olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Huntsman Corporation HUN
Chemicals & Allied Products · SIC 2800 · Verticală: Chemicals & Allied Products (SIC 2800)
Huntsman Corporation este un producător global de chimicale organice, cu accent pe poliuretani pe bază de MDI, amine și materiale avansate, destinate construcțiilor, auto și aerospațiului. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor și a EBITDA ajustat, în timp ce anunțul fuziunii cu Olin Corporation schimbă perspectiva pe termen lung a companiei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Huntsman Corporation (HUN) costa 9,79 USD (−1,61 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, randament al dividendului 6,89 %, beta 1,17, interval pe 52 de săptămâni 7,42–15,89 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 1,4 mld USD (+0,7 % an/an), profit net de -53,0 mil USD, EPS diluat -0,31 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 7,62 – 10,09
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 27,9 %
- SMA 50 / 200
- 9,01 / 11,69
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,24 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,6 % | −5,9 % | +17,6 pp | — |
| 3 luni | −3,5 % | −4,6 % | +1,2 pp | — |
| 6 luni | −33,6 % | +0,2 % | −33,8 pp | — |
| De la început de an | −2,1 % | +7,4 % | −9,5 pp | — |
| 1 an | +27,3 % | +8,2 % | +19,1 pp | +0,9 % |
| 3 ani | −59,2 % | +68,4 % | −127,6 pp | −24,7 % |
| 5 ani | −71,0 % | +56,5 % | −127,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Profit brut | 243,0 mil | 234,0 mil | 188,0 mil | 201,0 mil | 182,0 mil | 204,0 mil | 164,0 mil | 183,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 33,0 mil | 27,0 mil | 30,0 mil | 32,0 mil | 33,0 mil | 29,0 mil | 26,0 mil | 29,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 176,0 mil | 153,0 mil | 166,0 mil | 166,0 mil | 160,0 mil | 163,0 mil | 181,0 mil | 163,0 mil |
| Profit operațional | 34,0 mil | 42,0 mil | -63,0 mil | 42,0 mil | -120,0 mil | 6,0 mil | -59,0 mil | -16,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 75,0 mil | 70,0 mil | 75,0 mil | 69,0 mil | 72,0 mil | 73,0 mil | 73,0 mil | 73,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 44,0 mil | 34,0 mil | -81,0 mil | 27,0 mil | -139,0 mil | -7,0 mil | -73,0 mil | -29,0 mil |
| Impozit pe profit | 13,0 mil | 39,0 mil | 29,0 mil | 15,0 mil | 7,0 mil | 3,0 mil | 1,0 mil | 11,0 mil |
| Profit net | 22,0 mil | -33,0 mil | -141,0 mil | -5,0 mil | -158,0 mil | -25,0 mil | -96,0 mil | -53,0 mil |
| EPS diluat | 0,13 | -0,19 | -0,82 ≈ | -0,03 | -0,92 | -0,14 | -0,56 ≈ | -0,31 |
| Flux de numerar operațional | 46,0 mil ≈ | 129,0 mil ≈ | 153,0 mil | -74,0 mil | 91,0 mil ≈ | 196,0 mil ≈ | 76,0 mil | -53,0 mil |
| Investiții (capex) | 50,0 mil ≈ | 41,0 mil ≈ | 51,0 mil | 36,0 mil | 37,0 mil ≈ | 43,0 mil ≈ | 57,0 mil | 38,0 mil |
| Dividende plătite | 43,0 mil | 44,0 mil | 44,0 mil | 44,0 mil | 43,0 mil ≈ | 44,0 mil ≈ | 15,0 mil | 16,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 ≈ | 3,0 mil | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,6 mld | 6,8 mld | 5,4 mld | 7,7 mld | 8,0 mld | 6,1 mld | 6,0 mld | 5,7 mld |
| Venituri an/an | +11,1 % | −10,6 % | −20,2 % | +41,5 % | +4,6 % | −23,8 % | −1,2 % | −5,8 % |
| Profit net | 337,0 mil | 562,0 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 460,0 mil | 101,0 mil | -189,0 mil | -284,0 mil |
| Profit net an/an | −47,0 % | +66,8 % | +84,0 % | +1,1 % | −56,0 % | −78,0 % | −287,1 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,39 | 2,44 | 4,66 | 4,72 | 2,27 | 0,57 | -1,10 | -1,65 |
| EPS diluat an/an | −46,7 % | +75,5 % | +91,0 % | +1,3 % | −51,9 % | −74,9 % | −293,0 % | indisponibil |
| netă % | 4,4 % | 8,3 % | 19,1 % | 13,6 % | 5,7 % | 1,7 % | -3,1 % | -5,0 % |
| Flux de numerar liber | 956,0 mil | 623,0 mil | 16,0 mil | 626,0 mil | 642,0 mil | -21,0 mil | 79,0 mil | 116,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 429,0 mil USD
- Datorie financiară
- 2,0 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 3,0 mld USD
- Active totale
- 7,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,68x
- Lichiditate curentă
- 1,30x
- ROE
- -9,3 %
- ROA
- -4,0 %
- Marja FCF
