olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Exodus Movement, Inc. EXOD
Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)
Exodus Movement este o companie de finanțe și plăți care oferă un portofoliu de portofele auto-custodiale pentru active digitale și, din mai 2026, servicii de procesare a plăților prin achiziția Monavate și Baanx. Schimbarea de profil este semnificativă: veniturile din serviciile Web3 au scăzut, iar compania încearcă să își diversifice baza de venituri, cu un venit de 26,2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Exodus Movement, Inc. (EXOD) costa 4,68 USD (−3,31 % într-o zi), cu capitalizare 43,5 mil USD, beta 1,82, interval pe 52 de săptămâni 4,64–23,24 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 26,2 mil USD (+1,6 % an/an), profit net de -18,6 mil USD (−149,4 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 4,60 – 6,42
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,04 · lățimea benzii 32,9 %
- SMA 50 / 200
- 6,53 / 7,45
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,44 / -0,40
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −31,7 % | −1,1 % | −30,6 pp | — |
| 3 luni | −15,1 % | −0,5 % | −14,6 pp | — |
| 6 luni | −42,8 % | +4,4 % | −47,2 pp | — |
| De la început de an | −68,4 % | +12,3 % | −80,7 pp | — |
| 1 an | −79,8 % | +13,5 % | −93,3 pp | −52,3 % |
| 3 ani | −6,4 % | +76,4 % | −82,8 pp | −66,7 % |
| 5 ani | −71,6 % | +63,7 % | −135,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 20,1 mil | 44,8 mil | 36,0 mil | 25,8 mil | 30,3 mil | 29,4 mil | 22,7 mil | 26,2 mil |
| Costul vânzărilor | 11,3 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit brut | 8,8 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit operațional | -52,0 mii | — | — | — | — | — | — | — |
| Amortizare și depreciere | 1,4 mil ≈ | 1,5 mil | 1,0 mil | 1,0 mil ≈ | 853,0 mii ≈ | 822,0 mii | 808,0 mii | 1,4 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 0 | — | — | — | 261,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 951,0 mii | 75,4 mil | -21,7 mil | 47,5 mil | 20,3 mil | -66,7 mil | -40,8 mil | -21,7 mil |
| Impozit pe profit | 108,0 mii | 8,5 mil | -8,9 mil | 9,8 mil | 3,3 mil | -13,5 mil | -8,7 mil | -3,1 mil |
| Profit net | 843,0 mii | 66,9 mil | -12,9 mil | 37,7 mil | 17,0 mil | -53,2 mil | -32,1 mil | -18,6 mil |
| Flux de numerar operațional | -4,9 mil ≈ | -5,2 mil | -6,2 mil | -5,3 mil ≈ | -4,8 mil ≈ | -9,3 mil | -2,6 mil | -49,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 40,0 mii ≈ | 45,0 mii | 51,0 mii | 92,0 mii ≈ | 39,0 mii ≈ | 85,0 mii | 26,0 mii | 72,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,5 mil ≈ | 2,7 mil | 5,6 mil | 4,2 mil ≈ | 2,9 mil ≈ | 2,3 mil | 1,3 mil | 726,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 56,2 mil | 116,3 mil | 121,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +106,9 % | +4,5 % |
| Profit net | 12,8 mil | 113,0 mil | -11,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +783,5 % | −110,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 22,8 % | 97,1 % | -9,3 % |
| Flux de numerar liber | 625,0 mii | -12,3 mil | -25,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 247,4 mil USD
- Active totale
- 266,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 13,49x
- ROE
- -4,5 %
- ROA
- -4,1 %
- Marja FCF
- -21,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 56,2 mil | 116,3 mil | 121,6 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,6 mil | 5,3 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 0 | 570,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 10,9 mil | 130,9 mil | -20,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,9 mil | 17,9 mil | -9,3 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit net | 12,8 mil | 113,0 mil | -11,4 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,4 mil | 37,9 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 3,2 mil | 7,7 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Active curente | 59,7 mil | 82,8 mil | 99,3 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 317,0 mii | 357,0 mii | 458,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,1 mil | 6,1 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat |
| Active totale | 111,7 mil | 288,0 mil | 266,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,5 mil | 8,3 mil | 7,4 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,0 mil | 30,5 mil | 19,4 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 103,8 mil † | 257,5 mil † | 247,4 mil † | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 8,1 mil
- 2024
- 6,1 mil
- 2025
- 4,9 mil
SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 692,0 mii | -12,0 mil | -25,6 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 67,0 mii | 273,0 mii | 267,0 mii | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 625,0 mii ≈ | -12,3 mil ≈ | -25,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -9,1 mil | 43,9 mil | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -682,0 mii | -5,3 mil | -15,0 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 715,0 mii | 5,4 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -682,0 mii
- 2024
- -5,3 mil
- 2025
- -15,0 mil
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 43,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -79,9 % | 50 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 21 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -152,7 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 16,7 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Exodus Movement, Inc. (EXOD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 121,6 mil USD în 2025; creștere an/an 4,5 %; marjă netă -79,9 %; ROE -36,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 16,7 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Randament FCF: -152,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXPAmerican Express Co | 223,0 mld | 18,7 | 35,9 % | 27,9 % | +6,4 % | −9 % / +95 % |
| COINCoinbase Global, Inc. | 40,1 mld | — | -4,7 % | -12,5 % | +9,4 % | −44 % / +21 % |
| SOFISoFi Technologies, Inc. | 22,4 mld | 36,3 | 7,1 % | 104,3 % | +23,1 % | −42 % / +138 % |
| KLARKlarna Group plc | 5,2 mld | — | -11,9 % | -7,8 % | +24,8 % | −56 % / indisponibil |
| GPGIGPGI, Inc. | 3,7 mld | — | -20,6 % | — | −85,8 % | −36 % / +208 % |
| BLSHBullish | 3,5 mld | — | -27,3 % | -0,3 % | −2,2 % | −47 % / indisponibil |
| CIFRCipher Digital Inc. | 3,0 mld | — | -156,8 % | -742,3 % | +48,0 % | −68 % / +135 % |
| MARAMara Holdings, Inc. | 2,7 mld | — | -107,2 % | -430,2 % | +38,2 % | −42 % / −43 % |
| WDWalker & Dunlop, Inc. | 1,3 mld | 34,4 | 2,2 % | 3,0 % | +9,0 % | −41 % / −54 % |
| KEELKeel Infrastructure Corp. | 1,3 mld | — | -87,6 % | -230,6 % | +72,0 % | −40 % / +47 % |
| XYFX Financial | 1,2 mld | 5,9 | 20,2 % | 19,2 % | +35,8 % | −28 % / +15 % |
| CDChaince Digital Holdings Inc. | 741,4 mil | — | -12,3 % | -182,5 % | +277,9 % | −30 % / +622 % |
| GDOTGreen Dot Corp | 727,1 mil | — | -2,8 % | -1,1 % | +20,7 % | +2 % / +59 % |
| JFU9F Inc. | 536,7 mil | 23,2 | 4,7 % | 125,2 % | +12,2 % | −52 % / −43 % |
| CANGCango Inc. | 272,7 mil | — | -130,8 % | -90,4 % | +524,3 % | −92 % / −76 % |
| BKKTBakkt, Inc. | 215,0 mil | — | -15,9 % | -1,3 % | −32,1 % | −70 % / −87 % |
| ZSQRZ Squared Inc. | 192,4 mil | — | -25,9 % | -642,0 % | indisponibil | −81 % / −84 % |
| DEFTDefi Technologies Inc. | 152,4 mil | 2,3 | 74,0 % | 62,9 % | +215,5 % | −74 % / indisponibil |
| HSDTSolana Company | 127,0 mil | — | -183,2 % | -1.302,8 % | +1.057,1 % | −49 % / −100 % |
| GHIGreystone Housing Impact Investors LP | 111,0 mil | — | — | -5,1 % | −6,4 % | −33 % / −72 % |
| AGPUAxe Compute Inc | 86,2 mil | — | -1.565,2 % | -7.769,8 % | +47,7 % | +24 % / −85 % |
| YRDYiren Digital Ltd. | 68,9 mil | 8,8 | 0,6 % | 1,0 % | −85,9 % | −91 % / −86 % |
| BTCSBTCS Inc. | 54,6 mil | — | -354,8 % | -746,3 % | +304,8 % | −67 % / +6 % |
| ZSTKZeroStack Corp. | 47,4 mil | — | -1.993,6 % | -444,2 % | −0,5 % | −67 % / −94 % |
| EXODExodus Movement, Inc. | 43,5 mil | — | -36,4 % | -79,9 % | +4,5 % | −80 % / −6 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EXOD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Exodus Movement este o companie de finanțe și plăți care oferă un portofoliu de portofele auto-custodiale pentru active digitale și, din mai 2026, servicii de procesare a plăților prin achiziția Monavate și Baanx. Schimbarea de profil este semnificativă: veniturile din serviciile Web3 au scăzut, iar compania încearcă să își diversifice baza de venituri, cu un venit de 26,2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Poziționare clară ca portofel auto-custodial, cu un număr mare de active suportate și un model de custodie care reduce riscul de păstrare a fondurilor de către companie 1.
