olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Howard Hughes Holdings Inc. HHH

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

76,23USD+0,86 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Howard Hughes Holdings (HHH) este o companie holding care a pornit din dezvoltarea imobiliară a unor orașe planificate și a proprietăților generatoare de venit și care își extinde acum activitatea în asigurări și reasigurări prin achiziția Vantage. Pentru cititorii olivLaw, miza este modul în care o companie imobiliară ajunge să dețină o platformă de asigurări, un proces încă la început, cu cifre parțiale. Între cifrele relevante: un portofoliu de aproximativ și o achiziție de circa dolari.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Howard Hughes Holdings Inc. (HHH) costa 76,23 USD (+0,86 % într-o zi), cu capitalizare 4,6 mld USD, P/E 15,4 pe un EPS diluat de 4,94 USD în ultimele 12 luni, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 60,22–89,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,1 mld USD (+330,2 % an/an), profit net de 158,4 mil USD, EPS diluat 2,68 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,6 mld USD
acțiuni la 29 iul. 2026
P/E (TTM)
15,4
EPS diluat TTM 4,94 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
6,48 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
60,2289,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
66,55 – 76,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 13,9 %
SMA 50 / 200
67,91 / 68,73
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,63 / 1,15
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,5 %−0,9 %+4,5 pp—
3 luni+19,3 %+1,2 %+18,1 pp—
6 luni+22,3 %+4,8 %+17,5 pp—
De la început de an−4,4 %+10,7 %−15,2 pp—
1 an−3,1 %+11,1 %−14,2 pp+3,1 %
3 ani+20,6 %+80,7 %−60,2 pp+21,8 %
5 ani−8,2 %+64,6 %−72,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,0 %
01 dec. 2025 → 18 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,0 %
29 mar. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,7 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+330,2 % an/an
Profit net
158,4 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
2,68
indisponibil an/an
netă / operațională
14,1 % / 21,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri327,1 mil983,6 mil199,3 mil260,9 mil390,2 mil624,4 mil235,9 mil1,1 mld
Profit operațional198,3 mil260,5 mil47,9 mil67,9 mil189,6 mil26,2 mil50,7 mil239,6 mil
Amortizare și depreciere44,1 mil45,0 mil45,1 mil44,3 mil46,4 mil47,4 mil48,6 mil56,6 mil
Cheltuieli cu dobânzile43,8 mil42,3 mil41,1 mil43,7 mil43,9 mil41,3 mil41,8 mil45,8 mil
Profit înainte de impozit106,7 mil225,3 mil14,3 mil-15,9 mil158,3 mil4,8 mil10,7 mil206,9 mil
Impozit pe profit10,2 mil62,9 mil3,4 mil-3,8 mil38,9 mil-897,0 mii2,6 mil50,0 mil
Profit net72,8 mil156,3 mil10,5 mil-12,1 mil119,5 mil6,0 mil8,2 mil158,4 mil
EPS diluat1,463,120,21-0,222,020,10 ≈0,142,68
Flux de numerar operațional248,3 mil ≈337,1 mil-224,9 mil177,3 mil ≈149,8 mil ≈360,3 mil-229,4 mil506,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 9 trimestre (min 14,2, mediană 19,5, max 51,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri1,4 mld1,5 mld908,8 mil1,8 mld1,5 mld
Venituri an/anindisponibil+4,3 %−39,0 %+92,6 %−15,8 %
Profit net48,9 mil184,5 mil-551,8 mil197,7 mil123,9 mil
Profit net an/anindisponibil+277,2 %−399,0 %indisponibil−37,3 %
EPS diluat1,033,65-11,123,962,21
EPS diluat an/anindisponibil+254,4 %−404,7 %indisponibil−44,2 %
netă %3,4 %12,4 %-60,7 %11,3 %8,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,5 mld USD
Datorie financiară
5,1 mld USD
Datorie netă
3,6 mld USD
Capitaluri proprii
3,8 mld USD
Active totale
10,6 mld USD
Datorie / capitaluri
1,33x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
3,7 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
908,8 mil
2024
1,8 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
216,2 mil
2024
559,9 mil
2025
331,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
168,7 mil
2024
179,8 mil
2025
183,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
385,0 mil ≈
2024
739,7 mil ≈
2025
514,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
157,0 mil
2024
164,9 mil
2025
169,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
109,8 mil
2024
365,4 mil
2025
161,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
26,4 mil
2024
80,2 mil
2025
37,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-551,8 mil
2024
197,7 mil
2025
123,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-11,12
2024
3,96
2025
2,21

