olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Akso Health Group AHG
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
Akso Health Group este o companie din China, listată la NASDAQ, care a trecut de la microfinanțare și comerț social la vânzarea de dispozitive medicale și la servicii de sănătate online. Veniturile nete au fost de 13,8 milioane USD în exercițiul fiscal 2026, iar pierderea netă a scăzut față de exercițiul precedent, ceea ce face ca tranziția spre sănătate să merite urmărită îndeaproape.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Akso Health Group (AHG) costa 1,33 USD (+9,92 % într-o zi), cu capitalizare 2,2 mld USD, P/E 133,0 pe un EPS diluat de 0,01 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 29,87 %, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 0,69–2,50 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,17 – 1,43
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 20,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,04 / 1,51
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,7 % | −1,1 % | +15,8 pp | — |
| 3 luni | −8,9 % | −0,5 % | −8,5 pp | — |
| 6 luni | −35,1 % | +4,4 % | −39,5 pp | — |
| De la început de an | −18,9 % | +12,3 % | −31,2 pp | — |
| 1 an | −16,4 % | +13,5 % | −29,9 pp | −4,0 % |
| 3 ani | +15,7 % | +76,4 % | −60,8 pp | −6,4 % |
| 5 ani | −69,3 % | +63,7 % | −133,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 5 trimestre (min 7,4, mediană 24,8, max 228,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,7 mil | 6,9 mil | 1,8 mil | 6,0 mil | 13,2 mil | 2,4 mil | 14,8 mil | 13,8 mil |
| Venituri an/an | — | +87,1 % | −74,6 % | — | +119,7 % | −81,7 % | +512,1 % | −6,4 % |
| Profit net | 5,5 mil | -71,2 mil | -34,8 mil | -16,9 mil | -1,4 mil | -9,5 mil | -135,0 mil | -18,7 mil |
| Profit net an/an | — | −1.386,9 % | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,10 | -1,46 | -0,71 | -0,28 | -0,02 | 0,07 | 0,16 | 0,01 |
| EPS diluat an/an | — | −1.560,0 % | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | +128,6 % | −93,8 % |
| netă % | 149,7 % | -1.029,7 % | -1.984,5 % | -280,9 % | -10,3 % | -391,8 % | -913,4 % | -135,0 % |
| Flux de numerar liber | -1,7 mil | -58,5 mil | indisponibil | -8,6 mil | indisponibil | indisponibil | 1,0 mil | -12,8 mil |
Seria se rupe înainte de 2019, 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 170,6 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 180,9 mil USD
- Active totale
- 189,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 21,77x
- ROE
- -9,8 %
- ROA
- -9,2 %
- Marja FCF
- -92,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mil | 6,0 mil | 13,2 mil | 2,4 mil | 14,8 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 544,6 mii | 5,4 mil | 11,9 mil | 2,3 mil | 15,1 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Profit brut | 1,8 mil | 605,1 mii | 1,3 mil | 122,1 mii | -281,5 mii | -11,3 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 441,4 mii | 421,2 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 dec. 2022verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | 8,6 mil | 3,6 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | -4,2 mil | -3,3 mil | -14,3 mil | -8,6 mil | -166,3 mil | -20,7 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 15,2 mii | 18,4 mii | — | — | 2,1 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| EBITDA | -4,2 mil ≈ | -3,2 mil ≈ | — | — | -164,2 mil ≈ | -18,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,2 mil | 804,1 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 iul. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -4,3 mil | -4,0 mil | -13,1 mil | -9,1 mil | -166,3 mil | -20,7 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 483,0 mii | 92,8 mii | 17,5 mii | 25,0 mii | -30,8 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Profit net | -34,8 mil | -16,9 mil | -1,4 mil | -9,5 mil | -135,0 mil | -18,7 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,71 | -0,28 | -0,02 | 0,07 | 0,16 | 0,01 | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 48,8 mil | 59,6 mil | 68,6 mil | 141,5 mil | 855,3 mil | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 141,5 mil
- 2025
- 855,3 mil
- 2026
- 2,2 mld
SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,1 mil | 18,4 mil | 7,9 mil | 85,2 mil | 176,2 mil | 170,6 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 7,7 mil | — | 954,2 mii | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Stocuri | — | 7,8 mil | 1,7 mil | 191,2 mii | 190,2 mii | 200,1 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Active curente | 30,1 mil | 62,8 mil | 20,5 mil | 142,0 mil | 196,1 mil | 189,5 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 66,9 mii | 55,4 mii | — | — | 16,1 mii | 12,0 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | 52,1 mil | 10,8 mil | — | SEC (XBRL)· 14 aug. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | — | 7,9 mil | 58,3 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Active totale | 31,7 mil | 62,8 mil | 20,5 mil | 142,0 mil | 215,0 mil | 189,6 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 14,4 mil | 50,5 mil | 11,6 mil | 3,6 mil | 13,8 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Datorii totale | 14,4 mil | 50,5 mil | 11,6 mil | 3,6 mil | 15,8 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 17,3 mil | 12,3 mil | 8,8 mil | 138,4 mil | 199,2 mil | 180,9 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 48,9 mil | 68,6 mil | 68,6 mil | 437,2 mil | 1,7 mld | — | SEC (XBRL)· 14 aug. 2025verificat |
- 2024
- —
- 2025
- 7,9 mil
- 2026
- 58,3 mii
SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat
- 2024
- 437,2 mil
- 2025
- 1,7 mld
- 2026
- —
SEC (XBRL)· 14 aug. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,1 mil | -8,6 mil | -3,3 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | -12,8 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 4,9 mii | — | — | 154,5 mii | 1,6 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | -8,6 mil ≈ | — | — | 1,0 mil ≈ | -12,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -662 | -20,0 mil | 18,5 mil | -54,7 mil | -105,9 mil | -163,5 mil | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -9,0 mil | 34,8 mil | -27,5 mil | 131,7 mil | 195,9 mil | 350,0 mii | SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -54,7 mil
- 2025
- -105,9 mil
- 2026
- -163,5 mil
SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat
- 2024
- 131,7 mil
- 2025
- 195,9 mil
- 2026
- 350,0 mii
SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,12 – 7,02 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E0,12 – 0,36 (Mijloc 0,25)23 firme folosite · multiplul median 25,4x · quartile 12,4x – 36,0xACN, AKAM, BR, CART, CASS, CPAY, EBAY, FICO, FIS, FLYW, GRAB, IMXI, LYFT, MA, MELI, MSCI, NUTX, PAYO, PRTH, PYPL, RBA, UBER, WSE
- Dividende actualizate (DDM)5,22 – 7,02 (Mijloc 5,99)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -135,0 % | 10 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,6 % | 13 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 21,8x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 133,0x | 0 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,6 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Akso Health Group (AHG). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,8 mil USD în 2026; creștere an/an -6,4 %; marjă netă -135,0 %; ROE -9,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,67–3,69 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,12 USD, prețul de 1,33 USD lasă un potențial de 134,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 57,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 21,8x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -135,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,6 %
- P/E (TTM): 133,0x
- Randament FCF: -0,6 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UBERUber Technologies, Inc. | 142,7 mld | 41,3 | 12,4 % | 6,1 % | +18,3 % | −20 % / +24 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 88,2 mld | 47,3 | 27,5 % | 5,3 % | +39,1 % | −16 % / +7 % |
| EBAYeBay Inc. | 54,9 mld | 27,2 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +51 % / +205 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 50,0 mld | 11,5 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −4 % / +4 % |
| MSCIMsci Inc. | 48,2 mld | 35,7 | — | 40,3 % | +9,7 % | +20 % / +29 % |
| FISVFiserv, Inc. | 33,0 mld | — | -17,0 % | -18,9 % | +3,6 % | +1 % / −52 % |
| CPAYCorpay, Inc | 27,5 mld | 25,4 | 30,5 % | 22,7 % | +13,9 % | +42 % / +74 % |
| GPNGlobal Payments Inc. | 25,4 mld | — | -4,1 % | -9,1 % | −0,4 % | +27 % / −17 % |
| BRBroadridge Financial Solutions, Inc. | 21,4 mld | 20,9 | 40,2 % | 13,9 % | +8,5 % | −17 % / −2 % |