- Parteneriatele business-to-business au crescut ca pondere în venituri, ceea ce arată că tehnologia de agregare poate fi comercializată și către alți operatori 1.
- Achiziția recentă adaugă infrastructură de plăți și carduri, ceea ce extinde gama de servicii oferite utilizatorilor și clienților corporativi 23.
Puncte slabe
- Veniturile sunt dependente de volumul tranzacțiilor și de prețurile activelor digitale, care pot scădea rapid și pot reduce veniturile 12.
- Pierderea netă din trimestrul al doilea din 2026 și scăderea numărului de utilizatori activi arată presiune asupra rentabilității 32.
- Controlul concentrat al fondatorilor limitează influența acționarilor minoritari asupra deciziilor strategice 1.
Oportunități
- Plățile cu stablecoin-uri și cardurile integrate în aplicație ar putea atrage utilizatori noi din afara nișei cripto 13.
- Parteneriatele cu platforme de streaming și cu organizații sportive ar putea extinde vizibilitatea brandului și volumul plăților 3.
- Integrarea Monavate și Baanx ar putea crea sinergii comerciale dacă reușește să transforme portofelul într-un serviciu complet de bani digitali 2.
Amenințări
- Reglementările privind valorile mobiliare și stablecoin-urile ar putea impune costuri de conformitate sau restricții de produs 1.
- Concurența din plăți, cu jucători consacrați și cu resurse mari, ar putea limita creșterea veniturilor din noul segment 2.
- Riscurile de securitate și de exploatare a platformei pentru activități ilegale ar putea afecta reputația și încrederea utilizatorilor 1.
Riscuri
- Dependența de volumul tranzacțiilorridicat
Veniturile din agregarea schimburilor depind de volumul tranzacțiilor, iar scăderile recente au redus semnificativ veniturile semestriale 12.
- Integrarea achizițieimediu
Combinarea companiilor Monavate și Baanx cu Exodus ar putea genera costuri neprevăzute și întârzieri în sinergii 23.
- Reglementarea activelor digitaleridicat
Dacă un regulator consideră că anumite active sau servicii sunt valori mobiliare, compania ar putea fi supusă unor cerințe de broker-dealer 1.
- Control concentratmediu
Structura cu clase multiple de acțiuni și statutul de controlled company limitează capacitatea acționarilor minoritari de a influența conducerea 1.
- Dependența de furnizori terțimediu
Serviciile furnizate de API-urile terților ar putea fi întrerupte, ceea ce ar afecta experiența utilizatorilor și veniturile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea plăților reușește, compania ar putea transforma portofelul într-un serviciu financiar diversificat, mai puțin dependent de volatilitatea criptomonedelor 23.
- Creșterea parteneriatelor business-to-business arată că tehnologia de agregare are valoare și pentru alți operatori, ceea ce ar putea crea venituri mai stabile 1.
- Adoptarea stablecoin-urilor în plăți ar putea aduce utilizatori noi și volume mai mari, dacă interesul pieței crește 3.
Ce ar strica teza
- Scăderea volumelor și a numărului de utilizatori activi ar putea continua, ceea ce ar menține presiunea asupra veniturilor din serviciile Web3 23.
- Costurile mari de administrare și de integrare ar putea reduce rentabilitatea, mai ales dacă sinergiile întârzie 23.
