olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Akamai Technologies, Inc. AKAM

Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

85,93USD−0,69 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Akamai Technologies este o companie de securitate cibernetică și cloud care alimentează și protejează afacerile online, cu venituri anuale de 4,208 miliarde USD în 2025. Relevanța ei crește pe fondul cererii pentru infrastructură de inferență AI la margine, unde Cloud Infrastructure Services a crescut cu 39% în trimestrul al doilea din 2026.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Akamai Technologies, Inc. (AKAM) costa 85,93 USD (−0,69 % într-o zi), cu capitalizare 12,3 mld USD, P/E 30,9 pe un EPS diluat de 2,78 USD în ultimele 12 luni, beta 1,28, interval pe 52 de săptămâni 72,98–161,14 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,1 mld USD (+5,4 % an/an), profit net de 79,4 mil USD (−23,4 % an/an), EPS diluat 0,52 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
12,3 mld USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
30,9
EPS diluat TTM 2,78 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
3,23 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,28
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
72,98161,14

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
82,06 – 105,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 25,4 %
SMA 50 / 200
102,72 / 112,45
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-4,17 / -3,78
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−20,4 %−1,1 %−19,3 pp—
3 luni−29,7 %−0,5 %−29,3 pp—
6 luni−29,6 %+4,4 %−34,0 pp—
De la început de an−1,5 %+12,3 %−13,8 pp—
1 an+19,4 %+13,5 %+5,9 pp−4,0 %
3 ani−20,8 %+76,4 %−97,2 pp+2,0 %
5 ani−19,9 %+63,7 %−83,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−46,7 %
13 mai 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,8 %
09 feb. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+5,4 % an/an
Profit net
79,4 mil USD
−23,4 % an/an
EPS diluat
0,52
−26,8 % an/an
netă / operațională
7,2 % / 7,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,0 mld1,0 mld1,0 mld1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Costul vânzărilor408,8 mil414,4 mil418,9 mil426,5 mil429,5 mil452,5 mil471,3 mil485,9 mil
Cercetare și dezvoltare120,3 mil120,2 mil123,5 mil125,8 mil124,7 mil139,5 mil141,6 mil148,8 mil
Profit operațional70,6 mil148,1 mil154,6 mil151,5 mil166,0 mil94,9 mil114,5 mil80,3 mil
Amortizare și depreciere165,7 mil ≈167,9 mil174,0 mil175,5 mil ≈176,6 mil ≈182,5 mil183,8 mil185,5 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile6,7 mil6,7 mil6,8 mil8,2 mil7,9 mil7,9 mil8,3 mil9,1 mil
Profit înainte de impozit73,8 mil158,1 mil173,4 mil151,9 mil173,2 mil103,9 mil122,0 mil100,0 mil
Impozit pe profit15,9 mil18,2 mil50,2 mil48,3 mil33,0 mil18,8 mil15,7 mil20,6 mil
Profit net57,9 mil139,9 mil123,2 mil103,6 mil140,2 mil85,1 mil106,3 mil79,4 mil
EPS diluat0,380,91 ≈0,820,710,970,58 ≈0,710,52
Flux de numerar operațional392,5 mil ≈343,8 mil251,2 mil459,1 mil ≈441,8 mil ≈366,6 mil312,5 mil326,3 mil ≈
Investiții (capex)112,8 mil ≈92,9 mil117,8 mil145,5 mil ≈112,8 mil ≈131,7 mil101,7 mil144,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni165,8 mil ≈138,4 mil500,0 mil300,0 mil ≈0 ≈0205,9 mil409,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 51 din propriul istoric de 39 trimestre (min 22,2, mediană 30,4, max 67,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,7 mld2,9 mld3,2 mld3,5 mld3,6 mld3,8 mld4,0 mld4,2 mld
Venituri an/an+8,4 %+6,6 %+10,5 %+8,2 %+4,5 %+5,4 %+4,7 %+5,4 %
Profit net298,4 mil478,0 mil557,1 mil651,6 mil523,7 mil547,6 mil504,9 mil452,0 mil
Profit net an/an+33,9 %+60,2 %+16,5 %+17,0 %−19,6 %+4,6 %−7,8 %−10,5 %
EPS diluat1,762,903,373,933,263,523,273,07
EPS diluat an/an+36,4 %+64,8 %+16,2 %+16,6 %−17,0 %+8,0 %−7,1 %−6,1 %
netă %11,0 %16,5 %17,4 %18,8 %14,5 %14,4 %12,7 %10,7 %
Flux de numerar liber790,7 mil698,6 mil700,7 mil1,1 mld1,0 mld890,5 mil1,1 mld1,0 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
930,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
5,0 mld USD
Active totale
11,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,36x
ROE
9,2 %
ROA
4,1 %
Marja FCF
24,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,8 mld
2024
4,0 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,3 mld ≈
2024
2,4 mld ≈
2025
2,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
406,0 mil
2024
470,9 mil
2025
513,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
637,3 mil
2024
533,4 mil
2025
566,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
570,8 mil
2024
648,4 mil
2025
708,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,2 mld ≈
2024
1,2 mld ≈
2025
1,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
17,7 mil
2024
27,1 mil
2025
30,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
652,5 mil
2024
587,0 mil
2025
602,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
106,4 mil
2024
82,1 mil
2025
150,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
547,6 mil
2024
504,9 mil
2025
452,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,52
2024
3,27
2025
3,07

