olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Lyft, Inc. LYFT
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
Lyft este o platformă globală de mobilitate care reunește servicii de rideshare, taxiuri, transport cu șofer, închiriere de mașini, biciclete și trotinete. În 2025 și în primul semestru al lui 2026 compania s-a extins în Europa prin achiziția Freenow și a înregistrat creșteri accelerate ale rezervărilor brute și numărului de utilizatori activi, fapt care atrage atenția asupra profitabilității sale.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Lyft, Inc. (LYFT) costa 18,74 USD (+12,42 % într-o zi), cu capitalizare 7,1 mld USD, P/E 2,7 pe un EPS diluat de 7,00 USD în ultimele 12 luni, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 12,65–24,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,8 mld USD (+16,1 % an/an), profit net de 50,3 mil USD (+24,8 % an/an), EPS diluat 0,13 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 70,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 15,59 – 17,95
- peste banda superioară · %B 1,33 · lățimea benzii 14,1 %
- SMA 50 / 200
- 16,19 / 15,12
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,33 / 0,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,1 % | −2,0 % | +21,1 pp | — |
| 3 luni | +13,7 % | −2,2 % | +15,9 pp | — |
| 6 luni | +31,7 % | +4,3 % | +27,4 pp | — |
| De la început de an | −3,3 % | +10,6 % | −13,8 pp | — |
| 1 an | −3,5 % | +10,5 % | −14,0 pp | −1,6 % |
| 3 ani | +75,8 % | +73,7 % | +2,1 pp | +1,0 % |
| 5 ani | −65,0 % | +61,7 % | −126,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld |
| Costul vânzărilor | 888,3 mil | 874,6 mil | 862,9 mil | 935,7 mil | 927,2 mil | 971,8 mil | 864,1 mil | 926,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 104,4 mil | 93,8 mil | 112,5 mil | 109,3 mil | 109,6 mil | 120,0 mil | 124,2 mil | 119,2 mil |
| Profit operațional | -56,7 mil | 28,0 mil | -28,8 mil | 2,4 mil | 23,1 mil | -185,0 mil | -5,3 mil | 47,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 45,1 mil ≈ | 33,7 mil | 33,6 mil | 30,6 mil ≈ | 33,8 mil ≈ | 37,3 mil | 36,6 mil | 38,8 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,4 mil | 6,7 mil | 6,2 mil | 5,0 mil | 4,7 mil | 4,8 mil | 5,2 mil | 5,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -13,1 mil | 60,5 mil | 5,9 mil | 44,4 mil | 44,1 mil | -147,7 mil | 19,8 mil | 78,4 mil |
| Impozit pe profit | -682,0 mii | -1,2 mil | 3,4 mil | 4,1 mil | -2,0 mil | -2,9 mld | 5,5 mil | 28,1 mil |
| Profit net | -12,4 mil | 61,7 mil | 2,6 mil | 40,3 mil | 46,1 mil | 2,8 mld | 14,3 mil | 50,3 mil |
| EPS diluat | -0,03 | 0,14 ≈ | 0,01 | 0,10 | 0,11 | 6,72 ≈ | 0,04 | 0,13 |
| Flux de numerar operațional | 264,0 mil ≈ | 153,4 mil | 287,2 mil | 343,7 mil ≈ | 291,3 mil ≈ | 246,2 mil | 307,7 mil | 349,9 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 0 | 200,0 mil ≈ | 200,0 mil ≈ | 100,0 mil | 300,0 mil | 100,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 7 trimestre (min 1,9, mediană 60,8, max 305,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 3,6 mld | 2,4 mld | 3,2 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,8 mld | 6,3 mld |
| Venituri an/an | +103,5 % | +67,7 % | −34,6 % | +35,7 % | +27,6 % | +7,5 % | +31,4 % | +9,2 % |
| Profit net | -911,3 mil | -2,6 mld | -1,8 mld | -1,1 mld | -1,6 mld | -340,3 mil | 22,8 mil | 2,8 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +12.382,5 % |
| EPS diluat | indisponibil | -11,44 | -5,61 | -3,17 | -4,47 | -0,88 | 0,06 | 6,81 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +11.250,0 % |
| netă % | -42,3 % | -72,0 % | -74,1 % | -33,1 % | -38,7 % | -7,7 % | 0,4 % | 45,0 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 1,1 mld USD
- Datorie netă
- -79,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,3 mld USD
- Active totale
- 9,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,32x
- Lichiditate curentă
- 0,65x
- ROE
- 140,8 %
- ROA