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
49,6 mil
2024
49,9 mil
2025
56,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
629,7 mil
2024
596,1 mil
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
0
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
34,7 mil

SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat

Active totale
2023
9,6 mld
2024
9,2 mld
2025
10,6 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
—
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,3 mld
2024
5,1 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,5 mld
2024
6,4 mld
2025
6,8 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,1 mld
2024
2,8 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-258,5 mil
2024
396,6 mil
2025
462,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-336,1 mil
2024
-300,8 mil
2025
-219,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
548,7 mil
2024
-150,4 mil
2025
855,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-0,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-40,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-37,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-12,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-44,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-15,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
21,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
787,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
111,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
15,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 50 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

76,23 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 457derivat 36

Scorul pe grupe

  • Creștere0
  • Calitate26
  • Evaluare74
  • Bilanț și datorie57

Interval de valoare estimat

Jos
51,31
USD pe acțiune
Mijloc
146,37
USD pe acțiune
Sus
175,80
USD pe acțiune
Preț: 76,23 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 92,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 47,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 51,31 – 175,80 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/B51,31 – 175,80 (Mijloc 146,37)
    31 firme folosite · multiplul median 2,2x · quartile 0,8x – 2,7x
    ABR, ACR, ACRE, BFS, DLR, DRH, ESS, EXR, GLPI, HST, IHT, ILPT, IOR, KIM, KRC, LXP, MAA, MKZR, NHP, O, PLD, PSA, REFI, SQFT, SUI, TPTS, UDR, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 50/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate7,7 %61 (față de colegi)10 %
Marja EBITDA · Calitate29,7 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-0,3 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,9x57 (pe interval fix)20 %
P/B · Evaluare1,1x68 (față de colegi)30 %
P/E (TTM) · Evaluare15,4x89 (față de colegi)13 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial57/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate26/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare74/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HOWARD HUGHES HOLDINGS INC. (HHH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an -15,8 %; marjă netă 12,3 %; ROE 7,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 51,31–175,80 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 146,37 USD, prețul de 76,23 USD lasă un potențial de 92,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 47,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 50/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 15,4x

