit substanțial, în principal din marjele de rafinare, și continuă să își extindă divizia de midstream prin MPLX, care ajută la susținerea distribuțiilor către acționari.
SWOT
Puncte tari
- Scara rafinăriilor și integrarea cu segmentul de midstream prin MPLX oferă o poziție solidă pe piața din Statele Unite, dublată de terminale și o flotă proprie de barje.
- Rezultatele recente arată capacitate de a genera numerar și de a returna capital acționarilor, ceea ce consolidează flexibilitatea financiară a companiei.
- Rețeaua de outlet-uri și contractele cu dealerii oferă canale de distribuție stabile pe mai multe regiuni ale țării.
Puncte slabe
- Rezultatele depind în mare măsură de marjele de rafinare, care sunt volatile și influențate de factori pe care compania nu îi poate controla.
- Activitățile sunt concentrate pe combustibili lichizi, ceea ce face compania vulnerabilă la scăderea cererii pe termen lung.
- Operațiunile implică riscuri de accidente, întreruperi și incidente de mediu, care pot genera costuri și răspunderi juridice ridicate.
Oportunități
- Proiectele de creștere a randamentului și a flexibilității produselor, precum producția de combustibil pentru avioane, pot crește valoarea rafinăriilor.
- Dezvoltarea lanțurilor de valoare pentru gaze naturale și LGN din bazinele Permian și Marcellus ar putea susține creșterea MPLX.
- Extinderea producției de motorină regenerabilă ar putea diversifica veniturile, dacă marjele și politicile de sprijin rămân favorabile.
Amenințări
- Reglementările privind emisiile și adoptarea accelerată a vehiculelor electrice pot reduce cererea pentru carburanții tradiționali.
- Tensiunile geopolitice și tarifele asupra importurilor de materii prime pot perturba aprovizionarea și pot crește volatilitatea prețurilor.
- Concurenții care extind capacitatea de rafinare sau de procesare a gazelor pot înăspri presiunea asupra marjelor și a cotelor de piață.
Riscuri
- Volatilitatea marjelor de rafinareridicat
Marjele depind de factori globali și regionali, iar schimbările rapide ale prețurilor petrolului și produselor pot afecta direct rezultatele și distribuțiile către acționari.
- Întreruperi operaționale și incidenteridicat
Opririle planificate și neplanificate, exploziile sau scurgerile din conducte pot provoca daune serioase, răspunderi juridice și întreruperi ale producției.
- Riscuri ciberneticemediu
Sistemele informatice ale companiei și ale partenerilor săi pot fi vizate de atacuri care ar putea compromite operațiunile și datele confidențiale.
- Reglementări de mediu și climămediu
Politicile privind emisiile și vehiculele electrice pot crește costurile de conformare și pot reduce cererea de combustibili tradiționali.
- Riscuri legate de inteligența artificialăscăzut
Integrarea tehnologiilor de inteligență artificială poate genera riscuri de conformitate, de reputație și de confidențialitate, dacă rezultatele sunt inexacte sau deținute necorespunzător.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă marjele de rafinare rămân ridicate, rezultatele trimestriale ar putea continua să crească, iar compania ar putea susține returnările de capital către acționari.
- Poziția integrată, cu rafinării, terminale și midstream prin MPLX, ar putea genera fluxuri de numerar mai stabile decât ale competitorilor mai expuși unui singur segment.
- Proiectele de creștere a randamentului și extinderea lanțurilor de valoare pentru gaze și LGN ar putea adăuga valoare pe termen mediu, dacă se realizează conform planului.
Ce ar strica teza
- Dacă marjele de rafinare se înrăutățesc, profitul ar putea scădea rapid, iar companiei i-ar putea fi necesară reducerea investițiilor sau a returnărilor de capital.
- Adoptarea accelerată a vehiculelor electrice ar putea reduce cererea de combustibili tradiționali pe termen lung, ceea ce ar putea afecta baza de venituri a rafinăriilor.
- Dependența de un număr redus de rafinării mari înseamnă că o întrerupere majoră ar putea avea un impact semnificativ asupra rezultatelor.