- 39,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 3,2 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,8 mld | 6,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 917,2 mil ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 909,1 mil | 911,9 mil | 856,8 mil | 555,9 mil | 397,1 mil | 451,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,8 mld | -1,1 mld | -1,5 mld | -475,6 mil | -118,9 mil | -188,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 157,4 mil | 139,3 mil | 154,8 mil | 116,5 mil | 148,9 mil | 135,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -1,7 mld ≈ | -995,9 mil ≈ | -1,3 mld ≈ | -359,1 mil ≈ | 30,0 mil ≈ | -53,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 32,7 mil | 51,6 mil | 19,7 mil | 26,2 mil | 28,9 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,8 mld | -1,1 mld | -1,6 mld | -331,7 mil | 25,4 mil | -53,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -44,5 mil | 11,2 mil | 5,9 mil | 8,6 mil | 2,6 mil | -2,9 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | -1,8 mld | -1,1 mld | -1,6 mld | -340,3 mil | 22,8 mil | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -5,61 | -3,17 | -4,47 | -0,88 | 0,06 | 6,81 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 312,2 mil | 334,7 mil | 354,7 mil | 385,3 mil | 413,7 mil | 417,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 385,3 mil
- 2024
- 413,7 mil
- 2025
- 417,7 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 319,7 mil | 457,3 mil | 281,1 mil | 558,6 mil | 759,3 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 182,7 mil | 180,5 mil | 261,6 mil | 257,8 mil | 251,4 mil | 439,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 65,8 mil | 50,8 mil | 76,2 mil | 59,5 mil | 42,8 mil | 178,9 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,7 mld | 4,8 mld | 4,6 mld | 4,6 mld | 5,4 mld | 9,0 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 84,1 mil | 129,5 mil | 107,8 mil | 72,3 mil | 97,7 mil | 120,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 35,8 mil | 56,3 mil | 36,3 mil | 25,8 mil | 38,9 mil | 50,6 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 644,2 mil | 655,2 mil | 803,2 mil | 839,4 mil | 566,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,1 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,9 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,0 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | 4,7 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,7 mld † | 1,3 mld † | 388,7 mil † | 541,5 mil † | 767,0 mil † | 3,3 mld † | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 59,5 mil
- 2024
- 42,8 mil
- 2025
- 178,9 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,4 mld | -101,7 mil | -237,3 mil | -98,2 mil | 849,7 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 740,4 mil | 267,0 mil | 186,0 mil | 599,8 mil | -518,0 mil | 406,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 512,6 mil | -72,5 mil | -87,5 mil | -122,1 mil | -155,9 mil | -685,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 50,0 mil | 500,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
- 2023
- 599,8 mil
- 2024
- -518,0 mil
- 2025
- 406,7 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
- 2023
- -122,1 mil
- 2024
- -155,9 mil
- 2025
- -685,5 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 57 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare50
- Bilanț și datorie48
- Calitate38
- Creștere100
- Randamente100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,09 – 237,03 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA1,09 – 1,59 (Mijloc 1,43)20 firme folosite · multiplul median 16,7x · quartile 12,0x – 19,1xADV, BR, CPAY, EBAY, EXLS, FICO, FIS, GPN, HQY, IMXI, MELI, MSCI, OPRX, PSFE, PYPL, QNST, RBA, RELY, TIC, UBER
- Colegi: P/E108,61 – 237,03 (Mijloc 161,37)26 firme folosite · multiplul median 23,0x · quartile 15,5x – 33,9xACN, AMTM, BR, CART, CPAY, DLO, EBAY, EXLS, FICO, FIS, FISV, GRAB, HQY, IMXI, LQDT, MA, MELI, MSCI, OPRX, PYPL, QNST, RBA, RELY, TNET, UBER, WU
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 57/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -6,1 % | 4 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 42,3 % | 95 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 15,5 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -3,5x | 96 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -5,9x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,7x | 100 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 262,2x | 0 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie48/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare50/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Lyft, Inc. (LYFT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,3 mld USD în 2025; creștere an/an 9,2 %; marjă netă 42,3 %; ROE 152,6 %; datorie netă/EBITDA -3,5x.