Ce o infirmă

  • Marja EBITDA: 29,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: -0,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,4x
mediana verticalei 30,8x
sub mediană (−49,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,9x
P/S
1,9x
mediana verticalei 6,6x
sub mediană (−71,0 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−49,1 %)
ROE
7,7 %
mediana verticalei 6,2 %
peste mediană (+24,5 %)
Marja netă
12,3 %
mediana verticalei 17,6 %
sub mediană (−30,1 %)
Marja EBIT
21,3 %
mediana verticalei 32,5 %
sub mediană (−34,5 %)
Venituri an/an
-15,8 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−589,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.172,1 mld100,44,0 %12,7 %+35,6 %+30 % / +181 %
PLDPrologis, Inc.119,3 mld32,27,1 %42,5 %+7,2 %+3 % / +27 %
EQIXEquinix Inc100,3 mld60,911,5 %16,4 %+5,4 %+20 % / +39 %
AMTAmerican Tower Corporation87,1 mld26,490,6 %30,7 %+5,1 %+5 % / +5 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.63,5 mld47,26,2 %21,7 %+10,0 %+6 % / +45 %
PSAPublic Storage60,7 mld33,016,0 %37,8 %+2,7 %+17 % / +36 %
ORealty Income Corporation53,9 mld41,53,3 %21,5 %+9,1 %−2 % / +20 %
VTRVentas, Inc.44,8 mld159,51,9 %4,0 %+18,5 %+15 % / +100 %
CCICrown Castle Inc.37,7 mld45,1—20,7 %−4,4 %−2 % / −5 %
IRMIron Mountain Inc34,7 mld82,5—5,7 %+12,2 %+13 % / +97 %
EXRExtra Space Storage Inc.31,6 mld30,87,9 %29,9 %+3,7 %+13 % / +46 %
VICIVICI Properties Inc.26,9 mld11,28,3 %56,5 %+4,1 %−18 % / −12 %
VMRKVivmark Residential23,2 mld27,18,1 %—+4,8 %+4 % / +12 %
SBACSba Communications Corporation19,9 mld20,2—34,5 %+5,1 %−2 % / −10 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,3 mld16,915,8 %16,5 %+7,6 %+58 % / +63 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,0 mld40,68,0 %22,7 %+6,4 %+5 % / +23 %
KIMKimco Realty Corporation16,4 mld27,15,8 %27,8 %+5,1 %+19 % / +37 %
MAAMid-America Apartment Communities, Inc.13,6 mld35,46,8 %17,6 %+0,8 %−9 % / −1 %
SUISun Communities, Inc13,5 mld—-12,8 %-32,4 %+2,0 %−11 % / +2 %
UDRUDR, Inc.11,5 mld24,114,8 %28,6 %+2,4 %+5 % / +12 %
GLPIGaming and Leisure Properties, Inc.11,3 mld11,919,6 %55,2 %+4,1 %−13 % / −14 %
HHHHoward Hughes Holdings Inc.4,6 mld15,47,7 %12,3 %−15,8 %−3 % / +21 %
SKTTanger Inc4,2 mld———indisponibil+13 % / +63 %
KRCKilroy Realty Corp4,2 mld19,44,6 %22,0 %−2,0 %−15 % / +26 %
LXPLxp Industrial Trust3,6 mld31,15,9 %34,3 %−2,3 %+29 % / +56 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HHH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
42,44
Randament total -44 % · Pe an -44 %
75,21
Randament total -1 % · Pe an -1 %
113,54
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
37,29
Randament total -51 % · Pe an -21 %
74,72
Randament total -2 % · Pe an -1 %
124,39
Randament total 63 % · Pe an 18 %
5 ani
32,76
Randament total -57 % · Pe an -16 %
74,23
Randament total -3 % · Pe an -1 %
136,29
Randament total 79 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 18,68
  • Marja netă± 13,08
  • Creșterea anuală a veniturilor± 11,25
  • Diluare anuală± 1,10

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Howard Hughes Holdings (HHH) este o companie holding care a pornit din dezvoltarea imobiliară a unor orașe planificate și a proprietăților generatoare de venit și care își extinde acum activitatea în asigurări și reasigurări prin achiziția Vantage. Pentru cititorii olivLaw, miza este modul în care o companie imobiliară ajunge să dețină o platformă de asigurări, un proces încă la început, cu cifre parțiale. Între cifrele relevante: un portofoliu de aproximativ 1 și o achiziție de circa 2 dolari.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu mare de comunități planificate, cu poziții competitive și terenuri deja autorizate în mare parte 1.
  • Modelul de finanțare propriu permite dezvoltarea fără vânzarea imediată a proprietăților finalizate 1.
  • Lichiditatea ridicată la sfârșitul trimestrului al doilea din 2026 oferă flexibilitate pentru investiții și pentru integrarea Vantage 3.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt concentrate geografic, în câteva state și regiuni, ceea ce expune compania la schimbări economice locale 1.
  • Rezultatele trimestriale sunt volatile, din cauza calendarului vânzărilor de terenuri și al recunoașterii veniturilor din condominii 1.
  • Contribuția Vantage din trimestrul al doilea este parțială și nu reflectă performanța pe un an întreg 3.

Oportunități

  • Integrarea Vantage ar putea crea o a doua platformă operațională și ar putea folosi fluxurile din activitatea imobiliară pentru creștere 2.
  • Dacă reglementările de dezvoltare din Ward Village permit mai multe unități, compania ar putea extinde proiectele de condominii 1.
  • Vânzările de terenuri în comunitățile planificate ar putea continua dacă cererea și migrația către aceste zone rămân ridicate 1.