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
155,4 mil
2024
154,3 mil
2025
147,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
489,5 mil
2024
517,7 mil
2025
930,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
724,3 mil
2024
727,7 mil
2025
793,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,8 mld
2024
2,6 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,8 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,9 mld
2024
3,2 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
536,1 mil
2024
727,6 mil
2025
614,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
9,9 mld
2024
10,4 mld
2025
11,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
146,9 mil
2024
130,4 mil
2025
125,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
836,0 mil
2024
2,1 mld
2025
967,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,3 mld
2024
5,5 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,6 mld †
2024
4,9 mld †
2025
5,0 mld †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,3 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
457,9 mil
2024
390,4 mil
2025
507,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
890,5 mil ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,8 mld
2024
-798,7 mil
2025
-540,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
443,4 mil
2024
-679,6 mil
2025
-588,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
654,0 mil
2024
557,5 mil
2025
800,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
6,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-10,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-4,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-4,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-2,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-1,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-10,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
57,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
27,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
9,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
22,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
13,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
491,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
956,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
232,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
122,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
73 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
12,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
30,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 62 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

85,93 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 12,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
12,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
9,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2668derivat 209

Scorul pe grupe

  • Evaluare71
  • Randamente71
  • Calitate77
  • Bilanț și datorie88
  • Creștere22

Interval de valoare estimat

Jos
51,39
USD pe acțiune
Mijloc
64,40
USD pe acțiune
Sus
101,73
USD pe acțiune
Preț: 85,93 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -25,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -33,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 51,39 – 101,73 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E51,39 – 101,73 (Mijloc 64,40)
    20 firme folosite · multiplul median 23,2x · quartile 18,5x – 36,6x
    ACN, BR, CASS, CBZ, CPAY, EBAY, FICO, FIS, FISV, GRAB, HQY, MA, MELI, MSCI, PAYS, PYPL, RBA, RSSS, UBER, WEX
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 62/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,5 %54 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate232,6 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,2 %43 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-2,0 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie13,7x100 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x70 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare30,9x50 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,7 %97 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,0 %71 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie88/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere22/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial71/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare71/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Akamai Technologies, Inc (AKAM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,2 mld USD în 2025; creștere an/an 5,4 %; marjă netă 9,5 %; ROE 8,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 51,39–101,73 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 64,40 USD, prețul de 85,93 USD lasă un potențial de -25,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -33,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 232,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: 13,7x
  • Randament FCF: 7,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,0 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -2,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
30,9x
mediana verticalei 31,2x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,9x
P/S
2,9x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+13,9 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−12,0 %)
ROE
8,9 %
mediana verticalei 7,8 %
peste mediană (+14,3 %)
Marja netă
9,5 %
mediana verticalei 5,8 %
peste mediană (+62,7 %)
Marja EBIT
10,5 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+41,0 %)
Venituri an/an
5,4 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−36,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,8x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BABAAlibaba Group Holding Ltd195,6 mld131,610,3 %10,1 %+8,1 %−33 % / +41 %
UBERUber Technologies, Inc142,7 mld15,438,4 %17,3 %+18,3 %−20 % / +24 %
MELIMercadoLibre, Inc.88,2 mld47,327,5 %5,3 %+39,1 %−16 % / +7 %
EBAYeBay Inc.54,9 mld27,246,6 %16,9 %+7,9 %+51 % / +205 %
PYPLPayPal Holdings, Inc.50,0 mld11,523,8 %13,8 %+4,3 %−4 % / +4 %
MSCIMsci Inc.48,2 mld35,7—40,3 %+9,7 %+20 % / +29 %
FISVFiserv, Inc.33,0 mld11,910,7 %13,4 %+3,6 %+1 % / −52 %
CPAYCorpay, Inc27,5 mld25,430,5 %22,7 %+13,9 %+42 % / +74 %
GPNGlobal Payments Inc.25,4 mld—-4,1 %-9,1 %−0,4 %+27 % / −17 %
BRBroadridge Financial Solutions, Inc.21,4 mld20,940,2 %13,9 %+8,5 %−17 % / −2 %
RBARB Global, Inc17,6 mld39,98,8 %10,0 %+7,2 %−3 % / +49 %
FISFidelity National Information Services, Inc.15,3 mld4,622,3 %27,6 %+5,4 %−55 % / −49 %
FICOFair Isaac Corp15,1 mld20,3—34,1 %+15,9 %−61 % / −36 %
CSGPCoStar Group, Inc.13,1 mld74,32,2 %4,9 %+18,7 %−53 % / −61 %
AKAMAkamai Technologies, Inc12,3 mld30,98,9 %9,5 %+5,4 %+19 % / −21 %
HQYHealthequity, Inc.9,0 mld39,411,4 %17,4 %+9,5 %+3 % / +62 %
WEXWEX Inc.5,9 mld15,535,6 %14,0 %+1,2 %+21 % / +2 %
ALITAlight, Inc.5,7 mld—-67,9 %-46,0 %−3,0 %−72 % / −92 %
XMTRXometry, Inc.5,2 mld—-3,9 %-2,0 %+25,9 %+94 % / +364 %
CBZCBIZ, Inc.3,0 mld25,86,8 %4,6 %+52,1 %−0 % / +6 %
FLYWFlywire Corporation2,7 mld83,84,2 %4,8 %+26,6 %+56 % / −6 %
AHGAkso Health Group2,2 mld133,0-9,8 %-135,0 %−6,4 %−11 % / +56 %
PAYSPaysign, Inc.863,9 mil58,430,8 %15,7 %+40,5 %+194 % / +551 %
PHRPhreesia, Inc.818,1 mil77,13,1 %2,1 %+14,5 %−36 % / −14 %
CASSCass Information Systems, Inc.704,7 mil19,815,1 %18,5 %+5,3 %+31 % / +33 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AKAM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
52,62
Randament total -39 % · Pe an -39 %
93,01
Randament total 8 % · Pe an 8 %
140,05
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
51,77
Randament total -40 % · Pe an -16 %
102,89
Randament total 20 % · Pe an 6 %
170,01
Randament total 98 % · Pe an 26 %
5 ani
50,93
Randament total -41 % · Pe an -10 %
113,82
Randament total 32 % · Pe an 6 %
206,39
Randament total 140 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,72
  • Marja netă± 18,01
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,68
  • Diluare anuală± 1,51

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Akamai Technologies este o companie de securitate cibernetică și cloud care alimentează și protejează afacerile online, cu venituri anuale de 4,208 miliarde USD în 2025 1. Relevanța ei crește pe fondul cererii pentru infrastructură de inferență AI la margine, unde Cloud Infrastructure Services a crescut cu 39% în trimestrul al doilea din 2026 3.

SWOT

Puncte tari

  • Infrastructura distribuită la scară globală oferă vizibilitate asupra traficului și atacurilor 1.
  • Securitatea reprezintă segmentul cu cea mai mare contribuție la venituri și continuă să crească 3.
  • Compania are lichiditate ridicată, cu resurse disponibile pentru investiții 3.

Puncte slabe

  • Veniturile din livrare scad de mai mulți ani din cauza prețurilor mai mici la reînnoire 1.
  • Marja operațională din trimestrul al doilea din 2026 a scăzut în comparație cu anul precedent 3.
  • Costurile de colocare și de servere ridică presiune asupra profitabilității 1.

