olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Minerals Technologies Inc. MTX

Industrial Inorganic Chemicals · SIC 2810 · Verticală: Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810)

65,83USD+3,77 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Minerals Technologies Inc. (MTI) este o companie globală de minerale speciale, bazată pe tehnologie, care extrage, procesează și vinde bentonită și carbonat de calciu pentru industrii de consum și industriale. Compania contează acum deoarece a raportat un an 2025 cu vânzări de 2,1 miliarde USD și o provizie talc de 215 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a înregistrat o încărcare suplimentară de 290 milioane USD, ceea ce a transformat profilul ei financiar.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Minerals Technologies Inc. (MTX) costa 65,83 USD (+3,77 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld USD, randament al dividendului 0,73 %, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 55,50–82,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 554,9 mil USD (+4,2 % an/an), profit net de 42,7 mil USD (−0,7 % an/an), EPS diluat 1,37 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,0 mld USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,15 · TTM până la 04 oct. 2026
E/P (TTM)
-3,27 %
TTM până la 04 oct. 2026
Randament dividend
0,73 %
DPS 12 luni 0,48
Beta (2 ani)
0,87
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
55,5082,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
61,29 – 65,26
peste banda superioară · %B 1,14 · lățimea benzii 6,3 %
SMA 50 / 200
66,34 / 71,40
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,66 / -1,13
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,6 %−1,1 %+0,5 pp—
3 luni−14,6 %−0,5 %−14,2 pp—
6 luni−17,0 %+4,4 %−21,4 pp—
De la început de an+8,0 %+12,3 %−4,3 pp—
1 an+18,4 %+13,5 %+4,8 pp+22,1 %
3 ani+11,1 %+76,4 %−65,3 pp+24,2 %
5 ani−13,4 %+63,7 %−77,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,4 %
13 mai 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,7 %
23 iul. 2024 → 28 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 04 oct. 2026

Venituri
554,9 mil USD
+4,2 % an/an
Profit net
42,7 mil USD
−0,7 % an/an
EPS diluat
1,37
0,0 % an/an
netă / operațională
7,7 % / 11,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri518,1 mil491,8 mil528,9 mil532,4 mil519,5 mil546,9 mil548,4 mil554,9 mil
Costul vânzărilor385,4 mil372,2 mil392,0 mil395,4 mil395,0 mil415,8 mil414,6 mil425,7 mil
Profit brut132,7 mil119,6 mil136,9 mil137,0 mil124,5 mil131,1 mil133,8 mil129,2 mil
Cercetare și dezvoltare5,7 mil5,8 mil5,7 mil5,6 mil5,8 mil6,1 mil5,9 mil5,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare52,8 mil50,6 mil52,2 mil53,0 mil52,2 mil57,5 mil53,3 mil52,0 mil
Profit operațional84,1 mil-160,1 mil74,6 mil70,9 mil62,0 mil58,7 mil-220,3 mil64,8 mil
Profit înainte de impozit69,4 mil-176,3 mil59,1 mil56,6 mil46,6 mil45,9 mil-231,3 mil53,0 mil
Impozit pe profit16,2 mil-32,1 mil13,9 mil13,5 mil9,6 mil9,9 mil-46,2 mil12,2 mil
Profit net54,0 mil-144,0 mil45,4 mil43,0 mil37,2 mil36,2 mil-183,6 mil42,7 mil
EPS diluat1,69 ≈-4,511,441,371,21 ≈1,17-5,901,37
Flux de numerar operațional70,4 mil-4,4 mil62,9 mil ≈70,9 mil ≈64,3 mil32,1 mil63,0 mil ≈75,9 mil ≈
Investiții (capex)28,1 mil18,3 mil29,1 mil ≈27,3 mil ≈32,4 mil23,1 mil27,2 mil ≈24,0 mil ≈
Dividende plătite3,5 mil3,6 mil3,4 mil ≈3,4 mil ≈3,8 mil3,7 mil3,8 mil ≈3,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni6,2 mil11,5 mil19,0 mil ≈17,0 mil ≈11,0 mil5,4 mil1,7 mil ≈3,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld1,8 mld1,6 mld1,9 mld2,1 mld2,2 mld2,1 mld2,1 mld
Venituri an/an+7,9 %−0,9 %−11,0 %+16,5 %+14,4 %+2,1 %−2,4 %−2,2 %
Profit net169,0 mil132,7 mil112,4 mil164,4 mil122,2 mil84,1 mil167,1 mil-18,4 mil
Profit net an/an−13,4 %−21,5 %−15,3 %+46,3 %−25,7 %−31,2 %+98,7 %−111,0 %
EPS diluat4,753,783,294,863,732,585,17-0,59
EPS diluat an/an−13,3 %−20,4 %−13,0 %+47,7 %−23,3 %−30,8 %+100,4 %−111,4 %
netă %9,3 %7,4 %7,0 %8,8 %5,7 %3,9 %7,9 %-0,9 %
Flux de numerar liber127,7 mil173,3 mil173,8 mil146,4 mil23,4 mil140,1 mil146,9 mil86,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
329,0 mil USD
Datorie financiară
955,4 mil USD
Datorie netă
626,4 mil USD
Capitaluri proprii
1,7 mld USD
Active totale
3,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,55x
Lichiditate curentă
2,08x
ROE
-1,0 %
ROA
-0,5 %
Marja FCF
4,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,2 mld
2024
2,1 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
507,1 mil
2024
547,7 mil
2025
518,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
21,2 mil
2024
23,0 mil
2025
22,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
206,0 mil
2024
209,2 mil
2025
208,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
171,8 mil
2024
286,5 mil
2025
47,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
59,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
107,7 mil
2024
223,6 mil
2025
-14,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
23,7 mil
2024
59,4 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
84,1 mil
2024
167,1 mil
2025
-18,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,58
2024
5,17
2025
-0,59