Amenințări

  • Rate ridicate ale dobânzii sau scăderea finanțării ipotecare ar putea reduce vânzările de condominii și de locuințe 1.
  • Presiunea prețurilor de reasigurare și inflația daunelor ar putea afecta rezultatele diviziei de asigurări 2.
  • Dezastrele naturale și schimbările climatice ar putea afecta proprietățile din Houston, Hawai‘i și alte zone expuse 1.

Riscuri

  • Sensibilitatea la piața imobiliarăridicat

    O scădere a cererii pentru locuințe sau spații comerciale ar putea afecta vânzările de terenuri și veniturile din chirii 1.

  • Riscul integrării Vantageridicat

    Dacă integrarea activității de asigurări nu reușește, beneficiile strategice anticipate ar putea fi întârziate sau reduse 2.

  • Riscul de subscriere în asigurărimediu

    Pierderi mai mari decât estimările sau rezerve insuficiente ar putea afecta rezultatele Vantage 2.

  • Expunere geograficămediu

    Concentrarea proprietăților în câteva zone ar putea amplifica efectele unor șocuri economice sau de mediu locale 1.

  • Îndatorarea și restricțiile din obligațiuniscăzut

    Emisiunile de obligațiuni senior conțin clauze care ar putea limita flexibilitatea operațională a companiei 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru terenuri în comunitățile planificate rămâne ridicată, segmentul MPC ar putea continua să susțină creșterea rezultatelor 13.
  • Platforma de asigurări ar putea adăuga o sursă de venit diversificată, dacă integrarea și subscrierea se dezvoltă conform planului 2.
  • Lichiditatea solidă ar putea oferi flexibilitate pentru investiții și dezvoltări, inclusiv în Ward Village 3.

Ce ar strica teza

  • Rezultatele trimestriale sunt volatile, iar contribuția Vantage din primul trimestru ar putea să nu fie reprezentativă pentru un an întreg 13.
  • Dacă dobânzile rămân ridicate, vânzările de condominii și de locuințe ar putea scădea, afectând fluxurile de numerar 1.
  • Trecerea de la un model imobiliar la unul de holding diversificat ar putea genera riscuri de execuție și de capital alocat greșit 2.

De urmărit

  • Contribuția completă a Vantage la rezultate și raportul combinat pe o perioadă întreagăQ3 2026
  • Evoluția vânzărilor de terenuri și EBT-ul segmentului MPCQ3 2026
  • Progresul vânzărilor și al livrărilor în Ward Village, inclusiv turnurile precomercializate2026
  • Actualizările de ghidaj ale conducerii privind integrarea Vantage și lichiditateanext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Howard Hughes Holdings Inc. este o companie holding care deține subsidiara de dezvoltare imobiliară The Howard Hughes Corporation (HHC). Prin HHC, compania operează o platformă mixtă de mari dimensiuni, axată pe dezvoltarea comunităților planificate (MPC), pe investiții în proiecte strategice și pe deținerea și exploatarea unor proprietăți generatoare de venit 1. Portofoliul MPC cuprinde aproximativ 101.000 de acri brută în cinci state 1.

Din 2025, compania a început să treacă de la un model pur imobiliar la o structură de holding diversificat. Vânzarea de acțiuni către Pershing Square, în valoare de 900 de milioane de dolari, a fost destinată achizițiilor de companii operaționale 1. Pe 4 iunie 2026 s-a închis achiziția Vantage Group Holdings, un asigurător și reasigurător specializat 3.

Compania are trei segmente: Operating Assets (proprietăți generatoare de venit), MPC (dezvoltarea și vânzarea de terenuri rezidențiale și comerciale) și Strategic Developments (proiecte de dezvoltare și redezvoltare, inclusiv turnuri de condominii în Ward Village) 1. Relația dintre segmente este un ciclu în care vânzările de teren finanțează dezvoltările, iar acestea devin ulterior active generatoare de venit 1.