Oportunități

  • Cererea pentru inferență AI la margine ar putea aduce noi contracte mari în cloud 1.
  • Integrarea Fermyon ar putea face platforma de margine mai atractivă pentru dezvoltatori 1.
  • Securitatea pentru aplicațiile AI și API-uri poate deschide noi piețe 1.

Amenințări

  • Concurenții mari cu resurse mai ample pot ajunge la prețuri mai mici 1.
  • Clienții pot trece la soluții proprii sau la mai mulți furnizori 1.
  • Tensiunile geopolitice și tarifele pot perturba lanțurile de aprovizionare și cererea 1.

Riscuri

  • Încetinirea creșterii veniturilorridicat

    Creșterea veniturilor ar putea scădea, afectând profitabilitatea și cursul acțiunilor 1.

  • Presiunea prețurilor la livraremediu

    Concurența și clienții care își optimizează traficul pot reduce în continuare veniturile din livrare 1.

  • Costuri de infrastructurăridicat

    Creșterea costurilor pentru colocare și servere ar putea diminua marjele dacă prețurile nu se ajustează 2.

  • Concurență intensămediu

    Concurenții mai mari sau mai agili pot pierde sau câștiga clienți prin oferte mai ieftine 1.

  • Riscuri geopoliticescăzut

    Conflictele, tarifele și sancțiunile pot afecta operațiunile și cererea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Cloud Infrastructure Services continuă să crească rapid, segmentul ar putea deveni un motor important al veniturilor 3.
  • Poziția de securitate, cu creștere constantă, oferă o bază de venituri recurente 3.
  • Rețeaua globală distribuită poate sprijini noi servicii AI la margine 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă livrarea continuă să scadă, veniturile totale ar putea rămâne sub presiune 1.
  • Marjele ar putea rămâne mai mici dacă costurile de infrastructură depășesc creșterea prețurilor 2.
  • Competiția cu jucători mari ar putea limita câștigurile din noi contracte 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din Cloud Infrastructure ServicesQ3 2026
  • Realizarea ghidajului de venituri pentru 20262026
  • Marja operațională non-GAAP față de ghidajQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

În 2025 compania a lansat Akamai Inference Cloud, o platformă care mută inferența AI de la centrele de date principale la marginea internetului 1. Achiziția Fermyon din noiembrie 2025 urmărește să integreze funcțiile WebAssembly în platforma de margine 1.

Piața în context

Piața de securitate cibernetică și cloud pentru întreprinderi este foarte competitivă și se schimbă rapid, potrivit descrierii din raportul anual 1. Creșterea traficului pe rețeaua Akamai a rămas moderată față de anii trecuți, în special în media și jocuri 2.

Pe partea de AI, cererea pentru inferență la margine și pentru infrastructură dedicată crește, dar furnizorii mari ocupă poziții dominante la servere, memorie și spațiu de colocare 1. Costurile de colocare și de servere au crescut, iar acest lucru poate afecta marjele dacă prețurile nu pot fi ajustate 2.

Poziția concurențială

Concurenții mai mici și mai agili pot câștiga clienți cu soluții mai simple și prețuri mai reduse, iar clienții actuali pot deveni la rândul lor concurenți 1. Presiunea concurențială ar putea afecta în continuare prețurile de reînnoire 2.

  • Hyperscalerii mari de cloud

    Companii care domină serverele, memoria și spațiul de colocare și pot oferi platforme cloud mai ample 1.

  • Furnizori mari de tehnologie și telecomunicații

    Companii care oferă sau planifică produse competitive cu cele ale Akamai 1.

  • Start-up-uri de securitate și API

    Firme mici care atacă o parte din portofoliul Akamai cu soluții mai simple 1.

  • Furnizori de soluții de livrare de conținut

    Concurenți care câștigă contracte prin prețuri mai mici la reînnoire, în special în segmentul de livrare 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport curent25 sept. 2026
    Item 5.05 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent24 sept. 2026
    Acord material · Item 3.02 · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial07 aug. 2026
  • Raport curent06 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent22 mai 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 mai 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 mai 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 mai 2026
    Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent07 mai 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Akamai Technologies, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Akamai Technologies, Inc. · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Akamai Technologies, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.