olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Liquidity Services, Inc. LQDT
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
Liquidity Services operează marketplace-uri online și soluții software care recuperează valoarea activelor excedentare de la companii și administrații publice, fiind astfel un jucător al economiei circulare. Pe fondul creșterii returnărilor din retail și al presiunii bugetare asupra sectorului public, modelul său atrage atenția, iar ultimul trimestru fiscal arată creștere atât a volumului, cât și a profitabilității.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Liquidity Services, Inc. (LQDT) costa 46,76 USD (+5,36 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 45,8 pe un EPS diluat de 1,02 USD în ultimele 12 luni, beta 0,72, interval pe 52 de săptămâni 22,16–46,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 129,6 mil USD (+8,1 % an/an), profit net de 10,4 mil USD (+40,7 % an/an), EPS diluat 0,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 65,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 42,19 – 46,13
- peste banda superioară · %B 1,16 · lățimea benzii 8,9 %
- SMA 50 / 200
- 43,04 / 37,18
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,67 / 0,54
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,2 % | −1,1 % | +9,3 pp | — |
| 3 luni | +24,6 % | −0,5 % | +25,0 pp | — |
| 6 luni | +25,6 % | +4,4 % | +21,2 pp | — |
| De la început de an | +54,3 % | +12,3 % | +42,0 pp | — |
| 1 an | +102,3 % | +13,5 % | +88,8 pp | −4,0 % |
| 3 ani | +141,2 % | +76,4 % | +64,7 pp | +2,0 % |
| 5 ani | +97,8 % | +63,7 % | +34,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 106,9 mil | 122,3 mil | 116,4 mil | 119,9 mil | 118,1 mil | 121,2 mil | 120,7 mil | 129,6 mil |
| Costul vânzărilor | 58,2 mil | 72,2 mil | 68,9 mil | 65,1 mil | 61,6 mil | 64,2 mil | 64,9 mil | 65,7 mil |
| Profit brut | 48,7 mil | 50,2 mil | 47,4 mil | 54,8 mil | 56,5 mil | 57,0 mil | 55,9 mil | 63,8 mil |
| Profit operațional | 7,3 mil | 7,1 mil | 6,8 mil | 10,2 mil | 11,0 mil | 9,4 mil | 9,6 mil | 14,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,8 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,7 mil |
| Profit înainte de impozit | 8,6 mil | 8,2 mil | 7,7 mil | 11,3 mil | 12,3 mil | 10,5 mil | 10,7 mil | 15,5 mil |
| Impozit pe profit | 2,2 mil | 2,4 mil | 655,0 mii | 3,9 mil | 4,4 mil | 3,0 mil | 3,2 mil | 5,1 mil |
| Profit net | 6,4 mil | 5,8 mil | 7,1 mil | 7,4 mil | 7,8 mil | 7,5 mil | 7,5 mil | 10,4 mil |
| EPS diluat | 0,20 ≈ | 0,18 | 0,22 | 0,23 | 0,24 ≈ | 0,23 | 0,23 | 0,32 |
| Flux de numerar operațional | 22,0 mil | -12,1 mil | 21,6 mil ≈ | 19,3 mil ≈ | 38,0 mil | -526,0 mii | 29,5 mil ≈ | 31,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,8 mil | 1,8 mil | 1,9 mil ≈ | 2,1 mil ≈ | 2,0 mil | 2,3 mil | 2,1 mil ≈ | 1,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 79,0 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 16,1 mil | 1,5 mil | 40,0 mii ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 96 din propriul istoric de 23 trimestre (min 7,1, mediană 28,8, max 93,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 224,5 mil | 226,5 mil | 205,9 mil | 257,5 mil | 280,1 mil | 314,5 mil | 363,3 mil | 476,7 mil |
| Venituri an/an | −16,9 % | +0,9 % | −9,1 % | +25,1 % | +8,7 % | +12,3 % | +15,5 % | +31,2 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 50,9 mil | 40,3 mil | 21,0 mil | 20,0 mil | 28,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −20,9 % | −48,0 % | −4,7 % | +40,5 % |
| EPS diluat | indisponibil | -0,58 | -0,11 | 1,45 | 1,20 | 0,65 | 0,63 | 0,87 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −17,2 % | −45,8 % | −3,1 % | +38,1 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 19,8 % | 14,4 % | 6,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| Flux de numerar liber | -3,6 mil | -12,2 mil | 12,3 mil | 60,0 mil | 36,7 mil | 41,6 mil | 61,3 mil | 59,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 174,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 203,2 mil USD