- 2,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 7,7 mld | 8,0 mld | 6,1 mld | 6,0 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,4 mld | 6,1 mld | 6,5 mld | 5,2 mld | 5,2 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 977,0 mil | 1,6 mld | 1,5 mld | 906,0 mil | 866,0 mil | 751,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 121,0 mil | 135,0 mil | 125,0 mil | 115,0 mil | 121,0 mil | 120,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 670,0 mil | 739,0 mil | 711,0 mil | 689,0 mil | 671,0 mil | 670,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 432,0 mil | 731,0 mil | 672,0 mil | 84,0 mil | -25,0 mil | -131,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 267,0 mil | 278,0 mil | 281,0 mil | 278,0 mil | 289,0 mil | 287,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 699,0 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 953,0 mil ≈ | 362,0 mil ≈ | 264,0 mil ≈ | 156,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 331,0 mil | 1,2 mld | 697,0 mil | 99,0 mil | -39,0 mil | -192,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 42,0 mil | 191,0 mil | 186,0 mil | 64,0 mil | 61,0 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,0 mld | 1,0 mld | 460,0 mil | 101,0 mil | -189,0 mil | -284,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,66 | 4,72 | 2,27 | 0,57 | -1,10 | -1,65 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 221,9 mil | 221,4 mil | 203,0 mil | 177,4 mil | 172,1 mil | 172,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,65 | 0,75 | 0,85 | 0,95 | 1,00 | 0,84 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 689,0 mil
- 2024
- 671,0 mil
- 2025
- 670,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- 177,4 mil
- 2024
- 172,1 mil
- 2025
- 172,6 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,6 mld | 1,0 mld | 654,0 mil | 540,0 mil | 340,0 mil | 429,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 848,0 mil | 1,0 mld | 995,0 mil | 867,0 mil | 917,0 mil | 818,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 3,6 mld | 3,9 mld | 3,1 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 533,0 mil | 650,0 mil | 641,0 mil | 644,0 mil | 633,0 mil | 630,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 453,0 mil | 469,0 mil | 425,0 mil | 387,0 mil | 344,0 mil | 308,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 8,7 mld | 9,4 mld | 8,2 mld | 7,2 mld | 7,1 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 842,0 mil | 1,1 mld | 907,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 21 feb. 2023verificat |
| Datorie pe termen scurt | 593,0 mil | 12,0 mil | 66,0 mil | 12,0 mil | 325,0 mil | 353,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,0 mld | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,0 mld | 4,8 mld | 4,4 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,7 mld | 4,6 mld | 3,8 mld | 3,5 mld | 3,2 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
- 2023
- 387,0 mil
- 2024
- 344,0 mil
- 2025
- 308,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 253,0 mil | 952,0 mil | 914,0 mil | 209,0 mil | 263,0 mil | 289,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 237,0 mil | 326,0 mil | 272,0 mil | 230,0 mil | 184,0 mil | 173,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 16,0 mil ≈ | 626,0 mil ≈ | 642,0 mil ≈ | -21,0 mil ≈ | 79,0 mil ≈ | 116,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 1,5 mld | -524,0 mil | -279,0 mil | 305,0 mil | -126,0 mil | -132,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -655,0 mil | -977,0 mil | -994,0 mil | -620,0 mil | -326,0 mil | -76,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 144,0 mil | 159,0 mil | 171,0 mil | 169,0 mil | 174,0 mil | 146,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 96,0 mil | 200,0 mil | 1,0 mld | 349,0 mil | 4,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 305,0 mil
- 2024
- -126,0 mil
- 2025
- -132,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- -620,0 mil
- 2024
- -326,0 mil
- 2025
- -76,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 34 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate34
- Creștere0
- Bilanț și datorie11
- Randamente78
- Evaluare44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,01 – 14,80 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)11,01 – 14,80 (Mijloc 12,62)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 34/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -3,4 % | 33 (față de colegi) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | -5,8 % | 36 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -10,9 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 16,5x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 39 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 33,4x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,9 % | 98 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,9 % | 98 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 87,4 % | 47 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate34/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente78/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Huntsman Corporation (HUN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,7 mld USD în 2025; creștere an/an -5,8 %; marjă netă -5,8 %; ROE -11,8 %; datorie netă/EBITDA 16,5x.