Intervalul de valoare estimat este 54,85–119,31 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 81,40 USD, prețul de 18,74 USD lasă un potențial de 334,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 77,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 42,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 15,5 %
- Datorie netă / EBITDA: -3,5x
- P/E (TTM): 2,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -6,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -5,9x
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- EV/EBITDA: 262,2x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UBERUber Technologies, Inc | 136,0 mld | 14,6 | 38,4 % | 17,3 % | +18,3 % | −24 % / +18 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 84,3 mld | 45,2 | 27,5 % | 5,3 % | +39,1 % | −20 % / +3 % |
| EBAYeBay Inc. | 52,1 mld | 25,8 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +43 % / +189 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 48,4 mld | 11,1 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −7 % / +1 % |
| MSCIMsci Inc. | 45,7 mld | 33,9 | — | 40,3 % | +9,7 % | +13 % / +23 % |
| FISVFiserv, Inc. | 31,1 mld | 11,2 | 10,7 % | 13,4 % | +3,6 % | −5 % / −55 % |
| CPAYCorpay, Inc | 26,7 mld | 24,7 | 30,5 % | 22,7 % | +13,9 % | +37 % / +69 % |
| GPNGlobal Payments Inc. | 25,9 mld | — | -4,1 % | -9,1 % | −0,4 % | +29 % / −16 % |
| BRBroadridge Financial Solutions, Inc. | 20,8 mld | 20,3 | 40,2 % | 13,9 % | +8,5 % | −19 % / −5 % |
| FISFidelity National Information Services, Inc. | 20,1 mld | 6,0 | 22,3 % | 27,6 % | +5,4 % | −41 % / −34 % |
| RBARB Global, Inc | 17,3 mld | 39,1 | 8,8 % | 10,0 % | +7,2 % | −5 % / +46 % |
| FICOFair Isaac Corp | 15,6 mld | 20,9 | — | 34,1 % | +15,9 % | −60 % / −33 % |
| CARTMaplebear Inc. | 13,7 mld | 32,4 | 17,1 % | 12,0 % | +10,8 % | +41 % / +145 % |
| HQYHealthequity, Inc. | 9,0 mld | 39,4 | 11,4 % | 17,4 % | +9,5 % | +3 % / +62 % |
| LYFTLyft, Inc. | 7,1 mld | 2,7 | 152,6 % | 42,3 % | +9,2 % | −4 % / +76 % |
| EXLSExlservice Holdings, Inc. | 6,5 mld | 25,7 | 27,7 % | 11,1 % | +13,6 % | +9 % / +52 % |
| RELYRemitly Global, Inc. | 5,7 mld | 19,5 | 32,2 % | 16,9 % | +29,4 % | +100 % / +26 % |
| AMTMAmentum Holdings, Inc. | 5,4 mld | 26,7 | 4,5 % | 1,4 % | +71,6 % | −22 % / indisponibil |
| DLODLocal Limited | 4,1 mld | 21,4 | 37,2 % | 18,0 % | +46,6 % | +3 % / −19 % |
| TNETTrinet Group, Inc. | 3,1 mld | 18,1 | 141,6 % | 3,6 % | −0,9 % | +14 % / −42 % |
| FLYWFlywire Corporation | 2,7 mld | 83,8 | 4,2 % | 4,8 % | +26,6 % | +56 % / −6 % |
| TICTIC Solutions, Inc. | 2,3 mld | — | -7,1 % | -5,6 % | indisponibil | +10 % / indisponibil |
| WUThe Western Union Company | 2,1 mld | 5,4 | 44,0 % | 9,8 % | −3,8 % | −25 % / −43 % |
| LQDTLiquidity Services, Inc | 1,5 mld | 45,8 | 15,0 % | 6,8 % | +31,2 % | +56 % / +144 % |
| RDWRRadware Ltd. | 1,4 mld | 73,3 | 6,1 % | 6,7 % | +9,8 % | +44 % / +116 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LYFT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 13,24 Randament total -29 % · Pe an -29 % | 23,30 Randament total 24 % · Pe an 24 % | 34,96 Randament total 87 % · Pe an 87 % |