De urmărit
- Evoluția marjelor de rafinare (crack spreads) și a marjei R&M pe barilQ3 2026
- Execuția proiectelor Gulf Coast fractionation și a conductelor din Permian, conform calendarului MPLX2027
- Politicile de reglementare privind emisiile și vehiculele electrice, precum și evoluția cererii de combustibili2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
În 2025, compania a înregistrat un venit net atribuibil MPC mai mare decât în 2024, iar pe trimestrul al doilea din 2026 a publicat rezultate puternice, cu marje de rafinare mai mari și cu finalizarea unor investiții de creștere a randamentului la rafinăriile El Paso și Robinson 3. Strategia de capital pune accentul pe proiecte cu randament ridicat și pe returnarea capitalului către acționari, dar rezultatele depind în continuare de marjele de rafinare, care rămân volatile 1.
Segmente
Renewable Diesel
Segmentul procesează materii prime regenerabile în motorină și s-a îmbunătățit în 2026, datorită marjelor mai bune, volumelor mai mari și valorilor mai bune ale creditelor de reglementare, după un trimestru precedent negativ 3.
Piața în context
Piața rafinării din Statele Unite este ciclică și influențată de cererea globală, de capacitatea concurenților și de politicile de mediu. Compania afirmă că cererea globală de energie ar putea crește mai rapid decât impactul net al adăugărilor și închiderilor de capacitate până la sfârșitul deceniului, ceea ce ar putea sprijini un mediu favorabil rafinăriilor americane 1. Consumul de benzină și motorină este sezonier, cu vârfuri vara 1.
Piața gazelor naturale și a LGN din bazinele Permian și Marcellus oferă oportunități de creștere pentru MPLX, dacă producția din aceste regiuni continuă să crească 3. Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu, care pot afecta prețurile petrolului, sunt menționate de companie ca factor de risc pentru prețurile și disponibilitatea produselor 2.
Tendințe
- Marje de rafinare ridicatevânt din spate
Creșterea crack spread-urilor în toate regiunile a sprijinit rezultatele din trimestrul doi din 2026, ceea ce ar putea susține câștigurile dacă aceste condiții persistă 3.
- Tranziția la vehicule electricevânt din față
Reglementările și adoptarea vehiculelor electrice pot reduce cererea de combustibili lichizi pe termen lung, ceea ce ar putea afecta volumele vândute 1.
- Creșterea cererii pentru gaze și LGNvânt din spate
Extinderea lanțurilor de valoare Permian-Golf pentru gaze și LGN, prin achiziții și proiecte noi ale MPLX, susține creșterea segmentului Midstream 13.
- Volatilitatea prețurilor și a politicilor comercialemixt
Tarifele asupra importurilor de petrol brut și instabilitatea geopolitică pot modifica marjele, având efecte atât pozitive, cât și negative, în funcție de evoluția pieței 12.
Poziția concurențială
Piața rafinării și distribuției de carburanți este foarte competitivă, în special pentru accesul la petrol brut și pentru vânzarea produselor. Compania concurează cu alți comercianți independenți, companii petroliere integrate și retaileri cu volum mare, dar și cu producători din alte industrii care oferă forme alternative de energie 1.
În segmentul de midstream, concurența vine de la alți operatori de conducte și de instalații de procesare a gazelor, care pot extinde capacitatea în aceleași bazine. Poziția MPC depinde de scara activelor sale și de integrarea cu rafinăriile proprii 12.
- Valero EnergyVLO
Rafinător american concurent pe piața de benzină și motorină, menționat ca parte a mediului competitiv al rafinăriilor din Statele Unite.
- Integrated oil companies
Companii petroliere integrate mari care concurează cu compania pe piețele de carburanți cu ridicata și cu amănuntul, fără un singur ticker reprezentativ.
- Alte companii de midstream
Operatori de conducte și de procesare a gazelor care concurează pentru contractele de transport și fracționare în bazinele din Texas și din Appalachia.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves midday: Chipotle, Starbucks, Skydance, Marathon Petroleum & moreCNBC — Top News · 08 oct. 2026 · EN
- Why Marathon Petroleum Stock Slipped TodayYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- Morgan Stanley Sees Marathon Petroleum (MPC) Breaking into New HighsYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- Marathon Petroleum (MPC) Could Smash its All-Time High, UBS SaysYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- Marathon Petroleum Stock Just Hit New Highs, But Oil Price Risks RemainYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Can Marathon Petroleum (MPC) Keep Rallying? Wells Fargo Says YesYahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- Is Marathon Petroleum Stock Outperforming the S&P 500?Yahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
- Marathon Petroleum (MPC) and Valero Energy (VLO) Have Exploded in 2026. But Barron’s Sees More UpsideYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 08 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent13 apr. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Marathon Petroleum Corporation · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Marathon Petroleum Corporation · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Marathon Petroleum Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.