| RBARB Global, Inc | 17,6 mld | 39,9 | 8,8 % | 10,0 % | +7,2 % | −3 % / +49 % |
| FISFidelity National Information Services, Inc. | 15,3 mld | 4,4 | 23,0 % | 26,8 % | +5,4 % | −55 % / −49 % |
| FICOFair Isaac Corp | 15,1 mld | 20,3 | — | 34,1 % | +15,9 % | −61 % / −36 % |
| CARTMaplebear Inc. | 13,7 mld | 32,4 | 17,1 % | 12,0 % | +10,8 % | +41 % / +145 % |
| CSGPCoStar Group, Inc. | 13,1 mld | 74,3 | 2,2 % | 4,9 % | +18,7 % | −53 % / −61 % |
| AKAMAkamai Technologies, Inc | 12,3 mld | 30,9 | 8,9 % | 9,5 % | +5,4 % | −4 % / −26 % |
| LYFTLyft, Inc. | 7,1 mld | 2,7 | 152,6 % | 42,3 % | +9,2 % | −11 % / +60 % |
| ALITAlight, Inc. | 5,7 mld | — | -67,9 % | -46,0 % | −3,0 % | −72 % / −92 % |
| FLYWFlywire Corporation | 2,7 mld | 36,3 | 9,1 % | 10,3 % | +26,6 % | +56 % / −6 % |
| PAYOPayoneer Global Inc. | 2,4 mld | 49,1 | 7,1 % | 4,6 % | +7,7 % | +24 % / +38 % |
| AHGAkso Health Group | 2,2 mld | 133,0 | -9,8 % | -135,0 % | −6,4 % | −16 % / +16 % |
| ACVACopart Inc | 1,8 mld | — | -15,1 % | -7,9 % | +19,2 % | +16 % / −21 % |
| NUTXNutex Health Inc. | 1,4 mld | 8,1 | 57,2 % | 21,2 % | +82,4 % | +78 % / +620 % |
| CASSCass Information Systems, Inc. | 704,1 mil | 18,9 | 16,3 % | 18,9 % | +5,3 % | +31 % / +33 % |
| PRTHPriority Technology Holdings, Inc. | 652,9 mil | 11,6 | — | 5,6 % | +8,3 % | +35 % / +164 % |
| IMXIInternational Money Express, Inc. | 251,1 mil | 13,3 | 11,9 % | 3,4 % | −7,7 % | −45 % / −60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AHG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Akso Health Group este o companie din China, listată la NASDAQ, care a trecut de la microfinanțare și comerț social la vânzarea de dispozitive medicale și la servicii de sănătate online. Veniturile nete au fost de 13,8 milioane USD în exercițiul fiscal 2026, iar pierderea netă a scăzut față de exercițiul precedent, ceea ce face ca tranziția spre sănătate să merite urmărită îndeaproape.
SWOT
Puncte tari
- Compania are control complet asupra Tianjin Wangyi Cloud, ceea ce îi permite integrarea serviciilor online 1.
- Istoricul de trecere de la microfinanțare la sănătate arată capacitatea conducerii de a reorienta afacerea 1.
- Compania are relații cu furnizori și distribuitori de dispozitive medicale în China 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Achiziția de spitale online și de farmacii în lanț ar putea extinde serviciile companiei în China 1.
- Dacă sinergia dintre spitalele fizice și cele online funcționează, compania ar putea crește veniturile din consultații 1.
- Diversificarea clienților din asigurări ar putea reduce dependența de un număr mic de parteneri 1.
Riscuri
- Dependența de clienți din asigurăriridicat
Un număr mic de companii de asigurări generează cea mai mare parte a veniturilor. Pierderea sau reducerea bugetelor unuia dintre ei ar putea afecta grav situația financiară 1.
- Dependența de furnizori de traficridicat
Dacă relațiile cu furnizorii de trafic digital se deteriorează, compania ar putea livra mai puțini clienți potențiali asigurătorilor 1.
- Securitatea datelor personaleridicat
Compania prelucrează date sensibile ale clienților, iar o încălcare a securității ar putea duce la răspundere și pierderea încrederii 1.
- Riscul de infrastructurămediu
Serviciile depind de rețeaua de internet din China și de centrele de date situate în țară, fără asigurare de întrerupere a activității 1.
- Depreciere de activemediu
Compania a înregistrat depreciere semnificativă de fond comercial și active necorporale, ceea ce arată riscul ca achizițiile să nu își atingă valoarea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea Tianjin Wangyi Cloud reușește și sinergia cu spitalele fizice se confirmă, compania ar putea construi un flux de venituri mai stabil în sănătatea digitală 1.
- Pierderea netă a scăzut față de exercițiul precedent, ceea ce ar putea arăta o disciplină mai bună a costurilor 1.
- Experiența de reorientare a companiei din ultimii ani ar putea facilita noi achiziții în sănătate, dacă condițiile sunt favorabile 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile sunt foarte concentrate și au scăzut față de exercițiul precedent, ceea ce ar putea indica o afacere încă fragilă 1.
- Depreciile mari ale fondului comercial și ale activelor necorporale ar putea arăta că achizițiile anterioare au fost supraevaluate 1.