| 3 ani | 15,71 Randament total -16 % · Pe an -6 % | 30,82 Randament total 64 % · Pe an 18 % | 50,34 Randament total 169 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 18,63 Randament total -1 % · Pe an -0 % | 40,76 Randament total 117 % · Pe an 17 % | 72,48 Randament total 287 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 7,70
- Marja netă± 5,39
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,02
- Diluare anuală± 0,45
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lyft este o platformă globală de mobilitate care reunește servicii de rideshare, taxiuri, transport cu șofer, închiriere de mașini, biciclete și trotinete. În 2025 și în primul semestru al lui 2026 compania s-a extins în Europa prin achiziția Freenow și a înregistrat creșteri accelerate ale rezervărilor brute și numărului de utilizatori activi, fapt care atrage atenția asupra profitabilității sale.
SWOT
Puncte tari
- Platforma are o bază largă de utilizatori și o rețea scalată de șoferi, ceea ce permite predicția cererii și optimizarea ofertei în timp real 1.
- Compania generează fluxuri de numerar operaționale solide, cu o cifră de afaceri în creștere și o marjă ajustată EBITDA în îmbunătățire 23.
- Portofoliul de proprietate intelectuală și parteneriatele strategice cu operatori licențiați ajută la extinderea rapidă a ofertei 13.
Puncte slabe
- Profitul net din anul 2025 a fost influențat de o eliberare fiscală semnificativă, ceea ce arată că rezultatele contabile nu reflectă integral activitatea curentă 1.
- Costurile cu asigurările, remunerarea șoferilor și investițiile în flote de biciclete și vehicule sunt ridicate și pot reduce marjele 1.
- Compania recunoaște că nu poate garanta profitabilitatea constantă pe termen lung, mai ales în perioadele de expansiune rapidă 1.
Oportunități
- Integrarea Freenow și TBR ar putea deschide noi piețe din Europa și din alte regiuni, cu servicii de taxi și transport de lux 12.
- Dezvoltarea publicității și a serviciilor de date ar putea adăuga venituri cu marje mai mari decât cursele obișnuite 1.
- Parteneriatele cu operatori de taxi licențiați și cu companii autonome ar putea extinde oferta de transport fără a crește proporțional costurile 3.
Amenințări
- Concurența cu Uber, Bolt și noii intrați, inclusiv companiile de vehicule autonome, poate reduce cota de piață și poate forța scăderi de prețuri 1.
- Modificările legislative privind statutul șoferilor ar putea impune schimbări majore în modelul de afaceri sau în operațiunile din anumite jurisdicții 1.
- Fluctuațiile macroeconomice și cererea sezonieră pot afecta volumul curselor și rezultatele trimestriale, mai ales în sectorul bicicletelor și trotinetelor 1.
Riscuri
- Statutul șoferilorridicat
Dacă instanțele sau legiuitorii decid că șoferii trebuie clasificați ca angajați, compania ar putea modifica substanțial modelul de afaceri și costurile operaționale 1.