- Incertitudinea reglementară ar putea forța schimbări costisitoare sau limita oferta de produse în anumite jurisdicții 1.
De urmărit
- Evoluția numărului de utilizatori activi și a volumului de schimbQ3 2026
- Contribuția segmentului de plăți la venituri și la marjăQ3 2026
- Lansarea Exodus Pay și adoptarea sa de către utilizatori2026
- Evoluția pierderii nete și a EBITDA ajustat după achizițienext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Exodus a fost lansată în 2015 și creează portofelul său auto-custodial, prin care utilizatorii își păstrează cheile private pe propriile dispozitive, fără ca compania să le rețină 1. Platforma permite trimiterea, primirea și stocarea a peste 700.000 de active digitale, iar prin furnizori terți de API, utilizatorii pot schimba active, pot face onboarding fiat și pot participa la staking 1. Venitul principal provine din taxe pentru tranzacții și abonamente ale furnizorilor de API, în special din agregarea schimburilor 1. Din mai 2026, compania a integrat și servicii de plăți, cardurile și infrastructura de plăți fiind adăugate prin achiziția entităților Monavate și Baanx 2.
Strategia recentă a companiei urmărește extinderea dincolo de portofelul clasic. Exodus Pay, anunțat în decembrie 2025, urmărește ca utilizatorii să cheltuiască active digitale printr-un card virtual sau Apple Pay, fără să renunțe la controlul asupra activelor 1. Parteneriatele business-to-business, precum XO Swap, au crescut ca pondere în venituri, conform raportării anuale 1.
Structura de control contează pentru investitori. Fondatorii controlează majoritatea drepturilor de vot, astfel încât compania este considerată « controlled company » conform regulilor NYSE American 1. Compania a fost redomiciliată în Texas în decembrie 2025 1.
Segmente
Servicii Web3
Include portofelul auto-custodial, agregarea schimburilor (exchange aggregation) și onboarding-ul fiat, cu taxe generate din volumul tranzacțiilor 1. În primul semestru din 2026, veniturile din acest segment au scăzut cu 17,8 milioane USD față de aceeași perioadă din 2025, din cauza volumelor mai mici 2.
Plăți (Monavate și Baanx)
Include procesarea plăților, emiterea de carduri și infrastructura de plăți pentru clienți corporativi și de comerț on-chain, activă din mai 2026 2. Achiziția a avut un preț de cumpărare de aproximativ 175 milioane USD în numerar, cu ajustări uzuale 1. Segmentul a adăugat venituri în trimestrul al doilea din 2026, dar a generat și cheltuieli de procesare a plăților 3.
Piața în context
Compania activează în subsectorul FinTech din industria mai largă a blockchain-ului și a activelor digitale 1. Cererea depinde mult de prețurile activelor digitale, de volumul tranzacțiilor și de interesul general pentru criptomonede, factori care pot varia puternic de la o perioadă la alta 12. Trecerea spre plăți și stablecoin-uri ar putea diversifica piața, dar și expune compania la concurența din sectorul plăților tradiționale 2.
Din punct de vedere geografic, o mare parte din veniturile din agregarea schimburilor provine de la furnizori de API cu sediul în afara Statelor Unite, în special în Insulele Marshall, Hong Kong și Insulele Virgine Britanice 1. Acest lucru face ca piața să fie sensibilă la reglementările din jurisdicțiile respective 1.
Tendințe
- Scăderea volumelor de tranzacționarevânt din față
Volumele de schimb și numărul de utilizatori activi au scăzut în prima jumătate a lui 2026, ceea ce a redus veniturile din agregarea schimburilor 23.
- Creșterea plăților și a stablecoin-urilorvânt din spate
Parteneriatele cu platforme de streaming și utilizarea stablecoin-urilor pentru plăți ar putea deschide noi fluxuri de venit, dacă adoptarea crește 3.
- Reglementarea activelor digitalemixt
Incertitudinea privind clasificarea unor active digitale drept valori mobiliare ar putea forța schimbări de produs sau de model de business 1.
- Consolidarea prin achizițiimixt
Achiziția entităților Monavate și Baanx ar putea accelera integrarea plăților, dar aduce riscuri de integrare și costuri ridicate de administrare 23.
Poziția concurențială
Piața portofelelor digitale și a agregării schimburilor este fragmentată, iar concurenții includ platforme centralizate și portofele hardware sau software cu funcții similare 1. Compania spune că mulți concurenți nu acoperă la fel de bine gama largă de active digitale sau experiența simplă de utilizare 1.
În plăți, concurența vine de la procesatori și emitenți de carduri specializați, care operează deja la scară mare. Poziția Exodus depinde de integrarea dintre portofel și carduri, un avantaj care ar putea fi testat de jucători mai mari 2.
- Ledger
Companie privată de portofele hardware; Exodus a integrat XO Swap în Ledger Live, deci este atât partener, cât și potențial concurent 1.
- Coinbase GlobalCOIN
Platformă centralizată de tranzacționare menționată în sursă în legătură cu emitentul USDC 1.
- Circle Internet Financial
Emitent al stablecoin-ului USDC, menționat în raportul anual ca parte a ecosistemului stablecoin-urilor 1.
- Furnizori de carduri și procesatori de plăți
Actori tradiționali din plăți care concurează cu serviciile Monavate și Baanx; sursele nu îi numesc individual.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Sergio Garcia to play on DP World Tour after joining LIV Golf exodusThe Japan Times · 30 oct. 2026 · EN
- Alleged Russian Funding Prompts Executive Exodus at U.S. LNG FirmOil Price · 26 oct. 2026 · EN
- New Zealand exodus to Australia hits 13-year high as thousands leaveThe Straits Times — Asia · 14 oct. 2026 · EN
- Kiwi Exodus to Australia Hits 13-Year High Ahead of ElectionBloomberg Markets · 13 oct. 2026 · EN
- NHS faces exodus of ADHD and autism services staff to private clinicsThe Guardian — Health · 09 oct. 2026 · EN
- Doliu la Hollywood. A murit vedeta din „Exodus”, Eva Marie Saint - Evenimentul ZileiSurge — Google News · 07 oct. 2026 · RO
- Doliu la Hollywood. A murit vedeta din „Exodus”, Eva Marie Saint - Evenimentul ZileiSurge — Google News · 07 oct. 2026 · RO
- Britain’s $160 Billion Super-Rich Exodus, Bolsonaro Leads Brazil VoteBloomberg Markets · 05 oct. 2026 · EN
- Bosnia elections: Polls overshadowed by exhaustion, exodus and geopolitics as ethnic politics eclipse real problemsDW (Deutsche Welle) — Europe · 30 sept. 2026 · EN
- Four years after Russia’s wartime exodus began, another wave may be starting. Political scientist Margarita Zavadskaya on what we’ve learned about Russian emigration since 2022.Meduza English (independent RU/exile) · 25 sept. 2026 · EN
- Bonmati says Liga F talent exodus is due to significant gap to top leaguesCNA (Channel NewsAsia) · 25 sept. 2026 · EN
- Trump urges ICC exodus but few countries follow his leadSurge — GDELT DOC · 25 sept. 2026 · RO
- Turkish Fund Exodus Flowing Into Lira Deposits, Goldman SaysBloomberg Markets · 22 sept. 2026 · EN
- Spectrum hits a snag as it works to curb internet customer exodusYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Saudi Arabia Billionaires’ Family Office Dubai Bet Adds to London ExodusBloomberg Markets · 18 sept. 2026 · EN
- Exodus Movement (EXOD) Grows Payment Volume with Fewer Active Cards. Is Usage Improving?Yahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Truckload carriers: Capacity exodus growing, not slowingYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Malaysia’s Battered Bonds Face Growing Risk of Japan Fund ExodusBloomberg Markets · 17 sept. 2026 · EN
- Nordic Group Explores Scale-Up Fund to Curb Company Exodus to USBloomberg Markets · 07 sept. 2026 · EN
- Carry Trade Exodus Fuels Yen Surge Ahead of BOJ Rate DecisionBloomberg Markets · 04 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent01 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Costuri de restructurare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)17 iul. 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent05 mai 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Exodus Movement, Inc. · 11 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Exodus Movement, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Exodus Movement, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.