Intervalul de valoare estimat este 11,01–14,80 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,62 USD, prețul de 9,79 USD lasă un potențial de 28,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 22,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 34/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 7,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -10,9 %
- Datorie netă / EBITDA: 16,5x
- EV/EBITDA: 33,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM).
Față de mediana verticalei
Chemicals & Allied Products (SIC 2800) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SOLSSolstice Advanced Materials Inc. | 8,7 mld | 27,0 | 13,6 % | 7,8 % | +3,1 % | +15 % / indisponibil |
| BCPCBalchem Corporation | 5,7 mld | 33,8 | 13,0 % | 15,4 % | +8,8 % | +15 % / +44 % |
| PRMPerimeter Group Inc. | 4,6 mld | 156,0 | 4,6 % | 6,7 % | +16,4 % | +1 % / +576 % |
| NGVTIngevity Corporation | 2,2 mld | 37,4 | 59,5 % | 5,3 % | −2,7 % | +22 % / +64 % |
| OLNOlin Corporation | 2,1 mld | — | -12,2 % | -3,3 % | +3,7 % | −14 % / −62 % |
| IOSPInnospec Inc. | 1,9 mld | 14,0 | 10,5 % | 7,5 % | −3,7 % | +6 % / −25 % |
| CCThe Chemours Company | 1,9 mld | — | -71,8 % | -2,6 % | +0,4 % | −0 % / −54 % |
| HUNHuntsman Corporation | 1,7 mld | — | -11,8 % | -5,8 % | −5,8 % | +27 % / −59 % |
| ECVTEcovyst Inc. | 1,1 mld | 31,8 | 5,9 % | 3,7 % | +20,9 % | +11 % / +7 % |
| FMCFmc Corporation | 944,2 mil | — | -226,7 % | -151,2 % | −18,3 % | −58 % / −89 % |
| ACNTAscent Industries Co. | 122,6 mil | — | -1,1 % | -1,0 % | −7,2 % | −4 % / +66 % |
| CITRCitroTech Inc. | 53,0 mil | — | -431,0 % | -1.788,4 % | +194,6 % | indisponibil / indisponibil |
| LOOPLoop Industries, Inc. | 12,3 mil | — | — | -2.154,3 % | −95,3 % | −78 % / −93 % |
| GUREGulf Resources, Inc. | 5,5 mil | — | -32,4 % | -134,4 % | +231,8 % | +2 % / −80 % |
| ADURAduro Clean Technologies Inc. | — | — | -133,8 % | -5.253,1 % | −31,5 % | −31 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HUN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Huntsman Corporation este un producător global de chimicale organice, cu accent pe poliuretani pe bază de MDI, amine și materiale avansate, destinate construcțiilor, auto și aerospațiului. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor și a EBITDA ajustat, în timp ce anunțul fuziunii cu Olin Corporation schimbă perspectiva pe termen lung a companiei.13
SWOT
Puncte tari
- Compania are poziții de lider global în MDI, amine și anhidridă maleică, și o gamă largă de produse formulate, cu capacități integrate de producție. Aceste poziții sprijină capacitatea de a transmite creșterile de cost către clienți.
- Rețeaua de sisteme de formulare și suportul tehnic apropiat de clienți creează relații stabile și o diferențiere față de concurența bazată doar pe preț.
- Segmentul Advanced Materials a arătat în trimestrul al doilea din 2026 o creștere puternică a marjelor și a volumelor în aerospațiu, energie și auto.
Puncte slabe
- Rezultatele financiare din ultimii ani au fost afectate de pierderi nete și de scăderi ale EBITDA ajustat, iar fluxul de numerar din operațiuni a fost negativ în trimestrul al doilea din 2026.
- Compania are o dependență semnificativă de costurile materiilor prime și de energie, iar presiunile din Europa pot greva marjele dacă nu sunt compensate prin prețuri.
- Activitatea din construcții, o piață importantă pentru izolații și spume, rămâne slabă, ceea ce expune compania la ciclurile economice.
Oportunități
- Substituirea materialelor tradiționale cu produse pe bază de MDI, în special în izolații și automotive, ar putea sprijini creșterea volumelor pe termen lung.