- Costul asigurărilorridicat
Raportul anual anticipează că asigurările vor continua să crească, ceea ce poate reduce profitabilitatea dacă nu este compensat prin prețuri sau eficiență 1.
- Concurența intensămediu
Competitorii cu resurse mai mari pot reacționa prin reduceri de prețuri, ceea ce ar putea afecta cota de piață și marjele Lyft 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea Freenow și TBR în afara Americii de Nord presupune riscuri operaționale, de reglementare și financiare, care ar putea întârzia beneficiile așteptate 1.
- Dependența de terțiscăzut
Platforma depinde de Amazon Web Services, de partenerii de închiriere a vehiculelor și de procesatorii de plăți, iar o întrerupere la acești furnizori ar putea afecta disponibilitatea serviciului 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea accelerată a utilizatorilor activi și a rezervărilor brute în al doilea trimestru din 2026 sugerează că expansiunea internațională și îmbunătățirea pieței ar putea susține creșterea 23.
- Generarea de numerar operațional de peste un miliard în ultimele douăsprezece luni ar putea oferi flexibilitate pentru investiții și pentru programul de răscumpărare de acțiuni 3.
- Parteneriatele cu operatori licențiați și cu companii autonome ar putea extinde oferta și reduce presiunea concurențială în anumite piețe 3.
Ce ar strica teza
- Profitul net din 2025 a fost susținut de o eliberare fiscală, iar marja netă rămâne subțire, ceea ce ar putea însemna că rentabilitatea operațională nu este încă solidă 12.
- Dacă reglementările privind șoferii devin mai restrictive, costurile ar putea crește rapid și ar putea limita expansiunea în anumite state sau țări 1.
- Concurenții cu resurse mai mari și vehiculele autonome ar putea reduce cota de piață a Lyft pe termen lung, mai ales dacă tehnologia autonomă se răspândește rapid 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului pentru rezervările brute și marja ajustată EBITDAQ3 2026
- Evoluția integrării Freenow și a rezultatelor din Europa2026
- Deschiderea depozitului autonom din Nashville și extinderea parteneriatului cu WaymoQ4 2026
- Evoluția cadrului legislativ privind statutul șoferilor, indicat în următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lyft operează o platformă tehnologică ce conectează șoferi și pasageri pentru curse la cerere, iar substanța veniturilor provine din comisioanele și taxele de serviciu percepute șoferilor. Compania generează venituri și din licențiere și acces la date, vânzarea de biciclete și software, publicitate, închirierea de biciclete și trotinete și din Lyft Business, care oferă transport organizațiilor. Conform raportului anual pe 2025, veniturile au fost de «Revenue $ 6,316.3 $ 5,786.0 9%» 1, iar rezervările brute au atins «Gross Bookings $ 18,507.0 $ 16,099.4 15%» 1.
În 2025 Lyft și-a extins activitatea dincolo de America de Nord, prin achiziția Freenow în iulie și a TBR Global Chauffeuring în octombrie. Potrivit raportului anual, compania a intrat în nouă țări noi și a ajuns să opereze în mii de orașe pe șase continente 1. Pentru trimestrul al doilea din 2026, rapoartele arată «Revenue of $1.8 billion, up 16% year over year» 3, într-un context în care expansiunea internațională este principalul motor declarat al creșterii.
Structura de costuri rămâne dominată de asigurări, plăți procesate, remunerarea și stimulentele șoferilor, precum și de cheltuielile de marketing. Raportul anual menționează că impozitul pe venit a avut un efect major asupra profitului din 2025, printr-o eliberare a provizionului de active fiscale amânate, astfel încât profitul net nu reflectă doar activitatea operațională 1.
Segmente
Ridesharing și taxiuri
Segmentul principal combină rideshare, taxiuri, mașini private cu șofer și Concierge, și generează aproape întreaga cifră de afaceri. Pe trimestrul al doilea din 2026, compania raportează că «Rides accelerated sequentially to record levels, up 12% year over year to 262 million» 3, ceea ce arată accelerarea volumului de curse.