- Reglementările din China pot schimba rapid condițiile de funcționare pentru spitalele online și farmacii, ceea ce ar putea afecta planurile companiei 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din promovarea în asigurări auto și a numărului de clienținext 10-K
- Noi achiziții de spitale online sau de farmacii în lanț2027
- Stabilitatea relațiilor cu furnizorii de trafic digitalnext 10-K
- Rezultatele integrării Tianjin Wangyi CloudQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania a fost fondată ca Hexindai Inc. și a operat până în 2020 o platformă P2P de creditare, pe care a cedat-o în decembrie 2020, apoi a numit-o Xiaobai Maimai Inc. și, din decembrie 2021, Akso Health Group. Potrivit raportului 20-F 1, în prezent se concentrează pe vânzarea de dispozitive medicale și pe servicii de promovare în marketing. Veniturile nete au fost de 13,8 milioane USD în exercițiul fiscal 2026 1.
Activitatea de dispozitive medicale se desfășoară prin filiala Qingdao Akso din China, care distribuie aparate precum defibrilatoare și laringoscoape pentru anestezie către distribuitori și utilizatori finali. Filiala Akso Online MediTech a vândut anterior teste rapide COVID-19 în SUA, dar vânzările au încetat la începutul anului 2023 1.
Segmente
Servicii de promovare marketing
În exercițiul fiscal 2026, veniturile din promovarea marketing au fost de 13.835.063 USD, reprezentând practic toate veniturile 1. Compania depinde de un număr mic de clienți, companii de asigurări, și de furnizorii de trafic digital care aduc potențialii cumpărători 1.
Dispozitive medicale
Vânzările de dispozitive medicale au fost de 415.020 USD în exercițiul fiscal 2025 și nule în exercițiul fiscal 2026, potrivit tabelului de venituri din raport 1. Segmentul a fost practic oprit, iar compania a rămas fără venituri din această linie.
Sănătate online și farmacii
Compania intenționează să achiziționeze spitale online și lanțuri de farmacii independente în China, dar a menționat că aceste achiziții vor fi făcute la momente judicioase și în condiții favorabile de piață și de reglementare 1. Pentru acest segment, rezultatele vor depinde de integrarea achizițiilor deja făcute 1.
Piața în context
Tendințe
- Integrarea medicinei online cu spitalele fizicevânt din spate
Compania susține că sinergia dintre medicina online și spitalele fizice ar putea crea valoare, dacă integrarea reușește 1.
- Politici de reglementare în sănătatea digitalăvânt din față
Achizițiile de spitale online și farmacii depind de condițiile de reglementare din China, ceea ce ar putea încetini planurile companiei 1.
- Dependența de clienți din asigurărivânt din față
Concentrarea clienților în companii de asigurări face ca veniturile să fie sensibile la schimbările de buget ale acestora 1.
- Cerere pentru servicii medicale onlinemixt
Dacă cererea pentru consultații online continuă să crească, Tianjin Wangyi Cloud ar putea deveni o sursă mai stabilă de venituri 1.
Poziția concurențială
Raportul 20-F nu numește concurenți direcți, dar concurența în serviciile de sănătate online și în farmaciile independente din China este descrisă ca intensă 1. Compania se află în competiție cu alți furnizori de trafic digital și de marketing în asigurări auto 1.
În promovarea în asigurări auto, compania depinde de furnizori externi de trafic, iar pierderea unui furnizor ar putea reduce numărul de clienți potențiali livrați 1. Concurența în această nișă poate afecta marjele companiei 1.
- Furnizori de trafic digital pentru asigurări auto
Furnizori externi de trafic și marketing digital, de care compania depinde pentru a ajunge la cumpărători potențiali 1.
- Spitale online și platforme de sănătate din China
Operatori de consultații online și vânzare de medicamente, în concurență cu serviciile companiei 1.
- Lanțuri de farmacii din China
Companii care operează farmacii în lanț, pe care compania intenționează să le achiziționeze sau să le concureze 1.
- Furnizori de dispozitive medicale
Distribuitori și producători de aparate medicale, cu care compania concurează pe piața chineză 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport anual (emitent străin)23 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)23 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 feb. 2026
- Raport anual (emitent străin)14 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)01 mai 2025
- Raport curent (emitent străin)28 mar. 2025
- Raport curent (emitent străin)08 nov. 2024
- Raport anual (emitent străin)30 iul. 2024
- Raport curent (emitent străin)02 mai 2024
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Akso Health Group · 23 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.