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
32,6 mil
2024
32,3 mil
2025
31,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,25
2024
0,41
2025
0,45

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
317,2 mil
2024
333,1 mil
2025
329,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
399,1 mil
2024
385,2 mil
2025
400,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
325,4 mil
2024
342,1 mil
2025
350,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
986,8 mil
2024
989,7 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
913,6 mil
2024
913,8 mil
2025
915,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
231,0 mil
2024
218,1 mil
2025
208,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,3 mld
2024
3,4 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
188,7 mil
2024
185,5 mil
2025
187,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
85,4 mil
2024
5,1 mil
2025
400,0 mii

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
911,1 mil
2024
959,6 mil
2025
955,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
457,3 mil
2024
397,7 mil
2025
555,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
233,6 mil
2024
236,4 mil
2025
193,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
93,5 mil
2024
89,5 mil
2025
107,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
140,1 mil ≈
2024
146,9 mil ≈
2025
86,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-91,7 mil
2024
-94,5 mil
2025
-122,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-71,7 mil
2024
-110,4 mil
2025
-89,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
8,1 mil
2024
13,2 mil
2025
14,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
14,2 mil
2024
63,6 mil
2025
58,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-0,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-83,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-111,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-111,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-41,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
23,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-1,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Marja FCF
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026

Randamente

ROE
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
ROA
-1,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
ROIC
-1,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
ROCE
-1,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
11,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
585,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
235,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Investiții (capex)
106,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Fluxul de numerar liber
128,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
70 zile
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Zile de stoc (DIO)
81 zile
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Zile de plată (DPO)
46 zile
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
105 zile
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-3,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
P/FCF
15,9x
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Randament FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026

Risc

Altman Z
2,28
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

65,83 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 04 oct. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026 · bilanț la 04 oct. 2026
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 oct. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 04 oct. 2026
Data ultimului bilanț: 04 oct. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 3181derivat 236

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
5,91
USD pe acțiune
Mijloc
6,78
USD pe acțiune
Sus
7,95
USD pe acțiune
Preț: 65,83 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -89,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -870,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,91 – 7,95 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)5,91 – 7,95 (Mijloc 6,78)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-1,3 %43 (față de colegi)22 %
Marja netă · Calitate-3,1 %38 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-0,8 %0 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x54 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare6,3 %79 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,8 %26 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente11,7 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial54/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate41/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial79/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MINERALS TECHNOLOGIES INC. (MTX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-04.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld USD în 2025; creștere an/an -2,2 %; marjă netă -3,1 %; ROE -4,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 5,91–7,95 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,78 USD, prețul de 65,83 USD lasă un potențial de -89,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -870,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 6,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 11,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -0,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 34,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,4x
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−23,4 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+9,2 %)
ROE
-4,1 %
mediana verticalei -4,8 %
peste mediană
Marja netă
-3,1 %
mediana verticalei -1,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-1,6 %
mediana verticalei 5,0 %
sub mediană (−132,3 %)
Venituri an/an
-2,2 %
mediana verticalei -0,9 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
0,7 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−71,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LINLinde plc240,9 mld34,918,0 %19,3 %+3,0 %+28 % / +27 %
APDAir Products And Chemicals, Inc.71,0 mld—-0,3 %-0,4 %−0,5 %+22 % / +18 %
MTXMinerals Technologies Inc.2,0 mld—-4,1 %-3,1 %−2,2 %+18 % / +11 %
KROKronos Worldwide, Inc.890,9 mil—-13,7 %-5,6 %−1,5 %+53 % / −11 %
LXULSB Industries, Inc.766,1 mil17,18,7 %7,0 %+17,8 %+19 % / +24 %
TROXTronox Holdings PLC566,9 mil—-39,1 %-18,0 %−5,7 %−14 % / −72 %
LXFRLuxfer Holdings PLC463,2 mil76,32,7 %1,7 %−1,9 %+38 % / +110 %
VHIValhi, Inc.430,8 mil—-4,8 %-2,4 %−1,3 %+20 % / +12 %
NLNli Holdings, Inc.359,9 mil—-6,7 %-15,8 %+8,5 %+30 % / +44 %
LTBRLightbridge Corporation172,9 mil—-14,1 %—indisponibil−73 % / +39 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Minerals Technologies Inc. (MTI) este o companie globală de minerale speciale, bazată pe tehnologie, care extrage, procesează și vinde bentonită și carbonat de calciu pentru industrii de consum și industriale. Compania contează acum deoarece a raportat un an 2025 cu vânzări de 2,1 miliarde USD și o provizie talc de 215 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a înregistrat o încărcare suplimentară de 290 milioane USD, ceea ce a transformat profilul ei financiar.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de lider în bentonită și un lanț vertical care pornește de la rezervele proprii, ceea ce oferă control asupra costurilor și a calității 1.
    • Contracte satelit pe termen lung, cu clienți din industria hârtiei, care asigură o parte din venituri pe durată mai lungă 1.
    • Bilanț considerat solid de companie, cu lichidități de peste 700 de milioane USD disponibile la data raportului din trimestrul al doilea 2.

    Puncte slabe

    • Expunere semnificativă la litigii legate de talc, care a dus la încărcări mari în 2025 și în trimestrul al doilea din 2026 12.
    • Dependență de industria hârtiei necretate, care are un declin structural în America de Nord și Europa 1.
    • Marje sub presiune în segmentul Consumer & Specialties, afectate de costuri de energie și de transport greu de recuperat imediat 3.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru soluții de remediere a PFAS și pentru produse de mediu, unde adsorbantul FLUORO-SORB poate deveni un motor de creștere 1.
    • Extinderea în piețe emergente din Asia, Brazilia și Europa de Est, în linii precum litiera pentru pisici și turnătoriile 1.
    • Dezvoltarea de produse cu profil sustenabil, având în vedere că o parte semnificativă din produsele recente au astfel de caracteristici 3.

    Amenințări

    • Tarife comerciale și măsuri de represalii care pot afecta cererea și costurile materiilor prime, mai ales din China 12.
    • Riscul de a nu reînnoi contractele satelit cu clienții din hârtie, ceea ce ar putea afecta rezultatele și valoarea activelor 1.
    • Consolidarea industriilor clienților, care poate concentra puterea de negociere și poate apăsa asupra prețurilor 1.