Biciclete și trotinete
Rețeaua de biciclete și trotinete partajate deservește călătorii scurte și completează transportul public pe ultimul kilometru. Raportul anual notează că cererea acestui segment are tendința de a scădea în sezonul rece, iar investițiile în flotă sunt intensive în capital 1.
Transport cu șofer și Express Drive
Oferta de transport cu șofer de lux, prin TBR, și programul Express Drive, prin care șoferii închiriază vehicule de la Flexdrive, adaugă venituri de închiriere și servicii corporative. Aceste activități depind de utilizarea flotei și de parteneriate cu companii de închirieri, ceea ce le face mai sensibile la costuri.
Piața în context
Piața transportului ca serviciu (TaaS) este descrisă în raportul anual ca fiind intens competitivă, cu schimbări rapide de tehnologie și cerere variabilă 1. Creșterea Lyft din 2026 depinde de capacitatea de a menține cererea în Europa și America de Nord, în condițiile în care rezervările brute au crescut cu «Gross Bookings of $5.5 billion, up 23% year over year» 3.
Ghidajul pentru trimestrul al treilea din 2026 indică rezervări brute de aproximativ «Gross Bookings of approximately $5.50 billion to $5.67 billion» 3. Dacă aceste estimări se confirmă, piața ar putea susține creșterea, însă reglementările privind statutul șoferilor și costurile asigurărilor pot schimba rapid marjele.
Tendințe
- Expansiunea internaționalăvânt din spate
Achiziția Freenow și TBR a adus Lyft în mii de orașe din Europa și din lume, ceea ce ar putea accelera creșterea rezervărilor brute dacă integrarea decurge bine. Raportul trimestrial leagă creșterea de «international expansion» 2.
- Vehicule autonomemixt
Parteneriate cu companii de tehnologie autonomă, inclusiv un depozit dedicat în Nashville cu Waymo, deschid o nouă direcție de costuri și oportunități. Compania menționează că operațiunile au început în iunie și că un depozit nou ar fi deschis în octombrie 3.
- Reglementarea șoferilorvânt din față
Schimbările legislative privind statutul șoferilor și standardele de câștig pot crește costurile și pot forța modificări ale modelului de afaceri, fapt menționat explicit în factorii de risc ai raportului anual 1.
- Eficiență operaționalămixt
Creșterea marjei ajustate EBITDA și disciplina de costuri în 2026 arată o tendință de îmbunătățire a profitabilității, dar profitul net rămâne volatil și influențat de elemente fiscale și de rezerve legale 2.
Poziția concurențială
Raportul anual indică faptul că principalul concurent în rideshare este Uber, iar în taxiuri și mașini private cu șofer concurenții principali sunt Uber și Bolt 1. În bicicletele și trotinetele partajate, concurența vine de la Lime, Bird, Fifteen, nextbike și Dott, iar mai multe companii de tehnologie autonomă pot intra pe piață.
Compania recunoaște că mulți concurenți au branduri mai cunoscute, bugete de marketing mai mari și resurse semnificativ mai mari pentru dezvoltare 1. Lyft a încheiat și parteneriate cu unii dintre concurenții săi, ceea ce poate crea conflicte de interese sau obiective strategice nealiniate.
- UberUBER
Principalul concurent în rideshare și în taxiuri și mașini private cu șofer, menționat în raportul anual 1.
- Bolt
Concurent în aplicațiile pentru taxiuri și mașini private cu șofer, activ în special în Europa 1.
- Lime
Principal concurent în sectorul bicicletelor și trotinetelor partajate, menționat în raportul anual 1.
- Waymo
Companie de tehnologie autonomă cu care Lyft colaborează în Nashville, dar care poate deveni și concurent în transportul autonom 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent01 oct. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent09 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent04 iun. 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)10 apr. 2026
- Raport anual11 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Lyft, Inc. · 11 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Lyft, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Lyft, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.