- Fuziunea cu Olin Corporation, dacă este aprobată și finalizată, ar putea aduce integrare verticală, scară mai mare și sinergii de costuri.
- Programele de optimizare a costurilor și extinderea produselor cu valoare adăugată ar putea îmbunătăți marjele în timp.
Amenințări
- Încetinirea economică sau tensiunile geopolitice ar putea reduce cererea și prețurile în mai multe segmente simultan.
- Concurența din China și din alte regiuni, inclusiv a entităților de stat, ar putea limita prețurile și cota de piață.
- Modificările de taxe, tarife și cursuri de schimb ar putea afecta rezultatele, dat fiind că majoritatea operațiunilor se desfășoară în afara SUA.
Riscuri
- Ciclicitatea și condițiile economiceridicat
Veniturile depind de activitatea economică din SUA, Europa și Asia, iar scăderile cererii din construcții și aerospațiu pot afecta rapid rezultatele.1
- Presiunea concurențialămediu
Concurenții mai mari sau cu sprijin de stat pot reduce marjele și cota de piață, mai ales dacă apar tehnologii noi cu costuri mai mici.1
- Întreruperi de producție și de aprovizionaremediu
Opririle neplanificate, dezastrele naturale sau întreruperile la furnizori pot afecta producția și pot crește costurile.1
- Riscurile internaționale și valutaremediu
Majoritatea operațiunilor sunt în afara SUA, iar fluctuațiile cursurilor, tarifele și restricțiile comerciale pot reduce competitivitatea și rezultatele raportate.1
- Fuziunea cu Olin Corporationridicat
Finalizarea fuziunii depinde de votul acționarilor și de aprobările necesare; dacă tranzacția nu se finalizează sau sinergiile nu se materializează, perspectiva companiei ar putea fi afectată.3
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea industrială continuă să se revigoreze și creșterile de prețuri se mențin, compania ar putea recupera marjele în segmentele Polyurethanes și Advanced Materials.
- Fuziunea cu Olin ar putea crea o companie cu scară mai mare și integrare verticală, care să reducă costurile și să întărească poziția financiară.
- Creșterea cererii pentru MDI în izolații și auto, combinată cu poziția de lider global, ar putea sprijini volume mai mari pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Fluxul de numerar negativ din operațiuni în trimestrul al doilea din 2026 și pierderile nete repetate ar putea limita flexibilitatea financiară.
- Dacă costurile energetice din Europa rămân volatile, compania ar putea să nu poată transmite integral creșterile către clienți, iar marjele ar putea rămâne sub presiune.
- Construcțiile slabe și încetinirea economică ar putea reduce din nou cererea, mai ales în izolații, unde compania este expusă.
De urmărit
- Votul acționarilor privind fuziunea cu Olin CorporationAugust 2026
- Rezultatele trimestrului al treilea și evoluția marjelor în PolyurethanesQ3 2026
- Evoluția costurilor energetice și a materiilor prime în Europa2026
- Ghidajul de investiții de capital și fluxul de numerar libernext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Huntsman este un producător global de chimicale organice diversificate, care își desfășoară activitatea prin trei segmente: Polyurethanes, Performance Products și Advanced Materials. Produsele sale sunt folosite în adezivi, aerospațiu, auto, acoperiri, construcții, electronice, izolații și rafinare, multe dintre ele contribuind la eficiența energetică.1 Compania este lider global la mai multe linii de produse, între care MDI, amine, anhidridă maleică și formulări epoxidice.1
Cifra de afaceri a scăzut de la 6.036 de milioane de dolari în 2024 la 5.683 de milioane de dolari în 2025, iar EBITDA ajustat a coborât la 275 de milioane de dolari, în principal din cauza condițiilor economice și de piață mai slabe.1 Compania operează prin Huntsman International, filiala sa integral deținută, și are sediul în The Woodlands, Texas.1
În primul semestru din 2026 veniturile au crescut față de anul precedent, iar în trimestrul al doilea compania a raportat o pierdere netă atribuibilă de 6 milioane de dolari, comparativ cu 158 de milioane de dolari în aceeași perioadă din 2025.23 Pe 16 iunie 2026 a fost anunțată o fuziune prin schimb de acțiuni cu Olin Corporation, cu vot al acționarilor programat pentru 25 august 2026.3
Segmente
Polyurethanes
Segmentul Polyurethanes produce MDI, polioli și TPU, folosiți în spume rigide și flexibile, acoperiri, adezivi și elastomeri. În al doilea trimestru din 2026 veniturile segmentului au crescut cu 16% față de anul precedent, datorită prețurilor medii mai mari și volumelor mai mari, iar EBITDA ajustat s-a dublat.3 Compania are o capacitate globală de producție de MDI de aproximativ 2,9 miliarde de livre și deservește peste 6.500 de clienți în peste 90 de țări.1
Performance Products
Acest segment include amine și anhidridă maleică, cu poziții de lider în regiunile în care operează. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 5%, mai ales datorită volumelor mai mari în amine, iar EBITDA ajustat a urcat cu 16% față de trimestrul comparabil din 2025.3
Advanced Materials
Segmentul produce rășini epoxidice și formulări polimerice avansate pentru aerospațiu, auto, electronice și energie. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 19%, ajutate de prețuri medii mai bune și de volume mai mari în aerospațiu, energie și auto, iar EBITDA ajustat a crescut cu 42%.3
Piața în context
Cererea pentru MDI și poliuretani este susținută de tendința de înlocuire a materialelor tradiționale cu produse pe bază de MDI, în special în izolații, unde eficiența energetică este un criteriu important. Piața chineză este cea mai mare piață de MDI din lume, iar compania și-a extins acolo capacitățile.1 Construcțiile rămân însă slabe, iar volatilitatea costurilor energetice, în special în Europa, presează marjele.3
Industriile cu cicluri economice, precum aerospațiul și construcțiile, influențează direct cererea, iar prețurile și marjele din chimie urmează cicluri de oferte strânse și supracapacități. Dacă cererea industrială continuă să se îmbunătățească, veniturile ar putea beneficia, dar o încetinire economică ar putea reduce din nou volumele.13
Tendințe
- Revenirea cererii industrialevânt din spate
În trimestrul al doilea din 2026 cererea industrială s-a îmbunătățit, ajutând la compensarea slăbiciunii din construcții și susținând volumele în toate cele trei segmente.3 Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini veniturile companiei în a doua parte a anului.
- Costuri energetice și de materii prime în creșterevânt din față
Costurile energetice și legate de petrolul brut au crescut, în special în Europa, ceea ce a ridicat costurile materiilor prime. Compania spune că se concentrează pe majorări de prețuri și reduceri de costuri pentru a compensa presiunea.3
- Fuziunea cu Olin Corporationmixt
Fuziunea prin schimb de acțiuni, anunțată în iunie 2026, ar putea aduce integrare verticală, scară mai mare și sinergii, dacă se finalizează după votul acționarilor programat pentru august 2026.3 Rezultatul depinde însă de aprobarea acționarilor și de îndeplinirea condițiilor.
- Consolidarea în MDI și presiunea din Chinamixt
Piața MDI din China este cea mai mare din lume, iar capacitățile locale ale producătorilor pot influența prețurile și marjele. Compania a extins în acest sens o unitate integrată în China și a preluat activele unei joint venture anterioare.1 Concurența locală ar putea limita ritmul creșterii marjelor.
Poziția concurențială
În poliuretani, principalii concurenți includ BASF, Covestro, Dow, Lubrizol și Wanhua Chemical Group, iar compania se diferențiază prin sisteme MDI formulate și suport tehnic pentru clienți.1 În amine și anhidridă maleică, competiția include Evonik, Nouryon, Tosoh și, în anhidridă, producători din China, care pot avea acces la surse de stat și reglementare mai favorabilă.1
Compania a avertizat că unii concurenți au resurse financiare mai mari sau sunt entități de stat ori afiliate statului, ceea ce le poate permite investiții mai mari sau tratament favorabil la autorizarea produselor.1 Tehnologiile larg disponibile reduc barierele de intrare în unele segmente, iar noii concurenți ar putea limita marjele.1
- BASF
Concurent în poliuretani, inclusiv în MDI și polioli, și în amine și anhidridă maleică, conform surselor companiei.
- Covestro
Concurent în poliuretani, în special în segmentul de MDI și sisteme poliuretanice.
- DowDOW
Concurent în poliuretani și amine, activ atât în produse de bază, cât și în formulări.
- Wanhua Chemical Group
Producător chinez de MDI și poliuretani, principal concurent în piața chineză.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Razer’s analog Huntsman V3 Pro is over 20 percent offThe Verge · 27 iul. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 27 iul. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 aug. 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial01 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Huntsman Corporation · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Huntsman Corporation · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Huntsman Corporation · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.