    Riscuri

    • Litigii legate de talcridicat

      Provizioanele pentru talc și procedurile Chapter 11 ale filialei Oldco au generat încărcări mari și pot genera costuri suplimentare dacă estimările se modifică 12.

    • Îndatorare și clauze restrictivemediu

      Datoria totală și clauzele din contractele de finanțare limitează flexibilitatea companiei și pot duce la probleme dacă nu sunt respectate 1.

    • Ciclicitatea cliențilormediu

      Clienții din construcții, auto și oțel sunt ciclici, iar reducerea investițiilor lor poate afecta vânzările companiei 1.

    • Costuri de energie și transportmediu

      Creșterea costurilor pentru energie, transport și materii prime poate depăși capacitatea companiei de a recupera costurile prin prețuri 23.

    • Dependența de materii prime din Chinascăzut

      O parte din magneziul necesar pentru refractare provine din China, iar prețul și disponibilitatea acestuia pot fluctua 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea vânzărilor în prima jumătate a anului 2026 și acțiunile de prețuri menite să restabilească marjele ar putea sprijini o revenire a rezultatelor pe a doua parte a anului 3.
    • Dacă provizioanele pentru talc se dovedesc suficiente, impactul asupra rezultatelor viitoare ar putea scădea, lăsând loc pentru o recuperare a profitabilității 12.
    • Poziția de lider în bentonită și soluțiile legate de PFAS și mediu ar putea deveni motoare de creștere pe termen lung 1.

    Ce ar strica teza

    • Încărcările repetate pentru talc, dacă continuă, ar putea eroda capitalul și ar putea limita capacitatea companiei de a investi sau de a returna capital acționarilor 12.
    • Declinul structural al hârtiei necretate ar putea reduce volumele din segmentul Consumer & Specialties dacă fabricile clienților continuă să se închidă 1.
    • Presiunea din tarife și din costurile energetice ar putea rămâne ridicată și ar putea limita marjele, chiar dacă vânzările cresc 23.

    De urmărit

    • Evoluția provizionului pentru talc și a procedurilor Chapter 11 ale OldcoQ3 2026
    • Revenirea marjei de producție în segmentul Consumer & Specialties după ajustările de prețuriQ3 2026
    • Ziua investitorilor din 22 septembrie 2026 și obiectivele actualizate de creștere2026
    • Impactul final al deciziei Curții Supreme privind tarifele și eventualele rambursărinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    MTI se prezintă ca fiind cel mai mare producător mondial de bentonită și un producător de referință de carbonat de calciu, cu o integrare verticală de la mină la piață: își extrage mineralele din rezervele proprii, le transformă în fabrici prin tehnologii proprietare și le comercializează către clienți din mai multe industrii 1. Compania operează prin două segmente raportabile, Consumer & Specialties și Engineered Solutions, iar strategia sa vizează piețe cu creștere mai rapidă, consolidarea poziției de lider și produse inovatoare cu valoare ridicată 1. Vânzările din 2025 au scăzut ușor față de 2024, dar prima jumătate a lui 2026 a arătat o creștere de 7% 13.

    Modelul de afaceri include și fabrici satelit amplasate lângă fabricile de hârtie, operate în baza unor contracte evergreen pe termen lung de zece până la cincisprezece ani, care acoperă substanțial necesarul clienților 1. Această structură reduce costurile de transport și oferă un nivel de stabilitate a veniturilor, deși depinde de păstrarea sau reînnoirea acestor contracte.

    Pe lângă operațiunile miniere și de producție, MTI investește în cercetare și dezvoltare, cu cheltuieli de circa 1,1% din vânzări în 2025 1, și își propune să extindă prezența în piețe emergente precum India, China și Brazilia 1.

    Segmente

    Consumer & Specialties

    Segmentul Consumer & Specialties a reprezentat 53% din vânzările din 2025 1 și cuprinde liniile Household & Personal Care (litieră pentru pisici, îngrijire personală, purificare a uleiurilor) și Specialty Additives (carbonat de calciu pentru hârtie și ambalaje). Liniile cu cel mai mare volum sunt legate de declinul producției de hârtie necretată în America de Nord și Europa 1.

    Engineered Solutions

    Segmentul Engineered Solutions a reprezentat 47% din vânzările din 2025 1 și include High-Temperature Technologies (amestecuri pentru turnătorii, refractare pentru oțelării) și Environmental & Infrastructure (căptușeli geosintetice, remediere de mediu, adsorbantul FLUORO-SORB pentru PFAS). În al doilea trimestru din 2026 acest segment a crescut, susținut de cererea din SUA pentru oțel și din Asia pentru turnătorii 3.

    Piața în context

    Piețele deservite de MTI sunt legate de construcții, automobile, ambalaje din hârtie, industria oțelului și a turnătoriilor, precum și de consumul casnic. Vânzările din SUA au reprezentat 52% din total în 2025, iar vânzările internaționale 48% 1. Piața rămâne sensibilă la ciclurile economice și la politicile comerciale, întrucât companiile clienți pot reduce investițiile în perioade de recesiune 1.

    Tendințe

    • Declinul producției de hârtie necretatăvânt din față

      Producția de hârtie necretată din America de Nord și Europa este proiectată să scadă în continuare, ceea ce a dus la închideri și conversii de fabrici. Acest declin reduce cererea pentru o parte din produsele de carbonat de calciu, deși contractele satelit oferă o anumită protecție 1.

    • Creșterea vânzărilor în a doua parte a lui 2026vânt din spate

      Compania afirmă că ritmul vânzărilor din prima jumătate a anului, susținut de inițiativele de creștere și de condițiile solide de piață, o aduce pe traseul țintelor de venituri pentru întregul an 3. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini marjele pe măsură ce prețurile recuperează costurile.

    • Incertitudinea tarifelor comercialemixt

      Tarifele impuse de SUA și măsurile de represalii ale altor țări pot afecta cererea și costurile materiilor prime, în special pentru linia High-Temperature Technologies. Curtea Supremă a SUA a anulat unele tarife în februarie 2026, însă impactul final rămâne incert 2.

    • Presiunea costurilor energetice și de transportvânt din față

      Evenimentele geopolitice din Orientul Mijlociu au dus la prețuri mai mari ale energiei și ale transportului, care au afectat marjele din segmentul Consumer & Specialties în trimestrul al doilea din 2026 23. Dacă aceste costuri persistă, presiunea asupra marjelor ar putea continua.

    Poziția concurențială

    MTI operează în industrii foarte competitive, iar unii dintre principalii concurenți au resurse financiare și alte resurse mai mari decât ale companiei 1. Presiunea concurenței se manifestă prin prețuri de vânzare mai mici, iar unii concurenți provin din țări cu costuri de producție mai reduse, precum China și India 1.

    Concurența vine și din produse alternative, iar consolidarea în industriile clienților, precum cea din hârtie, turnătorii și oțel, concentrează puterea de cumpărare și poate apăsa asupra prețurilor furnizorilor 1.

    • Concurenți din China și India

      Producători cu costuri de producție mai mici, menționați în surse ca sursă de presiune asupra prețurilor din industriile deservite de MTI 1.

    • Producători de alternative la produsele pe bază de minerale

      Produse alternative care concurează cu o parte din liniile de produse ale companiei, fără a fi identificați nominal în surse 1.

    • Concurenți cu resurse financiare mai mari

      Companii principale care pot rezista mai bine perioadelor de recesiune și pot avea mai multă flexibilitate operațională decât MTI 1.

    • Producători de materiale refractare și de turnătorie

      Concurență în liniile High-Temperature Technologies, unde clienții sunt din industria oțelului și a turnătoriilor 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Minerals Technologies Inc. · 20 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-05 · SEC / Minerals Technologies Inc. · 31 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Minerals Technologies Inc. · 30 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.