- Active totale
- 375,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,39x
- ROE
- 14,6 %
- ROA
- 7,8 %
- Marja FCF
- 12,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 205,9 mil | 257,5 mil | 280,1 mil | 314,5 mil | 363,3 mil | 476,7 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 96,0 mil | 107,7 mil | 119,4 mil | 142,3 mil | 178,2 mil | 267,9 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Profit brut | 109,9 mil | 149,9 mil | 160,6 mil | 172,1 mil | 185,2 mil | 208,8 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | -3,9 mil | 27,2 mil | 47,4 mil | 26,1 mil | 23,4 mil | 35,1 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,3 mil | 7,0 mil | 10,3 mil | 11,3 mil | 12,1 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| EBITDA | 2,4 mil ≈ | 34,1 mil ≈ | 57,7 mil ≈ | 37,4 mil ≈ | 35,5 mil ≈ | 45,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | -3,0 mil | 27,6 mil | 47,7 mil | 29,0 mil | 27,3 mil | 39,4 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 801,0 mii | -23,4 mil | 7,3 mil | 8,0 mil | 7,3 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Profit net | — | 50,9 mil | 40,3 mil | 21,0 mil | 20,0 mil | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | -0,11 | 1,45 | 1,20 | 0,65 | 0,63 | 0,87 | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 33,6 mil | 35,0 mil | 33,7 mil | 32,1 mil | 31,6 mil | 32,4 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 32,1 mil
- 2024
- 31,6 mil
- 2025
- 32,4 mil
SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 76,0 mil | 106,3 mil | 96,1 mil | 110,3 mil | 153,2 mil | 174,6 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 5,3 mil | 5,9 mil | 11,8 mil | 7,8 mil | 11,5 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Stocuri | 5,6 mil | 12,5 mil | 11,7 mil | 11,1 mil | 17,1 mil | 14,2 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Active curente | 94,6 mil | 131,8 mil | 129,6 mil | 146,3 mil | 199,2 mil | 224,8 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 17,8 mil | 17,6 mil | 19,1 mil | 17,2 mil | 18,0 mil | 18,3 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 59,8 mil | 59,9 mil | 88,9 mil | 89,4 mil | 97,8 mil | 102,9 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,8 mil | 3,5 mil | 16,2 mil | 12,5 mil | 13,9 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Active totale | 196,6 mil | 255,6 mil | 288,1 mil | 289,0 mil | 346,9 mil | 375,1 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 22,0 mil | 40,6 mil | 42,0 mil | 39,1 mil | 58,7 mil | 61,5 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 74,3 mil | 109,2 mil | 123,5 mil | 120,7 mil | 155,2 mil | 161,6 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 84,8 mil | 120,6 mil | 133,6 mil | 127,4 mil | 164,3 mil | 171,9 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 111,8 mil † | 135,0 mil † | 154,5 mil † | 161,5 mil † | 182,6 mil † | 203,2 mil † | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 12,5 mil
- 2024
- 13,9 mil
- 2025
- 13,3 mil
SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 16,5 mil | 65,4 mil | 44,8 mil | 47,0 mil | 70,2 mil | 66,8 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 4,2 mil | 5,4 mil | 8,1 mil | 5,4 mil | 8,9 mil | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 12,3 mil ≈ | 60,0 mil ≈ | 36,7 mil ≈ | 41,6 mil ≈ | 61,3 mil ≈ | 59,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 28,6 mil | -1,0 mil | -21,1 mil | -11,4 mil | -16,1 mil | -23,0 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -5,7 mil | -34,7 mil | -31,9 mil | -22,1 mil | -11,2 mil | -21,8 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,0 mil | 31,1 mil | 25,4 mil | 21,2 mil | 9,4 mil | 16,2 mil | SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -11,4 mil
- 2024
- -16,1 mil
- 2025
- -23,0 mil
SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat
- 2023
- -22,1 mil
- 2024
- -11,2 mil
- 2025
- -21,8 mil
SEC (XBRL)· 20 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,49 – 40,33 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E20,49 – 40,33 (Mijloc 27,04)20 firme folosite · multiplul median 26,5x · quartile 20,1x – 39,5xACN, BR, CASS, CBZ, CPAY, EBAY, FICO, FIS, FLYW, GRAB, HQY, MA, MELI, MSCI, PAYS, PYPL, RBA, RSSS, UBER, WEX
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,8 % | 54 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 270,6 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 19,4 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -10,2 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 65 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 45,8x | 29 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,1 % | 77 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,2 % | 17 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial65/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial17/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare50/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LIQUIDITY SERVICES, INC (LQDT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 476,7 mil USD în 2025; creștere an/an 31,2 %; marjă netă 6,8 %; ROE 15,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 20,49–40,33 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 27,04 USD, prețul de 46,76 USD lasă un potențial de -42,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -72,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 270,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 19,4 %
- Randament FCF: 6,1 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -10,2 %
- P/E (TTM): 45,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BABAAlibaba Group Holding Ltd | 195,6 mld | 131,6 | 10,3 % | 10,1 % | +8,1 % | −33 % / +41 % |
| UBERUber Technologies, Inc. | 142,7 mld | 41,3 | 12,4 % | 6,1 % | +18,3 % | −20 % / +24 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 88,2 mld | 47,3 | 27,5 % | 5,3 % | +39,1 % | −16 % / +7 % |
| EBAYeBay Inc. | 54,9 mld | 27,2 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +51 % / +205 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 50,0 mld | 11,5 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −4 % / +4 % |
| MSCIMsci Inc. | 48,2 mld | 35,7 | — | 40,3 % | +9,7 % | +20 % / +29 % |
| FISVFiserv, Inc. | 33,0 mld | — | -17,0 % | -18,9 % | +3,6 % | +1 % / −52 % |
| CPAYCorpay, Inc | 27,5 mld | 25,4 | 30,5 % | 22,7 % | +13,9 % | +42 % / +74 % |
| GPNGlobal Payments Inc. | 25,4 mld | — | -4,1 % | -9,1 % | −0,4 % | +27 % / −17 % |
| BRBroadridge Financial Solutions, Inc. | 21,4 mld | 20,9 | 40,2 % | 13,9 % | +8,5 % | −17 % / −2 % |
| RBARB Global, Inc | 17,6 mld | 39,9 | 8,8 % | 10,0 % | +7,2 % | −3 % / +49 % |
| FISFidelity National Information Services, Inc. | 15,3 mld | 4,4 | 23,0 % | 26,8 % | +5,4 % | −55 % / −49 % |
| FICOFair Isaac Corp | 15,1 mld | 20,3 | — | 34,1 % | +15,9 % | −61 % / −36 % |
| CSGPCoStar Group, Inc. | 13,1 mld | 74,3 | 2,2 % | 4,9 % | +18,7 % | −53 % / −61 % |
| HQYHealthequity, Inc. | 9,0 mld | 39,4 | 11,4 % | 17,4 % | +9,5 % | +3 % / +62 % |
| WEXWEX Inc. | 5,9 mld | 15,5 | 35,6 % | 14,0 % | +1,2 % | +21 % / +2 % |
| ALITAlight, Inc. | 5,7 mld | — | -67,9 % | -46,0 % | −3,0 % | −72 % / −92 % |
| XMTRXometry, Inc. | 5,2 mld | — | -3,9 % | -2,0 % | +25,9 % | +94 % / +364 % |
| CBZCBIZ, Inc. | 3,0 mld | 25,8 | 6,8 % | 4,6 % | +52,1 % | −0 % / +6 % |
| FLYWFlywire Corporation | 2,7 mld | 36,3 | 9,1 % | 10,3 % | +26,6 % | +56 % / −6 % |
| AHGAkso Health Group | 2,2 mld | 133,0 | -9,8 % | -135,0 % | −6,4 % | −11 % / +56 % |
| LQDTLiquidity Services, Inc | 1,5 mld | 45,8 | 15,0 % | 6,8 % | +31,2 % | +102 % / +141 % |
| PAYSPaysign, Inc. | 863,9 mil | 58,4 | 30,8 % | 15,7 % | +40,5 % | +194 % / +551 % |
| PHRPhreesia, Inc. | 818,1 mil | 77,1 | 3,1 % | 2,1 % | +14,5 % | −36 % / −14 % |
| CASSCass Information Systems, Inc. | 704,1 mil | 18,9 | 16,3 % | 18,9 % | +5,3 % | +31 % / +33 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LQDT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 31,76 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 55,90 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 83,85 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 37,68 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 73,92 Randament total 58 % · Pe an 16 % | 120,74 Randament total 158 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 44,69 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 97,77 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 173,86 Randament total 272 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 18,48
- Marja netă± 12,94
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,65
- Diluare anuală± 1,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Liquidity Services operează marketplace-uri online și soluții software care recuperează valoarea activelor excedentare de la companii și administrații publice, fiind astfel un jucător al economiei circulare. Pe fondul creșterii returnărilor din retail și al presiunii bugetare asupra sectorului public, modelul său atrage atenția, iar ultimul trimestru fiscal arată creștere atât a volumului, cât și a profitabilității 13.
SWOT
Puncte tari
- Marketplace-ul are un efect de rețea în care mai mulți cumpărători atrag mai mulți vânzători și invers, iar baza de cumpărători înregistrați a crescut constant 13.
- Compania nu are datorii financiare și dispune de numerar semnificativ, ceea ce îi oferă flexibilitate în fața ciclurilor economice 3.
- Experiența de peste două decenii și acoperirea a sute de categorii de active îi conferă un avantaj de scară greu de replicat rapid 1.
Puncte slabe
- Modelul de achiziție presupune risc de inventar și de credit, iar marjele pot scădea dacă vânzările nu sunt previzibile 1.
- Veniturile sunt sensibile la mixul dintre consignație și achiziție, astfel încât schimbări de mix pot modifica marja pe tranzacție 13.
- Segmentul CAG arată o variabilitate mare a proiectelor, ceea ce face rezultatele trimestriale mai greu de anticipat 3.
Oportunități
- Creșterea returnărilor din retail și extinderea canalelor directe către consumatori ar putea deschide noi surse de bunuri și venituri 13.
- Integrarea instrumentelor software și a inteligenței artificiale ar putea îmbunătăți recuperarea valorii și volumul vânzărilor, conform conducerii 3.
- Presiunea bugetară asupra administrațiilor publice ar putea extinde cererea pentru vânzarea de active excedentare prin platformele companiei 1.
Amenințări
- Dependența de contracte cu furnizori mari, cum este Amazon, ar putea crea probleme de aprovizionare dacă condițiile se schimbă 1.
- Tarifele, războaiele comerciale și instabilitatea geopolitică pot reduce volumul tranzacțiilor transfrontaliere 2.
- Concurența din partea platformelor digitale generale și a licitatorilor tradiționali ar putea presa marjele 1.
Riscuri
- Dependența de sursa de activeridicat
Succesul depinde de capacitatea de a obține suficiente active de la vânzători și de a atrage cumpărători activi, iar factori externi pot limita aceste fluxuri 1.
- Dependența de Amazonridicat
Dacă relația contractuală cu un furnizor important s-ar schimba, compania ar putea avea dificultăți în a procura inventar alternativ în timp util 1.
- Riscuri tehnologice și de investițiemediu
Platforma trebuie actualizată continuu, iar inițiativele care nu sunt implementate cu succes sau la timp ar putea să nu aducă beneficiile estimate 1.
- Riscuri macroeconomice și comercialemediu
Tarifele, inflația, dobânzile și conflictele geopolitice pot afecta cererea, volumul de active și calendarul tranzacțiilor 2.
- Variabilitatea rezultatelor trimestrialescăzut
Rezultatele trimestriale au fluctuat în trecut și pot fluctua din nou, ceea ce poate determina volatilitate pe piața acțiunilor 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tendința de creștere a GMV și a profitabilității din trimestrul trei fiscal 2026 se menține, compania ar putea aproape de ținta sa anuală de volum 3.
- Poziția de numerar fără datorii oferă flexibilitate pentru investiții în tehnologie și extinderea canalelor directe către consumatori 3.
- Creșterea returnărilor din comerțul online și reglementările privind economia circulară pot susține cererea pe termen lung pentru serviciile companiei 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și tensiunile comerciale se intensifică, volumul transfrontalier și disponibilitatea activelor ar putea scădea 2.
- Scăderea volumului de tranzacții pe segmentul CAG, care a înregistrat o contracție a GMV, ar putea indica o slăbire a activității în proiectele industriale 3.
- Concurența din partea platformelor digitale generale și a licitatorilor tradiționali ar putea limita creșterea marjelor pe termen lung 1.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului patru fiscal 2026, în raport cu ghidajul GMV și al profitului ajustat EBITDAQ4 2026
- Evoluția mixului consignație și achiziție și impactul asupra marjei directe a segmentului RSCGQ4 2026
- Evoluția numărului de cumpărători activi și a participanților la licitații, care au scăzut în trimestrul trei fiscal 2026next 10-K
- Efectele tarifelor și ale inflației asupra volumului de tranzacții în segmentele GovDeals și CAG2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Liquidity Services, Inc. este un furnizor global de marketplace-uri de comerț electronic și soluții software pentru economia circulară, care conectează vânzători business și guvernamentali cu cumpărători profesioniști. Compania a fost înființată în Delaware sub numele Liquidation.com și ia prin urmare experiență de peste 25 de ani în acest domeniu 1. În exercițiul fiscal 2025, GMV-ul a fost de 1,6 miliarde USD, iar veniturile de 477,7 milioane USD 1.
Modelul de venituri combină două mecanisme: tranzacții de tip consignație, în care Liquidity Services încasează un comision din vânzarea bunurilor deținute de vânzători, și tranzacții de tip achiziție, în care compania cumpără inventarul și îl revinde, cu venituri mai mari din fiecare tranzacție 1. Consignația reprezintă majoritatea GMV-ului, iar achizițiile cea mai mare parte a veniturilor, ceea ce face ca mixul dintre cele două să conteze pentru marjă 13.
Compania a achiziționat Sierra Auction Management în ianuarie 2024 și a constituit segmentul Software Solutions în ianuarie 2025, extinzându-și oferta spre servicii de licitații și software SaaS 1. În trimestrul trei al anului fiscal 2026, compania raporta 0 datorii financiare și o poziție de numerar importantă, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru investiții 3.
Segmente
GovDeals
Segmentul GovDeals permite agențiilor guvernamentale din Statele Unite și Canada să vândă bunuri și imobile excedentare prin marketplace-urile GovDeals, Bid4Assets și Sierra. În trimestrul trei fiscal 2026, GMV-ul segmentului a crescut cu 9%, la un nivel record trimestrial, iar profitul direct a crescut cu 9% 3.
RSCG
Retail Supply Chain Group vinde bunuri de consum excedentare și returnate ale corporațiilor din SUA și Canada, prin Liquidation.com, AllSurplus Deals și alte canale directe către consumatori. În trimestrul trei fiscal 2026, GMV-ul segmentului a crescut cu 19%, iar profitul direct cu 30% 3.
CAG
Capital Assets Group vinde active industriale și echipamente grele pentru companii comerciale, cu proiecte internaționale. În trimestrul trei fiscal 2026, veniturile segmentului au crescut cu 18%, în timp ce GMV-ul a scăzut cu 1%, reflectând variabilitatea calendarului proiectelor 3.
Piața în context
Piața logisticii, care include logistica inversă, a fost evaluată la 10,2 trilioane USD în 2023 și este proiectată să ajungă la 20,1 trilioane USD până în 2033, potrivit Allied Market Research citat de companie 1. Returnările din comerțul online, care ating aproximativ 20% față de 8–10% în magazine, creează un flux continuu de bunuri de redistribuit 1.
Compania estimează că peste 100 de miliarde USD în marfă returnată sunt procesate anual prin piețele secundare, iar cererea de vânzare responsabilă a activelor excedentare crește odată cu presiunea reglementară privind reciclarea verificabilă 1. Piața rămâne fragmentată, cu licitații locale și brokeri, ceea ce oferă spațiu pentru platformele digitale centralizate 1.
Tendințe
- Creșterea returnărilor din comerțul onlinevânt din spate
Rata ridicată a returnărilor din comerțul electronic generează un flux constant de bunuri excedentare care trebuie redistribuite, iar compania leagă direct creșterea sa de această tendință 1.
- Reglementări privind reciclarea și remarketingul verificabilvânt din spate
Mediul de reglementare tot mai strict impune reciclarea și remarketingul verificabil al activelor, ceea ce ar putea crește cererea pentru servicii de disponibilizare precum cele ale companiei 1.
- Tarifele comerciale și comerțul transfrontaliervânt din față
Măsurile tarifare și represaliile comerciale pot afecta atât cumpărătorii, cât și disponibilitatea activelor pe marketplace-uri, iar evoluția lor rămâne greu de prevăzut 2.
- Inflația și dobânzile ridicatemixt
Creșterea costurilor cu energia, transportul și forța de muncă, precum și a costurilor de împrumut, afectează calificarea cumpărătorilor și calendarul tranzacțiilor, deși compania spune că nu poate prevedea amploarea acestui impact 12.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență intensă din partea unor licitatori și brokeri fragmentați, a vânzărilor directe și a canalelor de retail sau de marketplace-uri generale de comerț electronic, pe care sursele le descriu ca piețe foarte competitive 1. Avantajul său declarat constă în agregarea cererii și ofertei și în scara rețelei de cumpărători 1.
Compania menționează și un risc de dependență de furnizori mari, inclusiv contracte cu Amazon.com, Inc., pe care nu ar putea să le înlocuiască rapid cu alte surse, dacă relația s-ar schimba 1. Concurența din Machinio, un motor de căutare pentru echipamente, este alt front pe care compania își menține poziția 1.
- Lichidatori și licitatori tradiționali (regionali)
Companii locale de licitații și brokeri de active, descrise în sursă ca fragmentate și geografic dispersate, care concurează cu platformele digitale ale companiei 1.
- Marketplace-uri generale de comerț electronic
Platforme de vânzare online care pot prelua vânzătorii de bunuri excedentare sau cumpărătorii de retail, menționate ca alternative de canal în surse 12.
- Canale directe și vânzări negociate
Vânzările directe negociate și vânzările ad-hoc sunt concurente tradiționale pentru disponibilizarea activelor, conform descrierii companiei 1.
- Amazon.com, Inc.AMZN
Sursa menționează Amazon ca furnizor de inventar pentru compania care cumpără mărfuri în baza unor contracte, mai degrabă decât ca concurent direct, dar dependența de această relație este un factor de risc 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Liquidity Services Targets $2B GMV Through GovDeals, Machinio ExpansionYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 28 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 01 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent01 oct. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 aug. 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 iun. 2026Acord material
- Raport curent07 mai 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 feb. 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Liquidity Services, Inc. · 20 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Liquidity Services, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Liquidity Services, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.