Segmente

MPC

Segmentul MPC dezvoltă și vinde terenuri rezidențiale și comerciale în Summerlin, The Woodlands, Bridgeland și Teravalis 1. În 2025, EBT-ul segmentului a crescut cu 36% față de anul anterior, datorită vânzărilor record de acri rezidențiali 1, iar în al doilea trimestru din 2026 EBT-ul a fost de 134,7 milioane de dolari 3.

Operating Assets

Segmentul Operating Assets include 77 de proprietăți, printre care birouri, spații comerciale și clădiri multifamiliale 1. NOI-ul a fost de 262,0 milioane de dolari în 2025 1 și de 70,5 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026 3.

Strategic Developments

Segmentul Strategic Developments include proiecte aflate în construcție sau în predezvoltare, în special turnuri de condominii în Ward Village, cu un grad mare de precomercializare 1. Rezultatul segmentului a fost negativ în 2025, din cauza schimbării mixului de unități livrate, dar The Park Ward Village a fost finalizat și 97% din unități au fost vândute în trimestrul al doilea din 2026 13.

Piața în context

Compania operează pe piețele imobiliare din Las Vegas, Houston, Phoenix, Honolulu și Columbia (Maryland) și își așteaptă cererea pentru locuințe nouă și spații comerciale stabilă, sprijinită de stocurile limitate de locuințe existente 1. În asigurări, Vantage activează pe piața specializată de asigurări și reasigurări, unde rezultatele depind de prețurile reasigurării și de evaluarea riscului 2.

Activitatea imobiliară rămâne sensibilă la dobânzi și la accesul la finanțare ipotecară, mai ales în cazul vânzărilor de condominii 1. Piața asigurărilor este influențată de presiunea prețurilor și de inflația daunelor, factori care ar putea afecta rezultatele Vantage dacă evoluțiile sunt nefavorabile 2.

Tendințe

  • Cerere stabilă pentru terenuri în MPCvânt din spate

    Dacă cererea pentru locuințe în comunitățile planificate rămâne ridicată, vânzările de terenuri ar putea susține rezultatele segmentului MPC 13.

  • Dobânzi și finanțare ipotecarăvânt din față

    Creșterea ratelor dobânzii ar putea reduce cererea pentru condominii și locuințe, cu efecte asupra vânzărilor și încasărilor 1.

  • Diversificarea spre asigurărimixt

    Integrarea Vantage ar putea deschide o a doua platformă operațională, dar rezultatele parțiale din trimestrul al doilea nu reflectă performanța pe un an întreg 3.

  • Turism și economiile localemixt

    Proprietățile din Honolulu și Las Vegas depind de turism și de industria jocurilor de noroc, ceea ce face veniturile sensibile la schimbările de consum 1.

Poziția concurențială

În dezvoltarea imobiliară, compania concurează cu alți proprietari de terenuri și dezvoltatori rezidențiali și comerciali, unii cu resurse financiare mai mari 1. În spațiile comerciale și de birouri, concurența vine din centre comerciale regionale, outlet-uri și comerțul online 1.

În asigurări și reasigurări, Vantage intră în competiție cu companii specializate care oferă capacitate pe piețele de proprietate și răspundere, iar prețurile reasigurării influențează marjele 2. Compania și-a asumat și rolul de concurent pentru investițiile de capital cu REIT-uri și investitori instituționali privați 1.

  • Dezvoltatori rezidențiali și comerciali privați

    Concurează pentru terenuri, cumpărători și chiriași în zonele MPC și în dezvoltările comerciale 1.

  • Alte REIT-uri

    Concurează pentru oportunități de investiții și dezvoltare cu capital comparabil 1.

  • Centre comerciale regionale și outlet-uri

    Concurează pentru chiriași în segmentul Operating Assets 1.

  • Companii de asigurări și reasigurări specializate

    Concurează cu Vantage pe piețele de asigurare și reasigurare, unde contează subscrierea și ratele de daune 2.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 30 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Howard Hughes Holdings Inc. · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Howard Hughes Holdings Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Howard Hughes Holdings Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Howard Hughes Holdings Inc. (HHH): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw